Reklama

BISKUPI PRZED XIII DNIEM PAPIESKIM

Z kraju

Podstawowym warunkiem dialogu jest poszanowanie prawdy, wsłuchiwanie się we wzajemne opinie, powstrzymanie się od pospiesznych sądów. Przed tegorocznym Dniem Papieskim, obchodzonym 13 października, biskupi przypominają zasady prawdziwego dialogu, które ukazywał całym swoim pontyfikatem Jan Paweł II.
„Ostatnie lata pokazały, z jaką trudnością przychodzi nam prowadzenie dialogu” – zauważają biskupi w liście pasterskim, który był odczytywany w kościołach w niedzielę 6 października. Rozważanie hasła Dnia Papieskiego: „Jan Paweł II – Papież Dialogu” ma nas zachęcić do podjęcia dialogu w rodzinach, w społeczeństwie i w Kościele.
Przez cały pontyfikat Papież Polak pokazywał nam, jak prowadzi dialog z Bogiem na modlitwie i w czasie liturgii. Według bł. Jana Pawła II, podstawowym warunkiem dialogu jest poszanowanie prawdy. Kompromis za wszelką cenę, godzący się na odstępstwa od prawdy, jest zaprzeczeniem idei dialogu.

Reklama

W dniach 26-29 września pod hasłem „Pan mój i Bóg mój” odbywał się 14. Ogólnopolski Kongres Grup Modlitwy Ojca Pio.
W wykładowo-formacyjnej części spotkania wzięło udział ok. 200 animatorów Grup Modlitwy Ojca Pio. Kongres wprowadził grupy modlitwy w kolejny rok pracy, oparty na nowym, czteroletnim programie duszpasterskim Kościoła w Polsce „Od wiary i chrztu do świadectwa”. – Dobrze jest spotkać się w tym miejscu, tutaj się modlić, tutaj powierzyć Bogu nasze sprawy, rozwój grup, wszystkie dzieła, które grupy podejmują – zauważył Tomasz Duszyc OFMCap , asystent krajowy Grup Modlitwy Ojca Pio.
28 września czuwanie Grup Modlitwy św. Ojca Pio na Górce Przeprośnej k. Częstochowy zgromadziło ok. 2 tys. czcicieli i sympatyków świętego i stanowiło modlitewną część kongresu. Medytacje Drogi Krzyżowej na zboczu wzgórza sanktuarium św. Ojca Pio poprowadził bp Antoni Długosz, który zachęcał do szerzenia wiary wzorem Szymona Cyrenejczyka. – Tak bardzo potrzeba, abyśmy podtrzymywali Twój Krzyż wobec ludzi walczących z Krzyżem. Abyśmy nie wstydzili się nieść Krzyża naszej wiary i miłości nie tylko w naszych domach czy w kościele, ale nieść go do zakładów pracy, i w szczególny sposób widzieć ludzi, którym mamy pomóc w niesieniu Krzyża – mówił bp Długosz. Następnie uroczystej Eucharystii przewodniczył o. Eugeniusz Maria Lorek, przełożony generalny Apostołów Jezusa Ukrzyżowanego. W wigilię święta Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała – patronów sanktuarium, podkreślał on w homilii, że św. Ojciec Pio bardzo często zwracał się do Michała Archanioła o pomoc w walce ze złem. Ojciec Generał zachęcał do powierzenia naszych rodzin i wartości w nich pielęgnowanych opiece św. Michała Archanioła jako tego, który został nam dany, aby bronić porządku Bożego i jego praw.
Po uczczeniu relikwii św. Ojca Pio wierni przybyli na Jasną Górę i wzięli udział w Apelu i całonocnym czuwaniu. Jolanta Pałasz

Kanonizacja Jana Pawła II i Jana XXIII odbędzie się 27 kwietnia 2014 r. Obaj Papieże zostaną wyniesieni na ołtarze w Niedzielę Miłosierdzia Bożego – święto ustanowione w roku 2000 przez Jana Pawła II. W związku z tym, tematem dwudniowych obrad zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które miały miejsce w dniach 8-9 października w Warszawie, były przygotowania do kanonizacji Jana Pawła II. Jak poinformował rzecznik Episkopatu ks. Józef Kloch, wśród tematów znalazły się także: dziękczynienie za kanonizację Jana Pawła II, przygotowania techniczne i duszpasterskie Światowego Dnia Młodzieży w Krakowie w 2016 r. i przypadające w tym samym roku obchody 1050. rocznicy chrztu Polski. Księża biskupi omówili też kwestię spotkania Episkopatu Polski z papieżem Franciszkiem w Watykanie, które odbędzie się na początku lutego 2014 r. w ramach wizyty „ad limina Apostolorum”.

- Prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie używania telefonu śp. Lecha Kaczyńskiego. Śledczy uznali, że nikt nie używał aparatu. Rok temu polscy śledczy twierdzili, że połączenia miały miejsce. Po otrzymaniu dokumentów od strony rosyjskiej zmienili zdanie.

- Polska jest zadłużona na prawie 4 biliony złotych – na taką kwotę oszacowała łączny dług naszego kraju, ten jawny i ten ukryty, Fundacja „Forum Obywatelskiego Rozwoju”. Na każdego mieszkańca naszego kraju przypada ponad 83 tys. długu.

- „Solidarność” rozpoczęła akcję zbierania podpisów pod wnioskiem o samorozwiązanie Sejmu. To tylko rodzaj moralnej presji, bo z punktu widzenia formalnego akcja nie będzie miała znaczenia.

- Senatorowie opracowali ustawę dekomunizującą przestrzeń publiczną. W czerwcu trafiła do Sejmu. Zdaniem Instytutu Pamięci Narodowej, nazw ulic, placów i innych obiektów publicznych, które powinno się zmienić, jest nawet 1,4 tys.

- Ofiarą zabójstw padło w tym roku już 25 dzieci i nastolatków. To o 100 proc. więcej niż w całym roku 2012.

- Rząd Donalda Tuska zamierza wprowadzić zakaz ogrzewania węglem. Prawo ma wejść od 2020 r. Krytycy argumentują, że to poważny cios w gospodarkę. Wydobycie spadnie o kilkanaście milionów ton. Zagrożone są również firmy handlujące węglem. Jest ich w kraju 13 tys.

- Polacy coraz częściej szukają sprawiedliwości w sądach. W tym roku sędziowie będą mieli do rozstrzygnięcia aż 2 miliony spraw więcej.

- Kibice, którzy w maju 2011 r. skandowali hasło adresowane do premiera Donalda Tuska, nie będą musieli płacić grzywny. Sprawa została umorzona przez Sąd Okręgowy w Białymstoku z powodu przedawnienia. Sąd pierwszej instancji wobec 11 kibiców Jagiellonii Białystok orzekł kary grzywny od 500 do 1000 zł.

2013-10-08 12:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zuzela: Msza św. w rodzinnej miejscowości kard. Wyszyńskiego w 120. rocznicę urodzin

2021-08-01 14:41

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Zuzela

Instytut Prymasa Wyszyńskiego

Z okazji 120. rocznicy urodzin kard. Stefana Wyszyńskiego, przypadającej 3 sierpnia, w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Zuzeli nad Bugiem, miejscu urodzin Prymasa Tysiąclecia, została odprawiona 1 sierpnia uroczysta Msza św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Bronakowskiego, biskupa pomocniczego diecezji łomżyńskiej.

Obecny kościół parafialny w Zuzeli był budowany za czasów dzieciństwa kardynała Wyszyńskiego. W świątyni stoi chrzcielnica przeniesiona ze starego kościoła, przy której przyszły Prymas Polski otrzymał chrzest.

CZYTAJ DALEJ

Nieznane fakty z udziału ks. Wyszyńskiego w Powstaniu Warszawskim

2021-07-31 21:32

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Powstanie Warszawskie

Archiwum Instytutu Prymasa Wyszyńskiego

Ks. Stefan Wyszyński asystuje przy operacjach w szpitalu polowym, przenosi rannych na własnych barkach, pierze bandaże, udziela sakramentów rannym powstańcom, prowadzi prowizoryczne pogrzeby poległych - to mało znane obrazy z życia przyszłego kardynała i Prymasa Tysiąclecia. Podczas Powstania Warszawskiego ks. Wyszyński był kapelanem w okręgu wojskowym AK Żoliborz-Kampinos.

Z chwilą wybuchu Powstania Warszawskiego ks. Stefan Wyszyński pracował jako kapelan zakładu dla niewidomych w podwarszawskich Laskach. Jednocześnie był kapelanem miejscowych oddziałów powstańczych pod pseudonimem Radwan III i m.in. współtworzył szpital dla powstańców w Laskach. Podobno powierzono mu także opiekę nad termometrem, które to urządzenie pewnego razu zgubił. Pomogła dopiero interwencja św. Antoniego – termometr znalazł się w ulubionych kwiatach ks. Stefana, czyli nasturcjach.

CZYTAJ DALEJ

Zielona Góra. Wprowadzenie nowego proboszcza konkatedry

2021-08-02 12:04

Katarzyna Krawcewicz

Ks. Adrian Put, redaktor Aspektów – zielonogórsko-gorzowskiego dodatku do Niedzieli, objął 2 sierpnia parafię konkatedralną w Zielonej Górze.

- Jesteśmy świadkami tego wydarzenia, obejmując modlitwą ks. Adriana, a także całą wspólnotę – powiedział bp Tadeusz Lityński.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję