Reklama

Niedziela Wrocławska

Razem w Henrykowie

Relacja ze Zjazdu Formacyjnego KSM-u Archidiecezji Wrocławskiej oraz IV Pielgrzymki Osób Niepełnosprawnych do Henrykowa

Pocysterski klasztor w Henrykowie znany z „Księgi Henrykowskiej”, w której zapisane jest pierwsze zdanie w języku polskim. Jednak młodzież archidiecezji wrocławskiej zrzeszona w Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży już od kilku lat kojarzy to miejsce z dobrą zabawą, nauką, pracą i służbą bliźniemu, bowiem już od czterech lat to właśnie w tym miejscu w ostatnich dniach sierpnia odbywa się Zjazd Formacyjny młodzieży zakończony Pielgrzymką Osób Niepełnosprawnych, ich rodzin i przyjaciół, w której bierze udział ponad 1000 osób.

Czas formacji i zabawy

Tegoroczny czwarty już Zjazd odbył się w dniach 26-31 sierpnia. Przez trzy dni młodzież poprzez pracę, modlitwę, udział w zabawach i grach integracyjnych, a także szkoleniach z pierwszej pomocy przygotowywała się do pełnienia funkcji wolontariuszy na pielgrzymce osób niepełnosprawnych. W związku z tym, że w bieżącym roku Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży naszej archidiecezji obchodzi jubileusz dwudziestolecia istnienia nie mogło zabraknąć warsztatów poświęconych historii KSM-u, duchowości jego członków, metodzie działania i formacji w nim realizowanej prowadzonych przez samych kaesemowiczów jak i przez Katarzynę Łasek, zastępcę przewodniczącego Prezydium Rady Krajowej KSM. Odbyło się również spotkania z ks. Jerzym Żytowieckim, pierwszym asystentem diecezjalnym KSM-u w archidiecezji wrocławskiej, które reaktywował stowarzyszenie w diecezji i opiekował się nim przez 14 lat. W czasie zjazdu był czas na modlitwę poranną i wieczorną, adorację Najświętszego Sakramentu czy też codzienną Mszę św. z homilią. Młodzi usłyszeli w nich zachętę do tego, aby być wiernym Bożemu Słowu i z odwaga iść przez życie drogą Ewangelii, tak jak to czynił św. Jan Chrzciciel i bł. Karolina Kózkówna - patronka KSM. Zostali wezwani do tego, aby znaleźć w sobie siły, by walczyć z pokusami, jak również aby zawsze być gotowym do działania i pomocy innym. Natomiast konferencje formacyjne ukazały im, jak ważna jest równowaga między pracą a modlitwą. Wprowadzeniem w życie słów wypowiedzianych na konferencjach był piątkowy dzień, kiedy to prace związane z przygotowaniem pielgrzymki dwukrotnie zostały przerwane na modlitwę - w południe na Anioł Pański i o godzinie 15 na Koronkę do Bożego Miłosierdzia. W ten sposób mogli poczuć się niczym benedyktyńscy mnisi, którzy gdy tylko usłyszą bicie dzwonów zarzucają swoją pracę i oddają się krótkiej modlitwę, tam gdzie w danej chwili się znajdują. Nad realizacją tych wszystkich zadań czuwał Zarząd Diecezjalny na czele z prezesem KSM-u Łukaszem Tupajem i dyrektorem Zjazdu Kamilem Jędryczkiem i księdzem asystentem Arkadiuszem Krziżokiem. W Zjeździe wzięło udział ponad 100 młodych osób z całej diecezji od gimnazjalistów poczynając a na studentach kończąc, a towarzyszyło im 4 kapłanów, którzy na co dzień pracują z nimi w parafialnych oddziałach KSM.

Wspólnie z niepełnosprawnymi

Reklama

Ostatni dzień Zjazdu tradycyjnie już jest dniem Pielgrzymki Osób Niepełnosprawnych. Tego dnia młodzież daje świadectwo swojej postawy i służy drugiemu człowiekowi pełniąc rolę wolontariuszy. Pielgrzymka rozpoczęła się w godzinach przedpołudniowych - pierwsze grupy przybyły już około godziny 9 rano. Oficjalnym rozpoczęciem pielgrzymki była Msza św. w kościele parafialnym w Henrykowie pod przewodnictwem abp. Józefa Kupnego, zaś homilię wygłosił ks. Tomasz Filinowicz, diecezjalny duszpasterz osób głuchoniemych. W homilii mówił o współczuciu i niesieniu pomocy osobie niepełnosprawnej. Zachęcając aby postawić się na jej miejscu i zastanowić, czy nasze działania naprawdę służą osobie niepełnosprawnej czy wręcz przeciwnie utrudniają jej życie.

Piknik pod gołym niebem

Po Mszy św. na błoniach przylegających do klasztoru odbył się piknik, w czasie którego różne grupy osób niepełnosprawnych przedstawiały swoje talenty artystyczne, zarówno wokalne, taneczne jak i teatralne. W tegorocznej pielgrzymce wzięło udział ponad tysiąc osób niepełnosprawnych wraz ze swoimi rodzinami i przyjaciółmi. Każdej przybyłej grupie przydzielony został jeden wolontariusz, nazwany przez organizatorów „Aniołem Stróżem”. Jego zadaniem było czuwanie nad grupą i udzielanie wszelkiej pomocy. Aniołowie z życzliwością i dobrym słowem nie tylko pomagali uczestnikom pielgrzymki ale także razem z nimi wspólnie się bawili. Czymś zwyczajnym był widok grupy osób niepełnosprawnych tańczących pod sceną, wśród których byli także tańczący wolontariusze czy też siedzących przy stołach i wspólnie śpiewających dobrze znane wszystkim pieśni. Na koniec Prezes wraz z księdzem asystentem zaprosili wszystkich na przyszłoroczną pielgrzymkę, która będzie miała miejsce 30 sierpnia 2014 r., wyrażając nadzieję, że jej uczestników będzie dwa razy więcej. Nad przebiegiem pielgrzymki czuwał jej dyrektor Andrzej Pawlak.

Być otwartym

Zjazd Formacyjny wraz z Pielgrzymką Osób Niepełnosprawnych kształtuję w młodych ludziach postawę otwartości na potrzeby drugiego człowieka. Uczą ich współczucia, niesienia pomocy bliźniemu i odpowiedzialności. Młodzież uczestnicząca w zjeździe i pielgrzymce po raz pierwszy mimo pracy związanej z przygotowaniami - rozstawieniem sceny, ławek, przygotowaniem boiska i wielu innych zajęć oraz obowiązku wstawania codziennie o godzinie 6 rano a w dniu pielgrzymki już o 5, z uśmiechem i radością na twarzy deklaruję chęć przybycia tu w przyszłym roku. Oni po prostu widząc radość osób niepełnosprawnych oraz ich wdzięczność czują się potrzebni. W tym działaniu widzą sens i pragną to dzieło kontynuować. Dzieło to jest wprowadzaniem w życie zawołania KSM-owego - przez cnotę, naukę i pracę służyć Bogu i Ojczyźnie. Gotów. Tak dobrze znanego wszystkim członkom Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.

Oprac. KK

2013-09-11 15:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Młodzi z Maryją

[ TEMATY ]

młodzi

spotkanie

Ks. Waldemar Wesołowski

Zakończyło się 24. Spotkanie Młodych diecezji legnickiej.

„Jesteśmy namaszczeni i posłani, aby iść drogą Jezusa Chrystusa i pociągać innych do Niego” – powiedział biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski podczas Mszy św. kończącej 24. Spotkanie Młodych w Legnickim Polu.

CZYTAJ DALEJ

Benedykt XVI stanowczo potępia ideę „małżeństwa homoseksualnego”

2021-09-15 10:51

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Grzegorz Gałązka

„Koncepcja «małżeństwa homoseksualnego» stoi w sprzeczności ze wszystkimi następującymi po sobie kulturami ludzkości, a zatem oznacza rewolucję kulturową, która przeciwstawia się całej tradycji ludzkości, aż po dzień dzisiejszy” – stwierdza papież-senior we wcześniej nie publikowanym artykule, zawarty w tomie „La Vera Europa Identità e Missione (Prawdziwa Europa, tożsamość i misja), który ukaże się jutro we włoskich księgarniach.

Tekst Benedykta XVI jest najnowszym, żarliwym apelem do Europy, aby na nowo odkryła i potwierdziła swój prawdziwy rodowód i tożsamość, które uczyniły ją wielką i stanowią wzorzec piękna i humanizmu. Książka zawiera wstęp Papieża Franciszka.

CZYTAJ DALEJ

Czuwając z Ojcem Pio

2021-09-17 08:42

[ TEMATY ]

Jasna Góra

św. o. Pio

ANSA FILES/STR/pal/mr /PAP/EPA

„Ze św. Ojcem Pio czyścimy czyściec” pod takim hasłem odbędzie się na Jasnej Górze spotkanie modlitewne Grup Modlitewnych św. Ojca Pio.

Tegoroczne spotkanie koncentrować się będzie na modlitwie za dusze w czyśćcu cierpiące, z którymi stygmatyk miał bliski kontakt. Odbędzie się ono w dniach 25-26 września br. Krajowy duszpasterz Grup Modlitwy św. Ojca Pio o. Roman Rusek serdecznie zaprasza na to niepowtarzalne wydarzenie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję