Reklama

TRAGEDIA U WYBRZEŻY WŁOSKIEJ LAMPEDUSY

Ze świata

05

U brzegów Lampedusy 3 października br. rozegrała się tragedia. Statek, którym płynęło z Libii ok. 500 nielegalnych imigrantów, głównie z Erytrei i Somalii, stanął w płomieniach i przewrócił się ok. 600 m od brzegu. Utonęło prawdopodobnie ponad 200 imigrantów, wielu uznano za zaginionych. Na statku wybuchł pożar. Według włoskiej straży przybrzeżnej, wzniecili go sami imigranci, podpalając koce, żeby zostali zauważeni na brzegu.
– Tragedia u brzegów włoskiej wyspy Lampedusa jest hańbą, która nigdy nie może się powtórzyć – stwierdził Ojciec Święty Franciszek podczas audiencji dla uczestników spotkania zorganizowanego przez Papieską Radę „Iustitia et Pax” z okazji 50. rocznicy encykliki Jana XXIII „Pacem in terris”. Papież poprosił zgromadzonych o modlitwę za osoby, które straciły życie, oraz krewnych tych uchodźców. – Zjednoczmy nasze wysiłki, aby podobne tragedie nie powtórzyły się. Tylko stanowcza współpraca wszystkich może im zapobiec – wołał Ojciec Święty. Wyraził głęboki ból z powodu tego dramatu, wiążąc go ze światowym kryzysem gospodarczym, będącym poważnym symptomem braku szacunku dla człowieka. Wcześniej Papież zaapelował o modlitwę w intencji ofiar dramatu u brzegów Lampedusy za pośrednictwem portalu Twitter.

Konferencja Episkopatu Kolumbii zaprotestowała i wyraziła przerażenie po zabójstwie 27 września br. dwóch kapłanów w miejscowości Roldanillo na zachodzie kraju. Wezwała także władze do podjęcia szczegółowego śledztwa i wyjaśnienia, co stało się wówczas na plebanii. W parafii św. Sebastiana, gdzie dokonano zbrodni, odbyły się 30 września uroczystości pogrzebowe zamordowanych kapłanów.
– Jesteśmy wprost przerażeni i głęboko dotknięci, bo to zabójstwo jest nie tylko zbrodnią, która pogwałca wszelkie ludzkie normy i prawo Boże, ale to także poważne świętokradztwo i uderzenie w ludzi wierzących, szczególnie katolików – powiedział abp Darío de Jesús Monsalve Mejía.
Okoliczni parafianie twierdzą, że około północy widziano dwóch mężczyzn wychodzących z zabudowań przy kościele, którzy odjechali na motocyklu w nieznanym kierunku. Zamordowani kapłani to miejscowy proboszcz i wikary. Ciała księży Héctora Fabio Cabrery i Bernardo Echeverri znaleziono w ich pokojach z ranami zadanymi bronią białą.

Reklama

Przed „dechrystianizacją” w Europie ostrzegł kard. Joachim Meisner. – Dzisiaj Bóg nie pojawia się w życiu naszego społeczeństwa – ubolewał arcybiskup Kolonii podczas liturgii dla pielgrzymów przybyłych na uroczystości związane z jubileuszem 1700-lecia miejscowej katedry. Podkreślił, że w Europie zapomina się, jaką wartością dla naszych narodów jest małżeństwo i rodzina. Zaapelował, aby dołożyć wszelkich wysiłków dla „zachowania i przeforsowania chrześcijańskiej Europy“.
Zdaniem arcybiskupa Kolonii, kultura Europy „wyrosła z symbiozy Boga i człowieka”. Dopiero czasy nowożytne zerwały tę symbiozę, a nacjonalizm, komunizm i tzw. liberalizm „zniewoliły człowieka, któremu odebrano Boga”.
W ramach uroczystości kard. Meisner przypomniał pierwszego biskupa Kolonii – Maternusa, którego wymieniają dokumenty synodu w Rzymie w roku 313. Maternus otrzymał misję „przeniesienia Ewangelii z południowej Europy na północ przez Alpy i tworzenia tam nowych ośrodków chrześcijaństwa”. Dlatego – powiedział kard. Meisner – archidiecezja Kolonia „jest od 1700 lat placówką Ewangelii”.

Reżyser Kevin Reynolds wspólnie z amerykańską wytwórnią filmową LD Entertainment zamierza nakręcić wysokobudżetowy film opowiadający o pierwszych 40 dniach po zmartwychwstaniu Jezusa. Twórca takich filmów, jak „Wodny świat” czy „Robin Hood: książę złodziei”, chce opowiedzieć historię o rzymskim centurionie, który na rozkaz Poncjusza Piłata ma za zadanie sprawdzić informacje o powstaniu z grobu żydowskiego Mesjasza i odnaleźć ciało Jezusa z Nazaretu po to, by zapobiec powstaniu w Jerozolimie.

- Patriarchat moskiewski opublikował komunikat dotyczący liczby prawosławnych na świecie. Okazuje się, że na świecie żyje ponad 260 mln prawosławnych. Do krajów o największej liczbie wyznawców prawosławia zaliczono: Rosję, Ukrainę, Białoruś, Gruzję, Rumunię, Grecję, Serbię, Bułgarię, Egipt i Etiopię.

- W USA 800 tys. pracowników federalnych poszło od 1 października br. na przymusowe urlopy. Winny tej sytuacji jest brak porozumienia między Republikanami a Demokratami w sprawie budżetu.

- W Waszyngtonie kobieta z małym dzieckiem próbowała samochodem sforsować bariery chroniące Biały Dom. Padły strzały. Kobieta zginęła. Roczne dziecko w dobrym stanie trafiło do placówki opiekuńczej.

- Włoski parlament udzielił wotum zaufania rządowi Enrico Letty. Największym przegranym jest były premier Silvio Berlusconi. Posłuszeństwa odmówili mu politycy jego partii.

- Turecki premier Recep Tayyip Erdogan zapowiedział zniesienie zakazu zasłaniania włosów chustą w instytucjach państwowych i więcej praw dla Kurdów.

- Władze Belgradu trzeci rok z rzędu nie zgodziły się na homoparadę w stolicy Serbii. Decyzja ściągnęła po raz kolejny krytykę Serbii ze strony Komisji Europejskiej.

- W Iraku tylko we wrześniu aż 1000 osób straciło życie w zamachach, 2100 zostało rannych.

- Władze wenezuelskie nakazały opuszczenie terytorium kraju trzem dyplomatom USA, zarzucając im nawoływanie do sabotażu.

- Szwecja jest najlepszym miejscem do życia dla osób starszych. Polska w tym rankingu znalazła się na 62. miejscu, o wiele niżej niż np. Chiny.

- Na Litwie Naczelny Sąd Administracyjny nakazał usunięcie dwujęzycznych tablic (w języku litewskim i polskim) z rejonu solecznickiego, gdzie mieszka najwięcej Polaków.

2013-10-08 12:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziewczyna z nieba

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

wywiad

pasja

Krzysztof Tadej

Skromna, życzliwa i odważna. W 2019 r. zdobyła mistrzostwo świata w akrobacji szybowcowej. Pokonała zawodników z 13 państw. Jest pierwszą kobietą w historii, która zdobyła ten tytuł.

Krzysztof Tadej: Szybowce kojarzą się ze spokojnymi, cichymi i wolnymi lotami. Czy tak jest również, gdy wykonujesz akrobacje szybowcowe?

CZYTAJ DALEJ

Czas dla kobiet [Zaproszenie]

2022-11-28 19:58

Magdalena Pijewska/Archiwum Niedzieli

Czas kobiet dla kobiet nadchodzi. To już 10 grudnia u sióstr elżbietanek adwentowy dzień skupienia, na który są zaproszone wszystkie panie (te młodsze i starsze).

Ideę dnia skupienia zdradza na łamach „Niedzieli Wrocławskiej” s. Maria Czepiel CSSE. - Taki czas dla kobiet jest potrzebny samym paniom, ale także Kościołowi. Czas między nami kobietami, ale i z Jezusem, po to, abyśmy odkryły, jak jesteśmy piękne wewnętrznie i z pragnieniem, aby to nasze bogactwo stało się udziałem całego Kościoła - mówi s. Maria i dodaje: - Pan Bóg pragnie odnowy Kościoła, tak jak to uczynił od początku Jego istnienia, czyniąc kobiety zwiastunkami Jego Zmartwychwstania.

CZYTAJ DALEJ

Czym jest Kościół?

2022-11-29 17:36

[ TEMATY ]

Kościół

Karol Porwich/Niedziela

W pierwszą niedzielę Adwentu, 27 listopada 2022 r. w Kościele rozpoczął się nowy rok duszpasterski pod hasłem „Wierzę w Kościół Chrystusowy”.

Tematem przewodnim jest refleksja nad Kościołem i jego misją oraz umocnienie wiary w Kościół jako wspólnotę wierzących kroczących razem do domu Ojca. Program skierowany jest nie tylko do duszpasterzy, ale również bezpośrednio do wiernych. Jego realizacja zakończy się w niedzielę Chrystusa Króla, 26 listopada 2023 r.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję