Reklama

Niedziela Wrocławska

Odszedł „biblijny człowiek”

Kilkudziesięciu kapłanów diecezjalnych i zakonnych, członkowie różnych ruchów kościelnych, przedstawiciele świata nauki i kultury z metropolii wrocławskiej oraz diecezji opolskiej i gliwickiej, parafianie ze wspólnoty pw. św. Faustyny we Wrocławiu uczestniczyli w uroczystościach pogrzebowych śp. prof. dr hab. Józefa Łukaszewicza, członka Prymasowskiej Rady Społecznej, Komisji Episkopatu Polski ds. Ekumenizmu, Rady Naukowej KEP, współorganizatora Klubu Inteligencji Katolickiej, Arcybiskupiego Komitetu Charytatywnego, Tygodni Kultury Chrześcijańskiej, Studium Nauki Społecznej Kościoła, animatora spotkań, dialogów małżeńskich i narzeczeńskich, wieloletniego nadzwyczajnego szafarza Eucharystii. Prof. Józef Łukaszewicz był też znanym polskim matematykiem. W okresie stanu wojennego pełnił funkcję rektora Uniwersytetu Wrocławskiego i zapisał się bardzo pięknie w tej roli.

Reklama

Mszy św. pogrzebowej w świątyni pw. św. Faustyny we Wrocławiu przewodniczył bp prof. dr hab. Andrzej Siemieniewski. W homilii inicjator i główny przewodnik wrocławskich pieszych pielgrzymek na Jasną Górę ks. prał. Stanisław Orzechowski podkreślił m.in., że prof. Łukaszewicz był niezwykle prawdziwym pielgrzymem; nie tylko szedł, ale zawsze nauczał, miał coś do powiedzenia. Razem ze swoją małżonką Danutą od wielu lat animował spotkania, dialogi małżeńskie i narzeczeńskie. - Przez ich dom przewinęły się setki par małżeńskich i narzeczeńskich z całego świata, które dzięki nim po prostu uratowały swoje związki. Przybywali tutaj nie tylko, aby - jak mówił ks. Orzechowski - podjeść, ale ogrzać się miłością, która była w tym domu. Wskazał, że prof. Łukaszewicz swoim postępowaniem udowadniał, iż człowiek może zrealizować Ewangelię. Zależało mu bardzo na tym, aby często zanosić chorym Komunię Świętą. Był też wielkim czcicielem Bożego Miłosierdzia oraz bł. ks. Michała Sopoćki. Zdaniem kaznodziei taka piękna postawa wynikała z faktu, że wychowała go Biblia, to był po prostu biblijny człowiek.

W specjalnym posłaniu skierowanym do najbliższej rodziny i uczestników uroczystości pogrzebowych, odczytanym przez wikariusza biskupiego ks. prał. dr. Mariana Biskupa, metropolita wrocławski abp Józef Kupny, przypominając zasługi zmarłego dla Kościoła polskiego, wskazał, że był on przede wszystkim człowiekiem o duchowości wypływającej z samego serca i Ewangelii, a przez Jego śmierć zamyka się - jak napisał abp Kupny - wielka chlubna karta historii ziemskiego życia człowieka, który stał się pięknym darem dla innych ludzi. A o tym jak bardzo śp. prof. Józef Łukaszewicz był ceniony, poważany świadczy kilkanaście wystąpień przedstawicieli różnych środowisk kościelnych i naukowych, których wypowiedzi można zamknąć w słowach jednego z mówców: „był wspaniałym człowiekiem, całe życie poświęcił Bogu i Polsce”.

Po Eucharystii uczestnicy przeszli na Cmentarz św. Rodziny, gdzie obrzędom pogrzebowym przewodniczył przyjaciel zmarłego ks. prał. Franciszek Głód. A najbliższa rodzina prosiła, aby zamiast kwiatów i zniczy złożyć ofiarę na działalność hospicjum im. bł. ks. Michała Sopoćki, prowadzonego przez Siostry Faustynki w Wilnie.

2013-09-11 15:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

O starości, cierpieniu, chorobie i śmierci

Prawda o nieuchronnej starości wydaje się nie docierać do wszystkich. Pomaga w tym telewizja i inne media, gdzie lansuje się wizerunek człowieka młodego, szczupłego, wysportowanego, zdrowego. W licznych reklamach proponuje się nam przeróżne środki i sposoby na zachowanie młodości. Starszym, chcącym zbliżyć się do telewizyjnego ideału, oferuje się kremy opóźniające efekty starzenia, specjalne farby do pokrywania siwych włosów, preparaty zapobiegające łysieniu oraz przeróżne środki o prawie że magicznej mocy, zdolne rzekomo zachować nas w wiecznej młodości. Gdy przeglądamy dzisiejsze czasopisma i oglądamy telewizję, odnosimy przykre wrażenie, że starość stała się czymś wstydliwym, niemal chorobą, z którą należy walczyć, a najważniejszym celem życia jest zachowanie młodego wyglądu. (...) Z życia publicznego i medialnego usuwa się fenomen śmierci ludzi starszych. Ponieważ jednak nawet pod wpływem nie wiem jakich środków staruszek nie będzie wyglądał jak trzydziestolatek, pojawiają się pierwsze plany fizycznej eksterminacji osób wiekowych. W wielu krajach zachodnich zapalono już zielone światło dla eutanazji. Niestety, mimo tej propagandy w świecie istnieje starość i spotyka się cierpienie.

CZYTAJ DALEJ

Abp Pennacchio: Nieść krzyż to trzymać się mocno Pana Jezusa, także wtedy, kiedy to niemodne

2021-09-21 18:21

[ TEMATY ]

krzyż

abp Pennacchio

Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl

„Nieść krzyż to trzymać się mocno Pana Jezusa, także wtedy, kiedy to niemodne” – powiedział abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, który 21 września odwiedził sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Jakubowie.

Mszę św. koncelebrował biskup legnicki Andrzej Siemieniewski, biskup zielonogórsko-gorzowski Tadeusz Lityński, biskup senior Paweł Socha oraz wielu kapłanów diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Polichromie w Nidku pięknieją

2021-09-22 16:55

[ TEMATY ]

prace konserwatorskie

polichromie

Ks. dr Szymon Tracz

Polichromia na stropie nawy kościoła w Nidku.

Polichromia na stropie nawy kościoła w Nidku.

Drugi etap prac w kościele w Nidku został zakończony.

Ten etap obejmował prace konserwatorsko-restauratorskie polegające głównie na odczyszczeniu i uzupełnieniu dekoracji malarskich pokrywających nawę i strop we wnętrzu zabytkowego drewnianego kościoła Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza. Polichromię wykonał w 1877 roku malarz Jan Imitowski z Oświęcimia, co potwierdza sygnatura, jaką konserwatorzy odkryli na globie ziemskim znajdującym się na stropie w prezbiterium.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję