Reklama

Niedziela Małopolska

Dla duchowego wzmocnienia

Prowadzony przez Ojców Kapucynów Ośrodek Rekolekcyjny św. Ojca Pio w Skomielnej Czarnej jest w okresie wakacji cenionym miejscem duchowej formacji rodzin i małżeństw. W czasie letnich turnusów rekolekcyjnych korzystają z niego dziesiątki rodzin z całej Polski. Zdarzają się również uczestnicy spoza jej granic. Jednorazowo Ośrodek może przyjąć 70 osób.

Wiodąca misja

- Uczestnicy rekolekcji mogą w czasie ich trwania uporządkować swoje życie, zebrać i odbudować to, co się rozsypało i naprawić zło, które zdarzyło się w ich życiu - informuje o. Andrzej - wikary czuwający w Ośrodku nad sprawami organizacyjno-administracyjnymi. - Rodzina ma być bowiem komórką, w której centrum jest Bóg. W tym chcemy im pomagać, stwarzając sprzyjające temu warunki. Dorośli nie muszą więc myśleć o codziennych, domowych obowiązkach, a dzieci mogą atrakcyjnie spędzać czas zarówno w pomieszczeniach, jak i na świeżym powietrzu. Ostatnio z myślą o nich powstało boisko sportowe oraz ogródek do zabaw i rekreacji. W fazie końcowej jest budowa nowego budynku, w którym centralne miejsce zajmie kaplica, gdzie będzie odprawiana codzienna Eucharystia oraz inne nabożeństwa przewidziane programem rekolekcji.

Reklama

O. Wikary dodaje, że poza okresem wakacyjnym w Ośrodku organizowane są dni skupienia dla małżeństw i weekendowe (sobota-niedziela) Dialogi Małżeńskie - ważne dla duchowego wzmocnienia, szczególnie w przypadku małżeństw przeżywających kryzys.

Dla formacji

W drugiej połowie lipca 2013 r. na rodzinnych rekolekcjach w Ośrodku przebywała 70-osobowa grupa Domowego Kościoła z diecezji warszawsko-praskiej. Wśród uczestników dominowały młode małżeństwa z dziećmi. Godnym uwagi przykładem było małżeństwo Pawła i Oli, którzy z Warszawy do Skomielnej Czarnej zabrali pięć swoich pociech; najmłodszą, noszoną jeszcze na rękach lub transportowaną w wózku Helenkę oraz Łucję, Michała, Marysię i Tomka. - Na rekolekcjach staramy się z żoną i dzieciakami tak zmieniać i ukierunkować swoje postępowanie, aby było to zgodne z nauczaniem Pan Jezusa. Tylko taka droga życia ma dla nas sens i prowadzi do prawdziwego szczęścia małżeńskiego i rodzinnego - wyznaje pan Paweł.

Duchowej formacji wspomnianych rodzin przewodził moderator ks. Grzegorz Zagórowski, który mówił m.in.: - Małżeństwa, przebywające tu z dziećmi, przeżywają rekolekcje I stopnia Kościoła Domowego. Celem formacji na tym etapie jest poznanie ewangelicznych prawd życia w małżeństwie i rodzinie oraz podjęcie decyzji, że pragnie się według tych prawd postępować. Toteż uczymy, jak w życiu codziennym być dobrym rodzicem, małżonkiem, jak służyć sobie nawzajem w domu.

Modlitwa na turystycznym szlaku

Reklama

Ośrodek Rekolekcyjny w Skomielnej Czarnej, usytuowany wśród żywej, górskiej przyrody, sprzyja rodzinnym spacerom i duchowej refleksji. Małżonkowie znajdują tu sporo czasu dla siebie i dzieci, a to sprzyja kształtowaniu się uczuciowej i duchowej spójności życia rodzinnego.

Religijnym, a poniekąd i turystycznym, przeżyciem dla warszawskiej grupy rekolekcyjnej było odprawienie Drogi Krzyżowej w plenerze (5-kilometrowa droga od kaplicy w Bogdanówce do kaplicy Upadku na Koskowej Górze). Fizyczny wysiłek, modlitwa i przeżywanie Męki Pana Jezusa, łączyły się z możliwością podziwiania pięknych widoków górzystej panoramy, jaka roztacza się wokół szczytu Beskidu Makowskiego.

Udział w Drodze Krzyżowej oraz pobyt w Ośrodku bardzo sobie ceni student dziennikarstwa i teologii na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego Michał Plewka, który na rekolekcjach posługiwał w Diakonii Wychowawczej. - Do moich zadań należy sprawowanie opieki nad dziećmi przebywającymi na rekolekcjach z rodzicami - wyjaśnia. - To dla mnie nowe i cenne doświadczenie, zarówno w sensie wychowawczym, jak i dotyczącym współpracy z rodzinami. Starałem się, aby dzieciom zorganizować interesujące zabawy i gry. Równocześnie dbałem, by kontakt z nimi i przeżycia, których doznają, wpływały na ich formację duchową - wyznaje Michał

2013-08-13 10:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jezus na Wschodzie

Niedziela zamojsko-lubaczowska 38/2017, str. 4

[ TEMATY ]

rekolekcje

Jan Cios

Błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem

Błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem

Ostatnie dni sierpnia przypomniały nam o jubileuszu 25-lecia diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Wydarzeniami, które podkreśliły ten fakt, były diecezjalne rekolekcje ewangelizacyjne „Jezus na Wschodzie” zorganizowane na stadionie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zamościu oraz rekolekcje dla kapłanów, które odbyły się w Krasnobrodzie

Organizacji wydarzenia podjął się Wydział Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej w Zamościu we współpracy z Zespołem ds. Nowej Ewangelizacji. Główni organizatorzy – ks. Sylwester Zwolak i ks. Piotr Spyra – nie kryli zadowolenia z przebiegu rekolekcji na stadionie. W rozmowie dla Katolickiego Radia Zamość i „Niedzieli Zamojsko-Lubaczowskiej” wyrażali swoją radość i podkreślili wielkość wydarzenia. – Jest to czas wyjątkowy. Dla mnie osobiście jest to spotkanie z Bogiem Żywym tutaj na stadionie. Po zachowaniu ludzi wychodzących ze stadionu widziałem, że doświadczyli tu obecności Pana Boga i bardzo mocno przeżyli to spotkanie. Myślę, że jest to czas obfity w łaski Boże i czas dobrze spędzony. Pan Bóg tutaj nam pobłogosławił i wszystko tutaj dobrze się zakończyło, szczęśliwie. Na pewno jest to bardzo duży wkład pracy wielu ludzi (ponad 200 osób), którzy byli w różnych służbach. Dzięki też mocy Bożej i tego, co tutaj się dokonało, myślę, że wszyscy będą mile wspominać to wydarzenie, które już drugi raz jest w Zamościu – podkreślił ks. Zwolak, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego.

CZYTAJ DALEJ

USA: W Waszyngtonie uczczono pamięć prof. Juliana Kulskiego, powstańca i znanego architekta

2021-09-17 19:52

[ TEMATY ]

pogrzeb

powstaniec

Waszyngton

Wikipedia

Julian Eugeniusz Kulski

Julian Eugeniusz Kulski

W Waszyngtonie odbyła się w piątek msza żałobna po śmierci prof. Juliana Eugeniusza Kulskiego, uczestnika Powstania Warszawskiego, cenionego architekta i działacza. Był wielkim Polakiem, bohaterem powstania; przyczynił się do rozwoju polsko-amerykańskich relacji - podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

"Dziś żegnamy postać szczególnie zasłużoną dla odzyskania niepodległości przez Polskę, osobę, która wielce przyczyniła się do rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i postaw patriotycznych, a także do budowy dobrych stosunków polsko-amerykańskich" - napisał premier w liście odczytanym przez ambasadora Piotra Wilczka podczas mszy w katedrze św. Mateusza Apostoła w Waszyngtonie.

CZYTAJ DALEJ

Rok szkolny w Europie w czasach pandemii: testy, maseczki, kary dla niezaszczepionych nauczycieli

2021-09-18 08:57

[ TEMATY ]

koronawirus

Karol Porwich/Niedziela

W większości regionów Unii Europejskiej rozpoczął się nowy rok szkolny. W niektórych krajach, np. we Francji i w Czechach w szkołach przeprowadza się testy. W Hiszpanii zmniejszono wymagany dystans społeczny do 1,2 metra. Z kolei w Szwecji nie wprowadzono żadnych dodatkowych restrykcji.

We Francji prawie 12,3 mln uczniów wróciło do szkół 2 września i od tego dnia około 3 tys. klas zostało zamkniętych z powodu Covid-19, w tym 545 w minionym tygodniu. Tygodniowo przeprowadza się około 600 tys. testów w szkołach. Nauczyciele i dzieci powyżej 6. roku życia noszą maseczki przez cały czas nauki z wyjątkiem zajęć sportowych. Szczepienia dla dzieci powyżej 12 lat organizowane są również w szkołach od 2 września i wymagana jest zgoda rodziców.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję