Reklama

Niedziela Przemyska

Troska o groby powstańców

Niedziela przemyska 43/2013, str. 5

[ TEMATY ]

harcerze

Ze zbiorów Alicji Chruścickiej

Mija 150. rocznica powstania styczniowego. W tym szczególnym czasie warto się pochylić na grobami powstańców. Na wielu cmentarzach archidiecezji przemyskiej zachowały się jeszcze nagrobki, często opuszczone, tych wyjątkowych ludzi, dla których marzenie o wolnej Polsce przekładało się na walkę, ofiarę i cierpienie. Ich dzieła niejednokrotnie pozostają pomiędzy nami i dziś korzystamy z nich, nawet nie wiedząc o tym, komu je zawdzięczamy.

Reklama

Przed zbliżającą się uroczystością Wszystkich Świętych na szczególne wspomnienie zasługuje Edward Woźniakowski, ziemianin, żołnierz i więzień stanu 1863 r., zmarły w 1903 r. Jako właściciel Ostrowa, wraz ze swoją rodziną był fundatorem pierwszego drewnianego kościoła w tej miejscowości. Kościół pw. św. Magdaleny, zbudowany i konsekrowany w 1887 r., służył mieszkańcom ponad 90 lat. Grobowiec Woźniakowskiego po kilkudziesięciu latach opuszczenia odnalazły mieszkanki Ostrowa, Helena Mazurek i jej siostra Krystyna Zaprzały, poszukujące śladów rodziny Woźniakowskich. Wraz z Marią Olszańską zajęły się uporządkowaniem tego zarośniętego i częściowo uszkodzonego nagrobka. W grobowcu tym spoczywa też artysta Michał Sozański, brat dziedziczki Woźniakowskiej, który podarował do wspomnianego kościoła namalowany przez siebie obraz św. Magdaleny. Maria Olszańska bez zwłoki przystąpiła do ocalenia grobowca, a także pamięci tej zacnej rodziny poprzez wykonanie tablicy uzupełniającej, wykonanie nowej płyty i flakonów oraz ustawienie krzyża na nowym fundamencie. Za krzyżem w miejscu dawnych krzaków i chwastów została wykonana rabatka. Ostrowianie nie tak dawno ufundowali też nagrobek siostrom Świeżawskim, ostatnim właścicielkom Ostrowa.

Wiele uwagi i emocji wobec powstańców wywołała książka pt. „Rok 1863. Wpisani w dzieje Przemyśla” autorstwa Janusza Motyki, Dominiki Ósmak i niżej podpisanej, wydana przez Archiwum Państwowe w Przemyślu. Ten swoisty katalog istniejących grobów powstańców skupia wiedzę o tych spoczywających w Przemyślu i okolicy. W akcji porządkowania zidentyfikowanych grobów powstańców z Cmentarza Głównego w Przemyślu wzięła udział 99. Drużyna Starszoharcerska, która postawiła sobie za punkt honoru troskę o groby powstańców i legionistów. Społeczeństwo zaczyna dostrzegać potrzebę troski o takie groby, bo są one cennymi śladami historii. Na szczególne wspomnienie zasługują: Michał Zaremba Zajączkowski, architekt m.in. zespołu kościelno-klasztornego karmelitanek; Leonard Tarnawski adwokat, poseł na Sejm Krajowy, założyciel m.in. Towarzystwa Wzajemnej Pomocy Uczestników Powstania Polskiego; Aleksander Dworski poseł na sejm krajowy i burmistrz Przemyśla, za rządów którego zmodernizowano miejskie wodociągi i zelektryfikowano miasto, zbudowano szpital, wiele szkół, kasę oszczędności i schronisko Brata Alberta dla bezdomnych.

Odwiedzając groby na naszych cmentarzach, warto rozejrzeć się wokoło i dostrzec tych, o których świat zapomniał, a przecież oni tu żyli, pracowali, dawali innym przykład poprzez troskę i ofiarność. Niech prośba wyrażona szeptem w słowach „wieczne odpoczywanie…” stanie się wyrazem naszej życzliwej pamięci.

2013-10-24 09:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sokołowskie harcerstwo ma już 100 lat

Niedziela podlaska 15/2015, str. 6

[ TEMATY ]

harcerze

Jadwiga Ostromecka

W czwartek 26 marca w Sokołowskim Ośrodku Kultury odbyła się najważniejsza uroczystość jubileuszowych obchodów sokołowskiego harcerstwa. Na spotkanie przybyli liczni goście na czele z biskupem drohiczyńskim Tadeuszem Pikusem

W krótkim wystąpieniu Ksiądz Biskup zaznaczył m.in., że harcerstwo służy budowaniu lepszego świata i lepszego życia. Powiedział również, że przez dwa lata był zuchem i w pamięci na zawsze pozostały mu przygody przeżyte w tym czasie. Podziękował też harcerzom za obecność na wszelkich spotkaniach i uroczystościach kościelnych.

CZYTAJ DALEJ

Abp Gądecki: Synod ogłoszony przez papieża Franciszka przybiera nową postać

2021-08-03 10:48

[ TEMATY ]

synod

abp Stanisław Gądecki

episkopat.pl

- Nigdy jeszcze w dziejach Kościoła nie prowadzono synodu na tak szeroką skalę. Tym razem synod ma ogarnąć cały świat i przekazać głos całemu ludowi Bożemu – wyjaśnia abp Stanisław Gądecki w rozmowie z KAI. Przewodniczący Episkopatu kreśli zasadnicze idee i przebieg rozpoczynającego się w październiku Synodu Biskupów oraz zapowiada jak będzie się on toczyć w Polsce.

Abp Gądecki wyjaśnia też jakie są "kamienie graniczne, wyznaczające pole każdej dyskusji – jeśli ma ona pozostać dyskusją wewnątrz Kościoła i o Kościele". Tłumaczy, że „Synod nie jest parlamentem, ani nie polega na prowadzeniu badań socjologicznych i reformowaniu Kościoła w świetle ich wyników”. - Tu chodzi o coś innego. O to, by wspólnie słuchając Ducha Świętego odkryć, czego Bóg oczekuje od uczniów Chrystusa. Jeśli Duch Święty nie jest obecny, nie ma synodalności, więcej, nie ma Kościoła – konstatuje.

CZYTAJ DALEJ

Rosja: współpracowniczka Nawalnego skazana na 1,5 roku ograniczenia wolności

2021-08-03 12:31

[ TEMATY ]

Rosja

Adobe Stock

Na 1,5 roku ograniczenia wolności skazał we wtorek sąd w Moskwie Lubow Sobol, współpracowniczkę rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego. Była ona oskarżona o zachęcanie do naruszenia przepisów sanitarnych podczas demonstracji w Moskwie w styczniu br.

Zgodnie z decyzją sądu Sobol nie może opuszczać domu pomiędzy godziną 22 i 6 rano, uczestniczyć w demonstracjach ani wyjeżdżać poza rejon zamieszkania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję