Reklama

Niedziela Kielecka

Inauguracja roku akademickiego w WSD

Wyższe Seminarium Duchowne w Kielcach – najstarsza uczelnia w Kielcach – po raz 286. raz zainaugurowała rok akademicki. Uroczystości, które rozpoczęła Msza św., odbywały się z udziałem władz samorządowych, państwowych, rektorów wyższych uczelni z Kielc, Sandomierza, Krakowa, Lublina, Radomia, parlamentarzystów świętokrzyskich oraz wielu zaproszonych gości. Immatrykulacji czternastu studentów pierwszego roku dokonał prodziekan Wydziału Teologicznego KUL w Lublinie – ks. prof. dr hab. Marek Chmielewski i rektor WSD – ks. dr Grzegorz Kaliszewski.

Bp Kazimierz Ryczan odniósł się do liturgicznego wspomnienia bł. Jana Pawła II i określił kandydatów do kapłaństwa tymi, którzy „odważnie przekroczyli próg nadziei”. Zwracając się do profesorów i alumnów apelował, by w czasach ataku na Kościół i kapłanów Seminarium było monolitem i jednością, by budowało pod przewodnictwem papieża Franciszka Chrystusową Polskę”. Powiedział, że „świat czeka na pasterzy, którzy potrafią przekroczyć próg nadziei”.

Reklama

Ks. prof. Marek Chmielewski tłumaczył klerykom, że ich formacja przebiega na dwóch skrzydłach wiary i rozumu „fides et ratio”. „Inwestujecie w młodość, siły, zdolności, aby dobrze przygotować się do służby Kościołowi i małej ojczyźnie” – mówił.

Marszałek Adam Jarubas powiedział, że rola Kościoła w budowaniu kapitału społecznego, który jest przestrzenią do wartościowych inicjatyw społecznych, służących dobru ogółu, jest nie do przecenienia.

Rektor UJK prof. Jacek Semaniak podkreślał, że każda akademia daje możliwość „szukania i służby”, zdobywania i tworzenia wiedzy, rozumianej w zależności od powołania.

Reklama

W murach WSD rozpoczęło studia 72 alumnów, czternastu z nich to studenci pierwszego roku. Pochodzą z Kielc i rożnych parafii diecezji kieleckiej (dwóch kleryków – z parafii Leszczyny, najstarszy student ukończył 40 lat), trzech przybyło spoza diecezji kieleckiej.

Wykład inauguracyjny pt. „Liturgia źródłem i szczytem życia chrześcijańskiego na przełomie drugiego i trzeciego tysiąclecia” wygłosił ks. prof. Stanisław Czerwik – doktor honoris causa Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie, wybitny liturgista, obserwator obrad Soboru Watykańskiego II, wieloletni profesor WSD w Kielcach. Zauważył, że przez wiele wieków liturgię pojmowano jedynie jako zbiór ceremonii. Dopiero Sobór Watykański II dał odpowiedź, czym jest liturgia i jakie zajmuje miejsce w życiu Kościoła – powiedział. Sobór podjął się odnowy liturgii, dostosowując ją do duchowych potrzeb wspólnoty Chrystusa w poszanowaniu Tradycji. Podkreślał, że „liturgia jest źródłem i szczytem życia Kościoła, źródłem, z którego wypływa cała jego moc. Szczytem jest Eucharystia, ponieważ w niej uobecnia się Pascha Chrystusa Zmartwychwstałego (…) Pierwszym celebransem liturgii jest Chrystus”. Zaznaczył, że istnieje pilna potrzeba „formacji biblijnej i liturgicznej ludu Bożego, pasterzy i wiernych”, by liturgia była przeżywana owocnie i czynnie. Postulował współpracę Dzieła Biblijnego z liturgistami dla pełniejszego zgłębiania tajemnic liturgii, której nie wolno w dowolny sposób modyfikować. Tłumaczył, że klucz do pełnego poznania i czerpania z liturgii leży w zachowaniu równowagi między Tradycją a nowością.

Wyższe Seminarium Duchowne erygował biskup krakowski Felicjan Konstanty Szaniawski w 1726 r. Studia trwają 6 lat. Mieści się w gmachu przy ul. Jana Pawła II. Uczelnia realizuje program filozoficzno-teologiczny we współpracy z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim.

2013-11-07 12:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Źrenica oka biskupa

Niedziela podlaska 41/2017, str. 4

[ TEMATY ]

klerycy

Archiwum WSD

Msza św. prymicyjna, 5 czerwca br., kaplica WSD Drohiczyn. To bardzo ważne wydarzenie dla wspólnoty seminaryjnej

Msza św. prymicyjna, 5 czerwca br., kaplica WSD Drohiczyn. To bardzo ważne wydarzenie dla wspólnoty seminaryjnej

Początek października to czas powrotu studentów na uczelnie. Również do Drohiczyna zjechali klerycy, aby rozpocząć kolejny rok formacji w Wyższym Seminarium Duchownym. Ale jak właściwie wygląda taka formacja? Czy są to studia jak każde inne? Co właściwie dzieje się za murami seminaryjnymi?

CZYTAJ DALEJ

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa Hamburga

2021-09-15 19:08

[ TEMATY ]

biskup

Niemcy

papież Franciszek

rezygnacja

flickr.com/episkopatnews

Franciszek nie przyjął rezygnacji Stefana Heßego z urzędu arcybiskupa Hamburga. Mimo naruszenia obowiązków w zakresie postępowania w przypadkach przemocy seksualnej arcybiskup pozostaje na swoim stanowisku. Oświadczenie nuncjatury apostolskiej w Berlinie ogłosiła 15 września Konferencja Biskupów Niemieckich w Bonn.

55-letni obecnie Heße, były szef personalny i wikariusz generalny archidiecezji kolońskiej, zawiesił swoje obowiązki służbowe po przedstawieniu 18 marca raportu o przestępstwach seksualnych w Kolonii i na ręce papieża zgłosił gotowość ustąpienia z urzędu. Obecnie Watykan postanowił, że Heße, który od 2015 jest arcybiskupem Hamburga, mimo krytyki pod jego adresem, pozostanie na stanowisku.

CZYTAJ DALEJ

Wpatrując się w Prymasa

2021-09-17 08:16

[ TEMATY ]

Maryjne drogi kard. Wyszyńskiego

Wyszyński

pomnik Wyszyńskiego

Karol Porwich/Niedziela

Przebaczenie jest kluczem, który otwiera nasze serca i umysły, tego dowiadujemy się oglądając najnowszy film o kard. Wyszyńskim. „Niedziela” patronuje temu wyjątkowemu obrazowi.

Pracownicy i przyjaciele „Niedzieli” mieli niezwykłą możliwość wzięcia udziału w przedpremierowym seansie filmu, który zapowiada się jako kinowe objawienie tego roku. Na obraz braci Syków „Wyszyński – zemsta czy przebaczenie” czekaliśmy wszyscy z wytęsknieniem; jest on zarazem oficjalną produkcją uroczystości beatyfikacyjnych kard. Stefana Wyszyńskiego oraz m. Róży Czackiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję