Reklama

Niedziela Łódzka

Rocznica, która zobowiązuje

W74. rocznicę wybuchu II wojny światowej, 1 września w bazylice archikatedralnej rozbrzmiewała modlitwa za wszystkich, którzy walczyli i oddali życie w obronie Polski. Mszę św. w intencji ojczyzny sprawował arcybiskup metropolita łódzki Marek Jędraszewski przy współudziale kilkunastu prezbiterów. We wspólnej modlitwie uczestniczyli przedstawiciele władz miejskich i wojewódzkich z wojewodą Jolantą Chełmińską i przewodniczącą Rady Miejskiej Joanną Kopcińską na czele. Przybyli przedstawiciele środowisk kombatanckich, służb mundurowych, różnych instytucji, stowarzyszeń i organizacji.

W kazaniu Ksiądz Arcybiskup zwrócił uwagę, że systemy totalitarne: nazistowski i bolszewicki chciały usunąć chrześcijaństwo z duszy Europy. Dążyły do przekreślenia jej chrześcijańskich dziejów. Odrzuciły Boga i w konsekwencji zwróciły się przeciw człowiekowi. Obydwa systemy były skierowane przeciwko narodowi polskiemu, który swoim duchem, pojęciem wolności, tysiącletnim przywiązaniem do chrześcijaństwa sprzeciwiał się tego rodzaju planom. Był gotów, by walczyć o Polskę, jej wolność i najświętsze wartości, które za wszelką cenę należało ocalić wobec barbarzyństwa nazizmu i bolszewizmu. Zarówno Niemcy, jak i Sowieci mieli bardzo konkretny cel, aby całkowicie wyniszczyć polską inteligencję. Z tych, którzy pozostaną, uczynić niewolników służących potrzebom nowej rzeczywistości, z jednej strony tysiącletniej Rzeszy, z drugiej „świetlanego jutra”.

Reklama

Lata okupacji, a potem kolejne dziesięciolecia były czasem zmagania się o polską duszę i prawdę o wrześniu 1939 r. Ileż fałszywych, krzywdzących i niesprawiedliwych osądów czyniono publicznie, by pomniejszyć wartość walki z września 1939 r. Ileż oszczerstw, krzywd i poniżenia kierowano wobec patriotów, by uczynić z nich duchowych karłów i niewolników.

Ksiądz Arcybiskup podkreślił również, jak ważna, szczególnie dzisiaj, jest pamięć o tych wydarzeniach. „Udało się ocalić to, co najświętsze i najwspanialsze. Jednak zdajemy sobie sprawę z tego, że dzisiaj nie jest to takie oczywiste ani łatwe dla tych, którzy są poddawani ciągle jeszcze wielkiej presji, by zapomnieć, milczeć, nie wspominać, by nie wysławiać. Wystarczy przejrzeć czasopisma i dzienniki. Jak bardzo mało, wręcz śladowo pisze się o wrześniowej rocznicy” - zaznaczył abp Marek Jędraszewski.

Jakby nie było 1 września 1939 r., ciągłego zmagania o pamięć, która pragnie pamiętać, dziękować i jednocześnie zobowiązywać do tego nas, żyjących w wolnym kraju. Musimy zrozumieć, że wolność jest darem zadanym, o który nieustannie trzeba się zmagać, aby była wolnością autentyczną, na miarę poświęcenia tamtych żołnierzy, oficerów, a także ludności cywilnej.

Reklama

- Wszystkie te sprawy przywołujemy dzisiaj przed ołtarz Chrystusa. Modląc się za ojczyznę i jej dobrą przyszłość, łączymy ofiarę naszych braci i sióstr sprzed 74 lat i tych powojennych z ofiarą Chrystusa. Tym samym modlimy się o trwały fundament naszej wolności osobistej, wolności naszego narodu i ojczyzny - zakończył abp Marek Jędraszewski.

Pasterskie błogosławieństwo udzielone przez Metropolitę łódzkiego zwieńczyło rocznicową Eucharystię sprawowaną w bazylice archikatedralnej.

2013-09-11 15:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Podwójny Jubileusz

Niedziela legnicka 50/2019, str. IV

[ TEMATY ]

jubileusz

O. Józef Szańca

O. Józef Szańca obchodzi podwójny jubileusz

O. Józef Szańca obchodzi podwójny jubileusz

Rok 2019 to rok jubileuszy franciszkanina o. Józefa Szańcy, dyrektora Katolickiej Szkoły im. św. Franciszka z Asyżu. Obok 50. rocznicy święceń prezbiteratu, którą obchodził 16 czerwca br., 30 listopada przeżywał 75. rocznicę swoich urodzin

Z tej okazji 30 listopada w kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski w Legnicy została odprawiona Msza św. w intencji Jubilata. Uroczystej Eucharystii przewodniczył bp Marek Mendyk wraz z licznie zgromadzonym duchowieństwem różnych stopni i godności, które na przestrzeni lat współpracowało z o. Józefem. We wspólnej modlitwie uczestniczyli także katecheci z diecezji legnickiej oraz rodzina o. Józefa z Wrocławia i Warszawy.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Zbąszynek. Uczcili św. ojca Pio

2021-09-27 12:33

[ TEMATY ]

św. Ojciec Pio

Jerzy Ganecki (FB.com/Parafia.Zbaszynek)

Błogosławieństwo relikwiami

Błogosławieństwo relikwiami

Czciciele ojca Pio mieli niedawno okazję do świętowania, w związku ze wspomnieniem liturgicznym świętego stygmatyka. Jednym z miejsc, gdzie czci się go szczególnie, jest parafia Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny w Zbąszynku.

Do obchodów wspomnienia parafia przygotowywała się w trakcie rozpoczętej 14 września nowenny. 23 września odprawiona została uroczysta Msza święta, odmówiono Litanię do św. Ojca Pio, a kapłan błogosławił parafian jego relikwiami.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję