Reklama

Rycerze Kolumba w Łodzi

2013-08-07 14:15

Jadwiga Kamińska
Edycja łódzka 32/2013, str. 1, 6-7

Jadwiga Kamińska

Zakon Rycerzy Kolumba jest bratnią organizacją mężczyzn o zasięgu globalnym. Działają m.in. w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Meksyku, a od 2011 r. w Łodzi przy parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła.

Historia Zakonu

Pod koniec XIX wieku tysiące katolików z wielu krajów Europy, w tym również z Polski, emigrowało do Ameryki za chlebem. W swoich ojczyznach cierpieli głód i prześladowania religijne. Na nowej ziemi katolicy także nie zaznali szczęścia. Traktowano ich jak obywateli drugiej kategorii. W pracy spotykali się z wyzyskiem i wrogością. Niebezpieczne warunki panujące w fabrykach, zwłaszcza na stanowiskach, jakie zajmowali emigranci, sprawiły, iż wiele rodzin pozbawionych zostało jedynych żywicieli. Postrzegając te uwarunkowania 29-letni ks. Michael J. McGivney z parafii Najświętszej Marii Panny w New Haven w stanie Connecticut grupie mężczyzn ze swojej parafii zaproponował założenie świeckiej katolickiej organizacji samopomocowej.

W 1882 r. powstało stowarzyszenie, przyjmując za patrona Krzysztofa Kolumba, któremu Ameryka zawdzięcza odkrycie i ewangelizację. W organizacji tej katoliccy emigranci znaleźli poczucie bezpieczeństwa i przyjęli nazwę Zakonu Rycerzy Kolumba. Głównymi zasadami, jakimi się kierowali, to miłosierdzie, jedność, braterstwo i patriotyzm. W 2004 r. bł. Jan Paweł II widząc postępującą laicyzacje w Europie, poprosił Rycerzy Kolumba, aby rozpoczęli działalność na Starym Kontynencie.

Reklama

Zakon do Polski przybył na zaproszenie księży kardynałów: Józefa Glempa, Franciszka Macharskiego i Stanisława Dziwisza. W 2006 r. powstała pierwsza Rada Rycerzy Kolumba w Krakowie (nr 1400). Zasady działalności tak jak pod koniec XIX wieku, tak i dzisiaj są takie same. Katoliccy mężczyźni służą Kościołowi, wspólnocie oraz rodzinie. W Polsce w 54 Radach działa ponad 2600 członków.

Zakon Rycerzy Kolumba w Łodzi

Łódzka Rada Rycerzy Kolumba (nr 15279) została założona 15 kwietnia 2011 r. przy kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła, dzięki inicjatywie ks. prał. Edwarda Wieczorka i za aprobatą abp. Władysława Ziółka, ówczesnego metropolity łódzkiego.

Rada lokalna to najmniejsza jednostka organizacyjna Rycerzy, którą tworzy co najmniej 30 członków, pełnoletnich mężczyzn, praktykujących katolików. Rada łódzka posiada trzy Okrągłe Stoły: przy parafii Matki Boskiej Fatimskiej w Łodzi, przy parafii Matki Boskiej Bolesnej w Łodzi i przy parafii Wszystkich Świętych w Sieradzu.

W łódzkiej Radzie lokalnej co roku są wybierani funkcjonariusze Rady. Radzie przewodniczy Wielki Rycerz. Obecnie w Łodzi wielkim rycerzem jest Sławomir Sosiński, a kapelanem, który dba o rozwój duchowy Rycerzy, ks. kan. Wiesław Kamiński, proboszcz parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Pozostałymi funkcjonariuszami są: zastępca wielkiego rycerza Grzegorz Stuleblak, kanclerz Piotr Mec, kronikarz Piotr Jaworski, skarbnik Andrzej Pańczak, radca Marek Kujawiński, kustosz Jacek Chodak, strażnik wnętrz Mieczysław Jędrzejczyk, strażnik bram Paweł Bogucki, trzyosobowa Rada Powierników oraz Rada Dyrektorów.

Łódzka Rada lokalna podlega Rejonowi 15. Najwyższą jednostką organizacyjną Zakonu w Polsce jest Stan, na czele którego stoi delegat stanowy dr Krzysztof Orzechowski, a kapelanem stanowym jest kard. Franciszek Macharski.

Najwyższą jednostką organizacyjną Zakonu jest Rada Najwyższa, na której czele stoi Najwyższy Rycerz. Obecnie najwyższym rycerzem Rycerzy Kolumba jest Carl A. Anderson, a najwyższym kapelanem arcybiskup metropolita Baltimore William Edward Lori. Centrala Zakonu znajduje się w USA w New Haven.

Rycerzem Zakonu Kolumba może zostać mężczyzna, który ukończył 18 lat i jest wierzącym i praktykującym katolikiem Kościoła rzymskokatolickiego, o czym może zaświadczyć inny Rycerz albo proboszcz parafii kandydata. Po pozytywnym rozważeniu kandydatury osoby ubiegającej się o członkostwo, podczas Inicjacji Pierwszego Stopnia kandydat zostaje przyjęty w poczet rycerzy.

Rycerze w trakcie swojego duchowego rozwoju zdobywają stopnie: Miłosierdzie, Jedność, Braterstwo. Pierwszy stopień otrzymują członkowie podczas przyjmowania ich do Zakonu. Pełnoprawny Rycerz musi posiadać trzeci stopień, co upoważnia go do uczestnictwa w konwencji stanowej. Dodatkowy stopień zwany „Patriotycznym”, uprawnia Rycerza do noszenia od święta wyróżniającego stroju. Rycerze zwracają się do siebie słowami „zacny bracie”, a pozdrawiają okrzykiem „wiwat Jezus”.

Służba Bogu i ludziom

W Polsce działalność Zakonu skupia się przede wszystkim w parafiach, przy których działają Rady lokalne. Na comiesięcznych zebraniach Rycerzy podejmowane są inicjatywy, które starają się zrealizować.

Łódzka Rada lokalna podczas swojej zaledwie dwuletniej działalności wyremontowała salę, w której odbywają się zebrania Rycerzy, i kaplicę w kościele na potrzeby wspólnoty głuchych. Członkowie Zakonu czynnie włączyli się w wykonanie dużego parkingu przy kościele. Rycerze Kolumba są zawsze gotowi pomagać Księdzu Proboszczowi w doraźnych potrzebach, takich jak: sprzątanie posesji przy kościele czy wykonanie drobnych remontów. Włączają się we wszystkie inicjatywy księży z parafii, jak zorganizowanie polowego punktu święcenia pokarmów czy organizacji Święta Pszczoły, zbudowali szopkę bożonarodzeniową. Dla wspólnoty parafialnej organizują piknik rodzinny z darmowym poczęstunkiem, z okazji Dnia Dziecka dla najmłodszych parafian przygotowują wielki plac zabaw z karuzelą, zjeżdżalniami i innymi atrakcjami. Zapraszają dzieci na degustację słodkości.

Rycerze pomagają sobie w ważnych momentach życia, radosnych, takich jak ślub czy chrzest, ale także smutnych, takich jak pogrzeb. Członkowie Zakonu i ich rodziny mogą na siebie liczyć w każdej potrzebie. Ponieważ Rada nie ma kwalifikacji do pomocy zewnętrznej dla osób potrzebujących, włączono się w działalność łódzkiej Caritas. Organizują wyprawki dla dzieci rozpoczynających naukę w szkole, a także koszyczki wielkanocne dla najbiedniejszych parafian.

Ustanowili Dzień Rycerzy Kolumba, podczas którego zapoznają parafian z działalnością Rady i Zakonu. Dla Rycerzy organizują zjazdy Wielkich Rycerzy oraz inicjacje wszystkich stopni. Podczas konwencjiw Krakowie wyrazili chęć zorganizowania kolejnego spotkania w Łodzi.

Działania Rad finansowane są ze składek członkowskich oraz datków Rycerzy i ich sympatyków.

Tagi:
Rycerze Kolumba

Reklama

Nowa Rada Stanowa Rycerzy Kolumba

2019-05-19 10:35

Podczas trwającej w Licheniu, IX Konwencji Stanowej Rycerzy Kolumba w Polsce, w sobotę 18 maja 2019 roku, dokonano wyboru Rady Stanowej.

Skład Rady Stanowej nie zmienił się, wybrano:

Delegat Stanowy - br. Tomasz Wawrzkowicz

Sekretarz Stanowy - br. Krzysztof Zuba

Skarbnik Stanowy - br. Andrzej Stefaniuk

Radca Stanowy - br. Marek Ziętek

Kustosz Stanowy - br. Dariusz Wolniak

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Chodzenie do kościoła wydłuża życie

2016-06-15 21:52

Artur Stelmasiak

Trwające aż 16 lat badania Uniwersytetu Harvarda wskazują, że chodzenie do Kościoła i uczestniczenie w uroczystościach religijnych wydłuża życie aż o 33 proc. Wyniki badań zostały opublikowane przez jedno z najbardziej prestiżowych pism medycznych na świecie.

Małgorzata Młynarska
Uroczystości jubileuszowe w jarosławskiej świątyni pw. Trójcy Przenajświętszej

Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda przeanalizowali dane na temat stylu życia 74 534 kobiet, które w latach 1992-2012 brały udział w Nurses' Health Studies. Wszystkie badane kobiety były w roku 1992 wolne od chorób krążenia i nowotworów. Uczestniczki odpowiadały na pytania dotyczące diety i zdrowia, a także dotyczące uczestnictwa w obrzędach religijnych. Okazało się, że u kobiet, które brały udział w obrzędach religijnych, stwierdzono o 33 procent mniejsze ryzyko zgonu.

- Jak się okazuje, największym propagatorem zdrowego trybu życia jest prosty proboszcz parafii, który swoich parafian zachęca do relacji z Jezusem i udziału w nabożeństwach – twierdzi ks. Sławomir Abramowski, proboszcz parafii św. Jana Pawła II w Warszawie, który jest z wykształcenia także lekarzem.

Wynika badań jednoznacznie wskazują, że w ciągu 16 lat trwania badania stwierdzono o 33 procent mniejsze ryzyko zgonu u kobiety uczestniczące w nabożeństwach, w porównaniu z tymi, które do kościoła nie chodziły. Kobiety religijne o wiele rzadziej umierały na choroby układu krążenia i nowotworowe. Badanie pokazało też większy optymizm kobiet uczestniczących w nabożeństwach i mniejszą podatność na depresję.

- Do tej pory wszyscy myśleli, że zachęcając do chodzenia do kościoła zachęcam tylko do życia wiecznego. Teraz jest już medycznie udowodnione, że jestem również po prostu propagatorem zdrowego stylu życia – pisze na profilu facebookowym parafii ks. Abramowski. - Który z lekarzy, moich kolegów po fachu może się pochwalić taką skutecznością w profilaktyce poważnych schorzeń układu krążenia i nowotworów.

To jedne z największych badań tego typu. Spośród 74 534 kobiet w przeciągu 16 lat odnotowano 13 537 zgonów, w tym 2721 zgonów z powodu sercowo-naczyniowych i 4479 zgonów z powodu raka. Po wielu zmiennych i uwzględnieniu głównych czynników ryzyka okazało się, że kobiety uczestniczące w nabożeństwach częściej niż raz w tygodniu wykazały o 33 proc. mniejszą śmiertelność.

Wyniki badań prowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Harvarda zostały opublikowane w jednym z najbardziej prestiżowych pism medycznych na świecie JAMA Internal Medicine. „Religia i duchowość może być niedoceniana przez medycynę czynnikiem w tym, aby lekarze mogli odpowiednio diagnozować swoich pacjentów” - piszą autorzy badania na stronie The Jama Network.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Kard. Baldisseri dementuje: synod nie będzie wstępem do zniesienia celibatu

2019-06-17 20:15

pb (KAI/Vatican Insider) / Watykan

Sekretarz generalny Synodu Biskupów kard. Lorenzo Baldisseri zdementował przypuszczenia, jakoby Specjalne Zgromadzenie Synodu nt. Amazonii, jakie odbędzie się w październiku br., miało na celu zniesienie celibatu lub wprowadzenie kapłaństwa kobiet. - To, co jest doktryną pozostaje niezmienne - zdecydowanie stwierdził 78-letni hierarcha.

Włodzimierz Rędzioch

W rozmowie z portalem Vatican Insider odniósł się on do dwóch wywołujących dyskusję punktów przedstawionego dziś dokumentu roboczego (Instrumentum laboris) jesiennego zgromadzenia. Punkt 129 sugeruje wprowadzenie nowych posług kościelnych, m.in. dla kobiet, a także udzielanie święceń kapłańskich starszym żonatym mężczyznom, szanowanym w tubylczych wspólnotach. Z kolei punkt 127 proponuje zastanowienie się, czy sprawowanie kościelnej jurysdykcji (władzy) we wszystkich dziedzinach (sakramentalnej, sądowniczej, administracyjnej) musi być związane z przyjęciem sakramentu święceń.

Kardynał wyjaśnił, że problem jurysdykcji ma charakter doktrynalny, a nie tylko dyscyplinarny, gdyż w sakramencie święceń zostają udzielone trzy nierozłączne zadania: uświęcania, nauczania i rządzenia. Papież może komuś zakazać pełnienia któregoś z nich, ale sakramentalnie są otrzymywane razem. W Instrumentum proponuj się zatem wprowadzenie posług niezwiązanych z sakramentem święceń.

Sekretarz generalny Synodu zwrócił też uwagę, że nie jest to końcowy dokument zgromadzenia, lecz zestawienie propozycji zbieranych wśród wiernych przez niemal dwa lata. Odpowiedź na te propozycje dadzą uczestnicy Synodu, konfrontując się z treścią dokumentu i nauczaniem Kościoła.

Włoski kardynał przyznał, że wprawdzie zgromadzenie synodalne dotyczyć będzie konkretnego regionu z jego szczególnymi potrzebami, to jednak jego reperkusje odczuje cały Kościół, bo jest powszechny. Trzeba jednak zrozumieć, że Kościół nie jest „monolityczną kulą”, lecz - jak mawia papież - wielościanem. Pluralizm w Kościele jednak „musi prowadzić do jedności w różnorodności”. Zarazem to „wszystko, co nie dotyczy doktryny jako takiej, konkretnego przesłania ewangelicznego”, może być „dostosowywane do czasów, do miejsc, do okoliczności”.

Odnosząc się do propozycji przyznania funkcji w Kościele kobietom, kard. Baldisseri zwrócił uwagę, że już teraz odgrywają one fundamentalną rolę w życiu Amazonii, np. jako katechetki, zaś Instrumentum laboris proponuje przeanalizowanie możliwości przyznania im oficjalnej posługi. - Istnieje już akolitat i lektorat, nie będące częścią sakramentu święceń, który zaczyna się od diakonatu. Są posługi, które nie wiążą się z sakramentem. Zobaczymy, co nam zostanie zaproponowane [na Synodzie - KAI]. Mówi się także o „wymyśleniu” nowych posług. Dlaczego nie? - pytał retorycznie włoski purpurat.

Powtórzył, że „wszystko, co nie dotyczy struktury, istoty może zostać zmienione, wymyślone”, tak jak było w liturgii czy muzyce kościelnej, gdzie kiedyś istniał tylko chorał gregoriański, później napisano hymny, a w końcu do liturgii weszły pieśni ludowe.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem