Reklama

Święto patrona parafii

2013-08-13 12:39

Henryk Tomczyk
Edycja łódzka 33/2013, str. 4

Henryk Tomczyk

W pierwszą niedzielę sierpnia, w kościele pw. św. Krzysztofa w Tuszynie-Lesie zgromadziła się duża rzesza wiernych, by przez udział w uroczystościach odpustowych uczcić patrona parafii św. Krzysztofa, opiekuna kierowców i podróżujących

Tegoroczną Mszę św. odpustową sprawował i homilię wygłosił abp Marek Jędraszewski, metropolita łódzki. W święcie patrona parafii uczestniczyli kapłani z dekanatu tuszyńskiego i spoza jego granic: emerytowany proboszcz parafii pw. św. Krzysztofa ks. prał. Stanisław Wieteska, proboszcz parafii pw. św. Witalisa Męczennika w Tuszynie ks. kan. Henryk Leśniewski, proboszcz parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Łodzi ks. kan. Marek Rzeźnicki, ojciec duchowny WSD ks. kan. Jerzy Świątek oraz duszpasterz młodzieży ks. dr Przemysław Góra. Uroczysty charakter liturgii podkreślała obecność przedstawicieli Ochotniczej Straży Pożarnej ze sztandarami, asysty i zespołów parafialnych.

Na rozpoczęcie Mszy św. proboszcz ks. kan. Zdzisław Góra serdecznie powitał Księdza Arcybiskupa i wraz z nim przybyłych kapłanów, parafian i zaproszonych gości, wśród których znaleźli się przedstawiciele lokalnych władz samorządowych. Następnie słowo powitania wypowiedzieli przedstawiciele wspólnoty parafialnej, którzy poprosili Księdza Arcybiskupa o sprawowanie odpustowej Eucharystii i modlitwę w intencji wszystkich parafian.

W homilii abp Marek Jędraszewski odniósł się m.in. do słów z Ewangelii według św. Mateusza: „Gromadźcie sobie skarby w niebie, gdzie ani mól, ani rdza nie niszczą i gdzie złodzieje nie włamują się i nie kradną” (6, 19-20).

Reklama

Współczesny świat skutecznie przekonuje ludzi do tego, że trzeba jak najwięcej mieć. Dzisiaj miarą oceny drugiego człowieka staje się to, co on posiada. Jest to kłamstwo nieustannie docierające do nas przez różnego rodzaju programy i reklamy, przez wszystko, co nas zmusza, by kupować, mieć, bogacić się i w tym świetle widzieć swoją osobistą wartość. Św. Paweł w Liście do Kolosan pisał: „Bracia nie okłamujcie siebie nawzajem…” - ponieważ w was zaczęło się nowe życie. Przez chrzest zostaliście bowiem wyrwani z pogańskiego sposobu myślenia i postępowania. To zobowiązuje do życia w prawdzie, a prawda o człowieku polega na tym, że stara się przyjąć to wszystko, czego Jezus nauczał i co przekazał w Ewangelii. Prawda o człowieku to prawda o tym, który wie, że jest dobry Bóg, który przygotował dla nas mieszkania, a jest ich wiele dla tych wszystkich, którzy przyoblekli się w Chrystusa, w nowy sposób myślenia i postępowania, gdzie naczelnym impulsem działania jest miłość wierna, wytrwała, ofiarna, bezinteresowna. Miłość, którą trzeba okazywać Bogu całym sercem, ze wszystkich swoich sił, całą swoją duszą. Miłość, którą mamy obdarzać innych, kochając ich, jak siebie.

Św. Krzysztof, dźwigający Chrystusa i niosący Go światu, uczy nas dochodzenia do prawdy i kształtowania według niej swojego życia nawet wtedy, kiedy jest to bardzo trudne. On niesie Chrystusa w sposób jednoznaczny, do końca otwarty i przejrzysty. Swoim życiem, poświęceniem ukazuje, że trzeba szukać prawdy najwyższej i ostatecznej, a jest nią Chrystus, którego mamy obowiązek nieść i dawać o Nim świadectwo wobec współczesnego świata.

Słowami hymnu „Ciebie, Boga, wysławiamy” wyśpiewano wdzięczność Bogu za dar uroczystości odpustowej i wszelkie otrzymane łaski. Po Mszy św. abp Marek Jędraszewski przewodniczył procesji eucharystycznej wokół kościoła.

Na zakończenie uroczystości Ksiądz Arcybiskup poświęcił także pojazdy mechaniczne, by szczęśliwie służyły ludziom: motocykle, rowery, samochody osobowe, wozy OSP oraz wózki, w których mamy wożą swoje pociechy.

Tagi:
parafia św. Krzysztof

Reklama

Dziękuję Ci, Mamo!

2019-05-21 15:05

Agnieszka Chadzińska

Sławomir Błaut

Matka. Słowo, które dla każdego człowieka ma bardzo osobiste znaczenie. Łączy się z pierwotną więzią i przytuleniem. Zdarza się, że niesie z sobą ukrytą ranę czy tęsknotę. Jednak najczęściej daje ogromne powody do radości i wdzięczności za życie. Okazji ku wyrażaniu tychże jest wiele, a dniem, w którym najsilniej jednoczymy się w modlitwie za nie, jest Dzień Matki.

Zobacz zdjęcia: Msza św. w intencji matek w Makowiskach

Wzruszająca Msza św. w intencji Matek miała miejsce w parafii Makowiska pw. św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny, a sprawowana była 19 maja br. przez ks. Stanisława Rospondka w asyście ks. Szymona Stępniaka, prefekta Niższego Seminarium Duchownego w Częstochowie i w obecności proboszcza parafii – głównego organizatora uroczystości – ks. Andrzeja Chrzanowskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Watykan: papież przyjął rezygnację dwóch biskupów

2019-05-20 12:55

st (KAI) / Watykan

Ojciec Święty przyjął rezygnację z rządów pasterskich złożoną przez biskupa Helsinek, 72. Letniego Teemu Sippo oraz biskupa Chur w Szwajcarii, 77-letniego Vitusa Huondera – podało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Grzegorz Gałązka

Biskup Teemu Sippo, SCI był pierwszym od czasów Reformacji Finem- biskupem katolickim w tym kraju. Kierował diecezją w Helsinkach obejmującą terytorium całej Finlandii od 2009 roku. Natomiast w Chur Ojciec Święty mianował administratorem apostolskim sede vacante et ad nutum Sanctae Sedis 74. letniego byłego biskupa Reykjavíku, Szwajcara, Petera Bürchera.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Francja: coraz więcej profanacji, kościoły pozostaną otwarte

2019-05-22 07:21

vaticannews.va / Poitiers (KAI)

We Francji narasta liczba profanacji katolickich miejsc kultu. W samej archidiecezji Poitiers doszło w ostatnich trzech miesiącach do kilkunastu włamań do kościołów. Za każdym razem celem włamania było tabernakulum i profanacja Najświętszego Sakramentu.

iankelsall1/pixabay

Jak podkreśla miejscowy arcybiskup, czegoś takiego jeszcze w tym kraju nie było. Zdarza się to co raz częściej. Nie są to oczywiście prześladowania – dodaje abp Pascal Wintzer – ale profanacja Najświętszego Sakramentu zadaje realny ból kapłanom i wiernym.

Podkreśla on, że cyboria, w których przetrzymywane są konsekrowane hostie nie mają żadnej wartości. Agresorzy ugodzili jednak w to, co w każdym kościele jest najcenniejsze – mówi abp Wintzer. Podkreśla, że nikt nie wziął na siebie odpowiedzialności za te profanacje. Nie są znane motywy tego działania. Nie wyklucza, że może w nich chodzić o wymazanie chrześcijańskiej obecności.

- Nie chciałbym, by na skutek tych włamań zamknięto kościoły, bo doprowadziłoby to do wymazania chrześcijańskiej obecności. Tymczasem kiedy kościoły są otwarte, wielu ludzi chętnie je odwiedza i to nie tylko chrześcijanie. Różne są tego powody. Niektórzy ze względów estetycznych, inni znajdują w kościele ciszę, łatwiej jest im się skupić. Odnajdują w nich pokój ducha. Bardzo mi zatem zależy, by kościoły pozostałe otwarte. Trzeba zabezpieczyć niektóre przedmioty i to należy do obowiązku właściciela, czyli gminy. Można też zastanowić się nad usunięciem Najświętszego Sakramentu, jeśli kościół nie jest regularnie używany. Wolę takie rozwiązanie, niż całkowite zamknięcie kościoła - wyjaśnia arcybiskup Poitiers.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem