Reklama

Bł. Jan Paweł II – wielki dar od Boga

2013-10-29 16:38

Anna Litwin
Edycja zamojsko-lubaczowska 44/2013, str. 4-5

Anna Litwin

Parafia pw. Matki Bożej Różańcowej w Zawalowie przeżywała 13. Dzień Papieski w wyjątkowy sposób. Na zaproszenie proboszcza parafii ks. Roberta Fuka przybył do Zawalowa metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki, wieloletni sekretarz bł. Jana Pawła II. Ksiądz Arcybiskup przewodniczył intronizacji relikwii bł. Papieża Polaka oraz uroczystej Eucharystii.

Czcigodnego Gościa ze Lwowa oraz relikwie Ojca Świętego gorąco powitali wszyscy zgromadzeni w świątyni. Gospodarz parafii zauważył, że relikwie bł. Papieża - wymowny znak Jego obecności wśród nas - mają motywować do głębszego życia wiarą. - Dzisiaj chcemy doświadczać obecności Boga Trójjedynego, a także obecności bł. Jana Pawła II, który jest w domu Ojca. Dziękować za ten wielki pontyfikat, dziękować za to, że uczył nas godności człowieka (…), miłowania Kościoła; za to, że gromadził rzesze wokół siebie, aby je kierować w stronę Boga - powiedział m.in. Ksiądz Robert, prosząc Arcybiskupa Mokrzyckiego o przewodniczenie uroczystościom.

Metropolita Lwowski wyraził radość ze spotkania w tak niezwykłym czasie, kiedy cieszymy się bliską perspektywą kanonizacji Papieża Polaka, a zarazem w dniu, w którym cały świat pod przewodnictwem papieża Franciszka kieruje wzrok i serca ku Fatimskiej Pani, zawierzając Jej cały świat. Przez Jej wstawiennictwo Arcybiskup prosił Boga o potrzebne łaski dla zawalowskich parafian na trudy codziennego życia.

Reklama

Homilia wygłoszona przez Księdza Arcybiskupa była jednym wielkim wspomnieniem osoby i życia bł. Jana Pawła II. - W różnych epokach Opatrzność Boża stawia na naszej drodze życia proroków i świadków wiary, którzy mają głosić Boże przesłanie i upominać się o miejsce Boga w naszym życiu. Dla mnie jako drugiego sekretarza Jan Paweł II był wyjątkowym człowiekiem - mówił ten, któremu dane było spędzić 9 lat u boku Ojca Świętego. - Postać Błogosławionego napawa nie tylko mnie, ale nas wszystkich zdumieniem - zauważył Arcybiskup Mokrzycki, by skłonić zgromadzonych do refleksji nad tym, skąd Papież Polak czerpał tyle siły, skąd u Niego był ten szczególny charyzmat… - Gdybyśmy mieli mówić o sposobie bycia Jana Pawła II, to na pewno trzeba by powiedzieć, że to człowiek wiary. Jego myśli ciągle zwracały się ku Panu Bogu. To była jakby nieustanna modlitwa - wspominał. - Jako kapłan miał świadomość, że posługa słowa jest objawieniem tego, co naprzód zostało przygotowane na modlitwie, że prawdy głoszone muszą być najpierw wewnętrznie przeżyte. Muszą się najpierw znaleźć w przestrzeni modlitwy, medytacji - dlatego nigdy nie żałował czasu na modlitwę. (…) Błogosławiony trwał na kolanach przed Bogiem, żył Bogiem i dla Boga. Kto się z Nim zetknął od razu mógł zauważyć Jego głębokie zjednoczenie z Bogiem. Kontakt z Nim zbliżał do Pana Boga. Człowiek zostawał niejako wciągnięty w tajemnice Bożej obecności. Wszystko to płynęło z głębi Jego zjednoczenia z Bogiem przez modlitwę. - Moi Drodzy, jakże cieszą się nasze serca z tego, że świat nie zapomniał o Janie Pawle - mówił Arcybiskup Mokrzycki, kończąc homilię. - Po Jego beatyfikacji wiele osób prosi o relikwie, o modlitwę przy Jego ołtarzu. Powiedziałbym, że Ojciec Święty jest nadal żywy, tyle że w nas. Myślimy o Nim wiedzeni nakazem serca, pragnieniem bycia człowiekiem Bożym, tak jak był nim On - nasz Ojciec Święty. Zarazem chcemy wyrazić w ten sposób dziękczynienie Bogu, że jest możliwe być człowiekiem pięknym i dobrym. Nadto w naszym wspominaniu o Ojcu Świętym kryje się prośba, abyśmy my sami stawali się lepsi, by lepszymi - dzięki Bożemu błogosławieństwu - stawali się nasi bliscy, rodacy, ojczyzna i cały świat. Aby wszystko stawało się lepsze dzięki działającej w nas łasce Bożej.

Na zakończenie Eucharystii ze wszystkich stron popłynęły słowa wdzięczności. Parafianie dziękowali za wprowadzenie relikwii w 13. Dniu Papieskim, w Roku Wiary: - Cieszymy się z tego daru i zaszczyceni jesteśmy tym, że przekazał go nam osobisty sekretarz i świadek świętości życia Papieża. - Bł. Jan Paweł II został nam dany od Boga jako wielki dar. Bogu chwała! Z Maryją w drodze do świętości. Taką drogą szedł bł. Jan Paweł II i dzisiaj - za Jego przewodnictwem - chcemy iść razem, całą parafią zawalowską, do świętości - mówił Ksiądz Proboszcz, dziękując także parafianom za przygotowanie uroczystości. W ich i swoim imieniu podziękował Księdzu Arcybiskupowi i sekretarzowi - ks. Andrzejowi Legowiczowi, za obecność, wprowadzenie relikwii, za słowo, za wspomnienia… Arcybiskup podarował zgromadzonym wspomnienie o Ojcu Świętym.

- Wszyscy dobrze pamiętamy homilię pogrzebową ówczesnego kard. Ratzingera. Powiedział on wtedy takie zdanie: „Teraz Ojciec Święty Jan Paweł II błogosławi nam z domu Ojca Niebieskiego”. Wtedy jeszcze nie wiedział o tym, o czym teraz chcę wam powiedzieć. Otóż na zakończenie dnia, ok. godz. 22.30 Ojciec Święty zawsze szedł do kaplicy, krótko się modlił, śpiewał Apel Jasnogórski i wracał do pokoju. W ostatnich miesiącach towarzyszyliśmy Mu; kiedy wracaliśmy do sypialni podjeżdżaliśmy wózkiem pod okno, gasiliśmy światło, otwieraliśmy okiennice. Ojciec Święty podnosił się, opierał się o parapet, krótko się modlił, a potem błogosławił. Błogosławił przechadzających się po placu pielgrzymów, błogosławił „wieczne miasto” Rzym, błogosławił cały Kościół, błogosławił nas. Każdego dnia, nie tylko w każdą niedzielę po Aniele Pańskim, nie tylko podczas tego uroczystego błogosławieństwa na Wielkanoc czy na Boże Narodzenie. Niech też dzisiaj wszystkim tutaj zgromadzonym, waszej parafii, wszystkim okolicznym miejscowościom błogosławi, niech błogosławi wam również każdego dnia. Po tych słowach Ksiądz Arcybiskup udzielił błogosławieństwa relikwiami bł. Jana Pawła II, które po Mszy św. każdy mógł ucałować.

Tagi:
Dzień Papieski

Przekazać pochodnię pamięci

2018-10-31 08:30

Monika Jaworska
Edycja bielsko-żywiecka 44/2018, str. IV

Spotkanie słowno-muzyczne i wystawa prac malarskich złożyły się na obchody 18. Dnia Papieskiego, jaki odbył się 15 października w Muzeum św. Jana Sarkandra w Skoczowie

Monika Jaworska
Spotkanie słowno-muzyczne w patio

Wydarzenie rozpoczął występ folklorysty i multiinstrumentalisty Józefa Brody w patio przy budynku muzeum. Zebranych powitał kierownik „Sarkandrówki” Jakub Staroń, który obecnie z Łucją Skrond prowadzi muzeum. – Jako świadkowie pontyfikatu Karola Wojtyły jesteśmy zobowiązani przekazywać pochodnię pamięci kolejnym młodszym pokoleniom – powiedział Jakub Staroń. Józef Broda w wystąpieniu słowno-muzycznym pt. „Spójrz w me serce i choć przez chwilę usłysz, co w nim śpiewa” nawiązywał do wypowiedzi Karola Wojtyły, szczególnie do studium etycznego: „Miłość i odpowiedzialność”. Dzielił się też własnymi przemyśleniami przy dźwiękach instrumentów. – Panie Boże, daj siłę każdemu z nas, abyśmy umieli wybaczać. Ja mam za sobą doświadczenie osobiste, kiedy w ułamku sekund wiedziałem, że z Bożą pomocą zbuduję nowy dom, i spalony... zbudowałem. Jestem w tym samym miejscu i błogosławię każdego poranka swoich sąsiadów – powiedział Józef Broda.

Dalsza część spotkania odbyła się w budynku muzeum, gdzie pracownik UŚ prof. Elżbieta Kuraj opowiedziała o prezentowanej wystawie swoich prac pt. „Widzieć/Wiedzieć”. – Widzieć to wiedzieć. A żeby wiedzieć, to trzeba zobaczyć. Jeżeli wiedzieć, to zrozumieć. Czy wszystko wiemy? Czy widzimy? – mówiła Elżbieta Kuraj. Zwiedzający mogli także zobaczyć okolicznościowe pamiątki po Janie Pawle II: 2 medale i różaniec. – W związku z 18. Dniem Papieskim i 40. rocznicą wyboru kard. Wojtyły na Stolicę Piotrową zaprezentowaliśmy dwa pierwsze medale z pontyfikatu Jana Pawła II, które są wykonane z brązu, pozłacane, nienumerowane, jeśli chodzi o rok samego pontyfikatu.

Na świecie jest ich 1200, z czego 2 mamy z muzeum. Takie medale Ojciec Święty rozdawał delegacjom, osobom prywatnym przy wizytach oficjalnych. Oprócz nich prezentujemy różaniec papieski – jego poszczególne elementy wykonane są z brązu pozłacanego. A jak wiemy – Jan Paweł II powierzył swój pontyfikat Matce Bożej – zauważył Jakub Staroń.

Spotkanie z wernisażem zorganizowało Muzeum Parafialne św. Jana Sarkandra i Stowarzyszenie Panorama Sztuki Chrześcijańskiej „Musica Sacra”. Wystawa będzie czynna do połowy listopada. Kolejna – fotograficzna – będzie dotyczyła 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Muniek Staszczyk trafił do szpitala

2019-07-18 14:41

Muniek Staszczyk, pochodzący z Częstochowy lider zespołu T.Love podczas krótkiego pobytu w Londynie z powodu nagłej choroby trafił do miejscowego szpitala, gdzie jest poddawany leczeniu.

- Jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo - podał na FB Paweł Walicki z ART2 Music Management.

"Jednak z uwagi na stan zdrowia artysty jesteśmy zmuszeni do odwołania najbliższych koncertów" - dodał Walicki.

Zobacz także:
Przeczytaj także: Muniek Staszczyk: czuję, że Bóg mnie kocha
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Papież planuje kongres na temat zrównoważonego rozwoju

2019-07-22 13:23

ts (KAI) / Asyż

Z inicjatywy papieża Franciszka młodzi naukowcy i przedsiębiorcy będą dyskutować wiosną przyszłego roku w Asyżu na temat globalnego paktu dla zrównoważonego rozwoju. Spotkanie ok. 500 młodych poniżej 35. roku życia w dniach 24 i 25 marca będzie wstępem do trzydniowego kongresu z udziałem światowej sławy ekonomistów i działaczy społecznych.

Grzegorz Gałązka

Swój udział w kongresie w Asyżu zapowiedzieli m. in. laureat Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii Amartya Sen, szef amerykańskiej sieci zrównoważonego rozwoju Jeffrey Sachs i krytykująca globalizację Vandana Shiva. Potwierdzona też została obecność w tym czasie w Asyżu papieża Franciszka, powiedział rzecznik organizatorów pytany przez niemiecką agencję katolicką KNA.

Według wstępnego programu wśród referentów i dyskutantów będą też laureat Pokojowej Nagrody Nobla Muhammad Yunus, twórca idei mikrokredytów, szwajcarski ekonomista Bruno S. Frey, twórca „Slow-Foodów” Carlo Petrini, Tony Meloto z Filipin, inicjator programu walki z ubóstwem w jego kraju oraz Kate Raworth, zajmująca się badaniami nad zrównoważonym rozwojem.

Organizatorem konferencji jest zakon franciszkanów w Asyżu. W odróżnieniu od tradycyjnych kongresów, ten w mieście św. Franciszka będzie też zawierał takie elementy, jak refleksja i cisza, sztuka i duchowość, zapowiadają franciszkanie.

O swojej inicjatywie poinformował papież Franciszek już w maju w specjalnym przesłaniu. Podkreślił wówczas, że los naszej planety zależy od nowej gospodarki. W konferencji będą uczestniczyć ludzie, którzy w swoich badaniach naukowych oraz w praktyce zajmują się poszukiwaniem alternatywnych rozwiązań w gospodarce, „takiej, która nie zabija, a pozwala żyć, która włącza, a nie wyklucza”, zapowiedział papież i podkreślił, że potrzebny jest model gospodarczy oparty na zasadzie solidarności i równości.

Hasło kongresu „The Economy of Francesco” nawiązuje do założyciela wspólnoty franciszkańskiej, św. Franciszka z Asyżu (1181/82-1226), którego wielkimi cechami było ubóstwo i wielbienie dzieła stworzenia. Papież Franciszek nazwał go „wzorem do naśladowania w dziedzinie troski o słabszych oraz o całą ekologię”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem