Reklama

Czas na Świętokrzyski Rajd Pielgrzymkowy

W sobotę 28 września br. kilka tysięcy turystów-pątników z 3 diecezji: kieleckiej, sandomierskiej i radomskiej wyruszy na XIV Świętokrzyski Rajd Pielgrzymkowy na Święty Krzyż. Pokłonią się oni relikwiom Drzewa Krzyża Świętego, które w tym najstarszym sanktuarium w Polsce (w bazylice mniejszej pod opieką Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej) są przechowywane od ponad tysiąca lat. Turyści-pielgrzymi uczczą również 150. rocznicę Powstania Styczniowego oraz jubileusz 50-lecia kapłaństwa i 20-lecia posługi pasterskiej biskupa kieleckiego Kazimierza Ryczana.

Uczestnicy rajdu będą wędrowali 15 trasami rajdowymi o różnym stopniu trudności, dostosowanymi do możliwości piechurów, poznając walory historyczne i przyrodnicze regionu oraz podziwiając piękno Gór Świętokrzyskich, które o tej porze roku prezentują się najbardziej malowniczo. Wrażenia gwarantowane.

Reklama

O godz. 15 pątnicy wezmą udział we Mszy św. koncelebrowanej przez biskupów 3 diecezji. Pielgrzymów poprowadzi przeszło 100 przewodników świętokrzyskich, którzy przybliżą dzieje regionu i ciekawostki historyczne. Nad logistyką i organizacją czuwa sztab rajdu, składający się z 16 przewodników. Rajd zabezpieczają służby medyczne i harcerze.

Co takiego wyjątkowego jest w tym rajdzie? - pytamy jego uczestników. - To przygoda, wędrowanie i pielgrzymka w jednym - odpowiadają. W zeszłorocznym rajdzie uczestniczyło 5190 turystów-pielgrzymów. W sumie przeszli oni 64 tys. 491 kilometrów. Do tej pory w rajdzie uczestniczyło łącznie 41 tys. 761 osób.

Z rajdem wiąże się ściśle idea popularyzacji turystyki pieszej wśród młodego pokolenia. Najbardziej wytrwałym, którzy zdobędą ponad 20 szczytów Gór Świętokrzyskich, przyznawana jest co roku odznaka Korony Gór Świętokrzyskich. Przyznano już 200 odznak. 200. zdobywca odznaki - Rafał Dybowski ze Szprotawy - ma być obecny na rajdzie, gdzie odbierze swoje odznaczenie. Organizatorami rajdu są: Wydział Duszpasterstwa Ogólnego Diecezji Kieleckiej, Oddział Świętokrzyski PTTK, Zespół Szkół Katolickich Diecezji Kieleckiej. Wśród patronów medialnych imprezy jest „Niedziela Kielecka”.

Wszelkie informacje o zapisach - na stronie: www.rajd.pttkkielce.pl.

2013-09-09 15:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wincenty, czyli tam i z powrotem

Czy można zapanować nad wstydem? Podobno jeśli mocno wbije się paznokcie w kciuk, to czerwona twarz wraca do normy. Ale od środka wstyd dalej pali, choć może na zewnątrz już tak bardzo tego nie widać. Jeśli ktoś się wstydzi, że zachował się jak świnia, to w sumie dobrze, bo jest szansa, że tak łatwo tego nie powtórzy. Tylko że ludzkość tak jakoś coraz mniej się wstydzi rzeczy złych.

Ludzie wstydzą się: biedy, pochodzenia, wiary, wyglądu, wagi… I nie jest to wcale wynalazek dzisiejszych napompowanych, szpanujących i wyzwolonych czasów. Takie samo zażenowanie czuł pewien Wincenty, żyjący we Francji na przełomie XVI i XVII wieku. Urodził się w zapadłej wsi, dzieciństwo kojarzyło mu się ze świniakami, biedą, pięciorgiem rodzeństwa i matką - służącą. Chciał się z tego wyrwać. Więc wymyślił sobie, że zostanie księdzem. Serio. Nie szukał w tym wszystkim specjalnie Boga. Miał tylko dość biedy. Rodzice dali mu, co mogli, ale szału nie było, więc chłopak dorabiał korepetycjami, jednocześnie z całych sił próbując ukryć swoje pochodzenie. Dlatego, kiedy ojciec przyszedł go odwiedzić w szkole, Wincenty nie chciał z nim rozmawiać. Sumienie wyrzucało mu to potem do późnej starości.

CZYTAJ DALEJ

Spotkanie z Prymasem Tysiąclecia

2021-09-26 23:29

Marzena Cyfert

Beata Mackiewicz z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie i ks.Tomasz Sałowski, kustosz Sanktuarium św. Jakuba w Małujowicach

Beata Mackiewicz z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie i ks.Tomasz Sałowski, kustosz Sanktuarium św. Jakuba w Małujowicach

Małujowice, Gać i Psary to miejscowości, w których 26 września można było wysłuchać prelekcji o bł. kardynale Stefanie Wyszyńskim. Na zaproszenie proboszcza ks. Tomasza Sałowskiego parafie odwiedziła Beata Mackiewicz z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie, kierownik wydawnictwa Soli Deo.

Witając zebranych, ks. Sałowski podkreślił, że kard Wyszyński jest autorytetem i patronem na dzisiejsze trudne czasy. – Niech będzie nam, jak wielu o nim mówi, ojcem, a my bądźmy, jak mawiał do nas w kazaniach, dziećmi Kościoła – mówił ks. Sałowski. Kapłan podkreślił radykalizm ewangeliczny Prymasa Tysiąclecia. – Czy kard. Wyszyński był radykalny? Był w swoim nauczaniu. Powiedział: Dość! kiedy władza komunistyczna nie szanowała Kościoła. Protestował przeciwko systemowi totalitarnemu, niesłusznemu osądowi. Ale przede wszystkim był radykalny dla siebie. W Komańczy przygotował sobie schemat dnia tak surowy jak w zakonie. Radykalnie też dążył do przebaczenia – mówił ksiądz kustosz i przytoczył jedną z myśli Prymasa: „Pamiętajcie, jeżeli przyjdą zniszczyć ten Naród, zaczną od Kościoła, bo Kościół jest siłą tego Narodu”.

CZYTAJ DALEJ

Brazylia: zmarł kardynał José Freire Falcão

2021-09-27 11:39

[ TEMATY ]

śmierć

vaticannews.va

Minionej nocy (26 września o godz. 22.40 czasu lokalnego) zmarł kardynał José Freire Falcão, emerytowany arcybiskup Brasilii. Purpurat został przyjęty do szpitala św. Łucji w Asa Sul, z powodu powikłań spowodowanych chorobą covid-19.

Purpurat był hospitalizowany od 17 września, po tym jak zdiagnozowano u niego chorobę Covid-19. W październiku purpurat skończyłby 96 lat. 24 września archidiecezja Brasilia poinformowała, że jego stan zdrowia w zakresie układu oddechowego i nerek poważnie się pogorszył. Musiał przejść intubację oddechową i nerkową – zaznaczono.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję