Reklama

Niedziela Świdnicka

10. Piesza Pielgrzymka Diecezji Świdnickiej na Jasną Górę

Zaczerpnijcie – zanieście

W piątek 9 sierpnia br., po dziesięciu dniach wędrówki (grupa szósta z Wałbrzycha szła 11 dni), dotarła do Tronu Matki i Królowej jubileuszowa 10. Piesza Pielgrzymka Diecezji Świdnickiej na Jasną Górą. Pątników pod Szczytem powitali: ordynariusz świdnicki bp Ignacy Dec wraz z kapłanami diecezji i głównym przewodnikiem pielgrzymki - ks. prał. Romualdem Brudnowskim i ks. inf. Julianem Źrałko. Tegoroczne „rekolekcje w drodze” odbywały się pod hasłem: „Panie, przymnóż nam wiary”. Na Jasną Górę wędrowało 930 osób w sześciu grupach (gr. I - ziemia świdnicka, gr. II - ziemia dzierżoniowska, gr. III - ziemia kłodzka, gr. IV - ziemia ząbkowicka, gr. V - św. o. Pio, gr. VI - ziemia wałbrzyska oraz grupa duchowego uczestnictwa), drugie tyle dojechało indywidualnie i autokarami w ostatnim dniu pielgrzymki. Pielgrzymom towarzyszyło 29 księży, 11 kleryków oraz 8 sióstr zakonnych. Najmłodszy pielgrzym miał 7 miesięcy, najstarszy blisko 80 lat. Wierni pokonali 250 km. O godz. 9 pątnicy uczestniczyli w Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu. Eucharystii przewodniczył Ordynariusz Świdnicki. Na początku przemówił główny Przewodnik Pielgrzymki, słowo w imieniu Ojców Paulinów skierował o. Sebastian Matecki, podprzeor Jasnej Góry, natomiast słowo Boże do utrudzonych drogą i upałem pielgrzymów bp Dec. „Mamy satysfakcję, że coś bardzo dobrego wydarzyło się w naszym życiu, coś, co w nas pozostanie, co pozostanie w historii naszego życia, coś, z czego będziemy bardzo w życiu zadowoleni, bo to, co jest trudem, co wymaga wysiłku i poświęcenia, to się pamięta niemal na zawsze. Tego skarbu już nam nikt nie odbierze” - mówił Ksiądz Biskup.

Epilog pielgrzymki odbędzie się 12 października w Bardzie, na który bardzo serdecznie zapraszamy. Na łamach „Niedzieli Świdnickiej” zamieścimy wtedy podsumowanie 10. jubileuszowej Pieszej Pielgrzymki Diecezji Świdnickiej na Jasną Górą. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie: pielgrzymka-swidnicka.pl.

2013-08-13 12:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Samotnie do Jerozolimy

Z sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju w Otyniu do Ziemi Świętej wyruszył Jacek Jelonek, doktor informatyki z Poznania. Jacek Jelonek jest członkiem Zespołu Ewangelizacyjnego „Syjon”, który posługuje podczas różnych uroczystości i nabożeństw w parafii. Pielgrzym ma przed sobą ok. 3 tys. km drogi, które zamierza pokonać w ok. 3 miesiące. Intencją, w której wybrał się w samotną pielgrzymkę do Jerozolimy, jest przede wszystkim pokój na świecie, jednak zamierza także modlić się o pokój w ludzkich sercach i w Polsce. Na potrzeby pielgrzymki stworzył specjalną internetową aplikację, w której można zobaczyć jego aktualne położenie oraz przyłączyć się do modlitwy o pokój na świecie.

CZYTAJ DALEJ

O. Leon Knabit: Jeszcze raz o kobietach i mężczyznach

2021-09-16 14:16

[ TEMATY ]

duchowość

rodzina

Karol Porwich

Ostatni artykuł o. Leona Knabita cieszył się dużym zainteresowaniem, odbiorem zarówno pozytywnym, jak i tym mniej. W odpowiedzi głos zabiera sam benedyktyn.

Słyszałem głosy, że mój artykuł „Miłość musi być wymagająca” (Zobacz) był stronniczy – przeciw mężczyznom. Jeśli tak zostałem zrozumiany, to tutaj stwierdzam, że jest bardzo wielu wspaniałych mężczyzn – mężów i ojców, żyjących długie lata w szczęśliwym małżeństwie, kochanych szczerze przez swoje dzieci, widzące w nich wzór do naśladowania i gwarancję bezpieczeństwa.

CZYTAJ DALEJ

Nasze życie jest pielgrzymką - Eucharystia na Jasnej Górze pod przewodnictwem bp. Jacka Kicińskiego

2021-09-18 01:19

ks. Łukasz Romańczuk

Pasterka Maryjna

Pasterka Maryjna

W ramach Pielgrzymki Duchowieństwa i Wiernych Archidiecezji Wrocławskiej na Jasną Górę o północy została odprawiona Pasterka Maryjna, której przewodniczył bp Jacek Kiciński. 

Na początku homilii bp Jacek mówił o celu pielgrzymki - Bardzo się cieszę i Bogu dziękuję, że możemy wspólnie przybywać do naszej Matki i powierzyć jej nasze intencje. Przychodzimy na Jasną Górę, bo jesteśmy powodowani miłością i wdzięcznością. Pragniemy zawierzyć nasze rodziny i nas samych opiece Maryi.
Przywołując Ewangelię o odnalezieniu Pana Jezusa w świątyni, w której to Jezus, Maryja i Józef udają się do Jerozolimy, bp Kiciński mówił o życiu ludzkim, jako pielgrzymce - Wszyscy pielgrzymujemy do domu Ojca. Pielgrzymką jest nasze życie i na tej drodze nie jesteśmy sami. Pielgrzymujemy z innymi, a od Chrztu Świętego, w naszej pielgrzymce wiary jest obecny Jezus, Maryja i Józef. Jednak w tej pielgrzymce może być tak, że gdzieś zagubimy Jezusa. Dzieje się, to gdy zatrzymujemy się na sprawach ziemskich, doczesnych. Jakże często jesteśmy zamyśleni, zapatrzeni. Mamy wiele spraw do załatwienia. Żyjemy pod presją spraw pilnych. To wszechobecne „muszę” sprawia, że nie mamy czasu na sprawy Boże. W dzisiejszym świecie jesteśmy świadkami duchowej acedii. To sprawia, że wchodzimy w przestrzeń letniości, bylejakości - nauczał hierarcha.
Biskup Jacek zauważył różnicę pomiędzy zagubieniem Jezusa, a Jego znalezieniem - To są pewne proporcje. Żeby Go odnaleźć potrzeba wysiłku. Dziś Maryja podpowiada nam, co trzeba czynić, aby odnaleźć Jezusa. Na pierwszym miejscu trzeba podjąć wysiłek poszukiwania. Nie można popaść w rozpacz. Dalej, należy szukać Go we wspólnocie. Nie ustawaj w poszukiwaniach i nie zniechęcaj się w działaniu. Gdy ktoś kogoś kocha, to szuka go nawet w ciemności nocy i nie ustaje w drodze. Prawdziwa miłość nie zna ograniczeń - mówił biskup i pytał: - Jeśli zgubię Jezusa, czy chce Go szukać? A jeśli szuka, to gdzie Go szukam? Co jest naszą Jerozolimą i gdzie jest nasza świątynia?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję