Reklama

Niedziela Sandomierska

Powiatowe święto plonów

Niedziela sandomierska 37/2013, str. 3

[ TEMATY ]

święto

Ks. Adam Stachowicz

W nowo wybudowanej świątyni 1 września rolnicy z gmin powiatu ostrowieckiego, przy udziale władz samorządowcyh oraz parlamentarzystów dziękowali za plony ziemi. Wielobarwny pochód dożynkowy wprowadziły do świątyni delegacje strażackie oraz poczty sztandarowe. Liturgii przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz w koncelebrze kapłanów z dekanatów powiatu ostrowieckiego. Zebranych powitał ks. Cezary Zybała, proboszcz miejscowej parafii, podkreślając charakter dziękczynny przeżywanej uroczystości. Podczas homilii Biskup Ordynariusz akcentował, że jedną z cechą chrześcijanina jest umiejętność i gotowość pomocy bliźnim, którzy są w potrzebie. - Pan Jezus ostrzega dzisiaj przed spoglądaniem na rzeczywistość z perspektywy naszych potrzeb i ambicji. Taka optyka pociąga bowiem za sobą instrumentalne traktowanie innych, lekceważenie tych, którzy mają mniej, żyją gdzieś na obrzeżach społeczeństwa, myślą inaczej niż my. Tymczasem wszystko, co posiadamy jest niezasłużonym darem, jaki otrzymaliśmy z Bożych rąk, jest darem, który ma służyć całej społeczności ludzkiej. „Cóż masz, czego byś nie otrzymał? A jeśliś otrzymał, to czemu się chełpisz, tak jakbyś nie otrzymał?”. Te słowa św. Pawła odnoszą się także do tegorocznych zbiorów, za które pragniemy dzisiaj dziękować Bogu. A jeśli ten plon jest Bożym darem, to nie wystarczy wykorzystać go tylko dla siebie, do własnych celów. Chrześcijanin musi być gotowy podzielić się z tymi, którzy są w potrzebie, podzielić się w sposób całkowicie bezinteresowny. Podobnie osoby odpowiedzialne za podział „plonu” w skali regionu czy kraju, muszą to czynić niezależnie od osobistych i politycznych sympatii, bez zabiegania o rozgłos i popularność. Tego domaga się sprawiedliwość społeczna i porządek publiczny. Pewnie nie wyeliminujemy w ten sposób ubóstwa czy innych niedoborów, ale będziemy bliżej siebie, będziemy patrzyli na siebie inaczej, bardziej po ludzku - mówił Ksiądz Biskup.

Na zakończenie Eucharystii zostały poświęcone przyniesione do świątyni plony oraz dożynkowe wieńce. Druga cześć powiatowego święta dziękczynienia odbyła się na miejscowym stadionie, gdzie zorganizowano rolniczy piknik.

2013-09-11 15:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Dzięga: zagubił się dzisiejszy świat, bo przestał myśleć o Bogu

[ TEMATY ]

święto

Szczecin

ojczyzna

Msza św.

JANSZUSZ SIEROKOSZ

- Oby to Święto Niepodległości pozwoliło nam, Polakom, w tym trudnym pokoleniu powrócić do zwyczajnej, spokojnej, ale też mądrej, merytorycznej debaty - mówił w homilii abp Andrzej Dzięga, ubolewając jednocześnie, że "zagubienie współczesnego świata wynika z zaprzestania myślenia o Bogu". Metropolita Szczecińsko-Kamieński przewodniczył uroczystej Mszy św. w intencji Ojczyzny w szczecińskiej bazylice archikatedralnej. Zgromadziły się na niej setki szczecinian, a także prezydent miasta, marszałek, wojewoda, poczty sztandarowe i wojsko.

Hierarcha mówił w kazaniu, że „powraca tęsknota za zwyczajną debatą, w której powie się człowiekowi: mów, chcę cię słuchać". - Nie ma tematu, o którym nie dałoby się rozmawiać, a metody debaty społecznej wypracowane przed 800 laty w Europie, dziś powinny być jak łyk świeżego powietrza. To z tamtych debat swobodnych i otwartych wyrastały uniwersytety - przypomniał abp Dzięga.

CZYTAJ DALEJ

We władzy… „ekspertów”

Przy okazji pandemii dowiedzieliśmy się, jak nisko upadła nauka i jak mocno została wzięta na smycz przez wielkie koncerny farmaceutyczne.

Wkroczyliśmy w epokę z trudem maskowanej tyranii. Jeszcze mamią nas tym, że obowiązuje ustrój demokratyczny, jeszcze twierdzą, że media służą do informowania i edukacji... ale przecież dobrze już widzimy, co się wyłania z tej dwuletniej mgły. Pysk epoki jest odrażający. Oto ci, którzy posiadają zbyt wiele, postanowili zniewolić ostatecznie tych, którzy posiadają niewiele. Ponieważ tych, którzy niewiele posiadają, jest większość, więc jest to świadoma i bezczelna tyrania mniejszości (i to nikłej) wobec ogromnej masy, która nie ma już zupełnie nic do powiedzenia. Wybory stały się atrapą, za kulisami czają się bowiem ci, którzy sprawiają, że i tak ich rozstrzygnięcia muszą być zgodne z wcześniej przyjętym scenariuszem. Pozorna demokracja państw narodowych została całkowicie wydrążona przez pasożyta finansów. Wielkie korporacje, banki i fundusze poruszane są niewidzialnymi nićmi, które wiodą do ciągle tych samych dłoni. Wielkie pieniądze skupiane są w coraz węższych kręgach i prowadzą na szczyt finansowej piramidy. Tam już nie liczy się sama chęć zysku i posiadania, tam są bowiem ci, których nic już nie limituje – oni mają wszystko i mogą mieć jeszcze więcej, jeśli zechcą. Oni zresztą – po przeczytaniu tego felietonu – uruchomią wszelkie sprężyny, aby jego autor został zupełnie zamilczany lub też przedstawiony w psychiatrycznym świetle. Ogromna koncentracja kapitału sprawia, że posiadający go ludzie przypisują sobie boskie atrybuty. Starają się zapanować nad całą resztą mieszkańców naszej planety, której zasoby zgromadzili w swoich rękach. Gdyby jednak wszystko się wydało, gniew milionów zmiótłby ich z powierzchni ziemi, maskują zatem, kluczą, ukrywają swoje intencje i... konsekwentnie powiększają swoją – niczym niekontrolowaną – władzę. Edukację ustawili tak, że każdy przejaw zdrowego myślenia tępiony jest drwiną, śmiechem, izolacją. Po prostu nie wolno tak myśleć i już! Nie wolno patrzeć im na ręce. Oni mają zarządzać nami jak „Partią Zewnętrzną” z Roku 1984 Orwella, mają mieć wszelkie potencje do podejmowania decyzji ważących na naszym losie.

CZYTAJ DALEJ

Od niewolnika do dziecka

2021-09-20 08:40

Norbert Polak

Dla przybyłych do Mogiły Krzyż Chrystusa jest częścią ich życia

Dla przybyłych do Mogiły Krzyż Chrystusa jest częścią ich życia

Na placu św. Jana Pawła II u ojców cystersów w Krakowie-Mogile 19 września odbyła się Msza św. z okazji trwającego tam odpustu ku czci Podwyższenia Krzyża Świętego.

Była to centralna uroczystość tygodniowego wydarzenia. Homilię wygłosił ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej bp Roman Pindel. W nauczaniu podkreślił, jak wielka różnica zachodzi między niewolnictwem i wyzwoleniem w ludzkim rozumieniu a wolnością, którą obdarza Chrystus: - Mam dla ciebie jeszcze jedną propozycję. Przyjdź do mojego domu i korzystaj ze wszystkiego, co posiadam, ponieważ chcę cię uczynić moim dzieckiem. Czy chcesz, abym był dla ciebie Ojcem? (...) To, co się dzieje, da się wytłumaczyć tylko przez miłość tego nowego pana do ciebie. Odkrywasz, że on czeka na to, abyś powiedział po raz pierwszy do Niego „Ojcze, Tatusiu”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję