Reklama

Kultura

Pod patronatem medialnym „Niedzieli”

Młodzi Francuzi zaśpiewali w Polsce

W dniach 12-26 lipca br. podczas artystycznego tournée wystąpił w Polsce dziecięco-młodzieżowy chór z Francji „Les Petits Chanteurs de Passy”. Trasa koncertowa pod patronatem medialnym m.in. „Niedzieli” obejmowała: Pszczynę, Kraków, Wadowice, Częstochowę, Bielsko-Białą, Sosnowiec, głosząc hasło: „W sercu Europy. Gaude Mater Polonia”. Artyści Polskę odwiedzają pierwszy raz, znając ten kraj wyłącznie z opowiadań, m.in. uczestników Światowych Dni Młodzieży w Częstochowie z 1991 r.

Młodzi Francuzi, dla których według szkolnej edukacji Europa kończy się na Niemczech, przybyli tutaj, aby wraz ze swoim kapelanem, polskim kapłanem ks. Patrykiem Michalskim, pallotynem, poznać jego rodzinny kraj, dając jednocześnie świadectwo wiary, konfrontując ją z polską tradycją chrześcijańską.

Reklama

Ich głównym zadaniem we Francji jest oprawa muzyczna Mszy św. i uroczystości kościelnych, a także koncertowanie dla szerokiej publiczności, w tym w domach pogodnej starości.

Przyjazd do Polski grupy liczącej 29 osób w wieku od 8 do 20 lat, o różnej skali głosu, stanowi kontynuację tradycji niesienia chrześcijańskiej kultury muzycznej i ewangelizacji poprzez śpiew dla krajów współczesnej Europy. Zarówno podczas przygotowań do koncertów, jak i w trakcie występów członkowie chóru łączą się w wierze w Jezusa Chrystusa, wspólnie się doskonalą, głoszą chwałę Boga, przynoszą radość i nadzieję szerokiej rzeszy słuchaczy we Francji i w wielu krajach Europy.

Tegoroczne koncerty obejmowały repertuar ściśle związany z europejską kulturą sakralną opartą na stałych elementach Mszy św. Ta swoista wyśpiewana manifestacja wiary rozpoczęła się procesyjnym wejściem, a słowa „Salve Regina” w ustach młodych Francuzów zabrzmiały jak śpiew aniołów. Muzyczną perełkę stanowi pełne ekspresji, a jednocześnie opatrzone duchem modlitwy wykonanie utworu Antonia Vivaldiego „Gloria” RV 589 w 12 częściach, obejmujące partie chóralne i solowe.

Reklama

Warto dodać, że utwór ten, wykonany przez dzieci z pełnym profesjonalizmem, często sprawia trudności nawet renomowanym chórom. W repertuarze znalazły się także utwory Bacha, Saint-Saënsa, Mendelssohna-Bartholdy’ego, Haendla, Mozarta i innych, a także skomponowana przez ks. Patricka Giraud dla Fundacji „Pueri Cantores”, „Modlitwa Małych Śpiewaków”, stanowiąca ich regułę życia ze słowami: „...Panie, pragniemy Ci służyć, wyśpiewując chwałę Twego imienia. Niech nasz śpiew będzie wezwaniem dla tych, którzy Cię szukają...”.

Podczas tegorocznego tournée po południowej Polsce (w przyszłym roku pragną nawiedzić Polskę centralną), przyjaciele z Francji pod dyrekcją dyrygentki Astrid Delaunay zadziwili kunsztem wykonania, melodyjnością głosów i wdziękiem, niosąc radość i zaskarbiając sobie nowe przyjaźnie oraz poznając Ojczyznę umiłowanego także przez nich Polaka bł. Jana Pawła II.

Koncert, jaki odbył się 21 lipca br. w Częstochowie w Dolinie Miłosierdzia, stał się wielkim, wspólnym dziękczynieniem za Boże Miłosierdzie dla wszystkich ludzi bez względu na wiek, pochodzenie społeczne, tradycje kulturowe i ich miejsce w Europie.

2013-07-30 09:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sukces Chóru KOE z Sokołowskiego Ośrodka Kultury

Niedziela podlaska 42/2017, str. 8

[ TEMATY ]

chór

Aneta Mroczek

Chór KOE z Sokołowskiego Ośrodka Kultury wywalczył pierwszą nagrodę w kategorii chóry mieszane

Chór KOE z Sokołowskiego Ośrodka Kultury wywalczył pierwszą
nagrodę w kategorii chóry mieszane

W dniach 29 września – 1 października w Łomży odbywał się Międzynarodowy Konkurs Muzyki Sakralnej Carmen Fidei. Założenia i cele konkursu to m.in.: popularyzacja religijnej pieśni chóralnej, promowanie i inspirowanie wartościowej twórczości muzycznej o przeznaczeniu liturgicznym, podnoszenie poziomu wykonawczego zespołów chóralnych, wymiana doświadczeń i nawiązanie współpracy między zespołami. Organizatorzy wydarzenia to Stowarzyszenie Przyjaciół Chóru Carmen Fidei i Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej w Łomży. Patronat honorowy nad festiwalem sprawował biskup łomżyński Janusz Stepnowski.

CZYTAJ DALEJ

Papież na pogrzeb „kucharza ubogich”: uczył chodzić drogą Ewangelii

2021-07-28 18:23

[ TEMATY ]

pogrzeb

Ewangelia

papież Franciszek

Msza św. pogrzebowa

Forum/Reuters/REMO CASILLI

„Uczył nas chodzić drogami Ewangelii. Jego miłość do ubogich, codzienne zaangażowanie i wielka hojność są zachęcającym świadectwem” – napisał Papież Franciszek w telegramie kondolencyjnym po śmierci Dino Impagliazzo, znanego w Rzymie „kucharza ubogich”.

Karmił codziennie ponad 300 osób między stołecznymi stacjami kolejowymi wraz z podążającymi za nim od lat wolontariuszami.

CZYTAJ DALEJ

Nawałnice nad Polską. IMGW wydaje pomarańczowe alerty

2021-07-28 16:22

[ TEMATY ]

pogoda

nawałnica

IMGW

Adobe.Stock

IMGW wydał alerty pierwszego i drugiego stopnia przed burzami z gradem dla 13 województw. Podczas burz opady mogą wynieść 40 mm, a porywy wiatru osiągać 100 km/h.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformował, że ostrzeżenia pierwszego stopnia dotyczą województw: pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, wielkopolskiego i opolskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję