Reklama

Nieszawa

Bóg bogaty w miłosierdzie

Wanda Wasicka
Edycja włocławska 1/2003

Dwa święte znaki: obraz "Jezu, ufam Tobie" i relikwie św. Faustyny wędrują po diecezji włocławskiej. Na szlaku peregrynacji znalazła się także parafia św. Jadwigi Śląskiej w Nieszawie, gdzie Obraz i relikwie przebywały od 27 października do 3 listopada ub. r. Wraz z ich przybyciem do Nieszawy rozpoczął się Wielki Tydzień Miłosierdzia, chociaż parafia już cztery lata temu włączyła się w ruch budzenia wrażliwości na Miłosierdzie Boże.
Po raz pierwszy nieszawianie przeżyli tajemnicę Boga bogatego w miłosierdzie podczas rekolekcji wielkopostnych, poprowadzonych przez ks. Marka Kędzierskiego SDB. Powstał wtedy obraz Miłosiernego Chrystusa z wizji św. Faustyny, wg pierwowzoru wileńskiego. Namalował go mieszkaniec Nieszawy, Ryszard Lewandowski.
27 października z uwagi na pogodę raczej nie zachęcał do wyjścia z domów. Padał deszcz i wiał zimny wiatr. Mimo tego na powitanie Obrazu i relikwii przyszły tłumy. Przyjęto je od przedstawicieli parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Kruszynie u stóp Kopca Powstańców, następnie te dwa święte znaki przeniesiono w asyście strażaków i młodzieżowej orkiestry dętej ulicami miasta do kościoła pw. św. Jadwigi Śląskiej, w którym pozostały do 30 października. W tym czasie odbywały się rekolekcje, misje oraz godziny i apele miłosierdzia. Słowo Boże głosił ks. Jerzy Jeżowski z Kalisza. Jego nauczanie przybliżyło wiele tajemnic, a szczególnie tajemnicę pojednania.
30 października do Nieszawy przybył biskup włocławski Bronisław Dembowski. Ksiądz Biskup przewodniczył Mszy św. w kościele farnym. Tego też dnia Obraz i relikwie zostały przeniesione do kościoła pofranciszkańskiego pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, znajdującego się w południowej części miasta.
W uroczystość Wszystkich Świętych relikwie s. Faustyny oraz przechowywane w Nieszawie relikwie św. Jadwigi Królowej, św. Jadwigi Śląskiej i św. Stanisława znalazły się na ołtarzu przed kaplicą cmentarną. W ich obecności uczestniczący w Mszy św. przeżywali tajemnicę świętych obcowania. Liturgii towarzyszył nieszawski obraz Chrystusa Miłosiernego. Tego samego dnia peregrynujący po diecezji obraz "Jezu, ufam Tobie" i relikwiarz św. Faustyny trafiły do kaplicy domu zakonnego Sióstr Serafitek (Obraz został przeniesiony przez młodzież). 2 listopada w kaplicy zgromadzili się na modlitwie m.in. chorzy parafianie.
Modlącym się podczas tego niezwykłego tygodnia wiernym towarzyszyła pieśń Stefana Stuligrosza: Nie lękaj się, Bóg w miłosierdzie bogaty jest, która dwa tygodnie wcześniej ukazała się w tygodniku Niedziela.
3 listopada, po porannej Mszy św. pożegnano Obraz i relikwie. Samochód-kaplicę, w świetle pochodni trzymanych przez ministrantów, eskortował wóz strażacki na sygnale, w towarzystwie kilkunastu innych samochodów.
Kolejnym miejscem w sztafecie modlitwy stał się odległy o kilka kilometrów od Nieszawy Raciążek.
Podsumowując Tydzień Miłosierdzia, podczas którego tak wiele się działo, proboszcz parafii św. Jadwigi Śląskiej - ks. kan. Wojciech Sowa powiedział: "Mam nadzieję, że zarówno słowa, które usłyszeliśmy, i tchnienie ducha, które poczuliśmy, będzie nas przemieniało". Jednocześnie podziękował wszystkim za zaangażowanie i pomoc, m.in. nieszawskiej Straży Pożarnej, Siostrom Serafitkom i miejscowej młodzieży.

Reklama

Uboga wdowa i sędzia

2019-10-16 12:28

O. Krzysztof Osuch SJ
Niedziela Ogólnopolska 42/2019, str. 25

stock.adobe.com

W dzisiejszej Ewangelii Jezus kreśli dwie postacie. Jedną z nich jest uboga wdowa. W czasach Jezusa wdowa była skrajnym przykładem osoby uciśnionej. Często nie posiadała środków do zaspokojenia elementarnych potrzeb życiowych. Taka właśnie wdowa jest ofiarą podwójnego bezprawia: aroganckiej siły przeciwnika, który jest bogaty i może opłacić i przekupić sądy, oraz niewzruszonej obojętności sędziego.

Sędzia to druga postać przypowieści. Jest obojętny i cyniczny wobec cierpienia kobiety. Jest praktycznym ateistą, nie liczy się z Bogiem ani przykazaniami. W konsekwencji nie liczy się z ludźmi. Jest zamknięty w skorupie własnego egoizmu, nie interesują go sprawiedliwość ani cierpienie człowieka niesłusznie skrzywdzonego.

Jezusowi w tej przypowieści zapewne nie chodzi o napiętnowanie korupcji i niesprawiedliwości sędziów. Nie chodzi Mu też zapewne jedynie o wzbudzenie empatii i solidarności z ubogimi. Pragnie On nam raczej uświadomić ogromną moc cierpliwej modlitwy i zaufania Bogu.

Kobieta, chociaż wydaje się na przegranej pozycji, nie poddaje się. Odkrywa słaby punkt sędziego – egoizm, snobizm. I wykorzystuje go, nieustannie nachodząc sędziego, naprzykrzając się mu. Arogancki sędzia wysłuchuje jej, aby go więcej nie zadręczała.

Postawa kobiety wskazuje na podwójną „broń”, którą możemy stosować wobec Pana Boga. Pierwszą jest ludzka słabość. Kobieta nie ma nic do stracenia, może więc z całą determinacją walczyć. Jej słabość ostatecznie zwycięża z siłą niesprawiedliwego sędziego. Pan Bóg ceni słabość, ubóstwo, pokorę. One sprawiają, że nie pozostaje obojętny wobec ludzkich próśb.

Drugą bronią tej kobiety są upór i cierpliwość. Kto potrafi czekać i nalegać jak ona, zostanie wysłuchany, choćby z tego względu, by się już nie naprzykrzał i nie zawracał głowy. Przypowieść Jezusa ukazuje tajemniczą siłę modlitwy. Nawet jeśli wyczerpiemy wszystkie możliwości, pozostaje cierpliwość modlitwy. Tajemnica zmian jest ukryta w nieskończonej cierpliwości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Arcybiskup Paryża z nietypowym zaproszeniem dla dzieci na całym świecie

2019-10-21 21:17

azr (KAI) / Paryż

Arcybiskup Paryża Michel Aupetit zachęca dzieci z całego świata do udziału w konkursie na rysunek przedstawiający paryską katedrę Notre-Dame. Najlepsze prace zostaną wydrukowane na osłonie rusztowań, ustawionych wokół remontowanej świątyni.

pixabay.com

Konkurs przygotowany przez arcybiskupa Paryża z myślą o dzieciach ze wszystkich krajów na świecie potrwa do 1 marca. Do tego czasu dzieci mogą nadsyłać rysunki, przedstawiające katedrę "jaką znają i jaką sobie wyobrażają". Najlepsze spośród nadesłanych prac, zostaną wydrukowane na osłonie rusztowań, a także w specjalnej publikacji, przygotowanej z okazji rocznicy tragicznego pożaru paryskiej świątyni.

"Wasza dzisiejsza refleksja jest dla nas ważna, ponieważ to wy będziecie w przyszłości tymi młodymi i dorosłymi, którzy przybędą do tej odnowionej katedry, której drzwi będą dla was szeroko otwarte" - mówi w imieniu metropolity Paryża wikariusz generalny stołecznej diecezji, bp Benoist de Sinety.

Prace konkursowe można nadsyłać na adres: Opération “Dessine-moi Notre-Dame” 10 rue du Cloître Notre-Dame 75004 Paris Francja

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem