Reklama

Wygrać z czadem

Rok temu pisaliśmy w „Dodatku nie tylko dla Seniora” („Niedziela” nr 43/12) o śmiertelnym niebezpieczeństwie, jakim jest czad, i o tym, że ten cichy zabójca uaktywnia się szczególnie w sezonie grzewczym. Dziś do tematu trzeba wrócić, bo okazuje się, że w okresie od września 2012 r. do marca 2013 r. wskutek zatrucia czadem zginęło w Polsce 91 osób. Żadną pociechą nie jest fakt, że rok wcześniej śmiertelnych ofiar czadu było 106. Zatrucia tlenkiem węgla są wynikiem niewiedzy lub lekkomyślności, a więc można by ich uniknąć, gdybyśmy w trosce o własne bezpieczeństwo wykazali nieco więcej aktywności i wyobraźni.
U progu sezonu grzewczego warto przypomnieć, że czad jest bezbarwny, bezwonny i silnie trujący. W układzie oddechowym człowieka wiąże się z hemoglobiną 210 razy szybciej niż tlen, blokując tym samym dopływ tlenu do organizmu. W naszych mieszkaniach powstaje w wyniku niepełnego spalania różnych paliw, nie tylko węgla, ale także drewna, oleju, gazu, benzyny, propanu. Stąd wynika, że wszędzie tam, gdzie dochodzi do procesu spalania – czyli w piecykach i kuchenkach gazowych, kuchniach i piecach węglowych – musimy zapewnić stały dopływ świeżego powietrza do paleniska i swobodny odpływ spalin. Kierując się czasem nadmierną oszczędnością, popełniamy błędy, które skutkują tragediami.
Strażacy przypominają o podstawowych zasadach, które pozwolą uniknąć nieszczęścia: nie wolno zasłaniać kratek wentylacyjnych i otworów nawiewnych w mieszkaniach; instalując urządzenia grzewcze, należy korzystać z usług osób z odpowiednimi uprawnieniami; urządzenia te muszą być sprawne technicznie i posiadać odpowiednie atesty, a ich stan winien być regularnie kontrolowany. Ważną sprawą jest, by w przypadku wymiany okien na okna nowego typu sprawdzić, jak funkcjonuje wentylacja. Zdarza się, że do zatrucia czadem dochodzi podczas kąpieli, kiedy w mieszkaniu zamontowano szczelne okna, a kratki wentylacyjne w ścianie lub kratkę nawiewową w drzwiach łazienki zasłonięto w trosce o zapewnienie ciepła. Kuchnie, łazienki i inne pomieszczenia, w których znajdują się wszelkiego rodzaju piece, powinny być regularnie wietrzone. Czad jest niebezpieczny dla wszystkich, ale grupą, która powinna być szczególnie przed nim chroniona, są noworodki, niemowlęta i dzieci, kobiety spodziewające się dziecka, osoby w podeszłym wieku, a także osoby z chorobami serca i układu oddechowego. Do katalogu zasad bezpiecznego korzystania z urządzeń grzewczych strażacy dodają jeszcze propozycję zainstalowania w domu czujników dymu i tlenku węgla. To wydatek, który naprawdę się opłaca.

2013-10-08 12:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Męczennice z Nowogródka

Historia męczeństwa 11 nazaretanek z Nowogródka jest równocześnie zwykła i niezwykła. Zwykła, bo przecież czas II wojny światowej obfitował w heroiczne postawy ludzi, włącznie z oddaniem życia. Nazaretanki są w tym ofiarowaniu się niezwykłe, bo uczyniły je wszystkie, cała wspólnota, 12 sióstr!

CZYTAJ DALEJ

Jesteśmy dziećmi wieczności

Niedziela Ogólnopolska 31/2018, str. 32-33

[ TEMATY ]

homilia

Wikipedia

Gerbrand van den Eeckhout, „Jezus głosi nad jeziorem Genezaret” (XVII wiek)

Gerbrand van den Eeckhout, „Jezus głosi nad jeziorem Genezaret” (XVII wiek)

Żeby żyć, trzeba jeść. To oczywiste. Ale czy życie bierze się z tego, co się zje? Życie daje Bóg, nie rodzice. Rodzice to życie przekażą lub tego nie zrobią. Bóg jest życiem – mieć Dawcę życia w sobie, trwać w jedności z Bogiem to żyć pełnią życia niezależnie od tego, co i ile się zje. Dowodem jest Marta Robin, która przez 51 lat nie jadła i nie piła, a jedynym jej pokarmem była konsekrowana Hostia. O takim pokarmie danym od Boga mówi pierwsze czytanie. Prawdziwe są również słowa: „Nie samym chlebem żyje człowiek, lecz każdym słowem, które pochodzi z ust Bożych”.

CZYTAJ DALEJ

Licheń: Modlitwa przebłagalna za grzechy aborcji

2021-08-01 10:24

[ TEMATY ]

aborcja

Licheń

Adobe Stock

Dzień modlitwy przebłagalnej za grzechy aborcji odbył się w sobotę, 31 lipca w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. Po południowej Mszy świętej przed Cudownym Obrazem Matki Bożej, Bolesnej Królowej Polski odczytano modlitwę ekspiacyjną.

Podczas głównej Mszy świętej dziękowano za dzieci, które są darem i błogosławieństwem. Przepraszano za odrzucanie tego daru, za ojców, którzy pozwolili lub nakłaniali do aborcji, za kobiety, które odrzuciły powołanie do macierzyństwa, za wywierających presję ku wybraniu aborcji i za przyczyniających się do cywilizacji śmierci.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję