Reklama

Niedziela Wrocławska

Kapituła z astronomem w tle

W miejscu, gdzie dawniej było dworzyszcze Mikołaja Kopernika, dziś znajduje się siedziba Archidiecezjalnej Caritas. Astronoma upamiętnia jego porter wiszący w hallu budynku

Obchodzone w Kościele katolickim 14 września święto Podwyższenia Krzyża Świętego to także doroczne święto wrocławskiej Kapituły Kolegiackiej Świętego Krzyża. Z tej okazji przypominamy, że jednym z jej członków był przed laty…. Mikołaj Kopernik.

Reklama

Choć wybitny astronom nigdy nie przyjął święceń kapłańskich, był kanonikiem dwóch kapituł: warmińskiej i wrocławskiej. Mikołaj Kopernik związał się w ten sposób ze stolicą Dolnego Śląska w latach 1503-1538. Ten drugi fakt potwierdzają nie tylko zapiski historyczne, ale również pamiątkowe tablice znajdujące się na Ostrowie Tumskim. Dzięki temu uczestnicy wycieczek przyjeżdżających do Wrocławia, jak również sami mieszkańcy, coraz częściej słyszą o związkach miasta z naukowcem.

Kapituła zrzesza 12 kanoników gremialnych i 15 honorowych, a na jej czele stoją: prepozyt Kapituły, ks. inf. Adam Drwięga i dziekan Kapituły, ks. Czesław Mazur. Dzisiaj zmieniło się znaczenie Kapituły - wyjaśnia ks. inf. Adam Drwięga - dawniej, w średniowieczu, jej członkowie mieli wpływ nawet na wybór biskupa. Teraz jest to bardziej ciało doradcze, spełnia rolę liturgiczną, uświetniając uroczystości kościelne. Szczególnym zadaniem Kapituły jest rozszerzenie kultu Krzyża, dlatego kanonicy organizują w swoich parafiach bardziej uroczyste nabożeństwa drogi krzyżowej, także na ulicach miasta. Kto dziś znajduje się wśród kanoników Kapituły Świętokrzyskiej? Jak podkreśla Ksiądz Infułat, są to kapłani, którzy czymś się zasłużyli: Ksiądz Arcybiskup nie będzie im dawał premii, ani medalu, ale poszczególne godności. Na przykład kiedy kard. Henryk Gulbinowicz reaktywował Kapitułę, odznaczył tych, którzy budowali lub remontowali kościoły. Tegoroczne obchody święta Kapituły ze względów organizacyjnych przeniesiono na 12 września. Będzie to jedna z okazji, by zobaczyć kanoników w ich specjalnych strojach. Każdy z wyróżnionych kapłanów może nosić: czarną sutannę, filettata, pas fioletowy, rokietę i mucet koloru czerwonego, dystynktorium na złotym łańcuchu, pierścień oraz czarny biret z czerwonym pomponem..

2013-09-11 15:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Modląc się za Wałbrzych

Niedziela świdnicka 37/2015, str. 1, 4-5

[ TEMATY ]

kapituła

Przemysław Adwankiewicz

5 lat temu, 15 września 2010 r., biskup świdnicki Ignacy Dec powołał do życia kapitułę kolegiacką w Wałbrzychu. Stało się to przy okazji pierwszych obchodów patronki miasta – Matki Bożej Bolesnej. Wcześniej, 5 maja 2010 r., ogłoszono, że górujący nad miasta kościół pw. Świętych Aniołów Stróżów został podniesiony do godności kolegiaty

Kolegiata to kościół nie będący katedrą, przy którym istnieje kapituła, czyli zespół duchownych w randze kanoników. W Polsce jest ich obecnie 74. To wyróżnienie dla kościoła w diecezji (kolegiat może być w diecezji kilka, w naszej, świdnickiej, jest tylko jedna). Kapituła kolegiacka ma charakter wyłącznie tytularny, wykonuje dzieła w danym rejonie lub im patronuje.

CZYTAJ DALEJ

#NiezbędnikMaryjny: Wołanie z Fatimy

2021-05-04 21:30

[ TEMATY ]

Matka Boża

Fatima

#NiezbędnikMaryjny

Graziako /Niedziela

Dziś Fatima jest jednym z największych sanktuariów maryjnych świata. Rocznie odwiedza ją około 4 milionów pielgrzymów i turystów, przy czym największe nasilenie tego ruchu przypada na 13 maja i 13 października, w rocznicę rozpoczęcia i zakończenia objawień. Skąd tak wielki fenomen tego miejsca?

Główną świątynią w Fatimie jest neoklasyczna bazylika, konsekrowana w 1947 r. Kolumnada, podobna do tej z Placu św. Piotra w Rzymie, zamyka część placu, na którym może pomieścić się ok. 300 tys. osób. Wokół sanktuarium jest kilkadziesiąt hoteli, dysponujących jednorazowo 3,5 tys. miejsc noclegowych. Bazę tę uzupełniają jeszcze pola namiotowe i campingi z kilkunastoma tysiącami miejsc. To wszystko prowadzi nas do pytania: Dlaczego Fatima, kiedyś mała wioska, przyciąga tak wielkie rzesze ludzi? Co Matka Boża mówi im w swoim sanktuarium?

CZYTAJ DALEJ

Papież zapewnił mieszkańców Indii o swej łączności i solidarności

2021-05-06 14:39

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Indie

Grzegorz Gałązka

O swej miłości, solidarności i modlitwie za dotkniętych szczególnie pandemią koronawirusa mieszkańców Indii zapewnił Ojciec Święty w przesłaniu skierowanym na ręce kardynała Oswalda Graciasa, arcybiskupa Bombaju i przewodniczącego Konferencji Biskupów Katolickich Indii.

Oto tekst papieskiego przesłania:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję