Reklama

Niedziela Częstochowska

Jubileusz parafii w Winownie

Niedziela częstochowska 43/2013, str. 6

[ TEMATY ]

parafia

Jowita Kostrzewska

Dzisiejszy jubileusz to okazja, by spojrzeć wstecz oczyma wiary i podziękować Panu Bogu, że natchnął ludzi i pobłogosławił tę ziemię, by tu powstał dom ku Jego czci - mówił ks. Robert Rajczyk, od 2009 r. proboszcz parafii pw. Zesłania Ducha Świętego w Winownie. 6 października miała miejsce Msza św. z okazji jubileuszu 25-lecia powstania parafii, połączona z uroczystością przyjęcia sakramentu bierzmowania. Eucharystii przewodniczył abp senior Stanisław Nowak, a koncelebrowali byli proboszczowie parafii: ks. Henryk Gorgoń i ks. Zbigniew Berdys. W uroczystościach licznie wzięli udział zaproszeni kapłani, goście oraz parafianie z Winowna i Krusina.

- Kiedy wspominamy 25-lecie parafii, przed oczami stają wielkie wysiłki ludzi, którzy zbudowali ten piękny kościół - mówił w homilii abp Stanisław Nowak. - Po co był ten wysiłek, ten grosz ofiarny, ten trud? - pytał. - Dla Ciała i Krwi Pańskiej, dla Jezusa eucharystycznego, dla Boga żywego, żeby można było wskazać na ołtarz, na tabernakulum i powiedzieć, że On tu jest i żyje z nami - odpowiedział były Metropolita Częstochowski.

Reklama

W homilii Arcybiskup Senior podkreślił znaczenie sakramentu bierzmowania, „przez który Bóg daje człowiekowi siłę i umocnienie”. - Żyjemy w czasach, w których w naszej kulturze dokonują się rzeczy bardzo złe - podkreślił. - Dużo mówi się o tzw. ideologii gender, która przejawia tendencje, by zlekceważyć rodzinę, zlekceważyć małżeństwo i zniszczyć życie. Ta relatywistyczna kultura zagraża człowiekowi i niszczy go w imię wolności - kontynuował abp Nowak.

Jego zdaniem, „trzeba mieć siłę, żeby się temu wszystkiemu oprzeć”. Były Metropolita Częstochowski wskazał również na ścisłą więź sakramentu bierzmowania z chrztem św. i Eucharystią. - Jeśli życie człowieka jest związane z tymi trzema sakramentami, to właściwie się rozwija, wtedy jest siła duchowa. Jeśli zapomina się o Mszy św., wszystko blednie. Za tym idzie płycizna moralna, słabość, upadek - przypomniał. - Jeśli będziecie trzymać się Jezusa, będziecie mocni w wierze - zaapelował do wiernych abp Nowak, przypominając również słowa bł. Jana Pawła II: „Musicie być mocni! Weźmijcie Ducha Świętego! Nie gaście Ducha Świętego, który w was jest! Nie przeciwstawiajcie się Duchowi Świętemu!”. - To wołanie Papieża zobowiązuje. Dlatego otwórzcie serca na tę moc Ducha Świętego! - zachęcał. - Niech Duch święty ciągle przychodzi tutaj na nowo i niech prowadzi! - zakończył abp Nowak.

Podczas Mszy św. 25 młodych ludzi przyjęło sakrament bierzmowania. Do uroczystości parafianie przygotowywali się, uczestnicząc w misjach ewangelizacyjnych, które prowadził o. Felicjan Kraft, franciszkanin. Tematem głoszonych nauk była rola świątyni i parafii w życiu jej mieszkańców.

Reklama

Parafię w Winownie ustanowił bp Stanisław Nowak 16 październiku 1988 r., wydzielając jej teren z parafii w Koziegłówkach. - To była placówka typowo misyjna, przez pięć lat dojeżdżałem z Koziegłówek do Winowna, gdzie z mieszkańcami organizowaliśmy i tworzyliśmy parafię. Początkowo Msze św. były odprawiane w remizie strażackiej, a potem w prywatnym domu - mówił „Niedzieli” ks. Henryk Gorgoń, pierwszy proboszcz parafii w latach 1988-94.

Plac pod budowę przyszłego kościoła został poświęcony 13 maja 1989 r., a następnie w miejscu, gdzie dziś stoi krzyż misyjny, powstała tymczasowa kaplica. Następnie w latach 1994-96 proboszczem był tutaj ks. Zbigniew Biedroń. Budowa obecnej świątyni została ukończona za posługi ks. Zbigniewa Berdysa (1996- 2009) i uroczyście poświęcona przez abp Nowaka 11 maja 2008 r.

- Dzisiejsza uroczystość jest dla mnie bardzo dużym przeżyciem - mówił w rozmowie z nami Andrzej Okularczyk, który od 18 lat pełni w parafii funkcję kościelnego. - Pierwsza świątynia (kaplica), która tu powstała, została wybudowana w ciągu kilkunastu dni, taka była mobilizacja ludzi, wielki zapał i chęć do budowy. Obecny kościół też bardzo szybko został wybudowany jak na parafię, która liczy tylko ok. 600 mieszkańców - powiedział. - Jestem w tej parafii od samego początku - mówił „Niedzieli” Marian Gawęda, skarbnik Rady Parafialnej. - Właśnie dla takich chwil, jak ta dzisiejsza uroczystość, człowiek żyje. To jest uwieńczenie długiej drogi i wytrwałej pracy kapłanów i mieszkańców naszej parafii - podkreślił.

2013-10-24 09:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jubileusz najstarszej parafii w Warszawie

[ TEMATY ]

Warszawa

parafia

jubileusz

św. Katarzyna

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz przewodniczył uroczystej Eucharystii odpustowej z okazji 780. rocznicy powstania parafii św. Katarzyny na warszawskim Służewie.

Nawiązując do obchodzonej tego dnia uroczystości Chrystusa Króla, kard. Nycz podkreślił, że choć święto to jest stosunkowo młode – ustanowił je bowiem papież Pius XI w 1925 r. - to jednak wiara w to, że Chrystus jest Królem i Panem wszechświata jest starsza niż Kościół, ponieważ sięga Starego Testamentu. - Już Księga proroka Daniela mówi nam o Synu Człowieczym, zstępującym na obłokach od Boga po to, aby rządzić i kierować światem poprzez służbę temu światu. Nie inaczej nam mówi św. Jan Apostoł w Apokalipsie. Jesteśmy w drodze, jeszcze nie doszliśmy, a kiedy dojdziemy, zobaczymy królującego Baranka, który nabył nas wszystkich i odkupił swoją krwią – mówił metropolita warszawski.

CZYTAJ DALEJ

Św. Lidia

[ TEMATY ]

św. Lidia

pl.wikipedia.org

Św. Lidia (I w.) pochodziła z Tiatyry w Azji Mniejszej (słynącej z purpurowych barwników). Zajmowała się w Filippi (Macedonia) sprzedażą purpury (tkanina) dla rzymskiej arystokracji.

CZYTAJ DALEJ

Rosja: współpracowniczka Nawalnego skazana na 1,5 roku ograniczenia wolności

2021-08-03 12:31

[ TEMATY ]

Rosja

Adobe Stock

Na 1,5 roku ograniczenia wolności skazał we wtorek sąd w Moskwie Lubow Sobol, współpracowniczkę rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego. Była ona oskarżona o zachęcanie do naruszenia przepisów sanitarnych podczas demonstracji w Moskwie w styczniu br.

Zgodnie z decyzją sądu Sobol nie może opuszczać domu pomiędzy godziną 22 i 6 rano, uczestniczyć w demonstracjach ani wyjeżdżać poza rejon zamieszkania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję