Reklama

Dożynki diecezjalne

2013-09-11 15:24

Ks. Jerzy Buczek, ks. Paweł Białek
Edycja rzeszowska 37/2013, str. 1, 5

Ks. Józef Mucha

Dożynki są dziękczynieniem Bogu i ludziom za plony ziemi i pracy rąk ludzkich, a zwłaszcza za nasz „chleb powszechni”. Od wielu lat rolnicy z naszej diecezji gromadzą się na tym dziękczynieniu przy rzeszowskiej katedrze. W tym roku uczynili to w niedzielę 25 sierpnia. W tym roku na uroczystość przybyły delegacje z 98 parafii diecezji ze 127 wieńcami, chlebami, kwiatami i koszami pełnymi owoców. Mszę św. poprzedził program słowno-muzyczny w wykonaniu Zespołu Ludowego „Widelanie” z Widełki, chóru męskiego „Gloria” z Wysokiej Głogowskiej oraz Orkiestry Dętej z Zaczernia. Odpowiedzialnym za przygotowanie tego programu był dekanat Głogów Małopolski z ks. dziekanem Adamem Samelem na czele.

W samo południe rozpoczęła się dziękczynna Eucharystia, pod przewodnictwem biskupa ordynariusza Jana Wątroby, z udziałem wielu kapłanów, parlamentarzystów, przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych, władz uczelni, służb mundurowych i organizacji katolickich, a przede wszystkim rolników z całej diecezji i mieszkańców Rzeszowa. Słowo powitania wygłosił ks. kan. Jerzy Uchman, diecezjalny duszpasterz rolników, mówiąc między innymi do rolników: „Błogosławione Wasze dłonie i Wasze serca. Przybyliście dzisiaj, by dziękować Panu Bogu za to, że możecie być gospodarzami na ziemi, którą uprawiacie, którą kochacie, za którą cierpicie, o którą się modlicie i którą dzisiaj Bogu na nowo zawierzacie. Lud wiejski zakorzeniony jest w ziemi. Dobrze, że przybyliście tutaj, by nabrać sił i mocy Bożej do trwania w tych niełatwych czasach przy Chrystusowym Krzyżu”. Następnie wystąpili starostowie dożynek, którymi w tym roku byli przedstawiciele dekanatu Głogów Małopolski: Agnieszka Kramarz i Maciej Gaweł z Głogowa Małopolskiego.

Homilię wygłosił bp Jan Wątroba. „W tych bochnach chleba i barwnych wieńcach wypowiada się dzisiaj nasza wdzięczność Bogu za wielkie rzeczy, które nam uczynił, a zarazem pokorna prośba, by przyjął owoc naszej pracy i naszej służby. Dożynki to także szczególna okazja, by podziękować ludziom. Drodzy rolnicy, przyjmijcie nasze podziękowanie za waszą miłość do ziemi, za wasz trud, za rozumienie potrzeb tej ziemi, znojną pracę i cierpliwość, która nie ma sobie równej” - mówił Ordynariusz Rzeszowski.

Reklama

Tradycyjnie, w czasie procesji z darami ofiarnymi, przedstawiciele parafii przynieśli przed ołtarz owoce i chleby, które pod koniec Mszy św. zostały rozdzielone wszystkim uczestnikom uroczystości.

Na zakończenie Mszy św. Ksiądz Biskup poświęcił wieńce dożynkowe i udzielił wszystkim pasterskiego błogosławieństwa. Po Mszy św. nastąpiła prezentacja pięknych wieńców dożynkowych. Takie uroczystości uświadamiają nam wszystkim jak ważną sprawą jest troska o rolnictwo i polską wieś.

Tagi:
dożynki

Diecezjalne dożynki

2019-08-21 11:25

Kamil Krasowski
Edycja zielonogórsko-gorzowska 34/2019, str. 1

W uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w sanktuarium w Rokitnie 15 sierpnia odbyły się diecezjalne uroczystości dożynkowe. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił ordynariusz diecezji Goerlitz bp Wolfgang Ipolt

Karolina Krasowska
Procesja z darami

Maryja została wzięta do nieba z ciałem i duszą i cieszy się wiecznością. Tą łaską obdarował Ją Bóg, bo jest Matką Boga. Dlatego jest Ona dla nas znakiem nadziei i źródłem pociechy. Widzimy na Jej przykładzie, że życie może się udać, jeśli jest przeżywane z Bogiem w słuchaniu Jego słowa i w wypełnianiu Jego woli – mówił bp Ipolt.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Inwigilowała ks. Blachnickiego dziś walczy z dyskryminacją

2019-08-22 09:01

Artur Stelmasiak

Internauci rozpoznali niebezpieczną współpracowniczkę komunistycznej służby, która stoi na czele stowarzyszenia współpracującego z warszawskim ratuszem.

Archiwum Główne Ruchu Światło-Życie

Chodzi o TW ps. "Panna", czyli Jolantę Gontarczyk, która na poczatku lat 80. rozpracowywała Solidarność, a później środowisko Polonii w RFN. Wraz z mężem inwigilowała Sługę Bożego ks. Franciszka Blachnickiego, który po wprowadzeniu stanu wojennego osiadł w Carlsbergu w Niemczech Zachodnich. - Wtedy Gontarczyk grała najbardziej katolicką i najbardziej patriotyczną kobietę w tym polonijnym środowisku - mówi "Niedzieli" Agnieszka Wolska z Kolonii, która od lat przypatruje się działalności TW "Panny".  

W latach 90. Jolanta Gontarczyk stała sie aktywistką feministyczną i ważnym członkiem warszawskiego SLD, gdzie pełniła wiele funkcji rządowych i samorządowych. Została odsunięta, gdy w 2005 roku ujawniono jej mroczną przeszłość, a IPN wszczął śledztwo ws. tajemniczej śmierci ks. Blachnickiego.

Internauci rozpoznali Jolantę Gontarczyk pod zmienionym nazwiskiem, jako Jolantę Lange. Przez kilka lat była ona w prezydium Komisji Dialogu Społecznego ds. Równego Traktowania, gdzie lobbowane są m. in. postulaty aktywistów LGBT. Obecnie jest także prezesem stowarzyszenia zajmującego się programami antydyskryminacyjnymi m. in. na zlecenie warszawskiego ratusza. Zmianę nazwiska z Gontarczyk na Lange potwierdza odpis z Krajowego Rejestru Sądowego. W zarządzie stowarzyszenia w 2008 r. zmieniło się nazwisko Jolanty, ale numer PESEL kobiety pozostał ten sam.

Jolantę Lange, jako Jolantę Gontarczyk rozpoznaje wiele osób z niemieckiej Polonii. - Mój mąż, jako członek Solidarności wyemigrował do RFN jeszcze przed stanem wojennym. W Carlsbergu poznał ks. Franciszka Blachnickiego i małżeństwo Gontarczyków. Wiele osób doskonale pamięta i rozpoznaje panią Gontarczyk, która znalazła sobie nową niszę dla swojej działalności - mówi Agnieszka Wolska.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Rzecznik Episkopatu: ambona miejscem głoszenia Ewangelii

2019-08-23 17:36

BPKEP / Warszawa (KAI)

Zgodnie z prawem kościelnym ambona jest miejscem głoszenia Ewangelii i przekazywania nauczania Kościoła katolickiego. Wykorzystywanie jej do innych celów jest nadużyciem – przypomina rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

BP KEP
Ks. Paweł Rytel-Andrianik

„Zarówno Msza święta, jak i nabożeństwa oraz liturgie, to czas modlitwy. Świątynie są miejscami spotkania człowieka z Bogiem, bez żadnych wyjątków i taka jest ich rola. Kościelne ambony są przeznaczone do głoszenia Ewangelii, pocieszania strapionych, napominania, przypominania prawd wiary i magisterium Kościoła katolickiego” – zaznacza rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.

Ks. Paweł Rytel-Andrianik dodaje, że przypadki, w których ambony są wykorzystywane do innych celów są sprzeczne z prawem Kościoła katolickiego i nie powinny mieć miejsca. „Świątynia nie jest odmianą Areopagu, gdzie każdy może przyjść i wygłaszać swoje poglądy. W kościele człowiek otrzymuje sakramenty, doświadcza bliskości Boga, słyszy ewangeliczne prawdy. Wszelkie inne formy działalności, które wykraczają poza prawo kościelne są nadużyciami” – zaznacza rzecznik Episkopatu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem