Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 31/2013, str. 16

„Ad multos annos!”

Jasnogórskie urodziny Wojciecha Kilara

Wojciech Kilar, wybitny polski kompozytor, który urodził się 17 lipca 1932 r. we Lwowie, w dniu swoich 81. urodzin modlił się na Jasnej Górze. W Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej została odprawiona uroczysta Msza św. z udziałem kompozytora. Słowa powitania w imieniu Jasnej Góry wypowiedział o. Sebastian Matecki - podprzeor. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił bp Antoni Długosz z Częstochowy. Prof. Kilar jest jednym z najwybitniejszych kompozytorów muzyki filmowej, napisał muzykę do ponad 160 filmów, współpracował z takimi reżyserami, jak: Andrzej Wajda, Kazimierz Kuc, Krzysztof Zanussi, Krzysztof Kieślowski, Roman Polański, a światową sławę przyniosła mu muzyka napisana w 1992 r. do filmu „Drakula” w reżyserii Francisa Forda Coppoli - przypominał w homilii bp Długosz. - Panie Profesorze, cieszymy się bardzo, że możemy obchodzić 81. urodziny Pana Profesora. Brakuje tutaj Pańskiej żony, ale ją wspominamy, by z okna Nieba cieszyła się wielkimi możliwościami Pana Profesora, którego nazywamy kompozytorem z powołania. Nie tylko bowiem służy Pan ludziom swoją twórczością, ale przede wszystkim wielbi Boga i Maryję wspaniałymi, wiekopomnymi utworami. I za to składamy serdeczne, staropolskie „Bóg zapłać”. Niech Chrystus obdarza zdrowiem i potrzebnymi darami, by jak najdłużej mógł Pan służyć naszemu Kościołowi, naszemu narodowi. „Ad multos annos!” - życzył bp Długosz.

Pielgrzymka nowogródzian

Uczcili pamięć zamordowanych nazaretanek

Pamięć 11 sióstr nazaretanek rozstrzelanych przez hitlerowców 70 lat temu - 1 sierpnia 1943 r. w Nowogródku (leżącym do 1939 r. w Polsce, a obecnie na Białorusi) uczcili na Jasnej Górze uczestnicy Pielgrzymki Nowogródzian. Były to: s. Stella Mardosewicz, s. Imelda Żak, s. Kanizja Mackiewicz, s. Rajmunda Kukołowicz, s. Daniela Jóżwik, s. Kanuta Chrobot, s. Sergia Rapiej, s. Gwidona Cierpka, s. Felicyta Borowik, s. Heliodora Matuszewska i s. Boromea Narmontowicz.

Reklama

Zamordowane siostry beatyfikował w marcu 2000 r. papież Jan Paweł II. W 2003 r. rozpoczął się także proces beatyfikacyjny s. Małgorzaty Banaś, nazaretanki, która jako jedyna ocalała, ponieważ w dniu aresztowania, posłuszna poleceniu przełożonej, czuwała przy chorych w szpitalu i gestapo nie uwięziło jej.

21 lipca br. w Sanktuarium Jasnogórskim modlili się m.in. potomkowie rodzin ocalonych przez bohaterskie zakonnice, rodziny, znajomi i wychowankowie sióstr nazaretanek oraz ci, których korzenie rodzinne wywodzą się z Nowogródka. Przed Cudownym Obrazem dziękowali Bogu za ocalenie swoje i najbliższych.

Eucharystii dla pielgrzymów przewodniczył i homilię wygłosił ks. prał. Jan Adamarczuk, duszpasterz środowiska nowogródzian. Słowa powitania w imieniu Jasnej Góry wypowiedział o. Michał Legan.

Ogólnopolska Pielgrzymka Rowerowa

Różne są drogi do Matki

Reklama

Rowerzyści z całej Polski 21 lipca po raz 8. przybyli na Jasną Górę. Wśród 1100 pielgrzymów byli m.in. rowerzyści z: Bielska-Białej, Chełma, Domanic, Opola, Siedlec, Włocławka, Wrześni, Ostrowa Wielkopolskiego, Środy Wielkopolskiej, Radomia, Zwolenia, Błotnicy, Poznania, Katowic, Sosnowca, Tarnowskich Gór, Bytomia, Piaseczna, Siemianowic Śląskich, Głuchołaz, Lublina, Radomska, Gliwic, Rybnika, Szczecina, Wrocławia i wielu innych. Pielgrzymi zgromadzili się pod archikatedrą częstochowską, skąd po krótkiej modlitwie wyruszyli w kierunku Jasnej Góry. W południe w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej uczestniczyli we Mszy św. pod przewodnictwem ks. Jerzego Grochowskiego, organizatora pielgrzymki. Słowa powitania w imieniu Jasnej Góry wypowiedział o. Anzelm Frączek.

- Przeminęła droga, ale pozostała pamięć tego wielkiego trudu i zmagania, i dzisiaj z tą pamięcią stajemy przy Jasnogórskiej Pani, żeby także polecić tych, którzy nas po drodze poczęstowali, przyjęli na nocleg, którzy nas zastępują w domu rodzinnym i w miejscu pracy - mówił w homilii ks. Grochowski. - Zostawiacie wspaniałe światło, wspaniały wzorzec: z jednej strony - poniesionego trudu, a z drugiej - otwarcia serca dla Boga. Różne są formy, jak różne są drogi, ale cel jest jeden: Najświętsza w Częstochowie - mówił do pielgrzymów.

Patronem pielgrzymki jest Rada Episkopatu ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek, której przewodniczy bp Edward Janiak.

Krótko

12 lipca absolwenci Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie dziękowali za dwa lata edukacji przygotowującej do służby pożarniczej. Przybyło 115 dziennych aspirantów i 126 z systemu przemiennego-zaocznego. Obecni byli: gen. brygadier Wiesław Leśniakiewicz, komendant główny Państwowej Straży Pożarnej, i starszy brygadier Marek Chmiel, komendant CSPSP. Mszy św. przewodniczył ks. Henryk Kuczob, kapelan strażaków.

12 lipca przybyła 30. Jubileuszowa Piesza Pielgrzymka organizowana przez Duszpasterstwo Rolników Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej. Uczestniczyło w niej ponad 130 pątników. Przewodnikiem był ks. Paweł Mydłowski.

12 lipca dotarła 214. Piesza Pielgrzymka Kalwaryjsko-Lanckorońska. Pod hasłem: „Świadkowie wiary” szło 250 osób. Duchowym przewodnikiem był o. Juwenalis Andrzejczak, bernardyn z Krakowa, a świeckim przewodnikiem Stanisław Kiepura.

13 lipca przybyła 4. Pielgrzymka Rowerowa Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej w liczbie 260 rowerzystów, a 14 lipca 22. Szczecińska Pielgrzymka Rowerowa w liczbie 180 osób.

19 lipca po raz 28. dotarła na Jasną Górę Piesza Pielgrzymka z Wadowic. 310 pątników przez 6 dni wędrowało z rodzinnego miasta bł. Jana Pawła II. Przewodnikiem pielgrzymki był ks. Adam Garlacz. Piesi pielgrzymi z Wadowic, wraz z rodzinami i bliskimi, którzy przyjechali ich powitać, uczestniczyli we Mszy św., której przewodniczył ks. inf. Jakub Gil z Wadowic.

W dniach 19-20 lipca odbyła się 20. Pielgrzymka Franciszkańskiego Zakonu Świeckich. Centralnym punktem modlitewnego spotkania była uroczysta Eucharystia, odprawiona przed Szczytem Jasnogórskim, której przewodniczył i homilię wygłosił biskup świdnicki Ignacy Dec. W uroczystościach uczestniczyli m.in.: przełożona narodowa Franciszkańskiego Zakonu Świeckich s. Joanna Berłowska oraz o. Marian Jarząbek, przewodniczący Konferencji Asystentów Narodowych wraz z asystentami regionalnymi i wspólnotowymi.

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

2013-07-30 09:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dożynki Prezydenckie 2021

2021-09-19 17:04

prezydent.pl

Na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego odbyły się Dożynki Prezydenckie z udziałem Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser-Dudy.

– Wszystkie branże polskiego rolnictwa muszą być w sposób równy zadbane. Obiecuję wszystkim polskim rolnikom, że będę o te sprawy dbał, że będę stał na straży polskiego rolnictwa, jego dobra, jego interesów, tego wszystkiego, co istotne – mówił Prezydent RP podczas uroczystości.

CZYTAJ DALEJ

”Cieszę się, że jest tutaj miejsce, gdzie mieszka Bóg” - "Sacramentum dedicationis" w Pruszowicach

2021-09-19 20:42

ks. Łukasz Romańczuk

Obrzęd namaszczenia ołtarzem krzyżmem świętym

Obrzęd namaszczenia ołtarzem krzyżmem świętym

Uroczystościom dedykacji kościoła filialnego pw. św. Jana Pawła II przewodniczył ks. abp Józef Kupny, metropolita wrocławski. Świątynia była budowana kilkanaście lat, a nad budową czuwał proboszcz parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa we Wrocławiu - Pawłowicach - ks.kan. Michał Machał.

Zanim rozpoczęła się Eucharystia, wierni przywitali metropolitę wrocławskiego w swojej świątyni, a przedstawicielka parafii przedstawiła historię powstania świątyni.- Uczestniczymy w uroczystości, która pierwotnie miała się odbyć 6 czerwca, a następnie  20 października 2020 roku, a przesunięta ze względu na pandemię COVID -19 - na 18 września 2021. Przygotowani duchowo przez parafialne misje święte oraz dni skupienia i rekolekcje przed odpustem naszej parafii przystępujemy do wielkiej uroczystości w naszym kościele.

CZYTAJ DALEJ

Trzeci cud w Oknie Życia w Wieluniu

2021-09-20 14:30

[ TEMATY ]

okno życia

Wieluń

siostry antoninki

Zofia Białas

17 września w wieluńskim Oknie Życia im. Jana Pawła II, przy klasztorze sióstr antoninek, znaleziono noworodka – dziewczynkę.

– Jeszcze nie wiemy, jakie imię otrzyma – powiedziała s. Auxiliana, która zaalarmowana dzwonkiem o godz. 4 rano jako pierwsza przybyła do Okna Życia. Za nią przybiegła s. Barbara, która zadzwoniła pod nr 112. Na miejsce przyjechały policja i karetka pogotowia ratunkowego. Dziewczynka została odwieziona do wieluńskiego szpitala, gdzie po przebadaniu stwierdzono, że jest zdrowa. Dziewczynka to noworodek. Obok niej w Oknie Życia pozostawiono torbę z ubrankami i pieluszkami. W środku był nawet smoczek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję