Reklama

Rekolekcje dla maturzystów

2013-11-26 16:07

PB
Edycja bielsko-żywiecka 48/2013, str. 1

Choć do matur jeszcze daleko, to jednak dla uczniów, których czekają wkrótce ważne decyzje związane z egzaminem dojrzałości i wyborem życiowej drogi, przygotowano, jak co roku, propozycje udziału w rekolekcjach dla maturzystów. Cel organizowania tego typu przedsięwzięć przybliżył w 2004 r. biskup Janusz Zimniak w specjalnym liście wystosowanym do katechetów.

„Tradycyjną, bardzo ważną formę dotarcia do młodzieży w decydującym okresie życia – przed egzaminem maturalnym, kiedy krystalizuje się decyzja dotycząca przyszłej drogi życia i rozeznawanie powołania życiowego – stanowią rekolekcje dla maturzystów. (...) Jak wykazuje doświadczenie, to właśnie na takich rekolekcjach, dających okazję przemyślenia drogi swojego powołania wielu młodych podjęło decyzję życiową, także jeżeli chodzi o wybór kapłańskiej czy zakonnej drogi życia” – czytamy w liście.

Zdający egzamin maturalny w tym roku szkolnym mają do dyspozycji kilka terminów rekolekcji.

Reklama

W terminie 27-30 grudnia 2013 r. organizowane są rekolekcje dla chłopców w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Krakowskiej, Kraków, ul. Podzamcze 8. Przyjazd 27 grudnia do godz. 15.30. Uczestnicy powinni zabrać: Pismo Święte, różaniec, notatnik. Koszt rekolekcji wynosi 60 zł. Zgłoszenia bezpośrednio w Wydziale Katechetycznym Kurii (tel. 33-81-90-606) – do dnia 20 grudnia 2013 r.

W terminach 31 stycznia – 2 lutego 2014 r. lub 4-6 lutego 2014 r. organizowane są rekolekcje dla dziewcząt w Klasztorze Zgromadzenia Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego w Krakowie, ul. Szpitalna 10. Rozpoczęcie pierwszego dnia o godz. 12. Odjazd ostatniego dnia po obiedzie. Koszt: dowolna ofiara. Uczestniczki powinny zabrać: Pismo Święte, notatnik, śpiwór lub zmianę pościeli Kontakt: siostra Halina: halinacss@gmail.com; telefony: 787-683-225 lub 12-422-54-59, 12-357-16-83. Zgłoszenia – do 24 stycznia 2014 r. (dotyczy pierwszego terminu rekolekcji); do 28 stycznia 2014 r. (dotyczy drugiego terminu). Szczegóły na stronie internetowej: www.kanoniczki.pl.

W terminie 31 stycznia – 2 lutego 2014 r. organizowane są rekolekcje dla dziewcząt i chłopców w Pogórzu k. Skoczowa, w parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Przyjazd 31 stycznia do godz. 17. Koszt: 100 zł. Uczestnicy powinni zabrać: Pismo Święte Starego i Nowego Testamentu, różaniec, notatnik, śpiwór i obuwie zamienne. Zgłoszenia bezpośrednio w Wydziale Katechetycznym Kurii (tel. 33-81-90-606) – do dnia 24 stycznia 2014 r.

Tagi:
rekolekcje młodzi maturzyści

Trzy dni dla Pana Boga

2019-05-15 09:02

Maria Palica
Edycja szczecińsko-kamieńska 20/2019, str. 1-3

Maria Palica
Podczas koncertu uwielbienia

Nie bójcie się żyć po Bożemu, a wtedy wasze życie będzie po ludzku przebiegać i wszystko będzie tak jak trzeba. Idźcie w nowy czas stąd, z Goleniowa, niosąc ze sobą doświadczenie troski i życzliwości, jakich tutaj doświadczyliście i przekonanie, że wszystko jest możliwe, gdy się chce.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Abp Depo: niemal codziennie dochodzi do profanacji znaków religijnych

2019-05-19 13:28

ks. mf / częstochowa (KAI)

Niestety i w naszych czasach niemal codziennie dochodzi do profanacji znaków religijnych, w tym Wizerunku Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. Samo dochodzenie konsekwencji prawnych jest niewystarczające. Jako katolicy musimy podejmować kroki do umocnienia naszej wiary – napisał abp Wacław Depo w swoim słowie pasterskim pt. „Maryja Matka Kościoła”, odczytywanym dziś we wszystkich kościołach archidiecezji częstochowskiej.

Marcin Mazur/episkopat.pl

Przypominając o obecności Maryi w tajemnicy Chrystusa i Kościoła abp Depo podkreśla aktualność orędzia fatimskiego. „Wzywając do nawrócenia Maryja zaprasza nas do kultu Jej Niepokalanego Serca” – pisze abp Depo i dodaje: „Dlatego nieustannie podpowiada nam, jak mamy odpowiadać na różne dziejowe zagrożenia. Jej fatimskie orędzie, które jest nadal aktualne, streszcza się w trzech słowach: pokuta, nawrócenie i wiara”.

Metropolita częstochowski wskazuje na wielką wartość nabożeństwa pierwszych pięciu sobót miesiąca. „Sam Chrystus podczas jednego z objawień przypomniał Łucji, że grzechy przeciw Maryi obrażają samego Boga i wyjaśnił dlaczego ma być pięć pierwszych sobót miesiąca. Dzieje się tak ponieważ „...jest pięć rodzajów grzechów, jakimi ludzie obrażają Niepokalane Serce Maryi. Mianowicie bluźnierstwa przeciw Niepokalanemu Poczęciu, przeciwko Dziewictwu Matki Najświętszej, przeciwko Jej Bożemu Macierzyństwu, bluźnierstwa chcących zaszczepić w sercach dzieci obojętność, wzgardę i nienawiść do Matki Najświętszej oraz zniewagi Maryi w Jej wizerunkach”.

„Niestety i w naszych czasach, niemal codziennie dochodzi do profanacji znaków religijnych, w tym Wizerunku Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej, czego byliśmy ostatnio świadkami. Wobec zaistniałej sytuacji, samo dochodzenie konsekwencji prawnych wobec dopuszczających się obrażenia uczuć religijnych ludzi wierzących jest niewystarczające. Jako katolicy musimy podejmować kroki do umocnienia naszej wiary osobistej i wspólnotowej, do jej obrony i ochrony jej wartości, nade wszystko modlitwą” – dodał arcybiskup.

Metropolita częstochowski zarządził, aby na terenie całej archidiecezji częstochowskiej, począwszy od dnia dzisiejszego, została odprawiona 9-dniowa nowenna wynagradzająca Niepokalanemu Sercu Maryi. „Proszę, by dzisiaj po każdej Mszy św. odmówić „Akt wynagrodzenia Niepokalanemu Sercu Maryi”, a w kolejnych ośmiu dniach włączyć go do nabożeństwa majowego” – napisał abp Depo.

„Zachęcam również wszystkich wiernych, by przynajmniej raz w życiu odprawili nabożeństwo pierwszych sobót miesiąca” – napisał metropolita częstochowski.

Odnosząc się do 40. rocznicy pierwszej pielgrzymki św. Jana Pawła II do Ojczyzny, do Częstochowy i na Jasną Górę abp Depo przypomina, że św. Jan Paweł II uczył nas miłości i zawierzenia Maryi. „Zdajemy sobie sprawę – zwłaszcza w obliczu ostatnich wydarzeń i podziałów społecznych, że wciąż nie dorastamy do miary wdzięczności Bogu za dar osoby i pontyfikatu św. Jana Pawła II. Nasze miasto Częstochowa, które zostało nazwane przez Papieża „dobrym miastem”, mającym charyzmat maryjny i obdarowało Jana Pawła II tytułem „Honorowego Obywatela”, musi okazać się wierne tej łasce” – napisał abp Depo.

„Zawierzmy Jej na nowo, bo Ona najbardziej przybliża ku nam Boże moce w walce z mocami ciemności oraz ze słabością ludzką. Wypraszajmy też realizację jednego z najbardziej istotnych zadań Kościoła na ziemi polskiej, a mianowicie: podstawowego prawa wolności religii i sumienia. Bo dopiero wówczas Ojczyzna nasza będzie rozwijała się w pokoju i jedności” – napisał na zakończenie metropolita częstochowski.

Abp Depo zaprosił wiernych na dziękczynienie w 40. rocznicę pierwszej pielgrzymki św. Jana Pawła II do Częstochowy i na Jasną Górę. 4 czerwca o godz. 17.00 zostania odprawiona na Szczycie Jasnej Góry uroczysta Msza św. A następnie w Bazylice Jasnogórskiej odbędzie się koncert poświęcony św. Janowi Pawłowi II. Dziękczynienie zakończy się na Apelową „godziną szczerości i jedności Polaków”.

„Niech nas nie zabraknie na tym dziękczynieniu, a zarazem zobowiązaniu heroicznego zawierzenia Maryi przez wstawiennictwo św. Jana Pawła II – „Patrona Rodzin” – napisał abp Depo.

List w całości
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Pierwsza Komunia Święta

2019-05-20 10:52

Marian Florek/Niedziela

Miesiąc maj jest miesiącem Pierwszych Komunii Świętych. W całej Polsce w kościołach i szkołach odbywają się próby aby godnie przygotować się do tego sakramentu.

Studio TV Niedziela

Pierwsza Komunia Święta wprowadza dziecko w pełnie chrześcijańskiego życia, a przygotowanie do tego sakramentu jest dla niego, dla całej rodziny szansą na pogłębienie przyjaźni z Bogiem oraz na odnowienie życia zgodnie z zasadami Ewangelii. Angażuje nauczycieli, wychowawców i katechetów, buduje wspólnotę ludzi zaangażowanych w życie wiarą.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem