Reklama

Niedziela Małopolska

Łaska i zobowiązanie

Podczas Mszy św. odprawionej 22 lipca w kościele Matki Bożej Bolesnej w Rio de Janeiro, kard. Stanisław Dziwisz mówił do uczestników Eucharystii: - Przynieście polskie flagi w niedzielę, czeka was niespodzianka. (...) Jest to niespodzianka, ale zapowiedziana. Będziecie musieli wziąć tę niespodziankę na siebie.

28 lipca podczas Mszy św. kończącej obchody Światowych Dni Młodzieży w Rio de Janeiro papież Franciszek ogłosił, że miejscem, w którym odbędzie się kolejne spotkanie młodych z całego świata będzie Kraków!

Reklama

Już przed spotkaniem w Rio, w naszej Archidiecezji głośno szeptano o tym pomyśle. Jedni nie dowierzali, inni zdawali się być pewni takiej decyzji Ojca Świętego.

I stało się. Otrzymaliśmy niezwykłe wyróżnienie, ale i zadanie, do którego już teraz trzeba zacząć solidne przygotowania. Z jednej strony będą to przygotowania taktyczne i logistyczne. O ileż jednak ważniejsze jest duchowe przygotowanie do tych wydarzeń. Wszak to z naszej ziemi wyszedł Jan Paweł II, który dał początek Światowym Dniom Młodzieży. Dziś, gdy świętość Papieża - Polaka została potwierdzona licznymi cudami i zakończonym procesem kanonizacyjnym, czujemy się tym bardziej zobowiązani do podejmowania dziedzictwa, które nam pozostawił.

Będziemy mieli zatem możliwość rozwijania wyobraźni miłosierdzia i otwierania drzwi Chrystusowi - poprzez modlitwę oraz konkretne działania. Światowe Dni Młodzieży nie są bowiem jedynie imprezą plenerową, ale prawdziwym ćwiczeniem się w radosnym, chrześcijańskim braterstwie. Będzie potrzeba, by otworzyć nie tylko nasze serca, ale i domy, by ugościć pielgrzymów z różnych zakątków świata. Trzeba będzie się włączyć w służby porządkowe, medyczne, administracyjne, w wolontariat. Każdy będzie mógł znaleźć dla siebie odpowiednie miejsce, by otworzyć się na Bożą łaskę - paradoksalnie samemu dając coś z siebie.

Czeka nas zatem ogrom pracy, ale i pewność doświadczenia Bożego działania. Każde Światowe Dni Młodzieży wnoszą nowy powiew Ducha Bożego. Oczekując i przygotowując się do tych dni, wołajmy o nowe wylanie Ducha Świętego - by ponownie odnowił oblicze ziemi, naszej polskiej, krakowskiej ziemi...

2013-08-01 16:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kraków wprowadzi Kartę Rodzinną 3+

[ TEMATY ]

rodzina

Kraków

Dagmara Zalewska

Od 1 września br. rusza program Krakowska Karta Rodzinna 3+. Dotychczas miasto wspierało rodziny z przynajmniej czwórką dzieci. Od 1 sierpnia rodziny wielodzietne zamieszkałe na terenie Krakowa i mające na utrzymaniu minimum troje dzieci, a także placówki opiekuńczo-wychowawcze typu rodzinnego mogą składać w Wydziale Spraw Społecznych Urzędu Miasta Krakowa wnioski o wydanie Krakowskiej Karty Rodzinnej 3+.

„W Krakowie mieszka 5139 rodzin posiadających na utrzymaniu troje dzieci do 24. roku życia. Szacujemy, że Krakowska Karta Rodzinna 3+ obejmie blisko 6200 rodzin, także z czwórką dzieci, w sumie ok. 35 tysięcy osób” – powiedział Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Abp Pennacchio: Nieść krzyż to trzymać się mocno Pana Jezusa, także wtedy, kiedy to niemodne

2021-09-21 18:21

[ TEMATY ]

krzyż

abp Pennacchio

Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl

„Nieść krzyż to trzymać się mocno Pana Jezusa, także wtedy, kiedy to niemodne” – powiedział abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, który 21 września odwiedził sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Jakubowie.

Mszę św. koncelebrował biskup legnicki Andrzej Siemieniewski, biskup zielonogórsko-gorzowski Tadeusz Lityński, biskup senior Paweł Socha oraz wielu kapłanów diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję