Reklama

Niedziela Podlaska

Wykluczeni – umiłowani

Niedziela podlaska 41/2013, str. 1

[ TEMATY ]

wykluczenie społeczne

Marian Sztajner/Niedziela

Wiara to usłyszenie, kim jest Bóg, co do mnie mówi, czego ode mnie oczekuje

Wiara to usłyszenie, kim jest Bóg, co do mnie mówi, czego ode mnie oczekuje

Wołaj z radości na cześć Pana, cała ziemio, cieszcie się, weselcie i grajcie”
(Ps 98, 4)

W historii ludzkości bez trudu można dostrzec tendencję, którą określa się dzisiaj jako „wykluczenie”. W tym kontekście rozważa się los kobiet, kolorowych mieszkańców podbitych przez Europejczyków kontynentów, dodając do nich innowierców, a nawet ludzi o światłych umysłach, których odkrycia naukowe wyprzedzały epokę, w jakiej żyli. Współczesność bardzo chętnie pojęciem tym obejmuje najróżniejsze odmienności, znajdując szczególne upodobanie w tzw. preferencjach seksualnych, ale to już zupełnie inna historia…

Wódz syryjski Naaman ze względu na swój urząd chroniony był swoistym immunitetem, chociaż jego choroba wykluczała go z normalnego życia. Musiał to odczuwać bardzo boleśnie, skoro z tak wielką nadzieją szukał uzdrowienia nawet u obcych. Nie trzeba wielkiej wyobraźni, by zrozumieć jego radość, gdy ujrzał swoje ciało wolne od trądu! Uzdrowienie dotknęło również jego duszy, stąd mocna decyzja, że odtąd nie będzie czcił innego boga, jak tylko Boga Izraela. Opisany w Ewangelii nieznany z imienia Samarytanin doznał podobnej łaski. Ten znał prawdziwego Boga, stąd pochwalne modły skierowane do Najwyższego. Istotne wszakże jest jego zwrócenie się ku Chrystusowi, ponieważ tyle przynajmniej pojął, że właśnie przez Jezusa otrzymał upragnione zdrowie. Co uczyniło pozostałych dziewięciu - również uzdrowionych? Nie wiemy. Ton opowiadania pozwala mniemać, iż zatrzymali się na zewnętrznej radości i nie podjęli wyzwania, jakie stawia wiara w Odkupiciela. Św. Paweł ukazuje się jako ten, który dobrowolnie wybiera sytuację człowieka odrzuconego („znoszę niedolę aż do więzów jak złoczyńca”), ponieważ zasadniczym motywem jego posługiwania jest doprowadzenie do zbawienia ludzi sobie powierzonych. Apostoł zestawia pozorne skrajności, by ukazać logikę Bożego działania: współumarli z Chrystusem - będą z Nim żyć, cierpiący wraz z Nim - będą z Nim królować. Nawet niewierni mogą liczyć na Jego wierność, „bo nie może się zaprzeć siebie samego”!

Bóg leczy nasze choroby, zapraszając człowieka do otwarcia się na Jego łaskę. On nikogo nie wyklucza - nawet grzesznika, chociaż daje jasną i niezmienną naukę o grzechu i jego skutkach. Kościół jest nieraz opacznie rozumiany, gdy próbuje porządkować pojęcia: grzesznik - umiłowany, za to grzech - potępiony. Piewcy fałszywej wolności nie chcą słyszeć o tym, że Boże umiłowanie łączy się ze stanowczym żądaniem nawrócenia. Czy moje decyzje są zgodne z taką wolą Pana?...

2013-10-09 14:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Człowiek – najlepsza inwestycja

Niedziela częstochowska 15/2013, str. 4-5

[ TEMATY ]

wykluczenie społeczne

Archiwum fundacji

Czekają na naszą pomoc

Czekają na naszą pomoc

Wykluczenie społeczne przybiera w Polsce coraz większe rozmiary, głównie w związku z coraz większym kryzysem ekonomicznym

W Częstochowie ludziom wykluczonym społecznie, czyli nieposiadającym adresu zamieszkania ani dowodu osobistego - bezdomnym pomaga Fundacja św. Barnaby. Oto jeden z wielu projektów prowadzonych przez tę Fundację, który pokazuje, że współcześni chrześcijanie potrafią w sposób nowoczesny i skuteczny pomagać tym, o których pamięta niewielu.

CZYTAJ DALEJ

A gdybyś obudził się tylko z tym, za co wieczorem podziękowałeś Bogu?

2022-12-06 21:40

Marzena Cyfert

Eucharystii ku czci św. Mikołaja przewodniczył o. Michał Lukoszek, paulin, wikariusz generalny Zakonu Paulinów

Eucharystii ku czci św. Mikołaja przewodniczył o. Michał Lukoszek, paulin, wikariusz generalny Zakonu Paulinów

Swoje patronalne święto przeżywa dzisiaj parafia św. Mikołaja we Wrocławiu. Uroczystej Eucharystii przewodniczył i słowo Boże wygłosił o. Michał Lukoszek, paulin, wikariusz generalny Zakonu Paulinów.

W homilii o. Lukoszek przypomniał życiorys św. Mikołaja, podkreślając jego zamiłowanie do czynienia dobra i bardzo dużą wrażliwość na ludzką biedę. Zauważył, że św. Mikołaj był niezwykłym człowiekiem, o czym świadczy fakt, że po tylu latach od jego śmierci jest znany i wspominany na całym świecie. – Jego szczególnym darem i charyzmatem były dobroć i dobre uczynki, ale spełniane w ukryciu – tak, żeby tylko Bóg je widział. Można powiedzieć, że każdy święty odkrywa przed nami jakiś aspekt tajemnicy samego Boga i w ten sposób do nas przemawia. Św. Mikołaj odkrył, jak bardzo Bóg go kocha i jak bardzo dobry jest dla niego samego. Dlatego odpowiedział Bogu swoją miłością – mówił o. Lukoszek, podkreślając, że miłość do Boga jest bardzo konkretna. Ona namacalnie ujawnia się przez miłość do drugiego człowieka.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: obradowała Rada Kardynałów

2022-12-07 13:38

[ TEMATY ]

Rada Kardynałów

Grzegorz Gałązka

Synod o synodalności, wyzwania ekologiczne, ochrona małoletnich w Kościele a także aktualna sytuacja Kościoła to główne tematy odbywającej siłę w dniach 5 i 6 grudnia w Domu Świętej Marty sesji Rady Kardynałów.

W pracach tego gremium wzięli udział kardynałowie Pietro Parolin, Giuseppe Bertello, Óscar A. Rodríguez Maradiaga, SDB, Reinhard Marx, Seán Patrick O'Malley, OFM Cap., Oswald Gracias i Fridolin Ambongo Besungu, OFM Cap. oraz sekretarz bp Marco Mellino. W obu dniach w pracach uczestniczył papież Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję