Reklama

XVI Światowe Letnie Igrzyska Polonijne

Polonijne święto sportu

Niedziela Ogólnopolska 33/2013, str. 22

W dniach 3-10 sierpnia 2013 r. w Kielcach odbyły się XVI Światowe Letnie Igrzyska Polonijne. Organizatorami tego wydarzenia od 1997 r. jest Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”. Do Polski przybyło ponad 1,5 tys. naszych rodaków z 31 krajów. Najliczniejsze reprezentacje przyjechały z Litwy, Ukrainy, Kanady, Czech i Niemiec. Uroczyste ślubowanie sportowców i zapalenie znicza odbyło się 3 sierpnia br. w amfiteatrze na Kadzielni. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. prezydentowa Karolina Kaczorowska oraz marszałek Sejmu litewskiego. Prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Longin Komołowski podziękował Kielcom za przyjęcie olimpijczyków, a sportowcom za krzewienie narodowej kultury i podtrzymywanie więzi z ojczyzną. Letnie Igrzyska Polonijne oficjalnie otworzył prezydent Kielc Wojciech Lubawski.

Reklama

Mszy św. 4 sierpnia br. w bazylice katedralnej przewodniczył biskup pomocniczy z Kielc Marian Florczyk, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Sportowców. W modlitwę włączyli się: ks. Kazimierz Długosz - prowincjał chrystusowców w Brazylii, ks. Krzysztof Banasik - duszpasterz sportowców w Kielcach oraz ks. Wiesław Wójcik z Instytutu Duszpasterstwa Emigracyjnego. W homilii bp Florczyk podkreślił, że tegoroczne igrzyska to spotkanie i współzawodnictwo wielkiej rodziny Polaków. - Niech przyczyniają się one do umacniania miłości i przyjaźni między naszymi rodakami - powiedział biskup. Uczestnicy liturgii zostali obdarowani „Dekalogiem emigracji”, czyli wskazaniami bł. Jana Pawła II do rodaków żyjących na obczyźnie.

Sportowcy startowali w następujących dyscyplinach: piłka nożna, piłka siatkowa, biegi, koszykówka, kolarstwo, łucznictwo, po raz pierwszy w programie igrzysk znalazła się piłka ręczna. - To wspaniała przygoda na ziemi naszych ojców - powiedziała jedna z młodych uczestniczek z Republiki Południowej Afryki. Większość sportowców nigdy dotąd nie była w Kielcach, a niektórzy przyjechali do Polski po raz pierwszy.

2013-08-12 14:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: tegoroczna szopka przyjedzie z Peru

2021-09-17 17:55

[ TEMATY ]

Watykan

szopka

szopka

Peru

fly4free.pl

Tegoroczna szopka na placu św. Piotra w Watykanie będzie pochodziła z Peru. Ukaże ona bogactwo kulturowe tego andyjskiego kraju. Przygotują ją mieszkańcy regionu Huancavelica. Będzie można ją oglądać od 15 grudnia przez 45 dni.

Na placu św. Piotra stanie replika w skali 1:1 typowej szopki rolniczej wspólnoty Chopcca, składająca się z ponad 30 elementów, wykonanych przez pięciu artystów specjalizujących się w regionalnej ikonografii. Wszystkie postacie – Dzieciątko Jezus, Maryja, św. Józef, Trzej Królowie, pasterze – zostaną wykonane z agawy, uformowane w gipsie i pokryte tkaniną dekorowaną w sposób typowy dla Chopcca.

CZYTAJ DALEJ

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament radości

"W centrum przebaczenia jest Bóg, który nas obejmuje, a nie lista grzechów i nasze upokorzenie" - pisze dyrektor wydawniczy mediów watykańskich Andrea Tornielii w swoim najnowszym komentarzu opublikowanym na portalu Vatican News.

Spowiedź jest "sakramentem radości", a nawet "ucztą", zarówno w niebie, jak i na ziemi. We wtorek 14 września, na stadionie w Koszycach, można było odnieść wrażenie, że papież Franciszek patrzy w oczy każdego z młodych ludzi, którzy przyszli go powitać, aby zaprosić ich do przeżywania sakramentu pokuty w nowy sposób. A to, co powiedział do nich Następca Piotra, było pocieszeniem nie tylko dla obecnych, ale dla każdego, kto śledził to spotkanie w telewizji lub w internecie, a nawet gdy tylko przeczytał papieskie przemówienie.

CZYTAJ DALEJ

Oddali cześć Zesłańcom Sybiru

2021-09-17 23:49

Magdalena Lewandowska

Wrocław pamięta o Zesłańcach Sybiru

Wrocław pamięta o Zesłańcach Sybiru

17 września, w rocznicę zdradzieckiej napaści Związku Radzieckiego na Polskę, obchodzimy Światowy Dzień Sybiraka.

Wrocławskie uroczystości rozpoczęły się od Eucharystii w parafii św. Bonifacego, której przewodniczył ks. Adam Łuźniak, wikariusz generalny archidiecezji wrocławskiej. Wraz z duszpasterzami Sybiraków modlił się za ofiary agresji sowieckiej. W homilii postawił bardzo istotne pytania, które w kontekście ofiary Sybiraków musimy sobie dziś zadać: Do jakiej kultury odwołujemy się, budując nasze życie społeczne? O jakie wartości opierają się nasze tęsknoty i marzenia? Czy my mamy jakieś tęsknoty i marzenia jako społeczeństwo? Czy umiemy nazywać niebezpieczeństwa, które prowadzą do niewoli?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję