Reklama

Niedziela Rzeszowska

Siostry od Serca Maryi przeszytego mieczami

Ich motto brzmi: „Wszystko dla Jezusa przez Bolejące Serce Maryi”. W godle mają Serce Matki Bożej przeszyte siedmioma mieczami. 15 września obchodzą swoje święto patronalne. Mowa o siostrach ze Zgromadzenia Córek Matki Bożej Bolesnej, potocznie zwanych Serafitkami

Niedziela rzeszowska 37/2013, str. 4-5

[ TEMATY ]

siostry

Arch. Sióstr Serafitek

Rzeszowska wspólnota tego zgromadzenia jest jedną z najprężniej działających. Jednym z najważniejszych wydarzeń, jakie w ostatnim czasie przeżywała była uroczysta konsekracja kaplicy klasztornej pw. bł. Matki Małgorzaty Szewczyk, której dokonał ordynariusz rzeszowski bp Jan Wątroba. O tym, jakie znaczenie ma to miejsce modlitwy w życiu każdej wspólnoty zakonnej, mówi już sama lokalizacja kaplicy w rzeszowskim domu Serafitek - znajduje się ona w centrum obiektu, na który składa się klasztor i przedszkole. - Jezus Chrystus jest centrum naszego życia - tłumaczą rzeszowskie Córki Matki Bożej Bolesnej. Podkreślają, że otrzymują wiele zapytań od mieszkańców Rzeszowa, czy mogą przychodzić do „ich” kaplicy, pomodlić się. Już mogą. Jednak najpierw to miejsce obmodliły same mieszkanki Domu. Bowiem właśnie 15 sierpnia, w dniu poświęcenia kaplicy, rozpoczęły siedmiodniowe rekolekcje, które poprzedzały obchody jubileuszu 25-lecia lub 50-lecia ślubów zakonnych Serafitek z różnych placówek Prowincji przemyskiej zgromadzenia, do której należy także rzeszowski zakon sióstr serafitek. W rekolekcjach uczestniczyły nie tylko jubilatki, razem ok. 30 sióstr. Te lekcje duchowe były czasem refleksji i dziękczynienia. Siostry przeżywające jubileusz, miały okazję podziękować Panu Bogu za dar powołania, mogły również zastanowić się, jak przeżyły ten czas w zakonie, w jakim stopniu zbliżyły się do wyznaczonego sobie ideału. Ich obecność była niezwykle inspirująca dla innych sióstr. „One dają nam przykład, że można wytrwać w powołaniu i z pomocą Bożą pokonać wszelkie trudności, jakie pojawiają się na tej drodze życiowej” - podkreśla s. Augustyna Jabłońska, serafitka z Rzeszowa. „Na takich rekolekcjach możemy zweryfikować, czy idziemy tą drogą, którą chce nas prowadzić Jezus Chrystus, w charyzmacie Matki Założycielki - mówi s. Alberta Borys, serafitka z Łańcuta. Sierpniowe rekolekcje były pierwszymi w rzeszowskim Domu Zgromadzenia Córek Matki Bożej Bolesnej. Powstał on stosunkowo niedawno - jego budowa przy ul. Łukaszewicza 16 rozpoczęła się w 2007 r.

Praca dla środowiska

Reklama

W 2009 r. zaczęło tu funkcjonować dwuoddziałowe Przedszkole Publiczne, które wpisuje się w charyzmat Serafitek - pracę z najmniejszymi. Cieszy się ono ogromnym zainteresowaniem ze strony rodziców, którzy zabiegają o to, by posyłać tu swoje pociechy - w ciągu czterech lat rozrosło się do 4 oddziałów i liczy w sumie 100 dzieci. Serafitki, oprócz zajęć wpisujących się w podstawę programową nauczania, oferują najmłodszym zajęcia dodatkowe, takie jak: rytmika, język angielski, taniec towarzyski. Dają dzieciom coś, czego nie znajdą w innych placówkach - wychowują je w oparciu o chrześcijański system wartości. - Siostry uczą dzieci miłości Boga i ludzi, otaczają je troskliwą opieką, czułością, serdecznością. Nasze dzieci czują się w tym przedszkolu jak we własnym domu - podkreśla Barbara Gajewska z Rzeszowa, której syn uczęszczał do przedszkola u Serafitek. Wspomina poruszające przedstawienia teatralne, które siostry przygotowywały wraz z maluchami na różne okazje. I właśnie to kółko teatralne jest największą radością s. Augustyny Jabłońskiej. - Dzięki niemu udało nam się zintegrować rodziców przedszkolaków, panuje między nimi prawdziwe rodzinna atmosfera - mówi. Dodaje, że dla rodziców i ich dzieci, organizują rekolekcyjno-wypoczynkowe weekendy, często na wyjeździe. - Rodzice mają spotkania ze specjalistami, ciekawymi ludźmi, czy duchownymi, my w tym czasie zajmujemy się dziećmi. Później wspólnie wychodzimy, np. w góry - wyjaśnia.

Serafitki z Rzeszowa pracują także jako pielęgniarki, m.in. w niedawno uruchomionym Regionalnym Ośrodku Rehabilitacjo-Edukacyjnym dla Dzieci Młodzieży im. Jana Pawła II w Rzeszowie, a także katechizują. Na co dzień wszystkie siostry żyją pracą, modlitwą, ale też ważnymi uroczystościami. Taką szczególną dla Serafitek jest święto patronalne zgromadzenia, czyli przypadające 15 września wspomnienie Matki Bożej Bolesnej. - W dniu tym, odnawiamy śluby zakonne, na nowo uświadamiamy sobie istotę naszego powołania - mówi s. Augustyna Jabłońska.

Charyzmat serafitek

Oficjalna nazwa zgromadzenia Sióstr Serafitek brzmi: Córki Matki Bożej Bolesnej. Pytana o interpretację przymiotnika „bolesne”, s. Alberta Borys, mówi: - Nie chodzi o to, że mamy być bolesne i smutne przez całe życie zakonne, tylko mamy z wiarą i ufnością, tak jak Maryja pod krzyżem, patrzeć na wydarzenia, które przynosi każdy dzień naszej ziemskiej wędrówki. I jeśli nawet dotyka nas jakieś cierpienie, albo spotykamy osoby, które cierpią, to jako córki Matki Bożej Bolesnej mamy świadczyć swoim postępowaniem, że trzeba na tyle mocno ufać Jezusowi, by te trudności nie przezwyciężyły nas. Matka Boża w swoim życiu również doświadczała boleści - symbolizują je miecze, które przebijają serce w godle naszego zgromadzenia. W święto patronalne, córki Matki Bożej Bolesnej, na nowo uświadamiają sobie także, dlaczego dobrze być serafitką. - Serafitka to ktoś mały, kto jest wśród najmniejszych, przy której nikt nie powinien czuć się gorszy. Można być zwykłą, prostą osobą i na tej prostej drodze Ewangelii szukać tego, czego Pan Bóg ode mnie chce, słuchać Jego głosu i dążyć do doskonałości - mówią. W wigilię Uroczystości Matki Bożej Bolesnej w Krakowie zostanie odprawiona Msza św. dziękczynna za beatyfikację Założycielki Zgromadzenia, Matki Małgorzaty Łucji Szewczyk. W Rzeszowie, taka Msza św. została zaplanowana na 13 października. Wspominając Matkę Założycielkę, rzeszowskie Serafitki podkreślają: - Ta beatyfikacja była dla nas potwierdzeniem tego, że jako zgromadzenie idziemy dobrą drogą, na którą zaprosił nas Jezus i którą możemy prowadzić do Jezusa innych.

2013-09-11 15:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W szkole Nazaretu

[ TEMATY ]

siostry

Ewa Oset/Niedziela

Święta Rodzina to nie jest rodzina perfekcyjna, w której nie ma kłopotów czy trosk. Święta rodzina, gdy pojawi się problem, rozwiązuje problem, a nie rodzinę. Nawet Maryja i Józef znaleźli się w trudnej sytuacji, kiedy wracając z Jerozolimy, zgubili Jezusa – mówił bp Andrzej Przybylski w czasie Mszy św. odprawionej w uroczystość Świętej Rodziny 30 grudnia 2018 r. w domu Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu przy ul. Dąbrowskiego w Częstochowie. Ksiądz Biskup zaznaczył, że pragnąc jedności w rodzinie, we wspólnotach, trzeba być nie tylko świadkiem Bożej Miłości, nauczycielem, ale wciąż być uczniem Nazaretu, odczytywać ten pomysł Pana Boga, aby żyć we wspólnocie i żyć nie tylko miłością, ale również wiarą. Wtedy gdy emocje i uczucia nieco ostygną, wiara i wierność Bogu będą tą siłą scalającą i umacniającą – podkreślił Ksiądz Biskup.

Uroczystość Świętej Rodziny to dla sióstr nazaretanek wyjątkowe święto. Przełożona domu przy ul. Dąbrowskiego, s. Miriam podkreśliła: - To dla nas dzień, kiedy w sposób szczególny przyglądając się małemu Jezusowi, Maryi i Józefowi, myślimy o naszej misji apostolskiej. Sercem i modlitwą jesteśmy z rodzinami, którym się życie poplątało, ale też myślimy o tych, którzy na wzór Świętej rodziny prowadzą życie pełne miłości, wzajemnego szacunku, oddania, którzy w ten sposób budują wspólnotę Kościoła. Myślimy też o naszej wspólnocie nazaretańskiej. Łączą nas co prawda więzy nie fizyczne, ale duchowe. Może nieraz tym trudniej jest je budować na wzór Świętej Rodziny, w takiej głębokiej relacji, która później przekłada się na naszą misję, nasz apostolat, na naszą posługę w różnych środowiskach. Jest to zawsze świeże wezwanie, bo każdy z nas chyba tęskni za tym, aby wszystkie relacje były święte – dodała. W Częstochowie siostry m.in. prowadzą przedszkola, są katechetkami w szkołach, są również zakrystiankami. Będąc blisko rodzin, zauważają różne problemy, które powierzają Panu Bogu i modlą się we wspólnocie w kaplicy domu.

CZYTAJ DALEJ

Brązowa medalistka z Tokio Justyna Iskrzycka: z wiarą można góry przenosić

2021-09-28 11:14

[ TEMATY ]

IO Tokio

Facebook Justyny Iskrzyckiej

- Myślę, że wszystko, czego doświadczamy, może nas czegoś nauczyć - jeżeli tylko potrafimy wyciągać wnioski – mówi Justyna Iskrzycka. W rozmowie z KAI brązowa medalistka tegorocznych Igrzysk Olimpijskich w Tokio – opowiada m.in. o wpływie sportu na relacje z drugim człowiekiem, życiu religijnym na Igrzyskach oraz Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

Hubert Szczypek (KAI): Na igrzyskach w Tokio zdobyłaś brązowy medal w kajakarstwie klasycznym 500 m. To historyczne osiągnięcie, bo w tej konkurencji Polki nie zdobyły wcześniej medalu.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Msza dziękczynna w archikatedrze za beatyfikację Prymasa

2021-09-28 21:44

[ TEMATY ]

Warszawa

Eucharystia

bł. kard. Stefan Wyszyński

Agata Kowalska

- Dziękujemy dziś Bogu za jego bezgraniczne zawierzenie Soli Deo – per Mariam, samemu Bogu przez Maryję. Niech heroiczna wiara i miłość obojga nowych Błogosławionych przypomni nam nasze powołanie do świętości! - powiedział w homilii abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski, który przewodniczył w archikatedrze św. Jana w Warszawie dziękczynnej Mszy św. za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego.

Po raz pierwszy we wtorek 28 września modlący się od lat w archikatedrze warszawskiej o beatyfikację Prymasa spotkali się wspólnie na dziękczynieniu za nią. Msze święte dziękczynne będą odprawiane odtąd w archikatedrze każdego 28 dnia miesiąca o godz. 19.00.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję