Reklama

Turystyka

Cudze chwalicie, swego nie znacie...

Minęła już połowa wakacji, wiele osób miało możliwość wypocząć w różnych zakątkach naszej ojczyzny oraz zwiedzając inne kraje. Niekiedy zorganizowanie wspólnego wyjazdu rodzinnego czy też w gronie przyjaciół napotyka na trudności związane z finansami. Warto jednak zastanowić się i rozejrzeć, czy też w naszym najbliższym otoczeniu nie ma interesujących miejsc, których nie widzieliśmy, a mogą okazać się niezwykle ciekawe. Na terenie naszej diecezji bez wątpienia możemy znaleźć takie właśnie miejsca. Wyruszmy więc w drogę, i to niewielkim nakładem środków finansowych

Ciechanowiec

W Ciechanowcu, mieście położonym na granicy naszej diecezji, przede wszystkim na uwagę zasługuje Muzeum Rolnictwa, które mieści się w zabytkowym zespole pałacowo-parkowym z XIX wieku. Zbiory muzeum liczą ponad 28 000 eksponatów (w tym ponad 300 maszyn i narzędzi rolniczych), które prezentowane są zwiedzającym w 43 ekspozycjach stałych. W Skansenie Mazowiecko-Podlaskim zgromadzono 47 zabytkowych obiektów architektury drewnianej (XVIII - pocz. XX wieku), które ulokowano w trzech zespołach, z pełnym wyposażeniem wnętrz. W parku krajobrazowym rośnie ponad 100 gatunków drzew i krzewów, w tym 19 pomników przyrody. Ponadto w Ciechanowcu w połowie sierpnia odbywa się Międzynarodowy Festiwal Folkloru „Podlaskie Spotkania”.

Mielnik

W Mielniku położonym w malowniczym zakątku znajduje się odkrywkowa kopalnia kredy, która jest jedyną tego typu kopalnią czynną obecnie w Polsce. Początki eksploatacji kredy w Mielniku datuje się na wiek XVI. Wydobywano ją początkowo do celów budowlanych metodą tzw. biedaszybów. Aż do 1952 r. było to wydobycie ręczne wykorzystywane wyłącznie dla potrzeb okolicznych mieszkańców. Od połowy XX wieku rozpoczęto eksploatację na skalę przemysłową. Wybudowano również nowoczesny zakład przetwórczy. Dziś roczne wydobycie kredy wynosi ok. 80 tys. ton. Istnieje możliwość zwiedzania po uprzednim skontaktowaniu się z kierownikiem kopalni.

Puszcza Białowieska

Reklama

Na terenie naszej diecezji znajduje się również unikatowe przyrodnicze miejsce - Puszcza Białowieska. Na jej terenie znajduje się Muzeum Przyrodniczo-Leśne, do którego warto zajrzeć. Jest to najstarsze muzeum w polskich parkach narodowych i równocześnie najstarsze czynne muzeum województwa podlaskiego. Jego tradycje sięgają okresu międzywojennego, a w swoich zbiorach posiada wiele cennych kolekcji naukowych i rzadkich okazów. Siedzibą Muzeum Przyrodniczo-Leśnego Białowieskiego Parku Narodowego jest nowoczesny budynek, w którym w sposób innowacyjny i atrakcyjny prezentowane są zbiory przyrodnicze z dziedziny zoologii, botaniki, historycznego użytkowania puszczy. Wszystkie zagadnienia przyrodnicze przedstawiane są blokami problemowymi za pośrednictwem realistycznych dioram przedstawiających zwierzęta, grzyby, rośliny w ich naturalnych środowiskach. W realizacji dioram wykorzystano wiele środków ekspresyjnego wyrazu: światło sceniczne, dźwięki (jak naturalne odgłosy ptaków, dużych ssaków), wielkoformatowe, barwne fotografie, makiety.

Drohiczyn

W sercu naszej diecezji - Drohiczynie znajduje się wiele ciekawych miejsc, do których warto się wybrać. Jednym z nich są podziemia kościoła katedralnego, które przed kilku laty zostały odrestaurowane i udostępnione dla turystów. W podziemiach zostali pochowani wojewodowie podlascy, a także biskupi i rządcy diecezji.

Treblinka

W Treblince znajduje się świadectwo okrucieństwa, z jakim mieliśmy do czynienia podczas II wojny światowej. Znajduje się tam muzeum powstałe w 1964 r., w skład którego wchodzi były Obóz Zagłady, były Karny Obóz Pracy, kopalnia żwiru, Miejsce Straceń i tzw. Czarna Droga. Zespół obiektów muzeum tworzą m.in.: założenie pomnikowo-przestrzenne z symbolicznym cmentarzem żydowskim utworzonym z 17 tys. głazów i centralnym pomnikiem oraz pomnik ofiar więźniów Karnego Obozu Pracy.

Liw

Reklama

W Liwie, wiosce położonej w pobliżu Węgrowa, znajduje się średniowieczny zamek. Obecnie zamek jest jednym z największych muzeów broni w Polsce, prezentując w swojej kolekcji broń białą, palną i drzewcową z XV - XX wieku. Muzeum szczyci się również kolekcją portretu sarmackiego z XVII - XVIII wieku oraz dużym zbiorem malarstwa i grafiki o tematyce batalistycznej, zawierającym dzieła m. in.: Wojciecha i Jerzego Kossaków, Tadeusza Ajdukiewicza, Leona Kaplińskiego, Stefano Dell Belli, Eryka Dahlberga. Wystroju wnętrz dopełniają zabytkowe meble i tkaniny. Ponadto w dniach 17-19 sierpnia na Zamku odbędzie się 12. Ogólnopolski Turniej Rycerski „O pierścień księżnej Anny”.

Węgrów

W Węgrowie na uwagę zasługują szczególnie dwa miejsca - bazylika mniejsza oraz poreformacki zespół zabudowań. W bazylice można zobaczyć unikatowe lustro Twardowskiego, które według podań i legend służyło jego właścicielowi do czynienia magicznych sztuczek, a które bez wątpienia jest świadectwem epoki średniowiecza i kunsztu wykonywania materiałów ze stali szlachetnej. Na uwagę w tym miejscy zasługują jeszcze freski, wykonane przez wybitnego freskanta Michała Anioła Palloniego, pochodzącego z Toskanii. Z kolei w kościele poreformackim warto zwiedzić podziemia kościoła, w których spoczywa magnat i fundator obiektów sakralnych w Węgrowie oraz tzw. Pałacu Krasińskich w Warszawie. Ponadto zostało w nich pochowanych wielu możnych z terenu naszej Ojczyzny.

Przemierzając drogi naszej diecezji, możemy być pozytywnie zaskoczeni tym, że niedaleko nas znajdują się unikatowe miejsca na skalę kraju. Zachęcamy do ich odwiedzenia.

2013-08-01 16:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Stolica Apostolska na Światowy Dzień Turystyki

[ TEMATY ]

turystyka

Kościół

świat

emigracja

BOŻENA SZTAJNER

Zakończyły się wakacje, okres urlopów, wypoczynku, poznawania wielu ciekawych miejsc turystycznych, sanktuariów, innych kultur, wierzeń, a przede wszystkim czas bezpośredniego kontaktu z przyrodę. Przyszedł więc moment na swoisty rachunek sumienia z przeżywania naszego odpoczynku, relacji do spotkanych ludzi, jak też szacunku do otaczającego świata.

CZYTAJ DALEJ

Menedżerka Heynena: praca z Polkami wydaje się Vitalowi być bardzo ciekawym wyzwaniem

2021-09-20 16:07

[ TEMATY ]

sport

siatkówka

PAP/Andrzej Grygiel

Vital Heynen

Vital Heynen

Menedżerka Vitala Heynena Ola Piskorska potwierdziła PAP, że będący dotychczas trenerem polskich siatkarzy Belg bardzo chciałby spróbować sił w pracy z kobiecą reprezentacją tego kraju. "Lubi wyzwania, a to mu się wydaje być bardzo ciekawym wyzwaniem" - zaznaczyła.

Polscy siatkarze w niedzielny wieczór w katowickim Spodku wywalczyli pod wodzą Heynena brązowy medal mistrzostw Europy. Umowa szkoleniowca, który rozpoczął współpracę z tym zespołem w 2018 roku, wkrótce wygasa. Prezes PZPS Jacek Kasprzyk po nieudanych igrzyskach w Tokio przekazał, że nie zostanie ona przedłużona, a Belg musiałby startować ponownie w konkursie na to stanowisko. Ten od jakiegoś czasu już dość wyraźnie sugerował, że nie zamierza tego robić, a po zakończeniu występu w czempionacie Starego Kontynentu w szatni właściwie pożegnał się z podopiecznymi.

CZYTAJ DALEJ

107 lat temu Legion Śląski wymaszerował z Cieszyna

2021-09-21 07:14

[ TEMATY ]

historia

pl.wikipedia.org

Drużyna Sokoła w Dziedzicach, która w 1914 roku wstąpiła do Legionu Śląskiego

Drużyna Sokoła w Dziedzicach, która w 1914 roku wstąpiła do Legionu Śląskiego

107 lat temu, 21 września, z Cieszyna wymaszerował Legion Śląski. Ponad 400 ochotników ze Śląska Cieszyńskiego dotarło do Mszany Dolnej, gdzie dołączyli do II Brygady Legionów Polskich. Pożegnanie legionistów było manifestacją polskości.

"O godzinie 1 z południa wmaszerowała na rynek przednia straż naszego oddziału. Za chwilę potem odezwała się wesoło trąbka, dając znać, że i siła główna się zbliża. Wszystkim dech w piersiach zaparło. Jeszcze chwila oczekiwania a na rynek wmaszerowały miarowym krokiem i sprawnie, w szyku bojowym, zajęły całą połać obszernego placu przed Domem Narodowym głębokie kolumny legionistów polskich (…) z bronią umajoną kwiatami. Huragan okrzyków i oklasków przywitał żołnierzy naszych" - relacjonowała wydarzenie gazeta "Robotnik Śląski".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję