Reklama

Z kraju

Wrocław

Prorok prawdy Bożej

Razem z kard. Henrykiem Gulbinowiczem jego 90. urodziny 16 października 2013 r. świętowało we Wrocławiu 5 tys. Dolnoślązaków, a także blisko 30 biskupów z kraju i z zagranicy. - Kochani mieszkańcy, dzięki serdeczne, że chcecie być tutaj dziś z emerytem. Razem nasz polski Dolny Śląsk ustawiliśmy w czołówce Polski - mówił Jubilat do ogromnej rzeszy zgromadzonej w Hali Ludowej.

Uroczystości jubileuszowe zainaugurowała Eucharystia we wrocławskiej katedrze, której przewodniczył kard. Gulbinowicz. W tym wyjątkowym dniu legendarnemu Kardynałowi towarzyszyły tłumy wrocławian, a także hierarchowie, m.in. prymas Polski abp Józef Kowalczyk, prymas senior abp Henryk Muszyński oraz przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik. Niespodzianką był udział w uroczystościach fotografa Jana Pawła II - Arturo Mariego - który przyleciał na tę okoliczność z Rzymu. Przybyłych gości powitał metropolita wrocławski abp Józef Kupny. - Gromadzi nas wyjątkowa okazja, świętowanie jubileuszu kard. Henryka Gulbinowicza. Namawiam do modlitwy o Boże błogosławieństwo na dalsze lata życia dla Jego Eminencji - mówił do zebranych Arcybiskup. Podczas Mszy św. homilię wygłosił abp Michalik. Podkreślił, że obecnie Kościół w Polsce szczególnie potrzebuje proroków prawdy Bożej. - Jesteśmy tu dzisiaj, by podziękować za takiego proroka, kard. Gulbinowicza, który przybył do archidiecezji wrocławskiej, podobnie jak patronka dnia dzisiejszego - św. Jadwiga, spoza tego regionu, ale tu się niezwykle dobrze odnalazł. Kolejna część uroczystości odbyła się w Hali Ludowej. Punktem kulminacyjnym tej części obchodów był koncert Opery Wrocławskiej. W repertuarze znalazły się m.in. ulubione przez Księdza Kardynała „Halka” oraz „Straszny Dwór” Stanisława Moniuszki. Uroczystości zakończył specjalny pokaz multimedialnej fontanny na wrocławskiej Pergoli.

Reklama

Krzysztof Kunert

Przemyśl

W obronie abp. Michalika

W specjalnym liście, wyrażającym solidarność z abp. Józefem Michalikiem, moderatorzy stowarzyszeń, wspólnot i duszpasterstw archidiecezji przemyskiej piszą: „Jako duszpasterze jesteśmy zaniepokojeni falą oszczerstw, manipulacji i przeinaczeń, którą inspirują i podsycają środki masowego przekazu”. List księży nosi datę 18 października 2013 r.

Kapłani popierają słowa abp. Michalika, który powiedział 16 października br. we Wrocławiu, że ideologia gender, promocja in vitro i żądania możliwości adopcji dzieci przez pary homoseksualne stanowią wielorakie zagrożenia dla życia rodziny. Do poparcia listu zachęcają innych księży i ludzi świeckich.

Łódź

Młodzieżowy Marsz dla Jana Pawła II

Reklama

Kilkuset młodych ludzi wzięło udział w Marszu dla Jana Pawła II, który w Dzień Papieski - 13 października br. przeszedł ulicami Łodzi. Marsz był modlitwą młodych za miasto. Uczestnicy marszu z pochodniami i świecami w rękach wyruszyli spod dawnych zakładów włókienniczych „Uniontex”, w których z łódzkimi włókniarkami spotkał się Ojciec Święty Jan Paweł II w 1987 r. - Co pozostało we mnie i w tobie po Janie Pawle II, po jego pielgrzymkach, kazaniach, książkach i poezji, które napisał, po Światowych Dniach Młodzieży oraz pokornej szkole cierpienia i umierania, jaką nam zostawił? Dlaczego nie jesteśmy tacy jak nasz wielki Papież - pytał na początku ks. Przemysław Góra, diecezjalny duszpasterz młodzieży.

Przechodząc ulicami miasta, młodzi słuchali dialogów opartych na nauczaniu Ojca Świętego. Pod kamienicą, w której mieszkała św. siostra Faustyna, odśpiewali Koronkę do Bożego Miłosierdzia, zaś pod pomnikiem Jana Pawła II - jego ukochaną „Barkę”. Marsz zakończył się w łódzkiej katedrze, gdzie abp Marek Jędraszewski zachęcił młodych do dobrego przygotowania się do kanonizacji naszego wielkiego Rodaka. - Podążajcie za słowami Papieża: „Nie bójcie się świętości”, nie bójcie się żyć blisko Jezusa Chrystusa, nie bójcie się żyć w Jego łasce. Najlepszą drogą jest przyjaźń z Bogiem i drugim człowiekiem - mówił. (P. D.)

Krótko

Peregrynację po klasztorach zakonów męskich w Polsce rozpoczęła kopia Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, którą 50 lat temu ofiarował zakonnikom sługa Boży kard. Stefan Wyszyński.

O. Janusz Sok CSsR, przełożony Prowincji Warszawskiej Redemptorystów, został wybrany na nowego przewodniczącego Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce. O. Sok jest doktorem muzykologii. Jego zastępcą został prowincjał Marianów ks. Paweł Naumowicz MIC.

Obrady noblistów po raz pierwszy odbyły się w stolicy kraju środkowoeuropejskiego, w Warszawie. Rozpoczęły się 21 października i trwały przez trzy dni, pod hasłem: „Solidarni dla pokoju i bezpieczeństwa”. W XIII Światowym Szczycie Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla wziął udział m.in. były przywódca ZSRR Michaił Gorbaczow.

NIK skontrolował szkoły pod kątem przyjęcia w ich mury dzieci 6-letnich. Według oceny kontrolerów Izby, zaledwie 12,5 proc. sprawdzonych placówek spełnia wymogi formalne.

Społeczeństwo jest skonfliktowane - uważa blisko trzy czwarte Polaków. Takich wyników nie było nigdy wcześniej.

Podpalacz podłożył ogień pod meczet w Gdańsku. Spaliły się drzwi wejściowe i fragment elewacji. Muzułmanie wiążą ten akt z celebrowanym dzień wcześniej świętem w Bohonikach, podczas którego zawzięcie dyskutowano z obrońcami zwierząt o uboju rytualnym.

Elektroniczne papierosy, które masowo wchodzą na rynek, mogą zawierać substancje psychoaktywne charakterystyczne dla dopalaczy - twierdzi „Nasz Dziennik”. Na dodatek, z powodu zupełnego braku uregulowań prawnych, sprzedaż e-papierosów niepełnoletnim nie jest przestępstwem. W efekcie są one coraz bardziej popularne wśród uczniów szkół średnich - alarmuje gazeta.

2013-10-22 12:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Także i niebo płakało, kiedy składaliśmy do grobu 7-letniego Franka...

2021-07-29 15:11

Niedziela Świdnicka

W poniedziałek i niebo płakało, kiedy składaliśmy do grobu 7-letniego Franka...

- Panie Boże, strata dziecka boli, bardzo boli. Ty wiesz to przecież najlepiej. Ty sam posłałeś swojego jednorodzonego Syna, aby doświadczył naszego, ludzkiego losu. Wiedziałeś i zgodziłeś się na jego dobrowolną śmierć. Zrobiłeś to z miłości dla nas. Nie mogę pojąć tej miłości, tej ofiary - zgodę na dobrowolną śmierć własnego syna. To jest niepojęte, Panie - mówił w słowie pożegnania ojciec zmarłego dziecka.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek na Jasnej Górze

[ TEMATY ]

ŚDM w Krakowie

Franciszek w Polsce

28.07

instagram.com/franciscus

Zdjęcie archiwalne

Zdjęcie archiwalne

"Niech Matka zaszczepi pragnienie wyjścia ponad krzywdy i rany przeszłości i stworzenia komunii ze wszystkimi" - powiedział papież Franciszek w kazaniu w czasie Eucharystii, odprawionej dziś na Jasnej Górze. Podkreślał, że Bóg, który zbawia człowieka jest "mały, bliski i konkretny". W sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej, u szczytu Jasnej Góry papież przewodniczył Eucharystii dziękczynnej za 1050 lat chrześcijaństwa w Polsce z udziałem setek tysięcy wiernych.

Franciszek zmieniając plany i wybierając jako środek transportu samochód a nie śmigłowiec dojechał z Krakowa na Jasną Górę o godz. 9.30. tam powitali go arcybiskup częstochowski Wacław Depo, przewodniczący KEP, abp Stanisław Gądecki i przedstawiciele władz lokalnych. Ojciec Święty przejechał między sektorami i pozdrawiał wiernych. Pielgrzymi entuzjastycznie wołali: „Witaj Ojcze Święty” i machali flagami watykańskimi i polskimi.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent: jestem sceptycznie nastawiony wobec jakiegokolwiek przymusu ws. szczepień

Jestem wstrzemięźliwie nastawiony wobec jakiejkolwiek obowiązkowości, jeżeli chodzi o szczepienia; to jest kwestia wolnej woli człowieka, jestem za miękką perswazją - podkreślił w piątek prezydent Andrzej Duda. Zaapelował do niezaszczepionych, by "rozważyli poddanie się szczepieniu".

Prezydent w był w piątek w Polsat News pytany o opinię na temat ewentualnego wprowadzania przez rząd jakichś form obowiązku szczepienia przeciw COVID-19, lub rozwiązania francuskiego, przewidującego ograniczenia dla niezaszczepionych w życiu społecznym i gospodarczym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję