Reklama

Z życia WSD w Łodzi


Edycja łódzka 1/2003

Dni Powołaniowe

W dniach 25-26 listopada 2002 r. w łódzkim Wyższym Seminarium Duchownym odbyły się, organizowane każdego roku w porze jesiennej, Dni Powołaniowe, często określane mianem "dni otwartych". Dni Powołaniowe to czas szczególnej modlitwy w intencji licznych i (przede wszystkim) świętych powołań do służby Bożej w kapłaństwie czy też we wspólnocie zakonnej. Owa modlitwa obejmuje także tych wszystkich, którzy pragną z Bożą pomocą rozeznać swoje powołanie i niekoniecznie myślą o wkroczeniu na drogę formacji seminaryjnej. Stąd w Dniach Powołaniowych uczestniczyć mogli wszyscy ci, którzy pragną poznać - choćby tylko fragmentarycznie - życie tych, którzy wsłuchując się w głos swego serca, słyszą wezwanie Jezusa: pójdź za Mną.
Każdy Dzień rozpoczynał się w kaplicy seminaryjnej o godz. 17.00 wspólną modlitwą i adoracją Ukrzyżowanego, prowadzoną przez kleryków WSD w Łodzi, w której uczestniczyła młodzież, dorośli, jak i klerycy oraz ich seminaryjni wychowawcy. Po rozmowie z Bogiem i uwielbieniu Go w tajemnicy Krzyża wszyscy obecni uczestniczyli w auli WSD w programie powołaniowym, który tradycyjnie przygotowali alumni z V roku. Ów program wyraził się w refleksji nad tajemnicą każdego powołania ludzkiego - a przede wszystkim powołania do świętości. Jego celem było także zwrócenie uwagi widza na te momenty codziennej, zabieganej rzeczywistości, które człowiek przeżywa jakby pozbawiony świadomości swego zasadniczego wezwania do bycia kimś szczególnym - sakramentem Boga.
Następnie Dni Powołaniowe przeniosły się do pokoików kleryckich i na rozległe korytarze seminaryjne. Ożywione dyskusje i śmiech wypełniły 80-letnie mury Domu Ziarna - bo tak często określa się WSD - czyniąc z niego niejako Dom Wszystkich. Około godziny 20.00 przybyli goście opuścili Seminarium, wracając do swoich rodzin i miejsc, gdzie na co dzień starają się służyć człowiekowi i Bogu. Wszystkich tych, którzy nas przez te dwa dni odwiedzili, i o nas - o klerykach, a szczególnie o kapłanach - pamiętają w modlitwie, radośnie pozdrawiamy i zapewniamy, że i oni mają własne miejsce w naszych sercach!
Alumn Przemysław Janiszewski

Świąteczne wizyty

Klerycy Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi od 10 lat odwiedzają co dwa tygodnie chore dzieci na różnych oddziałach pediatrycznych Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. Przed Bożym Narodzeniem organizują dla dzieci opłatek - wręczają upominki i książeczki, występuje zespół muzyczny z seminarium, klerycy przygotowują przedstawienie dla dzieci. W tym roku spotkanie opłatkowe miało miejsce w środę 18 grudnia. Dzięki współpracy z WSD szpitalna szkoła wzbogaciła się o gry edukacyjne i Pismo Święte. Klerycy zorganizowali także wraz z siostrami antoniankami wigilijne spotkanie dla mieszkańców Domu Samotnej Matki. Tutaj także przynieśli świąteczne prezenty i serdeczne życzenia. Odpowiedzialnym za obie inicjatywy był kleryk Bogusław Staruś.
(ead)

Reklama

Kleryckie spotkanie

W czwartek 12 grudnia w katedrze łódzkiej odbyło się spotkanie modlitewne alumnów Wyższych Seminariów Duchownych z terenu Łodzi. Na uroczystość stawili się wraz z opiekunami seminarzyści z Seminarium Duchownego Ojców Franciszkanów w Łagiewnikach, Seminarium Duchownego Księży Salezjanów i pełniący rolę gospodarzy klerycy z Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi. Spotkanie rozpoczęło się o godz. 16.00. Najpierw kleryków przywitał rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi - ks. dr Janusz Lewandowicz, a następnie abp Władysław Ziółek. W związku z trwającym Rokiem Różańca Świętego wszystcy modlili się, rozważając tajemnice światła. W kontemplacji kolejnych tajemnic pomagał komentarz Księdza Arcybiskupa. Rozmyślanie prowadziło nas przez życie Jezusa, poczynając od Chrztu Jezusa w Jordanie, a kończąc na ustanowieniu Eucharystii. W rozważaniu nie mogło zabraknąć oczywiście roli Maryi w życiu Chrystusa. Każde z Seminariów miało okazję przewodniczyć, prowadząc jedną z dziesiątek Różańca. Recytowane części przeplatane były śpiewanymi, co dawało niepowtarzalny efekt w takim obiekcie sakralnym, jakim jest katedra. Zwieńczeniem wspólnej modlitwy była adoracja Najświętszego Sakramentu. Przebywający w tym czasie w katedrze ludzie obdarzali kleryków serdecznymi spojrzeniami, co jeszcze bardziej napełniało optymizmem. Po zakończeniu spotkania zmarznięci, ale napełnieni nowym duchem klerycy przeszli do budynku WSD. W czasie kolacji alumni wszystkich trzech seminariów mieli okazję do przywitania się ze starymi znajomymi i nawiązania nowych znajomości. Nawiązanie kontaktu było o tyle łatwiejsze, że część wykładowców z seminarium diecezjalnego prowadzi również zajęcia w seminarium Ojców Franciszkanów. Po kolacji była okazja zaprosić nowych znajomych na krótką wycieczkę po budynku seminarium. W czasie pożegnania wszyscy klerycy zapewnili się o wzajemnej modlitwie. Kolejne spotkanie odbędzie się u Księży Salezjanów.
Alumn Darek Wyroda

W maju 2003 r. Karmelitanki Bose, czyli mniszki z klauzurowego Zakonu Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel będą świętować 75-lecie pobytu w Łodzi i modlitewnej służby na rzecz Kościoła łódzkiego i mieszkańców miasta. Darem materialnym z okazji jubileuszu mogłaby się stać wymiana nieczynnej instalacji ogrzewania w kościele i klasztorze mniszek. Koszt przedsięwzięcia przekracza możliwości finansowe Karmelu, dlatego podajemy numer konta dla wszystkich, którzy zechcą wesprzeć to dzieło: Bank Przemysłowo-Handlowy PBK S.A. III Oddział w Łodzi - Filia nr 3, ul. Piotrkowska 109, numer 10601493-320000812505. Klasztor Karmelitanek Bosych, ul. św. Teresy 6, 91-348 Łódź. Z dopiskiem: " na cele kultu religijnego".

Amerykańscy katolicy i żydzi: polityka Trumpa wobec imigrantów jest moralnie naganna

2019-07-16 16:02

tom (KAI) / Waszyngton

Czołowi amerykańscy katolicy i żydzi zdecydowanie sprzeciwiają się praktyce deportacyjnej rządu amerykańskiego wobec imigrantów. Falę aresztowań imigrantów w minioną niedzielę potępiła przewodnicząca katolickich organizacji charytatywnych "Catholic Charities", siostra Donna Markham i nazwała jako „okrutną”. "Zdecydowanie odrzucam takie obławy" - powiedziała katolickiej agencji prasowej CNS. "Katolickie organizacje charytatywne są zobowiązane do zapewnienia imigrantom pomocy prawnej i humanitarnej" - zaznaczyła s. Markham. Również wspólnoty żydowskie zaoferowały migrantom bez dokumentów ochronę przed aresztowaniem przez policję imigracyjną.

Wikipedia

Prezydent USA Donald Trump ogłosił w minioną niedzielę ogólnokrajową akcję deportacyjną nielegalnych imigrantów. W rzeczywistości, według doniesień medialnych, początkowo było tylko kilka obław. Najnowsza inicjatywa synagog jest częścią ogólnokrajowego ruchu „Sanctuary Cities”, którego celem jest ochrona imigrantów. Wspierają go działacze na rzecz praw obywatelskich oraz chrześcijańskie, żydowskie i muzułmańskie wspólnoty religijne.

Biskup graniczącej z Meksykiem diecezji Teksasu w Brownsville, Daniel Flores, powiedział, że masowe deportacje i praktyka oddzielania rodziców od dzieci są „po prostu naganne”. "Prawo musi traktować rodziny i dzieci inaczej niż baronów narkotykowych” - stwierdził biskup.

Również arcybiskup Nowego Jorku kard. Timothy Dolan potępił planowane masowe deportacje. Z kolei współprzewodnicząca Międzyreligijnej Koalicji Imigracyjnej, Katie Adams, nazwała planowane obławy jako kolejny dowód moralnego bankructwa administracji Trumpa. Podobnie Krajowa Rada Kościołów nazwała deportacje jako akcje „pozbawione skrupułów”.

Żydowska organizacja praw człowieka "T'ruah" zorganizowała ośrodki pomocy dla osób bez ważnych dokumentów w 70 synagogach w całym kraju. Organizacja zrzeszająca ponad 2 tys. rabinów i działaczy religijnych odrzuca akcje obław nazywając je "okrutnymi, ponieważ rozdzierają rodziny i wzbudzają strach". Wielu amerykańskich Żydów zorganizowało w całym kraju akcję protestów przeciwko bezwzględnemu traktowaniu nielegalnych imigrantów.

Amerykańskie media, powołując się na urzędy imigracyjne, poinformowały w ostatnią niedzielę, że pierwsze 2 tys. imigrantów bez ważnych dokumentów powinno zostać aresztowanych i deportowanych. W rzeczywistości obławy zostały zakończone. Burmistrzowie w wielu miastach ogłosili, że nie pozwolą organom ścigania na współpracę z policją imigracyjną.

W wywiadzie telewizyjnym szef policji imigracyjnej Matt Albence powiedział, że planowane działania były skierowane na osoby, których wnioski o azyl zostały już odrzucone przez sędziego imigracyjnego. Zaznaczył, że urzędnicy wykonują „tylko wydane zgodnie z prawem nakazy sędziego”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Zakopane: marianie zapraszają do zwiedzania kaplicy na Jaszczurówce

2019-07-16 19:06

jg / Zakopane (KAI)

W te wakacje z inicjatywy księży marianów wprowadzono nieodpłatną profesjonalną usługę przewodnicką w kaplicy Najświętszego Serca Pana Jezusa na Jaszczurówce. Można także w jej podziemiach zobaczyć wystawę twórców lokalnych pt. "Oto drzewo krzyża".

zakopedia.pl

Inicjatorem oprowadzania bezpłatnego po Kaplicy na Jaszczurówce był proboszcz parafii pw. Miłosierdzia Bożego na Cyhrli, marianin ks. Grzegorz Belczak. Z oprowadzania można skorzystać codziennie (z wyjątkiem niedziel) w godzinach 9.30 – 14.30.

- Prelekcja dotyczy również historii Jaszczurówki, parku narodowego, budownictwa regionalnego oraz wybitnych postaci związanych w tym miejscem - podkreśla ks. Belczak.

Jednocześnie w okresie wakacyjnym w podziemiach kaplicy będzie czynna codziennie w godzinach 10.00 – 17.00 wystawa z pracami lokalnych artystów. Tym razem tematem wiodącym wystawy, organizowanym po raz 32 jest sentencja "Oto drzewo krzyża". Wstęp na wystawę jest bezpłatny. Wśród twórców wystawiających swoje prace jest m.in. Anna Liscar. Artystka od wielu lat wykonuje dla abp. Marka Jędraszewskiego obrazki, które potem hierarcha rozdaje w czasie spotkań z wiernymi.

Wystawa gromadzi obrazy malowane na szkle, które są jednym z rodzajów sztuki ludowej Podhala. Galeria zrzesza wspólnotę kilkunastu artystów nadal tworzących oraz rodzin artystów już zmarłych. Sztuka malowania na szkle, którą oni się trudnią, zorientowana jest przede wszystkim na tematy związane z religią, choć przejawia różnorodność form i stylów.

Kaplicę Najświętszego Serca Pana Jezusa na Jaszczurówce zaprojektował Stanisław Witkiewicz. Rozpoczęto ją budować w 1904 r., a poświęcono w 1907 r. Administracyjnie leży w granicach parafii pw. Miłosierdzia Bożego na zakopiańskiej Cyrhli, prowadzonej przez księży marianów. Stanowi bardzo ważny zabytek stylu zakopiańskiego. Jest bardzo chętnie i licznie odwiedzanym miejscem przez turystów.

Obecnie jest to kościół filialny parafii pw. Miłosierdzia Bożego na Cyhrli, gdzie posługę duszpasterską sprawują Księża Marianie, a kaplica jest pod ich opieką od 1984 roku. Msze Święte w kaplicy sprawowane są o godzinie 17.00 (dni powszednie), o godzinie 10.00 i 17.00 (niedziele i święta).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem