Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Pokazał, jak żyć i wierzyć

Liturgiczne wspomnienie bł. ks. Jerzego Popiełuszki oraz rocznica jego męczeńskiej śmierci przypada 19 października. Dzień wcześniej z tej okazji w Biłgoraju odbyła się uroczystość religijno-patriotyczna. Rozpoczęła się Mszą św. w kościele pw. św. Jerzego. – Dzisiaj chcemy wspomnieć jego osobę, chcemy modlić się do Boga przez jego wstawiennictwo, byśmy umiłowali to, o co wołał i za co oddał życie, byśmy umiłowali prawdę, sprawiedliwość, byśmy miłowali nasz Kościół, byśmy miłowali naszą Ojczyznę, a św. Jerzy niech będzie naszym wzorem i nas wspomaga w niełatwych czasach, które przeżywa nasza Ojczyzna i świat cały – zachęcał do wspólnej modlitwy proboszcz parafii ks. kan. Stanisław Michał Budzyński. Witając przybyłych na tę uroczystość, kapłan zwrócił się szczególnie do pocztów sztandarowych i do młodzieży: – Uczcie się od naszego Patrona umiłowania Ojczyzny, umiłowania tego, co piękne, co dobre, co prawdziwe, choć niełatwo dzisiaj tymi wartościami żyć.

Kazanie wygłosił gość ks. kan. Jan Chmiel, senior, wielki patriota, długoletni proboszcz parafii w Hucisku. Kaznodzieja słowami rysował postać bł. ks. Jerzego Popiełuszki, wszystkie ważne wydarzenia, które kształtowały jego człowieczeństwo i kapłaństwo. Odwołując się także do wspomnień mamy bł. Kapłana, mówił o jego niezwykłej postawie w wyznawaniu wiary, wrażliwości na krzywdy, cierpienia i potrzeby innych. – 19 października 1984 r., podczas wieczornego nabożeństwa dla środowisk robotniczych w Bydgoszczy, parę godzin przed niespodziewaną śmiercią męczeńską, wygłosił ks. Jerzy rozważanie religijno-patriotyczne, którego treść można uznać za kwintesencję jego kaznodziejstwa i za duchowy testament pozostawiony narodowi polskiemu. Myślą przewodnią tego testamentu jest wezwanie, by zło zwyciężać dobrem. Mówił: „Tylko ten może zwyciężyć zło, kto sam jest bogaty w dobro. (…) Zwyciężać zło dobrem, to zachować wierność prawdzie” – mówił ks. Chmiel.

Przyzywając wstawiennictwa Matki Najświętszej Królowej Polski i świętych patronów, bł. ks. Jerzego, pokorne pełne ufności błagania w imieniu zgromadzonych przedstawiał wicestarosta Stanisław Schodziński. Dary ołtarza przyniesione przez młodzież to wyraz gotowości do pełnienia woli Ojca na wzór Chrystusa.

Reklama

Po Eucharystii młodzież z LO im. ONZ w Biłgoraju przedstawiła montaż słowno-muzyczny, którego scenariusz, odchodząc od schematu, opracowała katechetka Małgorzata Polańska. Dziewczęta i chłopcy przybliżyli zebranym myśli bł. ks. Jerzego w bardzo oryginalny sposób. Wykorzystali fragmenty kazań kapłana męczennika, aby w scenach z życia pokazać cel i sens życia. A najpełniej oddają to słowa zaśpiewanej piosenki: „Był gotowy na wszystko, bo miał ufność w Panu, solidarność i bliskość budował pomału. Nie lękał się, bo wiedział, że mogą zabić ciało i więcej nic nie mogą i tak zwycięży prawość. Pokazał nam ks. Jerzy, jak mamy żyć i wierzyć, jak siebie innym dać i jak pokonać strach, by nie dać się zniewolić, by razem być w niedoli, by nie zamykać ust, gdy źle się dzieje tu. Był gotowy na wszystko, bo znał prawdy cenę”. Ta część uroczystości zakończyła się wspólnym odśpiewaniem pieśni „Nie rzucim, Chryste”.

Głos zabrał również starosta biłgorajski. – Ważne jest, że umieliśmy znaleźć czas, aby się spotkać, zastanowić nad minionymi wydarzeniami, które na zawsze ukształtowały naszą historię, a i nasze charaktery i naszą narodową tożsamość. Dzisiaj jest czas na refleksję i modlitwę nie tylko za naszych męczenników, wśród których jest ks. Jerzy Popiełuszko. Modlimy się dziś o siłę i o mądrość, aby codziennie umieć odróżniać dobro od zła – powiedział m.in. starosta Marian Tokarski.

Na zakończenie uroczystości pod tablicą upamiętniającą ks. Jerzego, umieszczoną na ścianie świątyni, zostały złożone wiązanki kwiatów i wieńce. Składali je starostowie, członek zarządu powiatu, burmistrz i przewodniczący Rady Miasta oraz kapitan Stanisław Mazur, delegacje Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Papieża Jana Pawła II, NSZZ „Solidarność” Oddział Biłgoraj, Światowego Związku Żołnierzy AK, Obywatelskiego Komitetu Rejonowego Ziemi Biłgorajskiej oraz Stowarzyszenia Internowanych Zamojszczyzny, Urzędu Gminy Biłgoraj i Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej. Uroczystość została zorganizowana przez Starostwo Powiatowe, LO im. ONZ oraz parafię pw. św. Jerzego w Biłgoraju.

2013-11-13 13:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Narzędzia ochrony rodzicielskiej – jak zabezpieczyć dzieci przed niebezpiecznymi treściami?

2020-07-09 10:13

[ TEMATY ]

rodzina

dzieci

bezpieczeństwo

smartfon

uzależnienie

Adobe Stock

Aż 80 proc. dzieci nie ma na swoich telefonach zainstalowanych żadnych narzędzi chroniących przed niebezpiecznymi treściami. Dlaczego? Wielu rodziców deklaruje, że nie wie w jaki sposób je zainstalować.

Serię filmów instruktażowych pokazujących krok po kroku, co zrobić, by zmniejszyć ryzyko kontaktu dziecka z niebezpiecznymi treściami znaleźć można na portalu oporonografii.pl.

W Polsce swoje własne telefony z dostępem do Internetu ma coraz więcej młodszych dzieci. Większość z nich nie wyobraża sobie życia bez smartfona i właściwie się z nim nie rozstaje. Oprócz wielu korzyści, jakie niesie ze sobą korzystanie z urządzenia podłączonego do sieci, należy mieć świadomość zagrożeń na jakie narażeni są najmłodsi m.in. na przemoc, agresję czy pornografię.

Tymczasem z badań opublikowanych przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę wynika, że aż 80 proc. dzieci nie ma na swoich telefonach zainstalowanych żadnych tego typu narzędzi. Kwestia ta podnoszona jest także m.in. w polskiej edycji badania EU Kids Online. Dlaczego tak jest? Wielu rodziców deklaruje, że nie czuje się swobodnie w świecie technologii, nie wie co i jak zainstalować.

Dlatego Stowarzyszenie Twoja Sprawa zainicjowało cykl filmów poradnikowych na kanale YouTube, które w prosty sposób przeprowadzą rodziców przez zawiłości oprogramowania ochrony rodzicielskiej na urządzeniach elektronicznych. Dzięki nowoczesnym technologiom można bez problemu monitorować czas, jaki dziecko spędza na poszczególnych aplikacjach, czy też ograniczyć dostęp do niechcianych witryn.

„Poradnik technologiczny dla rodziców” składa się z 6 części. W każdej z nich youtuber Tomasz Sokołowski, współpracujący ze Stowarzyszeniem Twój Sprawa, wyjaśnia, jak chronić dzieci w Internecie z użyciem nowych technologii, które dostarczają wielu narzędzi ochrony rodzicielskiej.

W pierwszej części poradnika można dowiedzieć się, jakie zabezpieczenia oferują operatorzy sieci komórkowych. Druga część podpowiada, jak zabezpieczyć telefony z systemem Android, a jak te z systemem iOS. W trzeciej części pokazane jest jakie można pobrać przykładowe aplikacje zewnętrzne. Czwarta część prezentuje funkcjonowanie narzędzia OpenDNS. W piątej części poradnika zaprezentowane są narzędzia ochrony rodzicielskiej, jakie posiada system Windows. Szósta część prezentuje, jakie oferty posiadają dostawcy Internetu.

CZYTAJ DALEJ

Szumowski o pierwszeństwie w głosowaniu: chcemy, by m.in. osoby starsze przyszły bez obaw

2020-07-10 08:47

[ TEMATY ]

wybory

bezpieczeństwo

wybory 2020

Adobe Stock

Chcemy, by m.in. osoby starsze przyszły do lokalu wyborczego bez obaw, dlatego wprowadziliśmy regulację dotyczącą pierwszeństwa dla nich w głosowaniu - zauważył w piątek w Programie I Polskiego Radia minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Powtórzył też, że głosowanie w lokalu wyborczym jest bezpieczniejsze niż wyjście do sklepu. Szumowski zaznaczył, że przestrzega się tam restrykcyjnie - w przeciwieństwie do wielu innych miejsc - zasad sanitarnych: odpowiedniego dystansu, noszenia maseczek, dezynfekcji rąk i powierzchni.

Równocześnie minister przypomniał, że w II turze wprowadzono pierwszeństwo w głosowaniu dla osób powyżej 60 lat, opiekunów z dziećmi poniżej trzech lat, kobiet w ciąży i niepełnosprawnych. "Chcemy, by każdy miał równie szanse" - podkreślił.

"Głosowanie i wybór prezydenta Rzeczpospolitej jest jednym z niezwykle ważnych aktów, który każdy chciałby i powinien mieć prawo wykonać, nie obawiając się o swoje zdrowie, nie obawiając się o to, że musi stać dłużej w kolejce, szczególnie jeżeli jest osobą, która być może nie ma siły (...) Chcemy, by osoby starsze mogły przyjść spokojnie, bez obaw, bez czekania w kolejce: kobiety w ciąży, osoby niepełnosprawne, z małymi dziećmi" - podkreślił minister.

Odpowiadając na pytanie dotyczące danych, które pokazują, że w tej chwili więcej osób wraca do zdrowia niż zakaża się koronawirusem, powiedział, że oznacza to, że epidemia ma trend spadkowy, a coraz więcej osób jest już odpornych i bezpiecznych.

"Swoją drogą liczba osób chorych w populacji jest bardzo, bardzo mała" - dodał. Minister przytoczył też dane dotyczące przesiewowego badania wybierających się do sanatorium, z których wynika, że spośród ponad 19 tys. takich osób zdiagnozowano jedynie 30 chorych. "Jest to bardzo mało. Poniżej 1,7 promila" - powiedział. Zdaniem ministra to pokazuje, że "wirusa jest naprawdę niewiele".

Liczba zdiagnozowanych osób pod kątem wirusa SARS-CoV-2 od 4 marca, gdy wykryto w Polsce pierwszy przypadek, wynosi obecnie 36 tys. 951, w wyniku zakażenia zmarło 1 551 osób. W czwartek wykryto 262 nowe przypadki choroby, w środę - 277, we wtorek - 257, a w poniedziałek - 205.(PAP)

autorka: Klaudia Torchała

tor/ wj/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję