Reklama

Polska

Abp Depo o współczesnych mediach i odpowiedzialności dziennikarzy

Współczesne media oraz odpowiedzialność dziennikarzy były tematem rozmowy z abp Wacławem Depo, przewodniczącym Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski, którą 5 sierpnia na antenie Katolickiego Radia Fiat przeprowadziła Aleksandra Mieczyńska.

[ TEMATY ]

media

abp Wacław Depo

Bożena Sztajner/Niedziela

Mówiąc o współczesnych mediach, które „walczą o czytelnika, słuchacza, widza i odbiorcę i wykorzystują tragiczne wydarzenia – nie tylko przekazując informacje, ale walcząc o słupki w sondażach popularności” abp Depo zauważył, że „dzisiaj niestety w mediach bardzo często mamy do czynienia z prowokacją”. - W mediach współczesnych zostały też przekroczone granice intymności. Przełamane tak granice wydają się być oznaką nowoczesności i postępowości. I dlatego takiej nowoczesności czy postępowości musimy powiedzieć „nie” i to najpierw we własnym sumieniu, a także wobec drugiego człowieka, a nie kryć się i obserwować jak zareagują inni – mówił abp Depo. Zdaniem przewodniczącego Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP „najgorsze jest wycofanie się i takie uśpienie”.

Odpowiadając na pytanie o odpowiedzialność dziennikarzy abp Depo zaznaczył, że „opłacalność, która jest u źródeł pokazywania takiego czy innego programu i wydawania takiej czy innej gazety jest już przekroczona” i dodał, że „niestety zapotrzebowanie na coraz większą eskalację zła ujawnia się coraz bardziej”.

Reklama

„Gdy mówimy o odpowiedzialności, to widzimy jak ważne jest wzajemne powiązanie sposobu myślenia, ukształtowania we własnej rodzinie czy też społeczności, później zaś mówienia i działania” – podkreślił abp Depo i kontynuował, że „jeśli zabraknie tego powiązania, a co gorsze, życia innego niż deklaracje werbalne, to mamy do czynienia ze zdradą samego siebie”.

Czy dziennikarze są ludźmi wolnymi? – pytał przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu. - Zazwyczaj służą sprawie, która jest wyznaczana przez redaktora naczelnego danego pisma czy dziennika czy kanału telewizyjnego. I tutaj się nie oszukujmy. Ci, którzy pójdą własną drogą, dostają wymówienia. Jednak trzeba być tym pierwszym i mieć odwagę, by powiedzieć „nie” wobec pewnych zjawisk - podkreślił.

Zdaniem abp Depo o pewnych współczesnych zjawiskach należy rozmawiać w rodzinie. - Dlatego nie wolno bać się z dziećmi w domu rozmawiać. Rodzice nie mogą powiedzieć, że my mamy swój program a dzieci są gdzieś na boku - mówił abp Depo.

Reklama

„Trzeba umieć dostrzegać dobro w naszym świecie, gdzie jest sporo zła” – zaapelował arcybiskup i dodał, że „dziennikarz ma pokazywać dobro”.

„Oczywiście, chodzi także o pewną aktualność tematów. Jednak zawsze trzeba pytać się o prawdę. Dziennikarz musi postawić sobie zawsze pytanie czy w danym temacie szuka prawdy czy sensacji” – podsumował abp Depo.

2014-08-06 19:46

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Budujmy solidarność katolicką!

Niedziela Ogólnopolska 7/2014, str. 3

[ TEMATY ]

media

Bożena Sztajner/Niedziela

Katolicka solidarność – to mocne hasło. W kraju katolickim, jakim jest Polska, wydaje się wiele obiecywać. Gdyby ludzie żyjący wiarą mogli się zebrać i wspólnie działać, wtedy hasło to stałoby się realne. Byłoby to pomocne także dla duszpasterzy. Bo przecież życie społeczności katolickiej toczy się na wielu płaszczyznach, nie tylko w parafii; wiele czynników wpływa na jego kształt. Wydaje się więc oczywiste, że warto wspólnie zadbać, a nawet zawalczyć o wpływ na kształtowanie opinii publicznej i społecznej. Zauważmy, w jaki sposób robią to różne media, ile wysiłku czynią niektóre redakcje, żeby przeforsować swoją opcję, jak mocno są zaangażowani niektórzy redaktorzy, żeby wpływać na społeczeństwo – narzucić określony sposób myślenia i postępowania. Zaszczepić coś, co z początku wydaje się niegroźną modą, a w ostatecznym przekazie – koniecznością, czymś, bez czego nie możemy się obejść.

CZYTAJ DALEJ

Pierwsza Dama RP odwiedziła Katolicką Polską Szkołę Podstawową w Rzymie

2021-09-16 17:47

[ TEMATY ]

Rzym

Pierwsza Dama

Szkoła katolicka

KAI/Grzegorz jakubowski/KPRP

Agata Kornhauser-Duda odwiedziła Katolicką Polską Szkołę Podstawową w Rzymie, prowadzoną przez rzymski kościół św. Stanisława B.M. – najstarszy ośrodek duszpasterstwa polskiego poza Polską.

Małżonka Prezydenta RP spotkała się z nauczycielami i rodzicami uczniów Katolickiej Polskiej Szkoły Podstawowej, która działa w Rzymie od września 2009 r. Spotkanie, w którym uczestniczyli także między innymi min. Adam Kwiatkowski i rektor polskiego kościoła w Rzymie, ks. prał. Paweł Ptasznik, odbyło się w środę popołudnie i było okazją zarówno do przybliżenia historii i specyfiki funkcjonowania tej placówki, jak też – przy tej okazji – rozmowy o wyzwaniach i szansach, z jakimi spotykają się młodzi ludzie polskiego pochodzenia, dorastający we Włoszech.

CZYTAJ DALEJ

Pieśń o Zuzeli

2021-09-16 19:40

Paweł Wysoki

Prymasowe Betlejem i Tabor

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję