Reklama

Nieszawa

Bóg bogaty w miłosierdzie

Wanda Wasicka
Edycja włocławska 1/2003

Dwa święte znaki: obraz "Jezu, ufam Tobie" i relikwie św. Faustyny wędrują po diecezji włocławskiej. Na szlaku peregrynacji znalazła się także parafia św. Jadwigi Śląskiej w Nieszawie, gdzie Obraz i relikwie przebywały od 27 października do 3 listopada ub. r. Wraz z ich przybyciem do Nieszawy rozpoczął się Wielki Tydzień Miłosierdzia, chociaż parafia już cztery lata temu włączyła się w ruch budzenia wrażliwości na Miłosierdzie Boże.
Po raz pierwszy nieszawianie przeżyli tajemnicę Boga bogatego w miłosierdzie podczas rekolekcji wielkopostnych, poprowadzonych przez ks. Marka Kędzierskiego SDB. Powstał wtedy obraz Miłosiernego Chrystusa z wizji św. Faustyny, wg pierwowzoru wileńskiego. Namalował go mieszkaniec Nieszawy, Ryszard Lewandowski.
27 października z uwagi na pogodę raczej nie zachęcał do wyjścia z domów. Padał deszcz i wiał zimny wiatr. Mimo tego na powitanie Obrazu i relikwii przyszły tłumy. Przyjęto je od przedstawicieli parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Kruszynie u stóp Kopca Powstańców, następnie te dwa święte znaki przeniesiono w asyście strażaków i młodzieżowej orkiestry dętej ulicami miasta do kościoła pw. św. Jadwigi Śląskiej, w którym pozostały do 30 października. W tym czasie odbywały się rekolekcje, misje oraz godziny i apele miłosierdzia. Słowo Boże głosił ks. Jerzy Jeżowski z Kalisza. Jego nauczanie przybliżyło wiele tajemnic, a szczególnie tajemnicę pojednania.
30 października do Nieszawy przybył biskup włocławski Bronisław Dembowski. Ksiądz Biskup przewodniczył Mszy św. w kościele farnym. Tego też dnia Obraz i relikwie zostały przeniesione do kościoła pofranciszkańskiego pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, znajdującego się w południowej części miasta.
W uroczystość Wszystkich Świętych relikwie s. Faustyny oraz przechowywane w Nieszawie relikwie św. Jadwigi Królowej, św. Jadwigi Śląskiej i św. Stanisława znalazły się na ołtarzu przed kaplicą cmentarną. W ich obecności uczestniczący w Mszy św. przeżywali tajemnicę świętych obcowania. Liturgii towarzyszył nieszawski obraz Chrystusa Miłosiernego. Tego samego dnia peregrynujący po diecezji obraz "Jezu, ufam Tobie" i relikwiarz św. Faustyny trafiły do kaplicy domu zakonnego Sióstr Serafitek (Obraz został przeniesiony przez młodzież). 2 listopada w kaplicy zgromadzili się na modlitwie m.in. chorzy parafianie.
Modlącym się podczas tego niezwykłego tygodnia wiernym towarzyszyła pieśń Stefana Stuligrosza: Nie lękaj się, Bóg w miłosierdzie bogaty jest, która dwa tygodnie wcześniej ukazała się w tygodniku Niedziela.
3 listopada, po porannej Mszy św. pożegnano Obraz i relikwie. Samochód-kaplicę, w świetle pochodni trzymanych przez ministrantów, eskortował wóz strażacki na sygnale, w towarzystwie kilkunastu innych samochodów.
Kolejnym miejscem w sztafecie modlitwy stał się odległy o kilka kilometrów od Nieszawy Raciążek.
Podsumowując Tydzień Miłosierdzia, podczas którego tak wiele się działo, proboszcz parafii św. Jadwigi Śląskiej - ks. kan. Wojciech Sowa powiedział: "Mam nadzieję, że zarówno słowa, które usłyszeliśmy, i tchnienie ducha, które poczuliśmy, będzie nas przemieniało". Jednocześnie podziękował wszystkim za zaangażowanie i pomoc, m.in. nieszawskiej Straży Pożarnej, Siostrom Serafitkom i miejscowej młodzieży.

Romuald Lipko prosi o modlitwę

2019-07-11 08:31

Romuald Lipko, jeden z najważniejszych twórców Polskiej muzyki rozrywkowej ostatniego półwiecza, kreator drogi muzycznej Budki Suflera, nasz przyjaciel, walczy z chorobą nowotworową - brzmi treść oświadczenia na profilu zespołu.

Archiwum Zespołu

Kilka tygodni temu postawiono wstępną diagnozę. Następnie Romek przebywał w warszawskim szpitalu przy Banacha, a ostatnie dwa tygodnie w klinice w Magdeburgu. To jedyne miejsce na świecie, gdzie podejmuje się walkę z tego typu nowotworami. W Lublinie, Kazimierzu, Warszawie i Magdeburgu byliśmy z nim w stałym kontakcie. Przedwczoraj wróciliśmy z niemieckiej kliniki. Nie nam muzykom relacjonować działania medycyny na najwyższym poziomie, ale zrozumieliśmy jedno. Jest realna szansa zwycięstwa w tej jakże trudnej walce, a stan ducha naszego kolegi jest czynnikiem niezwykle ważnym.

Jeśli Jego rozmowa z kimś z nas była lub jest możliwa, to Romek najchętniej mówi o nowych piosenkach, jesiennych koncertach i nowoczesnych aranżacjach. Mając świadomość swojej dolegliwości planuje i marzy…

Zwracamy się z prośbą do wszystkich, którym piosenki Romka sprawiły kiedykolwiek radość o choćby malutki, ale szczery gest wsparcia, o króciutką, życzliwą myśl, o pełne uśmiechu wspomnienie samego siebie słuchającego Jego muzyki… - proszą przyjaciele z zespołu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Ruszyły zapisy na modlitewne wydarzenie „Polska pod Krzyżem”

2019-07-17 14:24

Magdalena Kowalewska-Wojtak

Organizatorzy Wielkiej Pokuty i Różańca do Granic 14 września zapraszają na górę Świętego Krzyża w diecezji sandomierskiej wszystkich, którzy chcą postawić krzyż w centrum swojego życia i Polski.

materiały prasowe

- Pragniemy zaprosić Polaków w kraju i za granicą do tego, aby wyznali wiarę w Jezusa Chrystusa, nawrócili się i postawili krzyż w centrum swojego życia. Zapraszamy do budowania społeczeństwa miłości w Polsce i Europie - mówi jeden z współorganizatorów modlitewnego czuwania Maciej Bodasiński z Fundacji Solo Dios Basta. Tłumaczy, że celem wydarzenia jest zatrzymanie tego wszystkiego, co nas frustruje i męczy, co staje się tematami pierwszych stron gazet. - Do odnowy w naszym społeczeństwie potrzeba Jezusa Chrystusa i Jego Krzyża. Chcemy przypomnieć, że początkiem naszej współczesnej cywilizacji i państwa polskiego jest Chrystus, który umarł za nas krzyżu - dodaje Maciej Bodasiński.

- Mimo osób żyjących głęboką wiarę, wśród większości katolików prawdziwy krzyż jest odrzucany. Na całym świecie atak na Kościół nabiera na sile, tracimy młodzież, coraz częściej rozpadają się związki małżeńskie, a na ulicach naszych miast dokonują się publicznie grzechy - mówi „Niedzieli” Lech Dokowicz z Fundacji Solo Dias Basta.  Organizatorzy wskazują, że duchowe zwycięstwo może przyjść tylko przez Chrystusowy krzyż. 

- Celem tego wydarzenia jest to, aby rany, które pojawiają się w Kościele leczyć przez modlitwę. Chcemy, aby jak najwięcej świeckich i kapłanów stanęło razem pod krzyżem. Przez modlitwę chcemy ożywiać życie sakramentalne w Polsce i przywracać szacunek do stanu kapłańskiego - podkreśla Maciej Bodasiński.

Wydarzenie odbędzie się w najstarszym polskim sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego w Nowej Słupi. Gospodarzami modlitewnego spotkania „Polska pod Krzyżem” będą Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej. Organizatorzy modlitewnego czuwania chcą, aby w sanktuarium, w którym modlił się przed wyruszeniem pod Grunwald król Władysław Jagiełło, przybyło jak najwięcej Polaków .

Ze względu na ograniczoną ilość miejsc w sanktuarium na stronie internetowej www.polskapodkrzyzem.pl rozpoczęły się zapisy. Każda z zarejestrowanych osób otrzyma bezpłatną wejściówkę i indywidualny kod QR. - Jeśli okaże się, że frekwencja dopisuje, będziemy otwierać kolejne punkty modlitewne wokół Góry Świętego Krzyża - tłumaczy Maciej Bodasiński. Zaznacza, że wydarzenie ma być zachętą dla innych, aby w różnych miejscach Polski tego dnia organizowali się na modlitwie i adoracji krzyża.

Na stronie internetowej wydarzenia znajduje się mapa, gdzie poszczególne grupy, zakony czy parafie mogą zgłaszać swoją duchową łączność.- To wydarzenie ma prowadzić nas ku pokojowi i jedności oraz otwierać na działanie łaski Bożej - dodaje Bodasiński.

Teren wokół sanktuarium należy do Świętokrzyskiego Parku Narodowego. - Chcemy z wielkim jego poszanowaniem i we współpracy z władzami parku przeprowadzić to spotkanie - mówi Maciej Bodasiński. Organizatorzy podkreślają, że wydarzenie nie zagrozi przyrodzie. Posługujący wolontariusze zobowiązali się, że posprzątają teren na Łysej Górze, najpóźniej do następnego dnia. Ponadto planowana jest kampania informacyjna na temat ekologicznego charakteru świętokrzyskiego wydarzenia.

Modlitwa rozpocznie się w południe w święto Podwyższenia Krzyża Świętego, 14 września. Zaplanowano liczne konferencje i świadectwa, a także procesyjne przejście pod Krzyż. W sanktuarium będzie można wyspowiadać się. Centralnym punktem będzie Msza św., której będzie przewodniczył ordynariusz sandomierski bp Krzysztof Nitkiewicz. Spotkanie zakończy się nocnym czuwaniem modlitewnym, które potrwa do następnego dnia, którego przypada  wspomnienie Matki Boskiej Bolesnej.

Wydarzenie organizuje Fundacja Solo Dias i Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej. Patronat medialny nad modlitewnym spotkaniem „Polska pod Krzyżem” objął Tygodnik Katolicki „Niedziela”.

W 2016 roku Wielka Pokuta na Jasnej Górze zgromadziło ok. 150 tys. wiernych. Z kolei w organizowanym w "Różańcu do Granic" w ponad 20 przygranicznych diecezjach, gdzie znajdowało się kilkaset punktów modlitwy uczestniczyło, około miliona osób.

Magdalena Kowalewka-Wojtak

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem