Reklama

Niedziela Łódzka

Święto patrona parafii

W pierwszą niedzielę sierpnia, w kościele pw. św. Krzysztofa w Tuszynie-Lesie zgromadziła się duża rzesza wiernych, by przez udział w uroczystościach odpustowych uczcić patrona parafii św. Krzysztofa, opiekuna kierowców i podróżujących

Tegoroczną Mszę św. odpustową sprawował i homilię wygłosił abp Marek Jędraszewski, metropolita łódzki. W święcie patrona parafii uczestniczyli kapłani z dekanatu tuszyńskiego i spoza jego granic: emerytowany proboszcz parafii pw. św. Krzysztofa ks. prał. Stanisław Wieteska, proboszcz parafii pw. św. Witalisa Męczennika w Tuszynie ks. kan. Henryk Leśniewski, proboszcz parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Łodzi ks. kan. Marek Rzeźnicki, ojciec duchowny WSD ks. kan. Jerzy Świątek oraz duszpasterz młodzieży ks. dr Przemysław Góra. Uroczysty charakter liturgii podkreślała obecność przedstawicieli Ochotniczej Straży Pożarnej ze sztandarami, asysty i zespołów parafialnych.

Na rozpoczęcie Mszy św. proboszcz ks. kan. Zdzisław Góra serdecznie powitał Księdza Arcybiskupa i wraz z nim przybyłych kapłanów, parafian i zaproszonych gości, wśród których znaleźli się przedstawiciele lokalnych władz samorządowych. Następnie słowo powitania wypowiedzieli przedstawiciele wspólnoty parafialnej, którzy poprosili Księdza Arcybiskupa o sprawowanie odpustowej Eucharystii i modlitwę w intencji wszystkich parafian.

Reklama

W homilii abp Marek Jędraszewski odniósł się m.in. do słów z Ewangelii według św. Mateusza: „Gromadźcie sobie skarby w niebie, gdzie ani mól, ani rdza nie niszczą i gdzie złodzieje nie włamują się i nie kradną” (6, 19-20).

Współczesny świat skutecznie przekonuje ludzi do tego, że trzeba jak najwięcej mieć. Dzisiaj miarą oceny drugiego człowieka staje się to, co on posiada. Jest to kłamstwo nieustannie docierające do nas przez różnego rodzaju programy i reklamy, przez wszystko, co nas zmusza, by kupować, mieć, bogacić się i w tym świetle widzieć swoją osobistą wartość. Św. Paweł w Liście do Kolosan pisał: „Bracia nie okłamujcie siebie nawzajem…” - ponieważ w was zaczęło się nowe życie. Przez chrzest zostaliście bowiem wyrwani z pogańskiego sposobu myślenia i postępowania. To zobowiązuje do życia w prawdzie, a prawda o człowieku polega na tym, że stara się przyjąć to wszystko, czego Jezus nauczał i co przekazał w Ewangelii. Prawda o człowieku to prawda o tym, który wie, że jest dobry Bóg, który przygotował dla nas mieszkania, a jest ich wiele dla tych wszystkich, którzy przyoblekli się w Chrystusa, w nowy sposób myślenia i postępowania, gdzie naczelnym impulsem działania jest miłość wierna, wytrwała, ofiarna, bezinteresowna. Miłość, którą trzeba okazywać Bogu całym sercem, ze wszystkich swoich sił, całą swoją duszą. Miłość, którą mamy obdarzać innych, kochając ich, jak siebie.

Św. Krzysztof, dźwigający Chrystusa i niosący Go światu, uczy nas dochodzenia do prawdy i kształtowania według niej swojego życia nawet wtedy, kiedy jest to bardzo trudne. On niesie Chrystusa w sposób jednoznaczny, do końca otwarty i przejrzysty. Swoim życiem, poświęceniem ukazuje, że trzeba szukać prawdy najwyższej i ostatecznej, a jest nią Chrystus, którego mamy obowiązek nieść i dawać o Nim świadectwo wobec współczesnego świata.

Reklama

Słowami hymnu „Ciebie, Boga, wysławiamy” wyśpiewano wdzięczność Bogu za dar uroczystości odpustowej i wszelkie otrzymane łaski. Po Mszy św. abp Marek Jędraszewski przewodniczył procesji eucharystycznej wokół kościoła.

Na zakończenie uroczystości Ksiądz Arcybiskup poświęcił także pojazdy mechaniczne, by szczęśliwie służyły ludziom: motocykle, rowery, samochody osobowe, wozy OSP oraz wózki, w których mamy wożą swoje pociechy.

2013-08-13 12:39

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Częstochowa: Koncert o pomoc dla Ukrainy

[ TEMATY ]

Kościół

parafia

pomoc

koncert

Ukraina

Ks. Mariusz Frukacz

Zespół Duet - Classic Angelicus, w składzie Natalia i Aleksander Jurkowscy z Ukrainy, przy akompaniamencie Mariusza Mioduszewskiego wystąpił 1 lutego w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Częstochowie z koncertem okolicznościowym, którego celem była pomoc dla Ukrainy. Artyści przyjechali do Częstochowy na zaproszenie ks. Andrzeja Soboty proboszcza parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Częstochowie. Mottem koncertu były słowa: „Z Ukrainą w sercu. Pokój wam...”

CZYTAJ DALEJ

Tak dla życia i rodziny

2021-09-19 21:02

[ TEMATY ]

Częstochowa

abp Wacław Depo

marsz dla życia i rodziny

Karol Porwich/Niedziela

– Dar życia otrzymujemy od Boga jako akt współpracy między miłością ludzką a miłością Boga, Stwórcy i Odkupiciela. Dziś dziękujemy Bogu za dar życia i stajemy się wyznawcami Boga, który jest życiem – mówił abp Wacław Depo 19 września na zakończenie Marszu dla Życia i Rodziny w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie.

„Młodzi za życiem”, „Dziękujemy za rodzinę”, „Dziękujemy, że jesteś Mamą” czy „Dziękujemy, że jesteś Tatą” – to tylko wybrane hasła, które nieśli ubrani na biało uczestnicy Marszu dla Życia i Rodziny.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Zollner: seksualność wciąż jest tematem tabu

2021-09-20 16:03

[ TEMATY ]

przemoc

nadużycia seksualne

przestępstwa seksualne

Grażyna Kołek

„Choć ciągle jesteśmy w Kościele w Europie Środkowo-Wschodniej w sytuacji mierzenia się z problemem wykorzystywania, to wiele zostało już zrobione, by chronić dzieci i bezbronnych dorosłych” – uważa ks. Hans Zollner, członek Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich. Uczestniczy on w warszawskiej konferencji o ochronie małoletnich w Kościołach Europy Środkowo-Wschodniej.

Wszystkie episkopaty ustanowiły już odpowiednie instytucje odpowiedzialne za pracę w zakresie prewencji i radzenia sobie z przypadkami wykorzystywania, przygotowały też stosowne wytyczne postępowania. Wiele uniwersytetów katolickich ma już w programie studia z zakresu ochrony małoletnich. Konferencja ma za zadanie wskazać, co należy zrobić, by lepiej unikać wykorzystywania w Kościele.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję