Reklama

Z Watykanu

List Ojca Świętego do Władimira Putina

Papież wzywa G-20 do rozwiązania konfliktu syryjskiego

O zaniechanie prób rozwiązania konfliktu syryjskiego na drodze militarnej zaapelował papież Franciszek w liście skierowanym do prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Putina, gospodarza szczytu największych gospodarczo krajów świata, odbywającego się w dniach 5-6 września w Sankt Petersburgu.

Ojciec Święty zaznaczył, że w dzisiejszych czasach konieczne jest istnienie globalnej struktury finansowej, kierującej się jasnymi i sprawiedliwymi regułami, aby uczynić świat bardziej braterskim, w którym możliwe jest przezwyciężenie głodu, zapewnienie godnej pracy i mieszkań dla wszystkich, jak również niezbędnej opieki zdrowotnej. Papież jest przekonany, że warunkiem rozwoju gospodarki światowej jest umożliwienie wszystkim ludziom godziwego życia. Zaznacza, że chodzi zarówno o najstarszych, jak i najmłodszych - jeszcze nienarodzone dzieci. Godziwe warunki życia trzeba zapewnić nie tylko obywatelom krajów grupy G-20, ale wszystkim mieszkańcom Ziemi, także tym żyjącym w miejscach najbardziej odległych.

Reklama

Papież Franciszek wskazał, że z tego punktu widzenia konflikty zbrojne zawsze są zaprzeczeniem zgody na arenie międzynarodowej i powodują głębokie podziały, zadając głębokie rany, wymagające wielu lat leczenia. Ojciec Święty zauważył, że wiele konfliktów zbrojnych każdego dnia przedstawia dramatyczne obrazy nędzy, głodu, chorób i śmierci. „Bez pokoju nie jest możliwa jakakolwiek forma rozwoju gospodarczego. Przemoc nigdy nie rodzi pokoju, będącego niezbędnym warunkiem rozwoju” - stwierdził papież Franciszek.

Błaganie o pokój na świecie

Modlitwa i post

Podczas modlitwy „Anioł Pański” 1 września br., ustanawiając światowy dzień modlitwy i postu w intencji pokoju w Syrii, Ojciec Święty stanowczo potępił przemoc. Wezwał też wspólnotę międzynarodową do podejmowania wszelkich inicjatyw na rzecz pokoju i pomocy humanitarnej dla Syrii, a także dla uchodźców przebywających w sąsiednich krajach.

W wigilię święta Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, 7 września, papież Franciszek przewodniczył modlitewnemu czuwaniu na Placu św. Piotra w Rzymie. Zgodnie z pragnieniem Papieża zaproszeni zostali wszyscy, którym droga jest sprawa pokoju, niezależnie od wyznawanej wiary i przekonań. Istniała możliwość skorzystania z sakramentu pojednania. Księża spowiadali w różnych językach w specjalnie wyznaczonych miejscach pod okalającą plac kolumnadą Berniniego. Spotkanie rozpoczęło się od intronizacji ikony Patronki Rzymu Salus Populi Romani, następnie został odmówiony Różaniec w intencji pokoju, a potem miała miejsce adoracja Najświętszego Sakramentu. Czuwanie o pokój na świecie zakończyło się papieskim błogosławieństwem.

Audiencja Generalna

Iść na najdalsze peryferie życia

Reklama

Podejmując cykl środowych katechez, 4 września Ojciec Święty Franciszek przypomniał swoją pielgrzymkę do Brazylii w lipcu br., z okazji Światowego Dnia Młodzieży. Podziękował Bożej Opatrzności i Matce Bożej czczonej przez Brazylijczyków szczególnie w Aparecidzie za dar spotkania młodych. Wyraził wdzięczność władzom cywilnym i kościelnym, organizatorom, mieszkańcom Rio de Janeiro oraz innych miast za serdeczne i braterskie przyjęcie pielgrzymów. - Było to prawdziwe święto wiary: okazja do uwielbienia Boga, słuchania Bożego słowa, medytacji, czuwania, celebracji liturgicznych, śpiewu - mówił Ojciec Święty. Wyjaśnił, że misja podjęta przez młodych na plaży Copacabana to nakaz zmartwychwstałego Chrystusa skierowany do uczniów: „Idźcie i nauczajcie wszystkie narody”. - Idźcie, by nieść wszystkim światło i miłość Ewangelii, aż po najdalsze peryferie życia! Niech to będzie ważnym zadaniem także dla każdego z nas i naszych wspólnot - mówił papież Franciszek.

Papież Franciszek do Polaków

Za wstawiennictwem Maryi, Królowej Polski

Podczas audiencji ogólnej 4 września br. Ojciec Święty powiedział do Polaków: - Pozdrawiam serdecznie pielgrzymów polskich. Bracia i siostry, jak wspomniałem w Rio de Janeiro, najbliższy Światowy Dzień Młodzieży odbędzie się w 2016 r. w waszej ojczyźnie, w Krakowie. Dziękuję wszystkim rodakom bł. Jana Pawła II za podjęcie inicjatywy przygotowania tego spotkania. Przez wstawiennictwo Maryi, Królowej Polski, zawierzam to wydarzenie Chrystusowi Miłosiernemu. Wam tu obecnym, waszym bliskim i wszystkim Polakom z serca błogosławię.

2013-09-09 15:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rozpoczęło się diecezjalne pielgrzymowanie maturzystów na Jasną Górę

2021-09-22 19:44

[ TEMATY ]

Jasna Góra

maturzyści

pielgrzymka maturzystów

Karol Porwich/Niedziela

Pielgrzymką maturzystów diecezji rzeszowskiej na Jasnej Górze rozpoczyna się tegoroczne diecezjalne spotkanie młodych z Matką Bożą Częstochowską.

Przez najbliższe miesiące, jeśli tylko sytuacja epidemiczna na to pozwoli, do Sanktuarium przybywać będą teraz uczniowie ostatnich klas szkół średnich, by zawierzyć nie tylko egzaminy, ale swoje dalsze wybory i życiową drogę.

CZYTAJ DALEJ

Ksiądz, powstaniec, patriota. Powieszony przez Niemców na swojej własnej stule

W ciągu 63 dni Powstania Warszawskiego oprócz wielu żołnierzy i ludności cywilnej, wzięli w nim udział również duchowni, którzy stale towarzyszyli walczącym.

Zajmowali się organizowaniem Eucharystii i wspólnych modlitw, udzielali sakramentów, towarzyszyli poległym na ostatniej drodze, a niejednokrotnie oddawali własne życie w walce o wolność Ojczyzny.

CZYTAJ DALEJ

Posiedzenie Rady Kardynałów

2021-09-22 17:15

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Rada Kardynałów

Vatican News

Wczoraj po południu odbyło się, w formie zdalnej, posiedzenie Rady Kardynałów. Papież Franciszek przedstawił refleksję na temat otwarcia prac najbliższego Synodu o synodalności.

Po zapoznaniu się z dwoma jego wystąpieniami uznanymi za kluczowe dla przemyśleń na następny synod, z 2015 r. z okazji 50. rocznicy ustanowienia Synodu Biskupów oraz skierowanej do wiernych diecezji rzymskiej w ubiegłą sobotę, Papież dał jasno do zrozumienia, że sednem refleksji nie jest jedynie pogłębienie tego czy innego tematu. Celem jest nauka takiego sposobu przeżywania Kościoła, które naznaczone jest na wszystkich poziomach wzajemnym słuchaniem i postawą duszpasterską, zwłaszcza w obliczu pokus klerykalizmu i sztywności. Wystąpienia różnych kardynałów dotyczyły niektórych aspektów, które sprawiają, że synodalność jest szczególnie potrzebna aby przezwyciężyć sekciarstwo i partykularne

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję