Reklama

Pokazał, jak żyć i wierzyć

2013-11-13 13:49

Maria Szado
Edycja zamojsko-lubaczowska 46/2013, str. 4

Maria Szado

Liturgiczne wspomnienie bł. ks. Jerzego Popiełuszki oraz rocznica jego męczeńskiej śmierci przypada 19 października. Dzień wcześniej z tej okazji w Biłgoraju odbyła się uroczystość religijno-patriotyczna. Rozpoczęła się Mszą św. w kościele pw. św. Jerzego. – Dzisiaj chcemy wspomnieć jego osobę, chcemy modlić się do Boga przez jego wstawiennictwo, byśmy umiłowali to, o co wołał i za co oddał życie, byśmy umiłowali prawdę, sprawiedliwość, byśmy miłowali nasz Kościół, byśmy miłowali naszą Ojczyznę, a św. Jerzy niech będzie naszym wzorem i nas wspomaga w niełatwych czasach, które przeżywa nasza Ojczyzna i świat cały – zachęcał do wspólnej modlitwy proboszcz parafii ks. kan. Stanisław Michał Budzyński. Witając przybyłych na tę uroczystość, kapłan zwrócił się szczególnie do pocztów sztandarowych i do młodzieży: – Uczcie się od naszego Patrona umiłowania Ojczyzny, umiłowania tego, co piękne, co dobre, co prawdziwe, choć niełatwo dzisiaj tymi wartościami żyć.

Kazanie wygłosił gość ks. kan. Jan Chmiel, senior, wielki patriota, długoletni proboszcz parafii w Hucisku. Kaznodzieja słowami rysował postać bł. ks. Jerzego Popiełuszki, wszystkie ważne wydarzenia, które kształtowały jego człowieczeństwo i kapłaństwo. Odwołując się także do wspomnień mamy bł. Kapłana, mówił o jego niezwykłej postawie w wyznawaniu wiary, wrażliwości na krzywdy, cierpienia i potrzeby innych. – 19 października 1984 r., podczas wieczornego nabożeństwa dla środowisk robotniczych w Bydgoszczy, parę godzin przed niespodziewaną śmiercią męczeńską, wygłosił ks. Jerzy rozważanie religijno-patriotyczne, którego treść można uznać za kwintesencję jego kaznodziejstwa i za duchowy testament pozostawiony narodowi polskiemu. Myślą przewodnią tego testamentu jest wezwanie, by zło zwyciężać dobrem. Mówił: „Tylko ten może zwyciężyć zło, kto sam jest bogaty w dobro. (…) Zwyciężać zło dobrem, to zachować wierność prawdzie” – mówił ks. Chmiel.

Przyzywając wstawiennictwa Matki Najświętszej Królowej Polski i świętych patronów, bł. ks. Jerzego, pokorne pełne ufności błagania w imieniu zgromadzonych przedstawiał wicestarosta Stanisław Schodziński. Dary ołtarza przyniesione przez młodzież to wyraz gotowości do pełnienia woli Ojca na wzór Chrystusa.

Reklama

Po Eucharystii młodzież z LO im. ONZ w Biłgoraju przedstawiła montaż słowno-muzyczny, którego scenariusz, odchodząc od schematu, opracowała katechetka Małgorzata Polańska. Dziewczęta i chłopcy przybliżyli zebranym myśli bł. ks. Jerzego w bardzo oryginalny sposób. Wykorzystali fragmenty kazań kapłana męczennika, aby w scenach z życia pokazać cel i sens życia. A najpełniej oddają to słowa zaśpiewanej piosenki: „Był gotowy na wszystko, bo miał ufność w Panu, solidarność i bliskość budował pomału. Nie lękał się, bo wiedział, że mogą zabić ciało i więcej nic nie mogą i tak zwycięży prawość. Pokazał nam ks. Jerzy, jak mamy żyć i wierzyć, jak siebie innym dać i jak pokonać strach, by nie dać się zniewolić, by razem być w niedoli, by nie zamykać ust, gdy źle się dzieje tu. Był gotowy na wszystko, bo znał prawdy cenę”. Ta część uroczystości zakończyła się wspólnym odśpiewaniem pieśni „Nie rzucim, Chryste”.

Głos zabrał również starosta biłgorajski. – Ważne jest, że umieliśmy znaleźć czas, aby się spotkać, zastanowić nad minionymi wydarzeniami, które na zawsze ukształtowały naszą historię, a i nasze charaktery i naszą narodową tożsamość. Dzisiaj jest czas na refleksję i modlitwę nie tylko za naszych męczenników, wśród których jest ks. Jerzy Popiełuszko. Modlimy się dziś o siłę i o mądrość, aby codziennie umieć odróżniać dobro od zła – powiedział m.in. starosta Marian Tokarski.

Na zakończenie uroczystości pod tablicą upamiętniającą ks. Jerzego, umieszczoną na ścianie świątyni, zostały złożone wiązanki kwiatów i wieńce. Składali je starostowie, członek zarządu powiatu, burmistrz i przewodniczący Rady Miasta oraz kapitan Stanisław Mazur, delegacje Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Papieża Jana Pawła II, NSZZ „Solidarność” Oddział Biłgoraj, Światowego Związku Żołnierzy AK, Obywatelskiego Komitetu Rejonowego Ziemi Biłgorajskiej oraz Stowarzyszenia Internowanych Zamojszczyzny, Urzędu Gminy Biłgoraj i Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej. Uroczystość została zorganizowana przez Starostwo Powiatowe, LO im. ONZ oraz parafię pw. św. Jerzego w Biłgoraju.

Reklama

Watykan: w listopadzie Franciszek odwiedzi Tajlandię i Japonię

2019-07-18 13:09

kg (KAI/RD) / Watykan

W dniach 19-26 listopada Franciszek odbędzie swą siódmą w tym roku a 32. od początku pontyfikatu podróż zagraniczną – tym razem do Tajlandii i Japonii. Będzie to zarazem jego ósma wyprawa do Azji i druga, podczas której przeleci nad przestrzenią powietrzną komunistycznych Chin. Po raz pierwszy doszło do tego w połowie sierpnia 2014, gdy Ojciec Święty odwiedził Koreę Południową.

pl.wikipedia.org

Według dotychczasowych, wstępnych ustaleń papieska pielgrzymka apostolska obejmie stolicę Tajlandii – Bangkok oraz Tokio, Hiroszimę i Nagasaki w Japonii, nie można jednak wykluczyć, że do programu wizyty dojdą też inne jeszcze miasta.

Będzie ona miała liczne aspekty duszpasterskie i geopolityczne. Głównymi elementami podróży do Japonii będą uczczenie przez papieża-jezuitę wielowiekowej obecności jego współbraci zakonnych w tym kraju oraz spotkanie z władzami i społeczeństwem państwa, które w tym roku gości spotkanie Grupy 20 i odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu stabilności na Dalekim Wschodzie.

Zdaniem wielu obserwatorów Ojciec Święty, znany ze swego zaangażowania na rzecz pokoju, w Japonii z pewnością poprosi o wybaczenie w imieniu całej ludzkości za bomby atomowe zrzucone przez Amerykanów w sierpniu 1945 na Hiroszimę i Nagasaki. W pewnym sensie „wyręczy” więc ówczesnego prezydenta Stanów Zjednoczonych Baracka Obamę, który w czasie swej wizyty w Japonii w maju 2016 nie zdobył się na podobny gest. Innym pokojowym punktem odniesienia może też być zachęcenie rządu w Tokio, aby nie wyrzekał się konstytucyjnego zakazu posiadania sił zbrojnych, zawartego w art. 9 japońskiej ustawy zasadniczej.

Oba państwa azja6tyckie będą po raz drugi gościły biskupa Rzymu, po św. Janie Pawle II, który odwiedził najpierw Japonię w dniach 23-26 lutego 1981, a następnie Tajlandię – 10-11 maja 1984. Na trasie tej pierwszej podróży znalazły się wówczas te same miasta, w których będzie przebywał teraz papież Bergoglio, podczas gdy program pobytu w Tajlandii obejmował Bangkok, Phanat Nakhon i Sampran.

W tym drugim kraju, którego mieszkańcy w większości wyznają buddyzm, właśnie dialog międzyreligijny będzie z pewnością jednym z najważniejszych punktów programu.

W tym roku Ojciec Święty odwiedził już Panamę (23-25 stycznia), Zjednoczone Emiraty Arabskie (3-5 lutego), Maroko (30-31 marca), Bułgarię i Macedonię Północną (5-7 maja) oraz Rumunię (31 maja-2 czerwca). Na 4-10 września zaplanowano jego podróż do Mozambiku, na Madagaskar i Mauritius.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

100. rocznica powstania Policji Państwowej

2019-07-18 20:13

Agata Pieszko

Z przeprowadzonych w 2019 r. badań opinii publicznej wynika, że 75 % Polaków wystawiło pozytywną ocenę polskiej policji, 89% Polaków powiedziało, że Polska jest krajem, w którym żyje się bezpiecznie, a 98 % rodaków stwierdziło, że czuje się bezpiecznie w okolicach swojego miejsca zamieszkania. To piękny prezent na 100. rocznicę powstania Policji Państwowej.

Agata Pieszko

Obchody 100-lecia Policji Państwowej rozpoczęły się we Wrocławiu 17 lipca. Ten dzień był poświęcony uczczeniu pamięci poległych polskich policjantów. Ciąg dalszy uroczystości miał miejsce 18 lipca. W kościele św. Stanisława, św. Doroty i św. Wacława odprawiono Mszę św., po której na Placu Wolności odbył się uroczysty apel z wręczeniem odznaczeń i nominacji dla funkcjonariuszy policji.

– Tylko w służbie drugiemu policjant może odnaleźć siebie i swoje miejsce w społeczeństwie. Na służbę policjanta należy patrzeć nie jak na każdą inną profesję, ale szukać w niej powołania, pewnej misji. Czy mamy świadomość, że każdego dnia na służbę wychodzi rzesza funkcjonariuszy, aby przede wszystkim służyć człowiekowi? My spokojnie śpimy, pracujemy, spacerujemy, odpoczywamy, a gdzieś na ulicy, w parku, na wodzie, w powietrzu, także przy biurku służbę pełni mnóstwo funkcjonariuszy i funkcjonariuszek. To oni służą człowiekowi każdego dnia i nocy – mówił podczas homilii ks. Stanisław Stelmaszek, kapelan dolnośląskiej policji

W wydarzeniach na Placu Wolności udział wzięli m.in. generalny inspektor Policji Jarosław Szymczyk, wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak, marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski, starosta powiatu wrocławskiego Roman Potocki, wiceprezydent Wrocławia Jakub Mazur oraz Komendant Wojewódzki Policji we Wrocławiu nadinspektor Tomasz Trawiński.

– Kłaniam się przed wami nisko, jako szef polskiej Policji i dziękuję za ten ogromny trud i wysiłek, który włożyliście w taką ocenę i w taki poziom bezpieczeństwa naszej ojczyzny. Bardzo proszę, abyście nie ustawali w tych wysiłkach i kontynuowali tę misję. Misję bezpieczeństwa Polski i Polaków. W sposób szczególny proszę, abyśmy konsekwentnie i bezwzględnie oczyszczali środowisko policyjne z tych, którzy nie są godni nosić munduru, abyśmy zjednoczyli siły i wykluczyli fałszywą zawodową solidarność i abyśmy dbali o tych, którzy rzetelnie i pełni poświęcenia pracują w polskiej Policji – mówił do funkcjonariuszy Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk, komentując wyniki tegorocznych badań opinii publicznej

Obchody święta Policji Państwowej honorowym patronatem objęła Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Elżbieta Witek.

– Bez bezpiecznego państwa nie można budować przyszłości dla naszych obywateli. Dolny Śląsk, miejsce szczególne mojemu sercu, bo jestem stąd, jest terenem trudnym dla policji. Mamy bliskość granic, autostradę A4, drogę S3, jesteśmy świetnie skomunikowani, mamy wielu turystów, bo mamy wiele atrakcji i cieszymy się z tego, ale to są zwiększone zagrożenia i to wymaga zwiększonej czujności. Mundur wiąże się z odwagą, determinacją i honorem, pamiętajcie, abyście nigdy tego honoru nie splamili – przypominała Elżbieta Witek policjantom i policjantkom

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji zakomunikowała, że dzięki 2 edycji Programu Modernizacji Służb Mundurowych do 2020 r. na służy mundurowe, w tym na policję zostaną przekazane środki w wysokości 9,2 mld złotych.

– Chcemy zainwestować w ludzi, którzy na co dzień narażają swoje życie – dodała Elżbieta Witek

Obchody 100. rocznicy powstania Policji Państwowej uświetniła Orkiestra Policyjna Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu na czele z kapelmistrzem nadkom. Adamem Witiwem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem