Reklama

Pokazał, jak żyć i wierzyć

2013-11-13 13:49

Maria Szado
Edycja zamojsko-lubaczowska 46/2013, str. 4

Maria Szado

Liturgiczne wspomnienie bł. ks. Jerzego Popiełuszki oraz rocznica jego męczeńskiej śmierci przypada 19 października. Dzień wcześniej z tej okazji w Biłgoraju odbyła się uroczystość religijno-patriotyczna. Rozpoczęła się Mszą św. w kościele pw. św. Jerzego. – Dzisiaj chcemy wspomnieć jego osobę, chcemy modlić się do Boga przez jego wstawiennictwo, byśmy umiłowali to, o co wołał i za co oddał życie, byśmy umiłowali prawdę, sprawiedliwość, byśmy miłowali nasz Kościół, byśmy miłowali naszą Ojczyznę, a św. Jerzy niech będzie naszym wzorem i nas wspomaga w niełatwych czasach, które przeżywa nasza Ojczyzna i świat cały – zachęcał do wspólnej modlitwy proboszcz parafii ks. kan. Stanisław Michał Budzyński. Witając przybyłych na tę uroczystość, kapłan zwrócił się szczególnie do pocztów sztandarowych i do młodzieży: – Uczcie się od naszego Patrona umiłowania Ojczyzny, umiłowania tego, co piękne, co dobre, co prawdziwe, choć niełatwo dzisiaj tymi wartościami żyć.

Kazanie wygłosił gość ks. kan. Jan Chmiel, senior, wielki patriota, długoletni proboszcz parafii w Hucisku. Kaznodzieja słowami rysował postać bł. ks. Jerzego Popiełuszki, wszystkie ważne wydarzenia, które kształtowały jego człowieczeństwo i kapłaństwo. Odwołując się także do wspomnień mamy bł. Kapłana, mówił o jego niezwykłej postawie w wyznawaniu wiary, wrażliwości na krzywdy, cierpienia i potrzeby innych. – 19 października 1984 r., podczas wieczornego nabożeństwa dla środowisk robotniczych w Bydgoszczy, parę godzin przed niespodziewaną śmiercią męczeńską, wygłosił ks. Jerzy rozważanie religijno-patriotyczne, którego treść można uznać za kwintesencję jego kaznodziejstwa i za duchowy testament pozostawiony narodowi polskiemu. Myślą przewodnią tego testamentu jest wezwanie, by zło zwyciężać dobrem. Mówił: „Tylko ten może zwyciężyć zło, kto sam jest bogaty w dobro. (…) Zwyciężać zło dobrem, to zachować wierność prawdzie” – mówił ks. Chmiel.

Przyzywając wstawiennictwa Matki Najświętszej Królowej Polski i świętych patronów, bł. ks. Jerzego, pokorne pełne ufności błagania w imieniu zgromadzonych przedstawiał wicestarosta Stanisław Schodziński. Dary ołtarza przyniesione przez młodzież to wyraz gotowości do pełnienia woli Ojca na wzór Chrystusa.

Reklama

Po Eucharystii młodzież z LO im. ONZ w Biłgoraju przedstawiła montaż słowno-muzyczny, którego scenariusz, odchodząc od schematu, opracowała katechetka Małgorzata Polańska. Dziewczęta i chłopcy przybliżyli zebranym myśli bł. ks. Jerzego w bardzo oryginalny sposób. Wykorzystali fragmenty kazań kapłana męczennika, aby w scenach z życia pokazać cel i sens życia. A najpełniej oddają to słowa zaśpiewanej piosenki: „Był gotowy na wszystko, bo miał ufność w Panu, solidarność i bliskość budował pomału. Nie lękał się, bo wiedział, że mogą zabić ciało i więcej nic nie mogą i tak zwycięży prawość. Pokazał nam ks. Jerzy, jak mamy żyć i wierzyć, jak siebie innym dać i jak pokonać strach, by nie dać się zniewolić, by razem być w niedoli, by nie zamykać ust, gdy źle się dzieje tu. Był gotowy na wszystko, bo znał prawdy cenę”. Ta część uroczystości zakończyła się wspólnym odśpiewaniem pieśni „Nie rzucim, Chryste”.

Głos zabrał również starosta biłgorajski. – Ważne jest, że umieliśmy znaleźć czas, aby się spotkać, zastanowić nad minionymi wydarzeniami, które na zawsze ukształtowały naszą historię, a i nasze charaktery i naszą narodową tożsamość. Dzisiaj jest czas na refleksję i modlitwę nie tylko za naszych męczenników, wśród których jest ks. Jerzy Popiełuszko. Modlimy się dziś o siłę i o mądrość, aby codziennie umieć odróżniać dobro od zła – powiedział m.in. starosta Marian Tokarski.

Na zakończenie uroczystości pod tablicą upamiętniającą ks. Jerzego, umieszczoną na ścianie świątyni, zostały złożone wiązanki kwiatów i wieńce. Składali je starostowie, członek zarządu powiatu, burmistrz i przewodniczący Rady Miasta oraz kapitan Stanisław Mazur, delegacje Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Papieża Jana Pawła II, NSZZ „Solidarność” Oddział Biłgoraj, Światowego Związku Żołnierzy AK, Obywatelskiego Komitetu Rejonowego Ziemi Biłgorajskiej oraz Stowarzyszenia Internowanych Zamojszczyzny, Urzędu Gminy Biłgoraj i Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej. Uroczystość została zorganizowana przez Starostwo Powiatowe, LO im. ONZ oraz parafię pw. św. Jerzego w Biłgoraju.

Reklama

Trwają uroczystości pogrzebowe śp. prof. Jana Szyszki

2019-10-16 07:13

W środę 16 października, o godz. 11:00 rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe prof. Jana Szyszko, byłego ministra środowiska i wieloletniego posła. W wydarzeniu zaplanowano udział najwyższych rangą urzędników państwowych.

Krzysztof Sitkowski/KPRP
MK

Ceremonia rozpoczęła się o godz. 11.00 Mszą św. w Parafii Rzymskokatolickiej Najświętszego Serca Pana Jezusa (Warszawa - Stara Miłosna, ul. Borkowska 1). Następnie zaplanowany jest przemarsz konduktu żałobnego na Cmentarz Rzymskokatolicki (ul. Gościniec 2, Warszawa - Stara Miłosna) gdzie odbędzie się ceremonia pogrzebowa. Prosimy o przybycie na uroczystości pogrzebowe do godz. 10.30.


Krzysztof Sitkowki/KPPR
MK

MK
MK
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Weekend rodzinny z Jackiem Pulikowskim w Oławie

2019-10-16 21:45

Anna Majowicz

Jacek Pulikowski – autor licznych publikacji o tematyce rodzinnej, w nadchodzący weekend gościć będzie w Centrum Formacji, przy parafii pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Oławie.

ekai.pl
Jacek Pulikowski

Plan wydarzenia:

Piątek, 18.10.2019 r.:

18.00 Eucharystia – ze słowem Jacka Pulikowskiego

19.00 – 20.30 Wykład dla kobiet: ,,Instrukcja obsługi mężczyzny”

Sobota, 19.10.2019 r.:

9.00 Eucharystia – ze słowem J.Pulikowskiego ,,Dojrzała miłość w dojrzałym wieku”

9.00 – 17.00 Warsztaty dla ojców ,,Ojcostwo a praca”

10.00 – 14.00 Warsztaty dla kobiet ,,Cenniejsza niż perły”

15.30 – 17.00 Wykład dla narzeczonych I małżonków ,,Rodzina. Najważniejsza firma na świecie”

18.00 Eucharystia – ze słowem J. Pulikowskiego ,, Odcinanie pępowiny”

19.00 – 20.30 Wykład dla mężczyzn: ,,Jak rozumieć kobietę? Czy niemożliwe jest możliwe?”

Niedziela, 20.10.2019 r.:

8.00 – 19.30 Eucharystie ze słowem J. Pulikowskiego ,,Relacje rodzinne – wyzwania na dzisiejsze czasy”

13.00 – 19.00 Rejonowy Dzień Wspólnoty (RDW) Ruchu Światło – Życie: ,,Moja wola I moja wolność”.

Więcej informacji i formularze zapisów na stronie Fundacji DlaRodziny: www.dlarodziny.eu

Serdecznie zapraszamy! 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem