Reklama

Bożogrobcy pielgrzymują do Rzymu

Niedziela Ogólnopolska 37/2013, str. 25

ADAM WOJNAR

Bożogrobcy w Miechowie

Bożogrobcy w Miechowie

Z okazji Roku Wiary, w dniach 13-15 września członkowie Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie (bożogrobcy) będą pielgrzymować do grobów apostolskich w Rzymie. Cele pielgrzymki i jej program zostały zaprezentowane w Watykanie na konferencji prasowej, która miała miejsce w Biurze Prasowym Stolicy Apostolskiej. Z watykanistami spotkały się najwyższe władze zakonu: wielki mistrz kard. Edwin Frederick O’Brien (dawny arcybiskup Baltimore w USA), hr. Agostino Borromeo - gubernator generalny, abp Antonio Franco - asesor zakonu (dawny nuncjusz apostolski w Izraelu i delegat papieski dla Jerozolimy) oraz prof. Ivan Rebernik - kanclerz. W konferencji, którą prowadził ks. Ciro Benedettini, wicedyrektor watykańskiego Biura Prasowego, uczestniczył również abp Rino Fisichella - przewodniczący Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji, główny organizator obchodów Roku Wiary.

Reklama

Kard. O’Brien przypomniał historię Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie, którego korzenie sięgają XI wieku, tzn. czasów zdobycia Jerozolimy przez Godfryda z Bouillon. Przez wieki rycerze zakonu stawiali sobie za cel obronę Kościoła katolickiego, opiekę nad pielgrzymami i chrześcijanami w Ziemi Świętej oraz czynienie dzieł miłosierdzia, w szczególności pomoc wdowom i sierotom. W dzisiejszych czasach zakon stawia sobie dwa zasadnicze cele: pogłębianie życia duchowego członków oraz pomoc materialną i moralną Kościołowi w Ziemi Świętej, a w szczególności Patriarchatowi Łacińskiemu Jerozolimy. Bożogrobcy utrzymują nie tylko pracowników patriarchatu, ale również 38 sióstr zakonnych pracujących w parafiach Ziemi Świętej, szkoły katolickie; udzielają pomocy Katolickiemu Uniwersytetowi w Betlejem. O tym, jak wielka jest to pomoc, świadczy fakt, że w latach 2002-12 bożogrobcy przekazali na rzecz miejscowego Kościoła 98 milionów dolarów.

Hr. Agostino Borromeo poinformował o bardzo ważnym wydarzeniu w życiu wewnętrznym zakonu, które poprzedzi pielgrzymkę, a mianowicie o zgromadzeniu plenarnym Konsulty, tzn. 62 zwierzchników z 35 krajów świata, reprezentujących ok. 30 tys. członków zakonu, działającego głównie w Stanach Zjednoczonych i krajach europejskich, ale również w Ameryce Łacińskiej. Zgodnie ze statutem, zgromadzenie to ma się odbywać co pięć lat, a oprócz zwierzchników i członków władz centralnych uczestniczą w nim przedstawiciele watykańskiego Sekretariatu Stanu oraz Kongregacji dla Kościołów Wschodnich, co świadczy o ścisłych związkach zakonu ze Stolicą Apostolską. Obecny statut został promulgowany przez Pawła VI ponad 35 lat temu, dlatego celem obecnego zgromadzenia jest jego zaktualizowanie. Przygotowany już został nowy projekt tekstu („Instrumentum laboris”), który zostanie poddany pod dyskusję w celu wprowadzenia odpowiednich korekt. Prof. Borromeo wyjawił, że w projekcie nowego statutu proponuje się z jednej strony bardziej zorganizowane zaangażowanie w życie duchowe Kościołów lokalnych, a z drugiej rozszerzenie obszaru działania na Bliskim Wschodzie o takie kraje, jak Syria, Turcja i Irak.

Prof. Rebernik i abp Fisichella mówili, że pielgrzymka bożogrobców wpisuje się w program obchodów Roku Wiary. Przewidziane są celebracje liturgiczne w papieskich bazylikach i głównych kościołach Rzymu, konferencja abp. Fisichelli, koncert w Bazylice św. Jana na Lateranie, a przede wszystkim spotkanie z papieżem Franciszkiem, zaplanowane na 13 września w Auli Pawła VI. Pielgrzymkę zakończy uroczysta Msza św. w Bazylice św. Pawła za Murami. Organizatorzy przewidują przyjazd około 3 tys. rycerzy i dam, co stanowi prawie 10 proc. bożogrobców z całego świata.

2013-09-09 15:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Człowiek różańca – o. Jerzy Tomziński wspomina św. O. Pio

2021-09-23 13:06

[ TEMATY ]

O. Pio

o. Jerzy Tomziński

Marian Sztajner/Niedziela

„Gapiłem się na Niego, ja nie dałem rady tak długo się modlić. Człowiek bardzo cierpiący i bez przerwy modlący się na różańcu” – do osobistych spotkań ze świętym, powraca wieloletni generał Zakonu Paulinów, 103-letni o. Jerzy Tomziński.

POSŁUCHAJ CAŁOŚĆ WYPOWIEDZI

CZYTAJ DALEJ

Raport u dominikanów dla kogo i czemu ma służyć?

2021-09-22 07:48

Niedziela Ogólnopolska 39/2021, str. 12-13

[ TEMATY ]

raport

dominikanie

Adobe.Stock

Raport komisji w sprawie Pawła M. to pewnego rodzaju studium przypadku, brutalnego, patologicznego, ale jednak przypadku. Nie może on obciążać całego zakonu i Kościoła.

Na początku jestem winien pewne uściślenie. Po pierwsze – nie będę powtarzał treści raportu, gdyż jest on publiczny i każdy może się z nim zapoznać, ale jeśli nawet akcydentalnie pewne teksty zostaną przytoczone, to jedynie dla wzmocnienia konkretnej tezy. Po drugie – zdaję sobie sprawę, że w przypadku uczestnika komisji eksperckiej zachodzi pewna okoliczność, dla niektórych niepokonalna, która wypływa z dewizy nemo iudex in causa sua (łac. nikt nie może być sędzią w swojej sprawie), ale chcę bardzo wyraźnie podkreślić, że zgadzam się z całością raportu, więc jeśli ktoś oczekuje na tekst polemiczny z jego tezami, to proszę przerwać czytanie i nie tracić niepotrzebnie czasu. Po trzecie od początku pracy w komisji większość członków, a może i wszyscy zetknęli się z bolesnymi oskarżeniami „rozwalania, niszczenia Kościoła”, co dla nas – jako ludzi wierzących i właśnie ludzi Kościoła – było wysoce niesprawiedliwe i w pewnym sensie obciążające. Proszę zatem przyjąć ten tekst jako ogólną refleksję dotyczącą bardzo wrażliwych spraw, które często są pomijane.

CZYTAJ DALEJ

Jak naprawdę jest w czyśćcu? Poznaj kilka wizji od św. Faustyny!

2021-09-24 09:24

[ TEMATY ]

duchowość

czyściec

stock.adobe.com

Każdy z nas ma chwile, w których zadaje sobie pytanie: co będzie po śmierci? Od razu niebo, a może najpierw czyściec? Jeśli tak, to jak tam jest? To aż tak bolesna rzeczywistość? Poznaj kilka cytatów z Dzienniczka św. Faustyny mówiących o wizji czyśćca.

Ujrzałam Anioła Stróża, który mi kazał pójść za sobą. W jednej chwili znalazłam się w miejscu mglistym, napełnionym ogniem, a w nim całe mnóstwo dusz cierpiących. Te dusze modlą się bardzo gorąco, ale bez skutku dla siebie, my tylko możemy im przyjść z pomocą. Płomienie, które paliły je, nie dotykały się mnie. Mój Anioł Stróż nie odstępował mnie ani na chwilę. I zapytałam się tych dusz, jakie ich jest największe cierpienie? I odpowiedziały mi jednozgodnie, że największe dla nich cierpienie to jest tęsknota za Bogiem. Widziałam Matkę Bożą odwiedzającą dusze w czyśćcu. Dusze nazywają Maryję „Gwiazdą Morza”. Ona im przynosi ochłodę. Chciałam więcej z nimi porozmawiać, ale mój Anioł Stróż dał mi znak do wyjścia. Wyszliśmy za drzwi tego więzienia cierpiącego. [Usłyszałam głos wewnętrzny], który powiedział: Miłosierdzie moje nie chce tego, ale sprawiedliwość każe (Dz. 20).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję