Reklama

Niedziela Kielecka

XIV Rajd Pielgrzymkowy Na Święty Krzyż

Kochajcie niedzielną Eucharystię

Znowu padł rekord uczestników jesiennego rajdu na Święty Krzyż. W tym roku różnymi trasami pielgrzymowało do najstarszego sanktuarium na ziemiach polskich przeszło 5600 pątników. Po raz pierwszy w historii rajdu, na Łysą Górę przyjechali rowerzyści, którym przewodził bp Marian Florczyk.

Takiego rajdu nie ma nigdzie w Polsce, to fenomen na skalę europejską. Kiedy czternaście lat temu organizatorzy rozpoczynali imprezę, nie myśleli, że kiedyś osiągnie ona taką skalę. Skąd tylu chętnych? Przepis wydaje się prosty: różnorodność tras, ich długość doświadczeni przewodnicy oraz perfekcyjna organizacja. Trudno się więc dziwić, że z roku na rok coraz więcej osób chce wziąć w niej udział.

Podobnie jak w latach ubiegłych, tak i w tym roku było słonecznie, ale i zimno, nie na darmo Święty Krzyż kilkaset lat temu otrzymał dodatkową nazwę: Mons Calvus – zimna góra. Od tego czasu nic się nie zmieniło, zawsze jest tu chłodniej niż w innych miejscach regionu świętokrzyskiego w tym samym czasie. Nikt jednak na chłód nie narzekał. Pierwsze grupy na Święty Krzyż dotarły tuż po południu, kulminacja nastąpiła ok. godz. 14. Pielgrzymi zajęli teren przed klasztorem, oczekując na Eucharystię, która rozpoczęła się o godz. 15. Tradycją się stało, że biskupi oraz towarzyszący im kapłani podjeżdżają przed ołtarz polowy zrekonstruowanym Papa Mobile – samochodem, którego używał Jan Paweł II, kiedy był w Polsce w 1978 r. Przed papieskim pojazdem niesione były relikwie Krzyża Świętego oraz szło kilkanaście pocztów sztandarowych. W tym roku Eucharystii przewodził bp Kazimierz Ryczan. Zebranych powitał kustosz sanktuarium, o. superior Zygfryd Wiecha przypomniał historię pierwszego rajdu, na który zaprosił wszystkich bp Ryczan. – Dziękujemy, że rozpocząłeś ten wielki marsz na Święty Krzyż, z Bogiem w tajemnicy relikwii Krzyża Świętego – mówił, zwracając się do bp. Ryczana oraz prosząc go, by przewodniczył Eucharystii.

Reklama

W tym roku nie było biskupów z sąsiednich diecezji, reprezentowali ich kapłani. Bp. Henryka Tomasika z diecezji radomskiej reprezentował ks. Jarosław Wojtkun, rektor WSD z Radomia. Bp. Nitkiewicza z diecezji sandomierskiej reprezentował ks. Marcin Hanus. Obecny był także rektor kieleckiego WSD ks. Grzegorz Kaliszewski.

W homilii bp Ryczan przypomniał postać patrona dnia – św. Wacława, który poniósł męczeńską śmierć za wiarę z ręki brata poganina. Do zebranych skierował retoryczne pytanie: – Czy myślicie, że wasze czasy są wolne od pogaństwa? Cały system komunistyczny to przecież nic innego jak pogaństwo zaplanowane. Wyrzucono księży ze szkoły, zabierano kleryków do wojska, aby przeszkodzić im w powołaniu, w czyim to było interesie? – pytał Biskup. Przypomniał, że byli komuniści przemianowali się na liberałów i demokratów, udając, że zmienili swoje poglądy. Niektórzy nawet tego nie ukrywają, jak Palikot, który gotowy jest zburzyć Kościół i Ojczyznę. Biskup zwracając się do uczestników Eucharystii, mówił jak ważne są czyny miłosierdzia. – Chcecie ratować Kościół, nie zapomnijcie o czynach miłosierdzia wobec potrzebujących. Chcecie budować Kościół Chrystusowy, nie zapomnijcie, że budulcem Kościoła są czyny miłosierdzia. Za miłosierdzie Kościół zakwita nawet tam, gdzie mało wiedzą o Chrystusie – mówił, dodając, że trzeba pamiętać o dziękczynieniu Bogu za niedzielę. Przypominał, jak ważne jest trzecie przykazanie.– Kto odchodzi od Eucharystii, choćby ślubował, że jest obrońcą Kościoła, powoli przestanie nim być. Wtedy zło zaczyna się łasić u jego stóp. Kościoła w Polsce przed komunistami nie obronili ani filozofowie, ani teologowie, Kościół w Polsce obronili ludzie stojący w niedzielę przy stole eucharystycznym, podczas pielgrzymek i odpustów. Biskup apelował do wszystkich, aby pamiętali o niedzielnej Mszy św.: – Przed neopogaństwem nie obronią Kościoła ani umowy dwustronne, ani artykuły w prasie, ani wydziały teologiczne, ale obecność przy stole eucharystycznym, obecność dzieci, młodzieży i starszych w niedzielę – powiedział, kończąc homilię.

Reklama

Po Mszy św. współorganizator rajdu dyrektor Zespołu Szkół Katolickich im. św. Stanisława Kostki ks. Jacek Kopeć podziękował wszystkim za uczestnictwo w rajdzie, Eucharystii oraz pomoc w zorganizowaniu Rajdu. Biskupom i kapłanom wręczono kwiaty. Następnie głos zabrał Marcin Wroński, komandor 14. rajdu. Po podziękowaniach dla kapłanów, organizatorów, sponsorów i uczestników podsumował kolejną edycję rajdu.

W rajdzie uczestniczyło 5677 osób. Wśród 15 tras najdłuższą był Mocarny Szlak z Kielc, który liczył 40 km. Wędrowało nim 29 uczestników. Największą popularnością cieszyła się trasa zbójecka z Bielin, przeszło nią1865 osób. W tym roku w świętokrzyskim Rajdzie pielgrzymkowym wraz ze swoimi grupami dotarło na szczyt 80 kapłanów, 38 sióstr zakonnych, 75 katechetów, i 223 opiekunów świeckich. Z WSD z Kielc udział wzięło 40 alumnów. Szkoły katolickie z Kielc reprezentowało 247 uczniów. Trasy rajdowe zabezpieczało 114 przewodników świętokrzyskich z kół przewodników świętokrzyskich z Kielc, Ostrowca Świętokrzyskiego, Sandomierza, Opatowa i Radomia. Na Eucharystię dotarła także 41-osobowa grupa pielgrzymów na rowerach pod przewodnictwem bp. Mariana Florczyka.

Kolejny Rajd Pielgrzymkowy odbędzie się już za rok 27 września.

2013-10-18 11:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rozpoczęła się

Peregrynacja ikony krzyża ma obudzić ducha wyzwolenia – nie tylko we wspólnotach oazowych, ale także w parafiach.

Podczas modlitewnej wędrówki, którą koordynuje Diakonia Wyzwolenia Człowieka działająca przy Ruchu Światło-Życie, jest możliwość przyjrzenia się dziełu Krucjaty, zjednoczenia w modlitwie, a także złożenia deklaracji abstynencji. Bo krzyż ma wyzwalać i inspirować do przemiany swojego życia zgodnie z Bożą wolą.

CZYTAJ DALEJ

O. Leon Knabit OSB: Dzisiaj Polacy piją więcej niż za komuny

2022-08-08 07:52

[ TEMATY ]

o. Leon Knabit

Fot. Robert Krawczyk/CSPB

Panie Kochany, dlaczego Pan tak pije? – A bo tych komunistów to ja nie znoszę! – Ale przecież oni się cieszą, gdy Pan jest pijany, łatwiej dadzą sobie z Panem radę! – Hę!?

Oto fragment dialogu, jaki prowadziłem przed laty w Tyńcu z parafianinem. A tu prasa podaje, że dzisiaj Polacy piją więcej niż za komuny. Czyżby? Może mamy trochę mniej spektakularnych burd po pijanemu, ale za to wypadki samochodowe wciąż ujawniają niebezpieczne promile – w zastraszających ilościach. Nie pomaga akcja informacyjna, filmy, fotografie, broszury, zniszczone samochody, zabici lub ranni.

CZYTAJ DALEJ

Pielgrzym ocalony z wypadku: wybiorę się do Medjugorie, aby podziękować Bogu za to, że żyję

2022-08-08 15:29

[ TEMATY ]

Medjugorie

wypadek w Chorwacji

Adobe Stock

- Będę chciał wybrać się kiedyś do Medjugorie, aby podziękować Bogu za cudowne ocalenie – powiedział Roman Wileński, który uczestniczył w tragicznym wypadku polskiego autokaru w Chorwacji. Obecnie przebywa w szpitalu w Zagrzebiu z ranami głowy i nogi. Do Polski ma wrócić w środę. Mężczyzna jest mieszkańcem podradomskiej miejscowości Kolonia Lesiów.

Roman Wileński przyznał, że poradził sobie traumą po wypadku, bowiem przez wiele pracował w komisji badania wypadków. Obecnie pracuje w jednej ze spółek kolejowych. Był jednym z pielgrzymów udających się do Medjugorie. Obecnie przebywa w szpitalu w Zagrzebiu ogólnymi ranami głowy i nogi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję