Reklama

Niedziela Legnicka

Drodzy czytelnicy „Niedzieli Legnickiej”!

Już 20 lat „Niedziela” pracuje na rzecz Kościoła legnickiego. Pamiętam chwilę, gdy pierwszy biskup legnicki Tadeusz Rybak zaprosił nas do współpracy. Z radością przyjąłem serdeczne zaproszenie Pasterza. Lata, które od tego czasu upłynęły, pełne były pracy i wysiłku ze strony Kościoła legnickiego, jego pasterzy, kapłanów. Pamiętam ingres pierwszego Biskupa legnickiego, jakże bardzo barwny, słoneczny i bogaty w wielorakie treści. Podobnych radosnych dni i spotkań było w Kościele legnickim wiele. Dziś razem z kapłanami oraz redakcją „Niedzieli Legnickiej” na czele z ks. Piotrem Nowosielskim wracam do nich serdeczną pamięcią.

Ze szczególnym ukłonem kieruję się do bp. Tadeusza Rybaka: Księże Biskupie, serdecznie dziękuję za wielką otwartość Waszej Ekscelencji, za to, że nigdy nie mieliśmy wątpliwości, iż Ksiądz Biskup poważa, docenia, zgadza się z linią naszego tygodnika i że z troską myśli o jego przyszłości. Księdzu Biskupowi po prostu zależało na tym, by diecezja legnicka była obecna w swojej edycji diecezjalnej, ale i na łamach ogólnopolskich. Niekiedy nawet robił mi Ekscelencja wyrzuty, że za mało dbamy o obecność Legnicy w „Niedzieli” ogólnej. Muszę powiedzieć, że dla mnie każde słowo Księdza Biskupa było rozkazem i zawsze chciałem wychodzić naprzeciw Pasterzowi Waszego pięknego Kościoła. Z perspektywy czasu dobrze oceniam też piękną i rzetelną współpracę z księżmi i świeckimi Waszej diecezji.

Reklama

Oczywiście, czasy się zmieniają i zmieniają się też ludzie. Nowym biskupem diecezji legnickiej jest dziś bp Stefan Cichy, któremu przy okazji naszego jubileuszu także chciałbym bardzo podziękować za życzliwość i kulturę, z jaką odnosi się do „Niedzieli”. Mam nadzieję, że współpraca między naszym tygodnikiem a diecezją legnicką będzie się rozszerzać i pogłębiać z obopólną korzyścią. Chcielibyśmy w dalszym ciągu być owym wikarym dla proboszcza w każdej parafii Waszej diecezji. Współpracę „Niedzieli” z diecezją postrzegam bardzo jako rzecz ogromnej wagi.

W tym miejscu pragnę także bardzo serdecznie podziękować za niezwykle cenną pracę ks. Piotra Nowosielskiego, który poprzez „Niedzielę Legnicką” zapisał się w diecezji iście złotymi zgłoskami, a swoją kompetencją i życzliwością wobec wszystkich daje nam przykład, jak kapłan w sposób cichy i pokorny, ale jednocześnie bardzo charyzmatyczny może służyć Bogu i wiernym. Jako redaktor ks. Piotr realizuje swoją misję kapłańską przez apostolat „Niedzieli”. To pismo wymaga bowiem ducha apostolskiego, by mogło stawać się oparciem dla duszpasterzy w naszych parafiach.

Gdy patrzymy na „Niedzielę”, zauważamy w niej z jednej strony nauczanie papieży i głos Episkopatu, ale też przyglądamy się wielu sprawom ważnym z punktu widzenia życia duszpasterskiego w parafiach. „Niedziela” pragnie również służyć naszym rodzinom, otwierać na Pana Boga oczy młodzieży - w każdym numerze znajdują się stronice jej poświęcone, z tytułem „Niedziela Młodych”. To wszystko jest wyrazem naszej troski o współczesnego człowieka, gubiącego niekiedy sens i drogę swojego życia.

Reklama

Patrząc na ostatnie lata pracy „Niedzieli” w Legnicy, zauważamy, jak pilnie i odpowiedzialnie Wasza redakcja dostrzegała problemy parafii, ale i diecezji, jak starała się zwracać uwagę na aspekty duszpasterskie opisywanych wydarzeń, co miało niewątpliwie wpływ na rozwój młodego Kościoła legnickiego. Zespołowi redakcyjnemu pod wodzą ks. red. Piotra Nowosielskiego, a także współpracujących - ks. red. Waldemara Wesołowskiego i red. Moniki Łukaszów zależało, żeby „Niedziela Legnicka” była pismem żywotnym, radosnym i pełnym życia - bo tylko w ten sposób można skutecznie docierać do ludzi.

Oczywiście, w swoim wyrazie ogólnopolskim „Niedziela” rejestruje także sprawy całego narodu, sprawy ludzkie, poszczególnych stanów, sprawy małżeństwa i rodziny, wychowania i szkoły, sprawy dotyczące zdrowia Polaków i kultury. Nic, co jest ważne dla Polski, nie może ujść uwagi katolickiego pisma. Czujemy się więc potrzebni i staramy się sprostać zadaniom stawianym nam przez życie. Dlatego oferta, którą co tydzień składamy naszym Czytelnikom, jest godna uwagi, a dla katolika wprost niezbędna. Zwracam uwagę na te walory „Niedzieli”, bo są to wartości ważne, których nie powinniśmy przeoczyć.

Serdecznie dziękuję dzisiaj, gdy obchodzimy 20-lecie „Niedzieli Legnickiej” wszystkim naszym wiernym Czytelnikom za niezwykłą przyjaźń, za to, że pośród innych tytułów wybierają „Niedzielę” i razem z nami kroczą w kierunku najlepszych rozwiązań.

Redakcji „Niedzieli Legnickiej” z okazji jubileuszu jeszcze głębszej obecności wśród wiernych Kościoła legnickiego, przyjaźni ze strony kapłanów oraz łaskawości władzy diecezjalnej.

Niech Pani Nasza Jasnogórska, Patronka „Niedzieli” i jej Główna Redaktorka darzy swoimi charyzmatami zarówno Redakcję, jak i wszystkich Czytelników „Niedzieli Legnickiej”.

Szczęść Boże!

2013-09-11 15:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

95 lat "Niedzieli"

Jak ten czas leci. Nasz tygodnik ma już 95 lat! W 1926 r., gdy ukazał się jego pierwszy numer, też był 4 kwietnia i też obchodzono Wielkanoc. Dziś świat wygląda zupełnie inaczej, ale wydaje się, że wyzwania, jakie stają przed pismem katolickim, pozostają te same.

CZYTAJ DALEJ

Różaniec naszych nadziei

2021-09-28 04:54

[ TEMATY ]

różaniec

Karol Porwich/Niedziela

Różaniec to splecione ze sobą życie ludzkie i Boże. Tajemnice Jezusa i Maryi to także nasze życie, od narodzin po śmierć i nadzieję nieba.

Niektórym wystarczają palce u rąk, inni przesuwają dziesięć ząbków na obrączce, najczęściej jednak są to drewniane czy perłowe paciorki. Osobliwym wydarzeniem jest od kilku lat Męski Różaniec na ulicach Lublina, Puław i Chełma. Różaniec to splecione ze sobą życie ludzkie i Boże. Tajemnice Jezusa i Maryi to także nasze życie, od narodzin po śmierć i nadzieję nieba. Różaniec to także nadzieja w tym życiu i na to drugie, dlatego idzie za nami aż do trumny. W różańcu są wszystkie nasze troski, te matczyne i ojcowskie za dzieci, te dziecięce za wiekowych rodziców, nasze polskie za Ojczyznę, kościelne za papieża i misjonarzy. I jest w różańcu pamięć o tych co odeszli do Pana Boga i za tych co od Niego odeszli; o tych, co daleko poza granicami i o tych, którzy prosili nas o westchnienie. Październik. Mamy tyle trosk do ogarnięcia i tyle nadziei do ożywienia.

CZYTAJ DALEJ

Wyczekiwany obiekt otwarty

2021-09-28 15:16

[ TEMATY ]

Częstochowa

Carias Archidiecezji Częstochowskiej

prysznicownia

Beata Pieczykura/Niedziela

Pierwsza i jedyna w Częstochowie prysznicownia i przebieralnia dla osób ubogich i bezdomnych 28 września została otwarta i poświęcona z inicjatywy Caritas Archidiecezji Częstochowskiej.

– Łaźnia jest niezbędna. Umożliwia udzielenie podstawowej pomocy drugiemu człowiekowi, który przebywa w miejscach niemieszkalnych. Taką osobę będziemy mogli zabrać z ulicy i przyprowadzić do łaźni, wykąpać i przebrać. Warto wiedzieć, że tacy ludzie są często w złym stanie fizycznym, psychicznym i wizualnym. Stąd możemy ich skierować do placówek – powiedziała „Niedzieli” Monika Borkowska-Dłużniak, streetworker, czyli pedagog ulicy, kierownik prysznicowni i przebieralni dla osób ubogich i bezdomnych Caritas Archidiecezji Częstochowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję