Reklama

Niedziela Przemyska

Św. Michał Archanioł w Klimkówce

Patronem Klimkówki jest św. Michał Archanioł, którego parafia otacza szczególną czcią. Jego obraz znajduje się w górnej części głównego ołtarza w kościele parafialnym, dlatego też wszyscy rozmodleni parafianie mogą wpatrywać się w tę postać i prosić Wodza Niebieskich Zastępów o potrzebne łaski dla swoich rodzin i całej naszej Ojczyzny w tych niełatwych dla nas wszystkich czasach.

Kult św. Michała Archanioła w Klimkówce jest nie tylko wpisany mocno w świadomość dorosłych, ale także rozpowszechniony wśród dzieci i młodzieży. Śpiewanie godzinek ku czci Świętego i pieśni sławiących jego potęgę, odmawianie modlitwy - prostego egzorcyzmu po każdym nabożeństwie, rozpowszechnianie obrazków z modlitwami i litanią do św. Michała Archanioła i inne formy kultu, już bardziej osobiste, są dobrze znane. Szczególną cześć mieszkańcy Klimkówki oddają św. Michałowi 29 września, w dzień odpustu parafialnego, do którego przygotowują się zawsze bardzo starannie pod względem duchowym. Kult Świętego ugruntowują także w Klimkówce Siostry Michalitki z Miejsca Piastowego, które posługując w parafii, biorą udział w nabożeństwach ku jego czci, śpiewają pieśni na jego część i zachęcają wszystkich do modlitwy. Nic więc dziwnego, że wielkim przeżyciem dla parafian z Klimkówki była peregrynacja figury św. Michała Archanioła 19 i 20 września.

Św. Michała Archanioła powitano w Klimkówce bardzo uroczyście. Witali go Księża Michalici z Miejsca Piastowego, proboszcz parafii ks. Henryk Stec, strażacy w galowych strojach, panie z Koła Gospodyń Wiejskich w kolorowych ludowych strojach, schola, duża grupa ministrantów, grupy modlitewne i licznie zgromadzeni parafianie. Figurę Świętego strażacy uroczyście wnieśli do kościoła i postawili przy głównym ołtarzu, po czym została odprawiona Msza św. koncelebrowana, w czasie której wszyscy gorąco modlili się o wstawiennictwo św. Michała Archanioła.

Reklama

Po Mszy św. wierni z wielką czcią przyjmowali poświęcone szkaplerze św. Michała Archanioła, które nakładał na ich szyje ks. Jan Seremak, michalita. Wieczorem św. Michał Archanioł zagościł u Sióstr Michalitek, gdzie został odprowadzony podczas uroczystej procesji ze świecami na całonocne czuwanie. Ks. Jan był duszą i sercem całej peregrynacji, wygłaszając pouczające homilie.

W drugim dniu peregrynacji gorąco modlili się do św. Michała Archanioła chorzy i starsi. To właśnie w ich intencji była odprawiona uroczysta Msza św. połączona z namaszczeniem chorych i indywidualnym błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem. Modlitwy do św. Michała Archanioła zanosiły również dzieci i młodzież szkolna, która wraz z wychowawcami przybyła na swoje nabożeństwo i w czasie Mszy św. otrzymała specjalne błogosławieństwo, tak bardzo jej potrzebne. O wspaniałą oprawę liturgiczną Mszy św. zadbała katechetka s. Diana, która ogłosiła także wśród dzieci konkurs na najciekawszy strój św. Michała Archanioła. W niedzielę po peregrynacji można było podziwiać w kościele grupę najmłodszych dzieci w kolorowych, pomysłowych strojach.

Po uroczystym pożegnaniu figura wielkiego Świętego została przewieziona do Miejsca Piastowego.

2013-10-24 09:59

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Potężny wódz

Niedziela toruńska 39/2019, str. 1

[ TEMATY ]

św. Michał Archanioł

Beata Pieczykura/Niedziela

Od dłuższego czasu śledzimy nie tylko w Kościele w Polsce, lecz także w Kościele powszechnym ożywienie kultu do św. Michała Archanioła

Jedną z jego form jest modlitwa do św. Michała Archanioła, która została ułożona 135 lat temu przez papieża Leona XIII pod wpływem przerażającego widzenia demonów. Modlitwę rozesłano do wszystkich biskupów, aby ją odmawiano po Mszy św. Po Soborze Watykańskim II obowiązek tej modlitwy został zniesiony, zachęcano jednak do jej prywatnego odmawiania. Św. Jan Paweł II wzywał wiernych do codziennego korzystania z niej, aby pokonać siły ciemności i zła na świecie. Obecnie w wielu parafiach wraca się do tej praktyki.

CZYTAJ DALEJ

Świdnickie seminarium nie jest puste

2022-10-03 11:37

[ TEMATY ]

klerycy

Świdnica

wsd świdnica

rok propedeutyczny

mwsd Wrocław

ks. Mirosław Benedyk

Klerycy roku propedeutycznego z uwagą słuchali historii katedry świdnickiej, którą przybliżył im przewodnik Mariusz Barcicki

Klerycy roku propedeutycznego z uwagą słuchali historii katedry świdnickiej, którą przybliżył im przewodnik Mariusz Barcicki

Od października w seminaryjnych obiektach diecezji świdnickiej swoją formację do kapłaństwa rozpoczęło dziewięciu alumnów metropolii wrocławskiej.

Zbyt mała liczba kandydatów, zgłaszających pragnienie służby jako kapłani w Metropolii Wrocławskiej spowodowała, że biskupi z metropolii podjęli decyzję o wspólnej formacji seminaryjnej dotychczasowych dolnośląskich alumnów, jednocześnie podjęto decyzję o utworzeniu międzydiecezjalnego ośrodka propedeutycznego z siedzibą w Świdnicy.

CZYTAJ DALEJ

Papież modli się za ofiary ataku na żłobek w Tajlandii

2022-10-07 13:38

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Ojciec Święty złożył kondolencje rodzicom, których dzieci zostały zamordowane w ataku na żłobek w Tajlandii. Zapewnił o modlitwie za niewinne ofiary i wszystkich, którzy cierpią z powodu tej niewyobrażalnej tragedii. Uzbrojony w broń palną i nóż napastnik zabił wczoraj prawie 40 osób. Według dyrektor żłobka atak przeżyło tylko jedno z 24 dzieci, które były w placówce.

Pogrążeni w żałobie rodzice składali dziś białe kwiaty na schodach żłobka, w którym doszło do masakry. Była to jedna z najtragiczniejszych zbrodni w Tajlandii, w kraju panuje szok i niedowierzanie. Masakra mogła być jeszcze większa, ponieważ w normalnych warunkach w żłobku byłoby 92 dzieci, ale z powodu złej pogody większość nie dotarła.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję