Reklama

Niedziela Małopolska

Nowohuckie CCC

„Całą Ewangelię - Całe Ciało - Całemu Światu” pod takim hasłem od 14 do 16 listopada w Krakowie-Nowej Hucie odbędzie się Forum Ewangelizacyjne. Przyjadą na nie goście z Polski i zagranicy, którzy wspólnie z uczestnikami spotkania będą dzielić się doświadczeniem ewangelizacji, podejmą nad nią pogłębioną refleksję teologiczną, przeżytą również na modlitwie

Niedziela małopolska 37/2013, str. 4-5

[ TEMATY ]

ewangelizacja

Magdalena Niebudek/niedziela

Na forum zaproszone są szczególnie osoby mające powołanie do głoszenia Chrystusa - osoby duchowne i konsekrowane, liderzy wspólnot, katecheci, ale także inni ludzie, czynnie uczestniczący w tym dziele. Zapisy ruszą 15 września, a szczegółowe informacje będzie można znaleźć na stronie internetowej: ne.diecezja.pl/ccc.

- Zainteresowanie jest ogromne, dlatego pierwszeństwo będą miały osoby, którym wyślemy zaproszenia ze specjalnym kodem, m.in. proboszczowie z naszej archidiecezji, liderzy wspólnot zarejestrowanych w wykazie środowisk podejmujących dzieła nowej ewangelizacji - informuje Karol Sobczyk, rzecznik prasowy listopadowego wydarzenia, którego organizatorem jest Sekretariat ds. Nowej Ewangelizacji Archidiecezji Krakowskiej pod przewodnictwem biskupa Grzegorza Rysia. W składzie sekretariatu, oprócz przewodniczącego, jest 3 kapłanów i 7 osób świeckich.

Reklama

Warto podkreślić, że wieczorne celebracje, które będą miały miejsce w cysterskim sanktuarium Krzyża Świętego w Nowej Hucie - Mogile (miejscu, gdzie bł. Jan Paweł II po raz pierwszy mówił o potrzebie „nowej ewangelizacji”), będą otwarte dla wszystkich, nie tylko dla zarejestrowanych uczestników trzydniowego forum. Mieszkańcy Krakowa mogą także czynnie włączyć się w organizację tego wydarzenia, m.in. poprzez ugoszczenie jego uczestników w swoich domach i zapewnienie im noclegu. W tym celu od października zostanie uruchomiona strona internetowa przenocccuj.pl, za pośrednictwem której będzie można zgłosić chęć przenocowania pielgrzyma.

Po co?

- Mamy w tej chwili ogromną ilość inicjatyw, jest wielki wysiłek, który angażuje tysiące ludzi w Kościele w Polsce. Widać, jak jest nam potrzebna pogłębiona refleksja nad ewangelizacją, także nad tym wszystkim, co się w Kościele dzieje. Potrzebujemy momentu zatrzymania się, refleksji w kluczu uczniostwa. Temu ma to forum służyć - uzasadnia bp Grzegorz Ryś. Natomiast Andrzej Sionek z Katolickiego Stowarzysznia „En Cristo”, członek Sekretariatu ds. Nowej Ewangelizacji, odpowiedzialny za ułożenie programu forum, uzupełnia: - Chcemy się spotkać na wspólnej refleksji, by podzielić się tym, czego nauczyliśmy się o Panu Bogu, przez co ostatnio On nas przeprowadza jako Kościół. Potrzebujemy być razem, uzgodnić język, podzielić się doświadczeniem. Chcemy też uczyć się, czerpać od ludzi, którzy być może zbierają teraz ostatnie owoce życia. To dla nas wydarzenie, które nie wiemy, dokąd nas poprowadzi, ale już dzisiaj się nim cieszymy!

Zapraszając na spotkanie, bp Grzegorz Ryś dodaje, że ma ono pomóc odpowiedzieć na szereg pytań: Co mamy robić, żebyśmy, jako chrześcijanie, nie byli niewiarygodni? W jaki sposób mamy się otworzyć na Ducha, który jednoczy chrześcijan w jednym Kościele? Co to znaczy kerygmat? Co znaczy głosić całą Ewangelię, całemu światu? Jakie jest nasze rozeznanie co do świata, Polski, małych ojczyzn? Krakowski Biskup pomocniczy dopowiada, że udział w forum potwierdzili ludzie czynni, namaszczeni do ewangelizacji, zarówno z Polski, jak i z całego świata.

Goście

Reklama

Jako prelegenci krajowi zaproszeni zostali, m.in.: bp Edward Dajczak (ordynariusz diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej), bp Andrzej Czaja (ordynariusz opolski), ks. prof. Łukasz Kamykowski (dyrektor Międzywydziałowego Instytutu Ekumenii i Dialogu Uniwersytetu im. Jana Pawła II w Krakowie), ks. Artur Godnarski (koordynator ogólnopolskiej inicjatywy ewangelizacyjnej „Przystanek Jezus”).

Długa jest również lista gości z zagranicy. Z Meksyku ma przylecieć - Jose Prado Flores (teolog katolicki, biblista, lider i założyciel międzynarodowej sieci Szkół Ewangelizacji Świętego Andrzeja, pisarz, dziennikarz). Gościem z Austrii będzie ks. dr Peter Hocken, teolog i historyk katolickiej odnowy charyzmatycznej. Z USA - Donald Turbitt, emerytowany strażak, biznesmen, od ponad 40 lat zaangażowany w katolicką odnowę charyzmatyczną, założyciel międzynarodowej posługi dla mężczyzn: Mężczyźni św. Józefa.

Z Londynu ma do Krakowa przylecieć Sandy Millar - emerytowany biskup anglikański, który wraz z Nicky Gumblem odegrał główną rolę w powstaniu ewangelizacyjnego Kursu Alfa. Z Paryża - Marc de Leyritz, który wspólnie z żoną Florence, skutecznie wprowadzili Kursy Alfa we Francji 15 lat temu, a ostatnio rozpoczęli kursy przewodzenia dla kapłanów i biskupów. Byli oni także, na zaproszenie Benedykta XVI, aktywnymi uczestnikami Synodu Biskupów na temat Nowej Ewangelizacji w Rzymie.

Ze Szwecji zaproszony został pastor Ulf Ekman, reprezentujący kościół Słowo Życia, założyciel Centrum Biblijnego. Ze Szkocji - Colin Symes (od 25 lat przewodzi zespołowi liderów w Community Church Edinburgh, kościołowi wyrastającemu z protestanckiej tradycji). Gościem spotkania będzie również Bruce Clewett z Austrii, propagator ruchu Młodzież z Misją (YWAM) oraz jego rodak Johannes Fichtenbauer (główny diakon rzymskokatolickiej archidiecezji wiedeńskiej, który wspólnie z żoną założył ekumeniczną i charyzmatyczną wspólnotę „Umkehr zum Herrn”), a także ks. Francis C. Santilli z USA (proboszcz, formator w seminarium duchownym w Providence).

2013-09-11 15:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Z Dobrą Nowiną idźcie na ulice!

Niedziela lubelska 19/2013, str. 6-7

[ TEMATY ]

ewangelizacja

Piotr Łubiarz

Członkowie wspólnot neokatechumenalnych głosili światu Chrystusa

Członkowie wspólnot neokatechumenalnych głosili światu Chrystusa

URSZULA BUGLEWICZ: - W Niedzielę Miłosierdzia Bożego na placach naszych miast rozpoczęły się misje ewangelizacyjne prowadzone przez wspólnoty neokatechumenalne. Skąd wziął się pomysł głoszenia Dobrej Nowiny w publicznej przestrzeni miast?

CZYTAJ DALEJ

USA: Proboszcz parafii odwiedzonej przez pierwszą damę RP: to wyróżnienie

2021-09-24 19:09

[ TEMATY ]

parafia

wizyta

Agata Kornhauser‑Duda

Nowy Jork

PAP

Agata Kornhauser-Duda podczas wizyty w USA

Agata Kornhauser-Duda podczas wizyty w USA

Agata Kornhauser-Duda złożyła wizytę w polskiej parafii p.w. św. Stanisława Biskupa i Męczennika na nowojorskim Manhattanie. Proboszcz 150-letniej parafii o. Karol Jarząbek w rozmowie z PAP nazwał wizytę pierwszej damy "wyróżnieniem".

W czasie czwartkowej wizyty w najstarszej rzymskokatolickiej polskiej parafii w archidiecezji Nowy Jork pierwsza dama RP przekazała parafii polską flagę wraz z listem gratulacyjnym od prezydenta Andrzeja Dudy.

CZYTAJ DALEJ

CCEE: abp Szewczuk - nasz Kościół zmartwychwstał, teraz kolej na Europę

2021-09-25 19:06

Wspólna modlitwa rodzin ma zachęcić mężów i ojców do zawierzenia swojego życia Maryi

Wspólna modlitwa rodzin ma zachęcić mężów i ojców do zawierzenia swojego życia Maryi

Kościół w Europie potrzebuje zmartwychwstania, a ukraiński Kościół greckokatolicki jest świadkiem tego, że zmartwychwstanie może nastąpić – przypomina abp Światosław Szewczuk. Uczestniczy on w obradach Rady Konferencji Episkopatów Europy.

Przypomina, że kiedy przed 50 laty powstawała ta rada, Kościół na Ukrainie był dręczony przez komunistyczny reżim. Jednak przed 30 laty doświadczyliśmy zmartwychwstania – mówi abp Szewczuk.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję