Reklama

Aspekty

Świebodzin młodych

28. Światowe Dni Młodzieży odbywają się w Rio de Janeiro. Młodzi od 23 do 28 lipca spotykają się u stóp brazylijskiego posągu Jezusa Zbawiciela. Do tych, którzy nie dotarli do Ameryki Południowej, skierowane zostało zaproszenie: „Przyjedźcie do Świebodzina!”.

Młodzież z zachodniej Polski 27 i 28 lipca spotyka się w Świebodzinie na błoniach przy figurze Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. - Papież Benedykt XVI w swoim orędziu na Światowe Dni Młodzieży odwołuje się do figury Jezusa z otwartymi ramionami z Rio i to dało nam motywację do tego, by zorganizować takie spotkanie w Świebodzinie, gdzie znajduje się również figura Jezusa - mówi ks. Robert Patro, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży Kurii Biskupiej. - Dlatego chcemy w łączności z młodymi z całego świata przyjrzeć się papieskiemu orędziu, które przypomina nam wezwanie do głoszenia Ewangelii.

Ze spotkania w Świebodzinie cieszy się bp Stefan Regmunt: - Chcemy, żeby w naszej diecezji działo się coś dobrego - zarówno religijnie i pozareligijnie - mówi bp Regmunt. - Taka inicjatywa jest ważna dla młodych, którzy potrzebują grupy, wspólnoty. Sami nie potrafią być szczęśliwi. To spotkanie nie będzie polegało na tworzeniu swojego klimatu, ale będzie przeżywane we wspólnocie i jedności z Ojcem Świętym.

W ramach sobotnio-niedzielnego wydarzenia zaplanowano czas na wspólną modlitwę, śpiew i taniec, spotkanie ze świadkami wiary, misterium ziarna wiary, orędzie o ewangelizacji, Eucharystię oraz koncerty - „Siewców Lednicy” i „Tymczasowej Formacji Prowizorycznej” (Projekt TFP). Młodzi zgromadzeni w Świebodzinie będą mogli doświadczyć atmosfery panującej w Brazylii. - Połączymy się poprzez telemost z Rio de Janeiro, gdzie Ojciec Święty Franciszek spotka się na czuwaniu modlitewnym z młodzieżą z całego świata - mówi Bartłomiej Dobrzyński, współorganizator przedsięwzięcia. Każdy z uczestników spotkania otrzyma ciekawy gadżet, tj. „Jezusowe okulary”, dzięki którym będzie widział świat „przez pryzmat Jezusa Chrystusa”.

Reklama

„Polskie Rio” zaplanowane zostały ze względu na dużą odległość tegorocznego święta młodych od naszego kraju. Stąd też oprócz Świebodzina podobne spotkania odbywają się również w kilku innych miejscach w Polsce - w Płocku, Częstochowie i Katowicach, w Bieszczadach i Krakowie.

Aktualne informacje dotyczące organizacji i programu spotkania: www.sdmswiebodzin.pl.

2013-08-01 14:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Symbole Światowych Dni Młodzieży w Gnieźnie i na Lednicy

[ TEMATY ]

dni młodych

Grzegorz Gałązka

Krzyż Światowych Dni Młodzieży i Ikona Matki Bożej Salus Populi Romani przybędą – jeszcze przed oficjalną peregrynacją – do archidiecezji gnieźnieńskiej. W dniu 6 czerwca prosto z Rzymu przywiezione zostaną do Gniezna, a dzień później będą towarzyszyć młodzieży modlącej się na Lednicy.

W Gnieźnie zaplanowano 6 czerwca wieczorne i nocne czuwanie w katedrze gnieźnieńskiej, które zakończy się 7 czerwca rano Jutrznią Lednicką. Nabożeństwo organizowane jest od kilku lat z myślą o młodych ludziach zdążających na Lednicę i zatrzymujących się rokrocznie u grobu i relikwii św. Wojciecha.
Z Gniezna, wraz z relikwiami biskupa męczennika, symbole Światowych Dni Młodzieży przewiezione zostaną pod Bramę Rybę, gdzie towarzyszyć będą uczestnikom apelu młodych na Polach Lednickich, któremu w tym roku przyświeca hasło „W imię Syna”. Po zakończeniu spotkania symbole od młodych ludzi z archidiecezji gnieźnieńskiej odbiorą ich rówieśnicy z archidiecezji warszawsko-praskiej.
Archidiecezja gnieźnieńska będzie jedyną, w której symbole Światowych Dni Młodzieży gościć będą dwa razy. W 2016 r. krzyż i ikona Matki Bożej peregrynować będą po parafiach archidiecezji gnieźnieńskiej w dniach 17-30 kwietnia, a więc krótko przed Światowym Dniem Młodzieży w Krakowie. Młodzież gnieźnieńska odbierze je od młodzieży z archidiecezji wrocławskiej.
„Chcemy ten czas dobrze wykorzystać. Planujemy, aby symbole Światowych Dni Młodzieży dotarły nie tylko do naszych parafii i wspólnot, ale także do tych miejsc, w których krzyż nie jest obecny. Chcemy z nim wyjść w przestrzeń publiczną, na rynki i ulice naszych miast, do zakładów karnych i poprawczych, do szpitali i hospicjów, chcemy zanieść go ludziom, którzy do kościołów nie przychodzą lub robią to rzadko” – mówi ks. Marcin Kulczyński, diecezjalny duszpasterz młodzieży archidiecezji gnieźnieńskiej.
Krzyż ŚDM i ikona Matki Bożej będą również towarzyszyć uczestnikom kwietniowych uroczystości odpustowych ku czci św. Wojciecha, które zakończą ich peregrynację po archidiecezji gnieźnieńskiej. Obecność symboli ŚDM w tym czasie w Gnieźnie – kolebce Kościoła i państwa polskiego, będzie miała symboliczny wymiar, w kwietniu 2016 roku przypada bowiem 1050. rocznica Chrztu Polski.

CZYTAJ DALEJ

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla ks. Romana Kneblewskiego

2023-01-31 12:30

[ TEMATY ]

Bydgoszcz

Karol Porwich/Niedziela

Biskup bydgoski Krzysztof Włodarczyk wydał dekret, w którym zakazuje ks. prałatowi Romanowi Kneblewskiemu prowadzenia działalności medialnej.

Jest to reakcja na ostatni wpis duchownego zamieszczony na Facebooku, który dotyczył zbiórki prowadzonej w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

CZYTAJ DALEJ

Każdy z nas kradnie i nawet o tym nie wie? VII przykazanie w praktyce

2023-02-03 21:15

[ TEMATY ]

kradzież

Adobe.Stock

Łamiemy VII przykazanie… nie będąc tego świadomi. W jakich obszarach życia jesteśmy najbardziej narażeni na kradzież?

1) Praca

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję