Reklama

Z życia Diecezji Rzeszowskiej

Oprac. ks. Bogusław Przeklasa
Edycja rzeszowska 1/2003

Kongregacje synodalne

Od 10 do 12 grudnia w naszej diecezji odbywały się międzydekanalne kongregacje synodalne dla świeckich. Temat dotyczył świętowania niedzieli w rodzinie, parafii i społeczności lokalnej, ze szczególnym uwzględnieniem Eucharystii niedzielnej. 10 grudnia odbyło się spotkanie w Dębowcu (dekanat jasielski wschodni i zachodni), we Frysztaku (brzostecki i frysztacki), w Libuszy (biecki i gorlicki) i w Czudcu (strzyżowski i czudecki). 11 grudnia - Kotań (dekanat żmigrodzki), Sokołów Młp. (sokołowski), Ropczyce (ropczycki i sędziszowski) i Kupno (kolbuszowski i głogowski). 12 grudnia - parafia Matki Bożej Różańcowej (rzeszowski II, trzciański), parafia Matki Bożej Saletyńskiej (rzeszowski IV), parafia św. Józefa (rzeszowski I), parafia Opatrzności Bożej (rzeszowski III i tyczyński).
W programie spotkań znalazły się: modlitwa synodalna, referat tematyczny autorstwa ks. Stanisława Mazura, dyskusja w grupach i podsumowanie wspólnej pracy. Kongregacje synodalne prowadzili m.in. bp Kazimierz Górny, bp Edward Białogłowski, ks. Józef Stanowski, ks. Stanisław Mazur, ks. Andrzej Cypryś, ks. Marian Czenczek, ks. Wiesław Szurek, ks. Józef Kula, ks. Stanisław Walczak, ks. Jan Szczupak, ks. Jerzy Buczek i ks. Andrzej Widak.

"Złote odznaki"

11 grudnia w Sieniawie odbyła się uroczystość wręczenia "Złotych odznak" - wyróżnień ministra kultury i sztuki za opiekę nad zabytkami. Wyróżnienia otrzymało 18 osób, w tym czterech księży z diecezji rzeszowskiej: ks. Stanisław Bełza za prace konserwatorskie we wnętrzu kościoła farnego w Rzeszowie, ks. Stanisław Karabin - za wykonanie elewacji gotyckiego kościoła w Bieździedzy, ks. Józef Kłosowski - za prace w kościele w Brzezinach i ks. Stanisław Kopeć - za prace konserwatorskie w kościele w Czudcu. "Złote odznaki" wręczył wicewojewoda podkarpacki Kazimierz Surowiec. Imprezę zorganizował Wojewódzki Konserwator Zabytków i rzeszowski oddział Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa.

Odpust u Sióstr Wizytek

12 grudnia, w liturgiczne wspomnienie św. Joanny Franciszki de Chantal, Siostry Wizytki z Jasła przeżywały uroczystości odpustowe. Św. Joanna Franciszka jest współzałożycielką tego zakonu. Uroczystej Mszy św. w jasielskim kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i Najświętszego Serca Pana Jezusa przewodniczył ks. Andrzej Garbarz, rektor rzeszowskiego Instytutu Jana Pawła II.
Postać św. Joanny nakreślił w okolicznościowym kazaniu ks. Andrzej Zagórski. Kaznodzieja wskazał na św. Joannę Franciszkę de Chantal jako wzór dążenia do świętości.

Reklama

Wieczór z poezją ks. Zbigniewa Czuchry

12 grudnia w Muzeum Diecezjalnym odbyło się spotkanie adwentowe z poezją ks. Zbigniewa Czuchry, saletyna. Utwory czytał sam Autor. Poezja i fragmenty prozy związane tematycznie z oczekiwaniem na Święta Bożego Narodzenia przeplatane były muzyką w wykonaniu Kwartetu Smyczkowego Zespołu Szkół Muzycznych nr 1 w Rzeszowie. Uczestnicy spotkania mogli również zwiedzić Muzeum Diecezjalne, które było organizatorem wieczoru. Wśród gości był m.in. bp Kazimierz Górny.

Konkurs Poezji Religijnej

Tchnąć ducha poezji pod takim hasłem 13 grudnia w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Sędziszowie Młp. odbył się 12. Podkarpacki Konkurs Poezji Religijnej. Wzięło w nim udział 58 osób. Uczestnicy zmagali się w dwóch kategoriach: recytacji i poezji śpiewanej. Prezentowali utwory autorów krajowych i zagranicznych. "Pomysł zorganizowania tego typu imprezy zrodził się 12 lat temu, przed trzecią pielgrzymką Jana Pawła II do Ojczyzny, podczas której odwiedził Rzeszów. Dlatego też pierwsza edycja poświęcona była w całości twórczości Karola Wojtyły" - mówił Kazimierz Popielarz, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Sędziszowie Młp. Honorowym gościem konkursu był bp Edward Białogłowski.

Rocznica stanu wojennego na Podkarpaciu

Msze św. w intencji Ojczyzny i ofiar stanu wojennego odprawione zostały 13 grudnia w kościołach Podkarpacia. W rzeszowskiej farze Mszy św. przewodniczył bp Kazimierz Górny. Homilię wygłosił ks. prał. Stanisław Bełza. Kaznodzieja mówił o potrzebie miłości do Ojczyzny i troski o jej losy. Po zakończeniu Mszy św. przedstawiciele "Solidarności" i samorządów złożyli kwiaty i wieńce pod Krzyżem Misyjnym symbolizującym ofiary stanu wojennego. W Jaśle reprezentanci Delegatury NSZZ "Solidarność" oraz członkowie Komisji Zakładowych z powiatu jasielskiego zapalili znicze na grobach zmarłych kolegów, którzy w czasie stanu wojennego byli internowani.

Otwarto watykańską noclegownię, która „szokuje pięknem”

2019-11-15 18:50

Beata Zajączkowska/vaticannews.va / Watykan (KAI)

Tuż przy placu św. Piotra otwarto watykańską noclegownię dla bezdomnych. Schronienie znajdzie w niej ok. 50 mężczyzn i 15 kobiet. Noclegownia powstała z inicjatywy papieskiego jałmużnika, a opiekować się nią będą wolontariusze ze Wspólnoty św. Idziego.

Vatican News

Noclegownia mieści się w historycznym pałacu, który rzymska rodzina Migliori w 1930 r. podarowała Stolicy Apostolskiej. W czteropiętrowym budynku m.in. mieszkały siostry zakonne, był nowicjat i bursa dla dziewcząt. Z czasem został opuszczony i popadał w ruinę. W rozmowie z Radiem Watykańskim kard. Konrad Krajewski wyznaje, że gdy odnalazł ten pustostan papież Franciszek od razu postanowił przekazać go na pomoc bezdomnym.

- Ojciec Święty natychmiast zdecydował, że przeznaczamy budynek na noclegownię, która chcemy, by zaszokowała pięknem. Zaszokowała pięknem, tak jak syn marnotrawny został zaszokowany tym, że ojciec na niego czekał i dał mu wszystko co najlepsze. I myślę, że my tutaj musimy właśnie tak działać. Nie mówić bezdomnym o Bogu, tylko tak żyć, tak się nimi opiekować, żeby oni nas zapytali dlaczego – mówi papieskiej rozgłośni kard. Krajewski.

– Najpierw była zebrana grupa bezdomnych: murarzy, stolarzy, tynkarzy, hydraulików. I oni odnawiali ten dom. Jest dokładnie ich. Dom już jest otwarty bowiem od wczoraj mieszkają nasi pierwsi goście. Jeden z nich od sześciu lat mieszkał na ulicy. Chcemy żeby zapytali: „kim ja jestem, żebym był przyjmowany w tak pięknych pomieszczeniach”. Ci, którzy tutaj wchodzili wczoraj mówili: „to nie dla nas, chyba ksiądz pomylił budynek”. No właśnie nie. Taki jest Jezus. Dom już jest poświęcony przez obecność bezdomnych, bo oni reprezentują Jezusa. Nie musimy wcale tego kropić wodą święconą, żeby jeszcze potem zostały ślady na świeżo pomalowanych ścianach.

Kard. Krajewski podkreśla, że osoba zgłaszająca się do noclegowni nie może być pijana, co nie znaczy, że nie może być dotknięta chorobą alkoholową. Bezdomni będą mogli korzystać z pomocy tak długo, jak będzie im potrzebna, nie ma limitu czasu. Na dzień noclegownia jest zamykana, ale do dyspozycji gości są pokoje dziennego pobytu. „Dwa piętra budynku zajmują pokoje do spania. Dla kobiet wydzielono osobne skrzydło” – mówi kard. Krajewski.

„Wiele mebli dostaliśmy z pięciogwiazdkowego hotelu Hilton. Dlatego wyposażenie jest na takim poziomie. I to wszystko przeznaczamy dla biednych, czyli dla Jezusa. Jest sala komputerowa, żeby mogli np. przez Skype'a porozmawiać z bliskimi, żeby mogli napisać podanie o dokumenty, o wyrobienie paszportu. I oczywiście wszędzie tutaj będą wspierani przez wolontariuszy ze Wspólnoty św. Idziego, którym powierzona jest ta noclegownia – mówi Radiu Watykańskiemu jałmużnik papieski. – Drugie piętro to przede wszystkim refektarze, ogromna jadalnia, gdzie możemy przyjąć ok. 80 osób. Olbrzymia kuchnia, w której gotują także stali diakoni zupy i posiłki na ulice. Rozdajemy je bowiem we wtorki, czwartki i niedziele na stacjach kolejowych, za każdym razem dla ok. 300 osób. Te wielkie garnki, które mieszczą po 100 litrów są właśnie z takim przeznaczeniem. Trzecie piętro to są pokoje: jedno, dwu, trzy, pięcioosobowe. W sumie możemy pomieścić 50 osób w bardzo intymnych, kameralnych warunkach, ale wszystko jest przystosowane w ten sposób, że gdyby przyszła konieczność, np. mrozy, śnieg, czy deszcze, wszystkie łóżka mogą być piętrowe. I tym sposobem zamiast 50 możemy gościć 100 osób. W każdym pokoju jest obraz, świetna pościel, przy każdym łóżku stoliczek z lamką, żeby było naprawdę domowo i przyjaźnie”.

Papieski jałmużnik planuje, że noclegownia będzie zarabiała na swoje utrzymanie. Wykorzystany do tego zostanie taras budynku, z którego roztacza się przepiękny widok na bazylikę watykańską. „Taras chcemy przeznaczyć dla dziennikarzy. Kiedy będą chcieli robić różne nagrania z Watykanu, to mogą robić wywiady z naszego tarasu, gdzie prawie dotyka się kopuły św. Piotra, a to co zapłaciliby na mieście zostawią w noclegowni, by ją utrzymywać” – podkreśla kard. Krajewski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Wygrany mecz Polaków w Izraelu

2019-11-16 22:38

red/wolityce.pl

W przedostatnim meczu eliminacji mistrzostw Europy gr. G Polska gra w Jerozolimie z Izraelem. W związku z tym, że awans na Euro mamy zapewniony, trener Jerzy Brzęczek zdecydował się posadzić na ławce rezerwowych Kamila Grosickiego i przede wszystkim kapitana Roberta Lewandowskiego.

PZPN

Wygrywamy 2:1.

Podopieczni Jerzego Brzęczka triumfują w Jerozolimie, przez dłuższy fragment meczu Polacy bardzo dobrze się prezentowali, obniżka formy przyszła w końcowych minutach.

Reprezentacja Polski pokonała 2:1 (1:0) Izrael i zapewniła sobie zwycięstwo w grupie G eliminacji do przyszłorocznych mistrzostw Europy. Bramki dla Biało-Czerwonych strzelili Grzegorz Krychowiak i Krzysztof Piątek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem