Reklama

Niedziela Rzeszowska

Tragiczna karta historii Stobiernej

Rok 1943 zapisał swoją tragiczną kartę w dziejach wielu podrzeszowskich wsi. Latem tego roku niemieccy okupanci spod znaku trupich czaszek dokonywali bestialskich pacyfikacji, najeżdżając kolejne wioski i mordując ich mieszkańców. Przewrotne, Nienadówka, Hucisko, Wola Zarczycka padły ofiarą okrutnych zbrodni i krwawej zemsty za wspieranie bądź przynależność do tajnych organizacji walczących o wyzwolenie. Tragiczny los nie ominął również mieszkańców wsi Stobierna...

8 lipca 1943 r. przykościelny ugór plebański zapełnił się setkami wpędzonych na niego mężczyzn, z których 15 nie powróciło już nigdy do swoich domów, a wielu trafiło do więzień i niemieckich obozów koncentracyjnych. Byli wśród nich żołnierze AK Placówki Jasionka krypt. „Jabłoń” z pchor. Mieczysławem Sierżęgą, ps. „Szpak” - dowódcą pocztu komendanta Obwodu Rzeszów AK - którego nazwisko widnieje dziś na pamiątkowej tablicy na froncie bazyliki Ojców Bernardynów w Rzeszowie oraz jego podkomendni - Jan Bednarz, ps. „Flinta” (zginął również jego ojciec Franciszek) i kpr. Stanisław Drupka, ps. „Wicher”. Wśród zamordowanych znalazło się także pięciu mężczyzn o nazwisku Szybisty, posądzonych o powiązania z poszukiwanym przez Niemców dowódcą Gwardii Ludowej - Stanisławem Szybistym, którego rodzice również zginęli w czasie pacyfikacji.

Wciąż żywa pamięć jak relikwia przechowywana i pielęgnowana przede wszystkim przez rodziny - córki i synów - pomordowanych, którzy nad mogiłą poległych gromadzą się co roku, w 70. rocznicę zbrodni zebrała również innych mieszkańców wsi.

W uroczystej Mszy św. koncelebrowanej, której przewodniczył i słowo Boże wygłosił ks. inf. Wiesław Szurek, uczestniczyli żołnierze 21. BSP, przedstawiciele władz samorządowych, dyrekcji stobierskich szkół, Instytutu Pamięci Narodowej, miejscowej OSP, ZS „Strzelec” oraz licznie zgromadzone rodziny i ostatni świadkowie tragicznych wydarzeń.

Reklama

Do strasznych losów mieszkańców wsi odwołał się Ksiądz Infułat, wpisując je w dramatyczne dzieje całego polskiego narodu, tak boleśnie dotkniętego w 1943 r. przez masowe mordy Polaków na Wołyniu. „Jakże ważna jest pamięć o korzeniach - mówił w nawiązaniu do znaczenia ojcowizny jako przenikających się kręgów rodziny, Ojczyzny i Kościoła. Pamięć o korzeniach daje nam szansę, abyśmy kimś byli, abyśmy mieli świadomość naszej rzeczywistej wielkości, abyśmy tę świadomość wyrazili poprzez trwały wkład w życie społeczne i w każdym wymiarze temu życiu służyli” - kontynuował.

Po Mszy św. wszyscy zgromadzeni przeszli na pobliski cmentarz parafialny, gdzie znajduje się zbiorowa mogiła pomordowanych mieszkańców wsi, przy której odmówili modlitwę za zmarłych oraz uczestniczyli w Apelu Poległych. Wyraz swojej pamięci dała również licznie zebrana miejscowa młodzież z ZS nr 1 i 2 w przygotowanym programie artystycznym, opartym na poezji K. K. Baczyńskiego, po którym uczestnicy uroczystości złożyli wieńce i wiązanki kwiatów.

2013-08-01 16:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Co powiemy, gdy o Smoleńsk zapytają nas wnuki?

[ TEMATY ]

komentarz

rocznica

katastrofa smoleńska

Artur Stelmasiak

Msza św. w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej, pl. Piłsudskiego w Warszawie, 17 kwietnia 2010 r.

Msza św. w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej, pl. Piłsudskiego w Warszawie, 17 kwietnia 2010 r.

W historii Narodu Polskiego było kilka wydarzeń, które można uznać za przełomowe, czyli trwale definiujące naszą tożsamość. Dlatego wszyscy, którzy próbują wyśmiać tragedię smoleńską, de facto działają przeciwko Polsce.

W swojej kilkunastoletniej pracy zawodowej miałem okazję obserwować i relacjonować dwa wydarzenia, które na stałe wpisują się w zbiorową świadomość wspólnoty narodowej. Pierwsze, to 2 kwietnia 2005, kiedy odszedł św. Jan Paweł II. Wówczas byłem świadkiem wydarzeń i zjawisk masowych, które sprawiają, że Polacy stali się po prostu lepsi.

CZYTAJ DALEJ

Dziś Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

2023-01-27 07:17

[ TEMATY ]

Holocaust

Mazur/episkopat.pl

Auschwitz-Birkenau

Auschwitz-Birkenau

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu został ustanowiony przez ONZ, by uczcić pamięć 6 milionów Żydów zamordowanych przez Niemców podczas II wojny światowej. Jego datę wyznaczono na 27 stycznia, rocznicę zajęcia przez Armię Czerwoną w 1945 roku niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau.

Hasłem tegorocznych obchodów i związanych z nimi programów edukacyjnych w instytucjach Organizacji Narodów Zjednoczonych jest „Dom i przynależność”. Jak wyjaśnia ONZ: „Hasło przewodnie podkreśla człowieczeństwo ofiar i ocalałych z Holokaustu, którym sprawcy odebrali ich domy, a także poczucie przynależności”.

CZYTAJ DALEJ

Katowice: wybuch w budynku plebanii

2023-01-27 10:02

[ TEMATY ]

policja

PAP/Michał Meissner

W budynku plebanii w Katowicach, w którym w piątek rano doszło do wybuchu gazu, było najprawdopodobniej siedem osób i wszystkie są już na zewnątrz – wynika z dotychczasowych ustaleń policji.

Jak informowała wcześniej PAP rzeczniczka śląskiej straży pożarnej mł. bryg. Aneta Gołębiowska, wybuch nastąpił ok. 8.30 rano w budynku przy ul. Biskupa Herberta Bednorza w Szopienicach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję