Reklama

Głos dla Życia

Najnowszy numer „Głosu dla Życia” poświęcony jest tematyce cierpienia, starości i umierania. O. Piotr Jordan Śliwiński OFMCap, jako spowiednik i kapelan szpitalny, towarzyszył śmierci ok. 200 pacjentów. Jego wspomnienie zatytułowane „Odprowadzić do Boga” jest świadectwem o uczuciach, które towarzyszą ludziom w ostatnich godzinach życia. „Dobra śmierć?” to tytuł artykułu Bogny Białeckiej poświęconego eutanazji. Znak zapytania jest uzasadniony, bowiem doświadczenia ze szpitali holenderskich wykazują, że eutanazja, która jest promowana jako śmierć bez cierpień, w istocie często jest trwającą wiele dni bolesną agonią. Większość chorych proszących o eutanazję cierpi na zaburzenia depresyjne, w tych przypadkach wskazana jest pomoc psychiatryczna, a nie eutanazja.

Reklama

Jak groźne ostrzeżenie brzmi tytuł „Nie idźcie za naszym przykładem!”. Jest to wywiad z Peterem van Dalenem, posłem do Parlamentu Europejskiego, w którym holenderski polityk relacjonuje, jak doszło do wprowadzenia praktyki eutanazji w jego kraju. Dla uzupełnienia naszej wiedzy o tych zagadnieniach pożyteczna będzie lektura artykułu Kamila Pelczara „Eutanazja a zaniechanie uporczywej terapii”, tekstu Bogny Wach „Eutanazja w Europie” oraz Filipa Mazurczaka „Eutanazja w kulturze masowej”. Autor tego tekstu zwraca uwagę, że sprawa eutanazji coraz częściej pojawia się w filmach i w literaturze, także w tekstach piosenek. Chrześcijańską odpowiedzią na takie tendencje powinno być udzielanie wsparcia i okazywanie wyrozumiałości osobom cierpiącym z powodu nieuleczalnej choroby. Warto przypomnieć, że najbardziej wyrazistym sprzeciwem wobec eutanazji była ostatnia droga Jana Pawła II, który odchodził na oczach świata.

Obok głównego tematu numeru redakcja podejmuje także temat wczesnej edukacji seksualnej, o której pisze Jacek Pulikowski, oraz nauczania zawartego w encyklice „Humanae vitae”, o której pisze Maciej Tabor.

„Głos dla Życia. Magazyn Służby Życiu i Rodzinie”, nr 4 (123) lipiec/sierpień 2013 - wydawca Fundacja „Głos dla Życia”, 61-362 Poznań, ul. Forteczna 3, www.prolife.com.pl, e-mail: glos@prolife.com.pl.

2013-07-30 09:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W Sejmie projekt ustawy „Stop aborcji 2021”

2021-09-22 14:54

[ TEMATY ]

aborcja

pro‑life

Karol Porwich/Niedziela

130 tys. podpisów zebrali autorzy projektu ustawy "Stop aborcji 2021". Zgodnie z wniesionym dziś do Sejmu projektem, dzieci poczęte będą chronione na podstawie tych samych przepisów, co inni ludzie, ponieważ dziecko poczęte jest człowiekiem - poinformowała odpowiedzialna za inicjatywę ustawodawczą Fundacja Pro-prawo do życia.

Autorzy projektu i podpisani pod nim obywatele uważają, że prawna ochrona życia dzieci poczętych jest w Polsce fikcją. Wskazują m.in. na wadliwe zapisy kodeksu karnego powodujące, że "co roku tysiące dzieci w Polsce są bezkarnie zabijane".

CZYTAJ DALEJ

ONZ: Prezydent Duda oskarżył Białoruś o atak hybrydowy i podał w wątpliwość solidarność globalnej Północy

2021-09-22 07:26

[ TEMATY ]

ONZ

Andrzej Duda

PAP

Prezydent Andrzej Duda w przemówieniu na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ oskarżył Białoruś o prowadzenie ataku hybrydowego przeciwko Polsce, Litwie i Łotwie. Zasugerował też, że bogate kraje - w tym Polska - niewystarczająco solidarnie postąpiły w obliczu pandemii, a także wobec konfliktów na Ukrainie, w Syrii czy Libii.

"To słowo stało się symbolicznym wyznacznikiem naszej polityki, jej ideałem. Gdy mówię solidarność, myślę także o solidarności w kontekście Covid-19. I nie jest to łatwa refleksja. Zwłaszcza pod adresem nas, przywódców bogatego świata, bogatej Północy" - powiedział Duda, wskazując m.in. na nierówny dostęp do szczepionek przeciwko Covid-19. Zaznaczył jednocześnie, że Polskę uważa za część tej bogatej Północy.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Parolin: chrześcijaństwu zagraża instrumentalizacja do celów politycznych

2021-09-23 17:07

[ TEMATY ]

chrześcijaństwo

Watykan

kard. Pietro Parolin

Vatican News

Kardynał Pietro Parolin

Kardynał Pietro Parolin

Watykański Sekretarz Stanu wziął udział w odbywającym się w Rzymie spotkaniu Europejskiej Partii Ludowej. Rozmawiając na jego marginesie z dziennikarzami podkreślił, że „chrześcijaństwu zagraża instrumentalizacja do celów politycznych”. Kard. Parolin wskazał, że „chrześcijaństwo to obrona życia, ale i troska o los migrantów”. Wyraził też zaniepokojenie Stolicy Apostolskiej z powodu zawarcia sojuszu AUKUS, który nasila wyścig zbrojeń i wykluczył rychłą podróż Franciszka do Rosji.

Watykański hierarcha przypomniał, że „w chrześcijaństwie nie wybiera się tego, co się lubi lub co jest wygodne, w chrześcijaństwie trzeba przyjąć wszystko”. Wskazał, że to nie jest tak, iż „idzie się do supermarketu i kupuje to lub tamto”. Niebezpieczeństwo polega na instrumentalizacji i manipulacji religią „dla celów politycznych”. Kard. Parolin wyjaśnił także swą obecność na spotkaniu Europejskiej Partii Ludowej (obecny był także kard. Jean Claude Hollerich, przewodniczącego COMECE i kard. Peter Turkson, przewodniczącego Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka) mówiąc, że „ten dzień studyjny poświęcony był słuchaniu Kościoła”. Przypomniał jednocześnie, że wielu członków tego stronnictwa otwarcie przyznaje się do chrześcijaństwa. Na obiekcję jednego z dziennikarzy, że także członkowie partii populistycznych odwołują się do chrześcijaństwa, watykański Sekretarz Stanu odpowiedział, że „ważne jest dokonanie globalnego wyboru”. Co za tym idzie, jak wskazał do chrześcijaństwa przynależy obrona życia od poczęcia do naturalnej śmierci, ale też miłość bliźniego, która wyraża się m.in. w trosce o migrantów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję