Reklama

Z Watykanu

Audiencja Generalna

Kościół jest apostolski

Podczas audiencji ogólnej 16 października br. papież Franciszek wyjaśnił, co to znaczy, że Kościół jest apostolski. Stwierdził, że oznacza to, że opiera się on na nauczaniu Apostołów, na władzy, jakiej udzielił im sam Chrystus. Żyli oni z Jezusem, słyszeli Jego słowa, dzielili Jego życie, a przede wszystkim byli świadkami Jego śmierci i zmartwychwstania. - Nasza wiara, Kościół, którego zechciał Chrystus, nie opiera się na jakiejś idei, jakiejś filozofii, ale na samym Chrystusie. A Kościół jest jak roślina, która wzrosła w ciągu wieków, rozwinęła się, przyniosła owoce, ale jej korzenie są mocno osadzone w Nim, a fundamentalne doświadczenie Chrystusa, jakie mieli Apostołowie, wybrani i posłani przez Jezusa, dociera aż do nas - podkreślił Ojciec Święty.

Prezydent Autonomii Palestyńskiej u Ojca Świętego

Piórem od Papieża chce podpisać porozumienie z Izraelem

Przywódca Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas został przyjęty 17 października br. na audiencji przez papieża Franciszka. - Mam nadzieję, że tym piórem podpiszę porozumienie pokojowe z Izraelem - powiedział po audiencji Mahmud Abbas. Pióro, będące reprodukcją kolumny z baldachimu Berninego w Bazylice Watykańskiej, otrzymał on z rąk Ojca Świętego podczas wymiany darów. Spotkanie w bibliotece prywatnej papieża Franciszka w Watykanie trwało 25 minut, w obecności tłumacza z arabskiego na włoski. W pierwszym spotkaniu z papieżem Franciszkiem palestyńskiemu przywódcy towarzyszyło 13 osób, w tym dwie kobiety, burmistrz Betlejem i palestyńska ambasador przy Kwirynale.

Reklama

Mahmud Abbas zaprosił Papieża do Ziemi Świętej. Jak podają media izraelskie, oczekuje się, że pielgrzymka odbędzie się w marcu 2014 r.

Modlitwa „Anioł Pański”

Naszą bronią jest modlitwa

Nauczmy się od wdowy z czytanej dzisiaj Ewangelii ciągłej, niestrudzonej modlitwy, będącej wyrazem wiary w Boga, który jest naszym sprzymierzeńcem i mocą w walce ze złem - powiedział papież Franciszek w rozważaniach przed modlitwą „Anioł Pański” 20 października. W związku z przypadającą tego dnia Niedzielą Misyjną przypomniał, że misją Kościoła jest szerzenie na świecie płomienia wiary, którą przyniósł Jezus.

Po odmówieniu modlitwy maryjnej i udzieleniu wiernym apostolskiego błogosławieństwa Ojciec Święty przypomniał misjonarzy, którzy bez rozgłosu pracują i oddają swoje życie. - Tak jak Włoszka Afra Martinelli, która wiele lat pracowała w Nigerii, a kilka dni temu została zabita podczas napadu rabunkowego; opłakiwali ją wszyscy: chrześcijanie i muzułmanie. Kochali ją - powiedział Papież.

Reklama

Wspomniał też świeckiego salezjanina Stefana Sándora, który 19 października br. w Budapeszcie został ogłoszony błogosławionym. - Kiedy reżym komunistyczny zamknął wszystkie dzieła katolickie, z odwagą stawił czoło prześladowaniom i został zabity w wieku 39 lat - mówił Ojciec Święty.

Wyraził też swoją bliskość z mieszkańcami Filipin dotkniętych silnym trzęsieniem ziemi i zachęcił do modlitwy w intencji narodu filipińskiego.

Papież Franciszek do Polaków

Za wstawiennictwem bł. Jana Pawła II

Pozdrawiam polskich pielgrzymów. Dziś w Katowicach ma miejsce ważne wydarzenie kulturalno-religijne: misterium o życiu i duchowości św. Franciszka, z udziałem setek aktorów i tysięcy widzów. Jego organizatorom i uczestnikom życzę, aby to artystyczne spotkanie z Biedaczyną z Asyżu budziło w sercach wszystkich miłość do Boga Stwórcy, szacunek dla stworzenia i czynne miłosierdzie dla tych, którzy potrzebują duchowej i materialnej pomocy. Wszystkich Was tu obecnych i Waszych najbliższych zawierzam wstawiennictwu bł. Jana Pawła II, w trzydziestą piątą rocznicę wyboru na Stolicę Piotrową, i z serca Wam błogosławię. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!”.

Audiencja generalna, 16 października 2013 r.

Nad jeziorem Albano

Papieskie rekolekcje poza Rzymem

Pierwsze rekolekcje dla Kurii Rzymskiej za pontyfikatu papieża Franciszka odbędą się tradycyjnie w pierwszym tygodniu Wielkiego Postu (w dniach 9-14 marca 2014 r.), ale poza Rzymem - informuje portal „Il sismografo”, powołując się na hiszpański portal „Cope”.

Nauki konferencyjne będzie głosił ks. prał. Angelo De Donatis, kapłan diecezji rzymskiej. Urodzony w 1954 r., a wyświęcony na kapłana w 1980 r. początkowo pracował duszpastersko, a następnie był kierownikiem duchowym w seminarium rzymskim. Od kilku lat jest proboszczem parafii św. Marka na Kapitolu w centrum Wiecznego Miasta, którą przekształcił w ośrodek duchowości. Jest cenionym rekolekcjonistą, poświęcającym się szczególnie formacji kapłańskiej. Prowadzi dni skupienia, a także rekolekcje dla zakonników i zakonnic.

Miejscem rekolekcji Ojca Świętego i Kurii Rzymskiej będzie położony w lasach nad jeziorem Albano dom rekolekcyjny paulistów „Casa Divin Maestro”. Tradycyjnie podczas papieskich rekolekcji zawieszone są wszelkie audiencje, w tym środowa audiencja ogólna.

* * *

Nasza modlitwa nie może ograniczać się do jednej godziny w niedzielę; ważne jest, by mieć codzienne relacje z Panem Bogiem.
Wpis papieża Franciszka na Twitterze

2013-10-22 12:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W pandemii wzrasta zainteresowanie ezoteryzmem

2021-09-27 14:13

[ TEMATY ]

okultyzm

Adobe.Stock

Podczas pandemii Covid-19 nastąpił ogromny wzrost zainteresowania ezoteryzmem i okultyzmem. W Stanach Zjednoczonych dziesięciokrotnie wzrosła w tym czasie liczba ludzi, którzy konsultowali się z wróżbitami. Ludzie boją się jutra, a nauka okazała się zawodna – powiedział Radiu Watykańskiemu ks. Jean-Christophe Thibaut, który od dwudziestu lat pełni posługę uwolnienia w diecezji Metz. Ostrzega on, że praktyki ezoteryczne to najczęstsza przyczyna demonicznych zniewoleń.

Francuski kapłan podkreśla, że gwałtowny rozwój okultyzmu był możliwy dzięki internetowi i sieciom społecznościowym, gdzie łatwo można znaleźć niezbędne instrukcje, bez potrzeby nawiązywania dodatkowych kontaktów. Ludzie nie zdają sobie jednak sprawy z grożących im niebezpieczeństw.

CZYTAJ DALEJ

Czy Bóg może uzdrowić człowieka podczas Mszy św? Przekonaj się!

2021-09-27 14:27

[ TEMATY ]

Eucharystia

Msza św.

Karol Porwich/Niedziela

Na taką Mszę św. ludzie przychodzą ze szczególną nadzieją. Modlą się o uzdrowienie dla siebie i dla innych. Konkretnych „innych”: dla syna, córki, matki, dla chorych i cierpiących, fizycznie i duchowo, niekochanych, smutnych... I w podzięce za uzdrowienie, jeśli takie się dokona. Czy Msza św. z modlitwą o uzdrowienie ma większą wagę niż tradycyjna Msza św.? Czy podczas niedzielnej Eucharystii Jezus też może dokonać cudu?

A uzdrowienie dokonuje się, jak mówią ludzie, którzy go dostąpili. Niejeden, wychodząc po Mszy o uzdrowienie, odnajduje w sobie co najmniej spokój i siłę, wierząc, że to co najmniej początek. „Bardzo mnie bolało ramię. Nic nie można zrobić - brzmi jedno ze świadectw. - Leki, maści nie działały. Ale przed miesiącem, po modlitwie w czasie Mszy o uzdrowienie, przyszła prawdziwa ulga. Ręka już mnie nie boli, choć teraz nie używam żadnych leków. Dziękuję Panu Bogu, modlę się, żeby to było trwałe wyleczenie”.
Ludzie przychodzą najczęściej w konkretnej sprawie, to i ich świadectwa są potem konkretne. W konkretnej Mszy chodzi przecież o konkretne sprawy: fizyczny ból, którego ma się dość i chciałoby się pozbyć, i ból duchowy, gdy syn, córka, mąż albo żona wykoleili się: biorą narkotyki, piją na umór, zaniedbują rodzinę. „Przyszłam na tę Mszę, bo naprawdę cierpiałam - twierdzi pani blisko pięćdziesiątki. - Rzucił mnie mąż, wpadłam w depresję, a terapia niewiele mi dawała. Ale gdy przyszłam na Mszę św. o uzdrowienie raz i drugi, poczułam ulgę. Byłam spokojna, wreszcie mogłam normalnie spać! Wszystko zmieniało się niemal z dnia na dzień”.

CZYTAJ DALEJ

Rada Ministrów zwróci się do prezydenta w sprawie przedłużenia stanu wyjątkowego o 60 dni

2021-09-28 14:00

[ TEMATY ]

stan wyjątkowy

Adobe Stock

ZDJĘCIE POGLĄDOWE

ZDJĘCIE POGLĄDOWE

Rada Ministrów podjęła decyzję o zwróceniu się do prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie przedłużenia stanu wyjątkowego o 60 dni - poinformował we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller.

"Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Ministrów podjęła decyzję o zwróceniu się do prezydenta Andrzeja Dudy o przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni" - powiedział Müller na konferencji po zakończeniu obrad rządu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję