Reklama

Niedziela Rzeszowska

Dożynki diecezjalne

Niedziela rzeszowska 37/2013, str. 1, 5

[ TEMATY ]

dożynki

Ks. Józef Mucha

Dożynki są dziękczynieniem Bogu i ludziom za plony ziemi i pracy rąk ludzkich, a zwłaszcza za nasz „chleb powszechni”. Od wielu lat rolnicy z naszej diecezji gromadzą się na tym dziękczynieniu przy rzeszowskiej katedrze. W tym roku uczynili to w niedzielę 25 sierpnia. W tym roku na uroczystość przybyły delegacje z 98 parafii diecezji ze 127 wieńcami, chlebami, kwiatami i koszami pełnymi owoców. Mszę św. poprzedził program słowno-muzyczny w wykonaniu Zespołu Ludowego „Widelanie” z Widełki, chóru męskiego „Gloria” z Wysokiej Głogowskiej oraz Orkiestry Dętej z Zaczernia. Odpowiedzialnym za przygotowanie tego programu był dekanat Głogów Małopolski z ks. dziekanem Adamem Samelem na czele.

W samo południe rozpoczęła się dziękczynna Eucharystia, pod przewodnictwem biskupa ordynariusza Jana Wątroby, z udziałem wielu kapłanów, parlamentarzystów, przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych, władz uczelni, służb mundurowych i organizacji katolickich, a przede wszystkim rolników z całej diecezji i mieszkańców Rzeszowa. Słowo powitania wygłosił ks. kan. Jerzy Uchman, diecezjalny duszpasterz rolników, mówiąc między innymi do rolników: „Błogosławione Wasze dłonie i Wasze serca. Przybyliście dzisiaj, by dziękować Panu Bogu za to, że możecie być gospodarzami na ziemi, którą uprawiacie, którą kochacie, za którą cierpicie, o którą się modlicie i którą dzisiaj Bogu na nowo zawierzacie. Lud wiejski zakorzeniony jest w ziemi. Dobrze, że przybyliście tutaj, by nabrać sił i mocy Bożej do trwania w tych niełatwych czasach przy Chrystusowym Krzyżu”. Następnie wystąpili starostowie dożynek, którymi w tym roku byli przedstawiciele dekanatu Głogów Małopolski: Agnieszka Kramarz i Maciej Gaweł z Głogowa Małopolskiego.

Reklama

Homilię wygłosił bp Jan Wątroba. „W tych bochnach chleba i barwnych wieńcach wypowiada się dzisiaj nasza wdzięczność Bogu za wielkie rzeczy, które nam uczynił, a zarazem pokorna prośba, by przyjął owoc naszej pracy i naszej służby. Dożynki to także szczególna okazja, by podziękować ludziom. Drodzy rolnicy, przyjmijcie nasze podziękowanie za waszą miłość do ziemi, za wasz trud, za rozumienie potrzeb tej ziemi, znojną pracę i cierpliwość, która nie ma sobie równej” - mówił Ordynariusz Rzeszowski.

Tradycyjnie, w czasie procesji z darami ofiarnymi, przedstawiciele parafii przynieśli przed ołtarz owoce i chleby, które pod koniec Mszy św. zostały rozdzielone wszystkim uczestnikom uroczystości.

Na zakończenie Mszy św. Ksiądz Biskup poświęcił wieńce dożynkowe i udzielił wszystkim pasterskiego błogosławieństwa. Po Mszy św. nastąpiła prezentacja pięknych wieńców dożynkowych. Takie uroczystości uświadamiają nam wszystkim jak ważną sprawą jest troska o rolnictwo i polską wieś.

2013-09-11 15:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prezydent RP apeluje o sprawiedliwy "podział chleba"

[ TEMATY ]

dożynki

Bożena Sztajner/Niedziela

Z udziałem prezydenta Polski i ok. 60 tys. pielgrzymów na Jasnej Górze odbyły się ogólnopolskie dożynki. Dwudniowe święto dziękczynienia za polony przebiegało pod hasłem: „Do Matki Ludu Bożego”. Przemawiając przed Mszą św. prezydent Andrzej Duda podkreślił, że dożynki to przede wszystkim czas dziękczynienia, ale i wołania w potrzebie o „sprawiedliwe rozdzielanie chleba w Polsce i w Unii Europejskiej”.

Bp Henryk Tomasik z Radomia powiedział w homilii, że "tu, na Jasnej Górze, wpatrując się w Matkę Najświętszą, która wyśpiewuje swój hymn 'magnificat' - chcemy przede wszystkim Panu dziękować. Dziękujemy za chleb powszedni, za prawa przyrody, za cud rozmnożenia chleba, który dokonuje się na naszych polach. Dzisiaj także dziękujemy Panu Bogu za naszych rolników, za tych, którzy podają nam chleb".

CZYTAJ DALEJ

Gdy młodzi gromadzą się wokół Pana, Kościół nie musi obawiać się o swą przyszłość

2021-09-16 16:36

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Hiszpania

Światowe Dni Młodzieży

KAI/Tomasz Królak

Swym wrażeniem, jakie wywiera na nim wspomnienie Światowego Dnia Młodzieży 2011 w Madrycie podzielił się papież-senior Benedykt XVI w liście do emerytowanego arcybiskupa Madrytu, kardynała Antonio Maríi Rouco Vareli. Zaznaczył, że gdy młodzi gromadzą się wokół Pana, Kościół nie ma powodów do obaw o swą przyszłość.

Papież-senior podziękował kardynałowi Rouco Vareli za życzenia z okazji siedemdziesiątej rocznicy swych święceń kapłańskich a także dołączonych do nich zbiór filmów, na których można zobaczyć cały przebieg Światowego Dnia Młodzieży 2011 w Madrycie.

CZYTAJ DALEJ

Zbliża się kolejny Świętokrzyski Rajd Pielgrzymkowy

2021-09-17 10:17

Katarzyna Dobrowolska

Na Święty Krzyż pątnicy i miłośnicy turystyki pieszej podążają od 20 lat. Tegoroczna edycja Rajdu odbędzie się pod hasłem: „Przez Krzyż do chwały”. Zwieńczeniem rajdu będzie Msza święta na zakończenie sprawowana w Bazylice świętokrzyskiego sanktuarium o godz. 14.30.

Rajd łączy idee krajoznawstwa i pielgrzymowania. To jedna z największych jednodniowych imprez turystycznych w Polsce. Co roku brało w nim udział od 4 do 5 tys. osób, głównie były to dzieci i młodzież szkolna, ale szły w nim również całe rodziny, klerycy, siostry zakonne, wychowawcy nauczyciele, miłośnicy regionu. Uczestników prowadzi grupa wykwalifikowanych przewodników świętokrzyskich. Pandemia ograniczyła możliwości organizacji wydarzenia. W ubiegłym roku na Święty Krzyż dotarły tylko delegacje, które modliły się w intencjach pątników. W tym roku rajd będzie miał już szerszą formułę. Organizatorzy przygotowali 6 tras pielgrzymkowych: 1) ze Świętej Katarzyny – trasa „Puszczańska”, 2) z Bielin – trasa „Zbójecka”, 3) z Huty Nowej – trasa „Benedyktyńska”, 4) spod Trzech Krzyży (przełęcz Hucka) – trasa „Rodzinna”, 5) z Chybic – trasa „Akademicka”, 6) z kościoła pw. św. Wojciecha w Kielcach – „Mocarny szlak”. Obowiązuje na nich limit 300 uczestników.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję