Reklama

Z życia Diecezji Rzeszowskiej

Oprac. ks. Bogusław Przeklasa
Edycja rzeszowska 1/2003

Kongregacje synodalne

Od 10 do 12 grudnia w naszej diecezji odbywały się międzydekanalne kongregacje synodalne dla świeckich. Temat dotyczył świętowania niedzieli w rodzinie, parafii i społeczności lokalnej, ze szczególnym uwzględnieniem Eucharystii niedzielnej. 10 grudnia odbyło się spotkanie w Dębowcu (dekanat jasielski wschodni i zachodni), we Frysztaku (brzostecki i frysztacki), w Libuszy (biecki i gorlicki) i w Czudcu (strzyżowski i czudecki). 11 grudnia - Kotań (dekanat żmigrodzki), Sokołów Młp. (sokołowski), Ropczyce (ropczycki i sędziszowski) i Kupno (kolbuszowski i głogowski). 12 grudnia - parafia Matki Bożej Różańcowej (rzeszowski II, trzciański), parafia Matki Bożej Saletyńskiej (rzeszowski IV), parafia św. Józefa (rzeszowski I), parafia Opatrzności Bożej (rzeszowski III i tyczyński).
W programie spotkań znalazły się: modlitwa synodalna, referat tematyczny autorstwa ks. Stanisława Mazura, dyskusja w grupach i podsumowanie wspólnej pracy. Kongregacje synodalne prowadzili m.in. bp Kazimierz Górny, bp Edward Białogłowski, ks. Józef Stanowski, ks. Stanisław Mazur, ks. Andrzej Cypryś, ks. Marian Czenczek, ks. Wiesław Szurek, ks. Józef Kula, ks. Stanisław Walczak, ks. Jan Szczupak, ks. Jerzy Buczek i ks. Andrzej Widak.

"Złote odznaki"

11 grudnia w Sieniawie odbyła się uroczystość wręczenia "Złotych odznak" - wyróżnień ministra kultury i sztuki za opiekę nad zabytkami. Wyróżnienia otrzymało 18 osób, w tym czterech księży z diecezji rzeszowskiej: ks. Stanisław Bełza za prace konserwatorskie we wnętrzu kościoła farnego w Rzeszowie, ks. Stanisław Karabin - za wykonanie elewacji gotyckiego kościoła w Bieździedzy, ks. Józef Kłosowski - za prace w kościele w Brzezinach i ks. Stanisław Kopeć - za prace konserwatorskie w kościele w Czudcu. "Złote odznaki" wręczył wicewojewoda podkarpacki Kazimierz Surowiec. Imprezę zorganizował Wojewódzki Konserwator Zabytków i rzeszowski oddział Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa.

Odpust u Sióstr Wizytek

12 grudnia, w liturgiczne wspomnienie św. Joanny Franciszki de Chantal, Siostry Wizytki z Jasła przeżywały uroczystości odpustowe. Św. Joanna Franciszka jest współzałożycielką tego zakonu. Uroczystej Mszy św. w jasielskim kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i Najświętszego Serca Pana Jezusa przewodniczył ks. Andrzej Garbarz, rektor rzeszowskiego Instytutu Jana Pawła II.
Postać św. Joanny nakreślił w okolicznościowym kazaniu ks. Andrzej Zagórski. Kaznodzieja wskazał na św. Joannę Franciszkę de Chantal jako wzór dążenia do świętości.

Reklama

Wieczór z poezją ks. Zbigniewa Czuchry

12 grudnia w Muzeum Diecezjalnym odbyło się spotkanie adwentowe z poezją ks. Zbigniewa Czuchry, saletyna. Utwory czytał sam Autor. Poezja i fragmenty prozy związane tematycznie z oczekiwaniem na Święta Bożego Narodzenia przeplatane były muzyką w wykonaniu Kwartetu Smyczkowego Zespołu Szkół Muzycznych nr 1 w Rzeszowie. Uczestnicy spotkania mogli również zwiedzić Muzeum Diecezjalne, które było organizatorem wieczoru. Wśród gości był m.in. bp Kazimierz Górny.

Konkurs Poezji Religijnej

Tchnąć ducha poezji pod takim hasłem 13 grudnia w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Sędziszowie Młp. odbył się 12. Podkarpacki Konkurs Poezji Religijnej. Wzięło w nim udział 58 osób. Uczestnicy zmagali się w dwóch kategoriach: recytacji i poezji śpiewanej. Prezentowali utwory autorów krajowych i zagranicznych. "Pomysł zorganizowania tego typu imprezy zrodził się 12 lat temu, przed trzecią pielgrzymką Jana Pawła II do Ojczyzny, podczas której odwiedził Rzeszów. Dlatego też pierwsza edycja poświęcona była w całości twórczości Karola Wojtyły" - mówił Kazimierz Popielarz, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Sędziszowie Młp. Honorowym gościem konkursu był bp Edward Białogłowski.

Rocznica stanu wojennego na Podkarpaciu

Msze św. w intencji Ojczyzny i ofiar stanu wojennego odprawione zostały 13 grudnia w kościołach Podkarpacia. W rzeszowskiej farze Mszy św. przewodniczył bp Kazimierz Górny. Homilię wygłosił ks. prał. Stanisław Bełza. Kaznodzieja mówił o potrzebie miłości do Ojczyzny i troski o jej losy. Po zakończeniu Mszy św. przedstawiciele "Solidarności" i samorządów złożyli kwiaty i wieńce pod Krzyżem Misyjnym symbolizującym ofiary stanu wojennego. W Jaśle reprezentanci Delegatury NSZZ "Solidarność" oraz członkowie Komisji Zakładowych z powiatu jasielskiego zapalili znicze na grobach zmarłych kolegów, którzy w czasie stanu wojennego byli internowani.

Reklama

Trzeba jasno powiedzieć: Dość!

2019-07-16 11:47

Z abp. Stanisławem Gądeckim rozmawiał Artur Stelmasiak
Niedziela Ogólnopolska 29/2019, str. 10-13

Nie można dialogować ze środowiskami, które nie chcą dialogu, depczą świętości, bluźnią Bogu i deprawują człowieka. Ale Kościół otrzymał zadanie głoszenia Ewangelii wszystkim i nikt nie powinien być wyłączony z możliwości usłyszenia Dobrej Nowiny – mówi abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, w rozmowie z Arturem Stelmasiakiem

episkopat.pl
Abp Stanisław Gądecki

ARTUR STELMASIAK: – Napisał Ksiądz Arcybiskup bardzo mocny list w obronie wartości religijnych. Oczywistych powodów jest wiele, ale czy było jakieś szczególne wydarzenie, które przechyliło szalę goryczy, by zająć stanowisko w tej sprawie?

ABP STANISŁAW GĄDECKI: – Od dłuższego czasu mamy do czynienia z niezwykle intensywną dyskusją społeczną, której przedmiotem jest Kościół. Pojawia się wiele głosów nieprzychylnych, a nawet wrogich, wobec Kościoła i wartości religijnych. W ostatnich tygodniach miały jednak miejsce akty jawnej profanacji największych świętości, wobec których trzeba zdecydowanie zaprotestować. Mam tu na myśli przede wszystkim profanację jasnogórskiego wizerunku Matki Bożej, jak również akty bluźnierstwa, do których dochodzi podczas tzw. marszów środowisk gejów, lesbijek, biseksualistów i transseksualistów. Inicjatywy te cechują się swego rodzaju przewrotnością, bo pretekstem do ich organizowania jest rzekomo promocja większej tolerancji w społeczeństwie, tymczasem – o czym wspominałem w liście – stają się one miejscem jawnej nietolerancji, obscenicznych prezentacji oraz sposobnością do okazywania pogardy wobec chrześcijaństwa, w tym także do parodiowania liturgii Eucharystii, oraz do nawoływania do nienawiści w stosunku do Kościoła i osób duchownych. Do tego należy dodać napaści na świątynie i fizyczne ataki na księży. W ostatnim czasie zaistniało w społeczeństwie naprawdę wiele zła, które dotyka wspólnotę Kościoła i wprost uderza w Boga i Matkę Najświętszą. I w tym momencie trzeba jasno powiedzieć: „Dość!”.

– Pamiętam czasy, gdy Ksiądz Arcybiskup pełnił funkcję zastępcy przewodniczącego KEP, a przez media przetoczyła się fala nagonki na Kościół ws. lustracji. Teraz jako przewodniczący musi się Ksiądz Arcybiskup zmagać z falą krytyki ws. rozliczeń nadużyć seksualnych. Czy teraz KEP jest w trudniejszej sytuacji niż 10 lat temu?

– Trzeba wyraźnie rozgraniczyć: czym innym jest – jak pan redaktor to ujął – medialna nagonka antykościelna, a czym innym – dążenie do prawdy i zmaganie ze złem. Bardzo nam zależy na dojściu do prawdy i wewnętrznym oczyszczeniu Kościoła. Tak było przed dekadą, kiedy podejmowaliśmy konkretne działania umożliwiające przeprowadzenie lustracji w Kościele, tak jest i teraz. Trudno w naszym społeczeństwie znaleźć drugie takie środowisko, które podjęło aż tyle przedsięwzięć, inicjatyw i rozwiązań mających na celu rozliczenie przeszłości i prewencję na przyszłość. Zależy nam bowiem na naprawieniu krzywd wobec osób zranionych grzechem ludzi Kościoła. Zależy nam na dobru dzieci i młodzieży oraz na tym, aby Kościół był środowiskiem bezpiecznym i transparentnym.
Trudność dzisiejszej sytuacji polega na tym, że kwestia pedofilii stała się – już nie tylko w Polsce, ale niemal na całym świecie – dającym się łatwo wykorzystać tematem do ataków na Kościół, które mają na celu odebranie mu wiarygodności moralnej. Kościół jest bowiem ostatnim głosem w społeczeństwie, który nie idzie na kompromis ze współczesnymi prądami demoralizującymi, ale nie boi się mówić, że życie szczęśliwe to życie, w którym człowiek stawia sobie jasne wymagania. Siły libertyńskie chciałyby z pewnością ten głos uciszyć i wyeliminować.

– Ksiądz Arcybiskup wymienia w liście marsze środowisk gejów, lesbijek, biseksualistów i transseksualistów, które w nazwie mają tolerancję, a tak naprawdę ich uczestnicy pogardzają chrześcijaństwem. A może Kościół powinien nawiązać dialog ze środowiskami LGBT i iść do nich z Dobrą Nowiną?

– Nie można dialogować ze środowiskami, które nie chcą dialogu, depczą świętości, bluźnią Bogu i deprawują człowieka. Prawdą jest też to, że Kościół otrzymał zadanie głoszenia Ewangelii wszystkim, i nikt nie powinien być wyłączony z możliwości usłyszenia Dobrej Nowiny. Także osoby przynależące do wspomnianych środowisk mają to prawo. Dla nas osoby te nie są w pierwszym rzędzie gejami, lesbijkami, biseksualistami czy transseksualistami – one są przede wszystkim naszymi braćmi i siostrami, za których Chrystus oddał swoje życie i które chce On doprowadzić do zbawienia. W imię wierności naszemu Zbawicielowi i w imię miłości do naszych sióstr i braci musimy jednak głosić całą Ewangelię – nie unikając wymagań, które ona niesie, i nie przestając nazywać śmiertelnym grzechem tego, co nim w istocie jest. Gdybyśmy tak nie czynili, okradalibyśmy naszych bliźnich z prawdy, która także im się należy.


Pełna treść tego i pozostałych artykułów z NIEDZIELI 29/2019 w wersji drukowanej tygodnika lub w e-wydaniu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

USA: Netflix stracił na aborcyjnym szantażu

2019-07-22 18:40

Vaticannews.com

Netfilix stracił w minionym kwartale 126 tys. subskrybentów w USA. Obrońcy życia wiążą te wyniki z bojkotem amerykańskiego giganta show biznesu, po tym, jak podjął się on bezpardonowej walki o aborcję w stanie Georgia.

W minionym kwartale Netflix odnotował najgorsze wyniki w swej historii. Po raz pierwszy od ośmiu lat ubyło mu subskrybentów, podczas gdy prognozy przewidywały wzrost o 352 tys.

Warto pamiętać, że pod koniec maja do bojkotu Netflixa wezwali obrońcy życia. Amerykańska firma szantażowała bowiem władze stanu Georgia, który przyjął nowe antyaborcyjne prawo. Ogranicza ono aborcję do momentu, w którym wykrywalne jest bicie serca dziecka, czyli do ok. 6 tygodnia ciąży. Netflix zapowiedział, że jeśli prawo wejdzie w życie, to zaprzestanie tam swoich produkcji i wycofa inwestycje. Przemysł filmowy ma tymczasem wielkie znaczenie dla stanu Georgia. Zatrudnia on 92 tys. osób.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem