Reklama

Niedziela w Warszawie

Budzenie olbrzyma

W polskich parafiach drzemie olbrzymi potencjał. II Kongres Nowej Ewangelizacji w Warszawie będzie szkołą dla tych, którzy chcą tego olbrzyma obudzić

Przeciętny Polak chodzi raz w tygodniu na Mszę św. Jedynym jego zaangażowaniem na rzecz Kościoła jest wrzucenie kilku złotych na tacę. Zachowuje się tak, jakby kupił bilet, którego dochód przeznaczony jest na utrzymanie sklepu z sakramentami.

- To pomylenie pojęć. Kościół to każdy z nas. To wspólnota wiernych, a nie budynek czy duchowni - mówi ks. Roman Trzciński, delegat archidiecezji do Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji przy Episkopacie Polski, współorganizator kongresu, który w dniach 19-22 odbędzie się w parafii Wniebowstąpienia Pańskiego na Ursynowie. Jego zdaniem odpowiedzialność za Kościół nie polega na tym, aby jedynie wrzucić kilka złotych na tacę. - To troska o wspólnotę, o parafię, czyli o naszych sąsiadów. Troska o ich ewangelizację, o ich zbawienie.

Ewangelizacyjne nawrócenie

Reklama

Kościoły w Polsce wciąż są pełne ludzi. Jednak wielu z nich zachowuje się tak jakby w niedzielę szli do punktu usługowego. - Taka postawa jest wygodna zarówno dla wielu świeckich, jak i dla księży. Potrzebne jest nam ewangelizacyjne nawrócenie - mówi ks. Trzciński.

Głównym celem kongresu jest więc „budzenie olbrzyma”, który drzemie w polskich wspólnotach. Dlatego też centrum kongresowym będzie jedna z największych parafii w Polsce. - Cieszę się, że wybrano akurat nas. Każda wymiana poglądów i doświadczeń jest dla nas cenna - mówi ks. dr Dariusz Gas, proboszcz prawie 40-tysięcznej parafii pw. Wniebowstąpienia na Ursynowie.

Kongres ma rozbudzić wśród liderów ruchów i wspólnot katolickich poczucie odpowiedzialności za misję ewangelizacyjną. Paradoksalnie jest to więc przekonywanie ludzi, którzy już są przekonani. Potrzebne jest im pastoralne nawrócenie, czyli takie, które mocniej zdeterminuje ich do głoszenia Dobrej Nowiny również poza murami kościoła. - Właśnie przekonanie ludzi, że jest konieczność ewangelizowania innych, to największe wyzwanie. Nie tylko chodzi mi o świeckich, ale również o księży proboszczów. To oni muszą przeżyć ewangelizacyjne nawrócenie - podkreśla ks. Trzciński. Członkowie jego wspólnoty „Woda Życia” telefonują teraz do warszawskich proboszczów z pytaniem: Czy Ksiądz zapisał się już na kongres?

Misja dla świeckich

Reklama

Parafia Wniebowstąpienia Pańskiego jest doskonałą ilustracją potrzeby nowej ewangelizacji. - Bez świeckich niewiele zrobimy - mówi ks. Gas. Posługujących w pełnym wymiarze godzin księży jest sześciu, a parafian 35-40 tysięcy. Jeżeli, każdy ksiądz spotykałby się z wiernymi bez przerwy przez 10 godzin, 7 dni w tygodniu, to miesięcznie jednej osobie mógłby poświęcić zaledwie 2, 5 minuty.

Kapłani mogą być więc tylko przewodnikami w Nowej Ewangelizacji, ale główny ciężar spoczywa na świeckich. - Sami jej nie przeprowadzimy, bo jest nas za mało. Poza tym niektóre środowiska są dla nas zamknięte - mówi ks. Trzciński, który w swojej wspólnocie ma ponad 1200 świeckich ewangelizatorów.

Jednym z gości kongresu będzie legendarny ks. PiGi (ks. Piergiorgio Perini), proboszcz bazyliki św. Eustorgiusza w Mediolanie oraz twórca systemu ewangelizacji komórkowej. Nie chodzi w nim o głoszenie Dobrej Nowiny przez telefony, ale osobiste zaangażowanie świeckich, którzy tworzą niewielkie grupki ewangelizacyjne. Świeccy mogą bowiem przeniknąć do swoich środowisk - domów, rodzin, sąsiadów i miejsc pracy.

W 1987 r. powstały pierwsze cztery komórki, zrzeszające 42 osoby. Obecnie w mediolańskiej parafii jest ich 160. Natomiast osób zaangażowanych w ewangelizację jest aż dwa tysiące. Ten wynik jest bardzo imponujący, bo na terenie parafii św. Eustorgiusza mieszka zaledwie 400 wiernych.

- Ten system ewangelizacyjny sprawdza się również doskonale w Polsce. Co więcej, mogą z niego korzystać różne ruchy i wspólnoty - tłumaczy ks. Trzciński. System komórkowy nie narzuca żadnej duchowości, a więc może z niego korzystać zarówno np. Odnowa w Duchu Świętym, jak i Neokatechumenat. Woda Życia z parafii św. Jakuba na Ochocie od lat stosuje ten system w swoich szeregach. Na początku było zaledwie 5 komórek, a teraz jest ich ponad 100. - Kiedyś pół roku zajmowały mi rozmowy ze studentami z jednego piętra w akademiku. Ta praca ewangelizacyjna opłacała się, bo teraz mam ok. 1200 osób, które są gotowe do ewangelizacji. - podkreśla ks. Trzciński. - Teraz mam ludzi, którzy w ciągu jednego dnia obchodzą dziesięć akademików. Dziś mogę siedzieć w kościele i czekać, aż świeccy przyprowadzą do mnie kolejne osoby.

Zaproszenie dla wszystkich

Na spotkanie ewangelizatorów zaproszonych gości z Polski i zagranicy będzie wielu. Przyjadą na Ursynów, aby podzielić się doświadczeniami i wieloletnia praktyką. - Nie będziemy promować jakiejś jednej metody ewangelizacyjnej. To raczej będzie forum wymiany myśli, ale także możliwość poznania nowych instrumentów nowej ewangelizacji - mówi diakon Bogdan Sadowski, rzecznik prasowy kongresu.

Jego uczestnicy będą mogli zastosować wiedzę i umiejętności w praktyce. W sobotę 21 września o godz. 17. ewangelizatorzy wyjdą z kościoła w przestrzeń publiczną. - Na Ursynowie będzie wiele różnych przedsięwzięć. Z kościoła wyjdzie Marsz dla Jezusa. Woda Życia zorganizuje na Kopie Cwila rodzinny piknik ewangelizacyjny ALFA - mówi ks. Trzciński.

Do Warszawy przyjedzie ok. 1000 osób. Dla nich przygotowane są noclegi i posiłki. Jednak na otwarte części kongresu przyjść może każdy. - Liczymy na to, że będzie nas o wiele więcej - zaprasza dk. Sadowski.

* * *

II Ogólnopolski Kongres Nowej Ewangelizacji

„Obudzić olbrzyma - nowa ewangelizacja w parafii!”

Czwartek (19 września)
17.00
- Zawiązanie Wspólnoty
19.00 - Eucharystia
21.00 - 21.45 - Wieczór świadectw - o. Krzysztof Czerwionka

Piątek (20 września)
09.00 - 9.45
- Poranne uwielbienie, nauka rekolekcyjna - bp Grzegorz Ryś
10.15 - 11.30 - Konferencje: Marc de Leyritz „Nawrócenie pastoralne punktem wyjścia do Nowej Ewangelizacji w parafii”, ks. dr Kazimierz Półtorak „Parafia jako miejsce identyfikacji dla człowieka wierzącego: duchownego, świeckiego i wspólnoty”
12.00 - Msza św.
15.45 - 17.00 - Warsztaty (4 grupy): Komórki Parafialne, Kurs Alfa, Neokatechumenat, Ruch Światło-Życie
18.15 - Konferencja: ks. dr Józef Morawa „Dlaczego i pod jakimi warunkami parafia jest miejscem obecności Kościoła pomiędzy ludźmi”
19.30 - 21.00 - Dzielenie się doświadczeniem - bp Nicholas DiMarzio, ks. Piergiorgio Perini i Marc de Leyritz
21.00 - Słowo rekolekcjonisty - bp Grzegorz Ryś, Wieczór pojednania i wstawiennictwa - Zbigniew Słup

Sobota (21 września)
9.30 - 10.00
- Nauka rekolekcyjna
10.15 - 11.30 - Konferencja: bp Nicholas DiMarzio „Nowa Ewangelizacja w parafii”
12.00 - 13.00 - Warsztaty (4 grupy): Ruch dla Lepszego Świata - Mondo, Szkoły Nowej Ewangelizacji, Nowe Wspólnoty Kościelne, Ruch Focolari
15.30 - Eucharystia - abp Marek Jędraszewski
17.00 - Wyjście Ewangelizacyjne
21.00 - 22.00 - Wieczór chwały - Hubert Kowalski, ks. Artur Godnarski

Niedziela (22 września)
09.00 - 10.00
- Śpiew i słowo rekolekcjonisty
10.00 - 11.30 - Podsumowanie Kongresu
12.10 - Eucharystia

Parafia Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie, Aleja Komisji Edukacji Narodowej 101.
Szczegółowe informacje na stronie: www.nowaewangelizacja.org

(as)

2013-09-11 15:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kongres 590: poznamy założenia Konstytucji Biznesu

[ TEMATY ]

gospodarka

kongres

KONGRES590

W Rzeszowie, rozpoczyna się Kongres 590 – dwudniowa impreza skierowana głównie do polskich przedsiębiorców i właścicieli marek, opatrywanych kodem kreskowym, zaczynającym się do cyfr 5-9-0 - tłumaczy Łukasz Oprawski, prezes Fundacji im. Sławomira Skrzypka.

- Kongres swoją nazwę wziął od prefiksu kodu kreskowego, którym oznaczane są towary wytwarzane przez polskim producentów, bądź dystrybuowane przez polskie firmy. Motywem przewodnim Kongresu 590 jest hasło „Uwalniamy polski potencjał”. Władze chcą działać na rzecz znoszenia barier dla przedsiębiorców, aby wyrwać Polskę z pułapek rozwojowych – wyjaśnia Łukasz Oprawski.

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś do sióstr zakonnych: jesteście kobietami, które poszły za Jezusem z Galilei

2021-09-27 19:38

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

dziewica konsekrowana

ks. Paweł Kłys

Jesteście siostrami zakonnymi, dziewicami konsekrowanymi, wdowami konsekrowanymi, dlatego, że zafascynował was Jezus, ale ta pierwsza fascynacja - ona jest łatwa do przysłonięcia rozmaitymi rzeczami – mówił abp Grzegorz Ryś podczas pierwszego dnia rekolekcji dla dziewic i wdów konsekrowanych oraz sióstr zakonnych z archidiecezji łódzkiej, które rozpoczęły się w katedrze św. Stanisława Kostki w Łodzi.

Przewodniczy im abp Grzegorz Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Msza dziękczynna w archikatedrze za beatyfikację Prymasa

2021-09-28 21:44

[ TEMATY ]

Warszawa

Eucharystia

bł. kard. Stefan Wyszyński

Agata Kowalska

- Dziękujemy dziś Bogu za jego bezgraniczne zawierzenie Soli Deo – per Mariam, samemu Bogu przez Maryję. Niech heroiczna wiara i miłość obojga nowych Błogosławionych przypomni nam nasze powołanie do świętości! - powiedział w homilii abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski, który przewodniczył w archikatedrze św. Jana w Warszawie dziękczynnej Mszy św. za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego.

Po raz pierwszy we wtorek 28 września modlący się od lat w archikatedrze warszawskiej o beatyfikację Prymasa spotkali się wspólnie na dziękczynieniu za nią. Msze święte dziękczynne będą odprawiane odtąd w archikatedrze każdego 28 dnia miesiąca o godz. 19.00.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję