Reklama

Otrzymaliśmy

List otwarty

Pan Minister
Bogdan Zdrojewski
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Szanowny Panie Ministrze,

Reklama

Szybko i bez rozgłosu zlikwidowano w Pierwszym Programie Polskiego Radia ostatnią audycję spełniającą warunki misyjne, do których, jak głosi ustawa, zobowiązana jest radiofonia publiczna. Chodzi o godzinny Koncert Chopinowski, który od kilkudziesięciu lat nadawany był, na ogół, w każdą niedzielę późnym wieczorem we wspomnianym Programie I. Podobno został zawieszony na czas urlopów. Jego autor Adam Rozlach nie jest na wakacjach. Można go usłyszeć w późnych godzinach nocnych, o trzeciej, czwartej nad ranem. Tyle że w nieco odmiennym repertuarze. A zatem może chodzi o nasz urlop? Ale - jestem przekonany - że wiele osób posłucha muzyki Chopina w czasie wakacji. Mimo że dyrekcja Programu Pierwszego chce nam zapewnić prawdziwy wypoczynek w rytmie popu i rocka. W pierwszą niedzielę bez Chopina pianistów zastąpił zespół „Wilki”.

W sierpniu odbywają się najważniejsze festiwale chopinowskie: najstarszy na świecie festiwal monograficzny w Dusznikach oraz Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Chopin i jego Europa” w Warszawie. We wrześniu odbywa się festiwal w Antoninie. Warto o tych wydarzeniach dowiedzieć się w czasie ich trwania. Audycja Chopinowska zawieszona? Być może, ale dlaczego i na jak długo? Jak nas uczy doświadczenie, większość zawieszonych programów, festiwali i konkursów znika na zawsze. Oby tak się nie stało z Koncertem Chopinowskim. Nie pamiętam, czy i kiedy audycja, która istnieje od 1927 r. (!), a więc od I Konkursu Chopinowskiego, była zawieszana. Czy w stanie wojennym? Bo na pewno w czasie okupacji…

Mimo że trwa okres urlopowy, proszę o wnikliwe przyjrzenie się decyzji dyrekcji najpopularniejszego wśród słuchaczy programu w Polskim Radiu. Jest Pan odpowiedzialny za misję realizowaną przez publiczną radiofonię i telewizję.

Reklama

Pismo do Pana, Panie Ministrze, traktuję jako list otwarty.

Z poważaniem

Stanisław Bukowski, Dziennikarz

Warszawa, 5 sierpnia 2013 r.

2013-08-12 14:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Benedykt XVI: negowanie natury człowieka prowadzi do samozniszczenia

2021-09-16 20:53

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

rodzina

małżeństwo

homoseksualizm

Vatican News/AFP

Benedykt XVI

Benedykt XVI

Również człowiek ma naturę, która została mu dana. Jej naruszanie bądź negowanie prowadzi do samozniszczenia – ostrzega Benedykt XVI w refleksji na temat konsekwencji przemian, jakie zachodzą w pojmowaniu małżeństwa i rodziny.

Papież Senior napisał tę analizę w związku z publikacją wyboru jego tekstów, które ukazały się dzisiaj we Włoszech w zbiorze pod tytułem: „Prawdziwa Europa. Tożsamość i misja”. Książkę wstępem opatrzył Papież Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski do chorych: krzyż mówi nam o miłości

2021-09-17 16:36

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

chorzy

Karol Porwich /Niedziela

– Krzyż mówi nam o miłości, która jest darem dla nas – powiedział abp Marek Jędraszewski. Metropolita krakowski przewodniczył Mszy św. w czasie Diecezjalnej Pielgrzymki Osób Chorych i Niepełnosprawnych do Sanktuarium Krzyża Świętego w Mogile.

Abp Jędraszewski zwrócił uwagę, że miłość Boga do człowieka przybrała kształt daru, którym jest Jego Jednorodzony Syn. Przyjęcie tego daru, którym jest Jezus Chrystus, jest warunkiem zbawienia człowieka.

CZYTAJ DALEJ

Postawić wszystko na Maryję - "Archidiecezjanie na Jasnej Górze"

2021-09-17 19:46

ks. Łukasz Romańczuk

Abp Józef Kupny

Abp Józef Kupny

W ramach Pielgrzymki Duchowieństwa i Wiernych Archidiecezji Wrocławskiej na Jasną Górę odprawiona została Msza św., której przewodniczył ks. abp Józef Kupny.

Licznie zgromadzeni duchowni, siostry zakonne i wierni, wsłuchując się w homilię, mogli usłyszeć słowa dotyczące Matki Bożej, w kontekście Jej osoby w wydarzeniach z Kany Galilejskiej. Nie zabrakło także odniesienia do ostatniej beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego oraz M. Elżbiety Róży Czackiej. - Prymas Tysiąclecia kochał to miejsce i które w czasach, gdy komuniście chcieli zniszczyć i uciszyć Kościół. Kiedy wydawało się, że nie ma dla Kościoła w Polsce żadnego ratunku, Prymas wszystko postawił na Maryję. Dziś mówi się, że nowy błogosławiony uratował Polskę przed potopem komunistycznego reżimu. Zrobił to odnawiając wiarę w naszym narodzie - podkreślił metropolita wrocławski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję