Reklama

Otrzymaliśmy

List otwarty

Pan Minister
Bogdan Zdrojewski
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Szanowny Panie Ministrze,

Szybko i bez rozgłosu zlikwidowano w Pierwszym Programie Polskiego Radia ostatnią audycję spełniającą warunki misyjne, do których, jak głosi ustawa, zobowiązana jest radiofonia publiczna. Chodzi o godzinny Koncert Chopinowski, który od kilkudziesięciu lat nadawany był, na ogół, w każdą niedzielę późnym wieczorem we wspomnianym Programie I. Podobno został zawieszony na czas urlopów. Jego autor Adam Rozlach nie jest na wakacjach. Można go usłyszeć w późnych godzinach nocnych, o trzeciej, czwartej nad ranem. Tyle że w nieco odmiennym repertuarze. A zatem może chodzi o nasz urlop? Ale - jestem przekonany - że wiele osób posłucha muzyki Chopina w czasie wakacji. Mimo że dyrekcja Programu Pierwszego chce nam zapewnić prawdziwy wypoczynek w rytmie popu i rocka. W pierwszą niedzielę bez Chopina pianistów zastąpił zespół „Wilki”.

Reklama

W sierpniu odbywają się najważniejsze festiwale chopinowskie: najstarszy na świecie festiwal monograficzny w Dusznikach oraz Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Chopin i jego Europa” w Warszawie. We wrześniu odbywa się festiwal w Antoninie. Warto o tych wydarzeniach dowiedzieć się w czasie ich trwania. Audycja Chopinowska zawieszona? Być może, ale dlaczego i na jak długo? Jak nas uczy doświadczenie, większość zawieszonych programów, festiwali i konkursów znika na zawsze. Oby tak się nie stało z Koncertem Chopinowskim. Nie pamiętam, czy i kiedy audycja, która istnieje od 1927 r. (!), a więc od I Konkursu Chopinowskiego, była zawieszana. Czy w stanie wojennym? Bo na pewno w czasie okupacji…

Mimo że trwa okres urlopowy, proszę o wnikliwe przyjrzenie się decyzji dyrekcji najpopularniejszego wśród słuchaczy programu w Polskim Radiu. Jest Pan odpowiedzialny za misję realizowaną przez publiczną radiofonię i telewizję.

Pismo do Pana, Panie Ministrze, traktuję jako list otwarty.

Reklama

Z poważaniem

Stanisław Bukowski, Dziennikarz

Warszawa, 5 sierpnia 2013 r.

2013-08-12 14:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dary Ducha Świętego – jak je zrozumieć?

2020-05-26 18:00

Niedziela Ogólnopolska 22/2020, str. 16-17

[ TEMATY ]

Duch Święty

Adobe. Stock

Duch Boży nie dał nam innego podręcznika do dobrego życia ani innego mistrza jak tylko Jezusa.

Bardzo wiele osób wyznaje, że mają trudność ze zrozumieniem siedmiu darów Ducha Świętego, które otrzymali w czasie bierzmowania. Sprawa jednak nie jest tak skomplikowana, jak się wydaje. Chrześcijanie, podobnie jak Chrystus (= namaszczony), są namaszczeni mocą i mądrością Ducha Świętego, aby przeżyć dobrze życie i dojść do Boga w niebie. Jeśli ktoś odkryje Ducha Świętego w sobie, odkryje tym samym znaczenie Jego darów.

CZYTAJ DALEJ

Archidiecezja częstochowska: procesje Bożego Ciała tylko wokół kościoła, w obrębie placu przykościelnego

2020-06-01 10:15

[ TEMATY ]

Boże Ciało

Bożena Sztajner/Niedziela

Procesje eucharystyczne w Boże Ciało w archidiecezji częstochowskiej mają odbywać się tylko wokół kościoła, w obrębie placu przykościelnego – czytamy w komunikacie Kurii Metropolitalnej w Częstochowie.

Ołtarze mają być urządzone na placu kościelnym, jeśli to możliwe, z wykorzystaniem także istniejących kaplic lub krzyży. „W procesji, będącej kontynuacją Mszy świętej, mogą wziąć udział tylko uczestnicy poprzedzającej ją Eucharystii, w liczbie, jaka może, stosownie od aktualnych przepisów, gromadzić się wewnątrz kościoła” – przypomina komunikat kurii.

„Jeśli urządzenie procesji nie jest możliwe, po Mszy świętej organizuje się uroczystą adorację eucharystyczną, przedłużoną i poszerzoną o rozważanie Słowa Bożego i teksty mówiące o Eucharystii, zakończoną błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem. Końcowego błogosławieństwa na cztery strony świata można udzielić sprzed drzwi świątyni” – czytamy w komunikacie.

Również tradycyjne procesje eucharystyczne organizowane z racji dawnej oktawy Bożego Ciała, zarówno w poszczególnej jej dni, jak też na zakończenie, mogą odbyć się wokół kościoła, ale bez urządzania ołtarzy.

Komunikat kurii zaleca, że procesję można także zastąpić adoracją Najświętszego Sakramentu w kościele. „Warto odnowić tradycję nieszporów eucharystycznych. We wszystkie dni dawnej oktawy można urządzić całodzienne lub przynajmniej kilkugodzinne wystawienie Najświętszego Sakramentu” – podkreśla komunikat.

„W związku z obecną sytuacją i takim sposobem celebracji uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, nie ma potrzeby ubiegania się o możliwość przejścia procesji po drogach publicznych w odpowiednich urzędach administracji samorządowej” – czytamy.

W komunikacie Kuria Metropolitalna w Częstochowie przypomina, że bieżący rok duszpasterski obchodzimy w Kościele w Polsce pod hasłem: „Wielka Tajemnica Wiary”. „Jest to dla nas sposobność do odnowienia naszej wiary w prawdziwą i rzeczywistą obecność Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. Szczególną okazją do wyrażenia naszej miłości do naszego Pana obecnego w Eucharystii jest coroczna uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa” – podkreśla komunikat.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję