Reklama

Rodzina, radość, wiara!

2013-12-12 10:54

Beata Włoga
Edycja częstochowska 50/2013, str. 1, 5

Bożena Sztajner

Kiedyś usłyszałam świadectwo młodej kobiety, która marzyła o własnej rodzinie i zamiast, jak wielu wokół, narzekać na swoje staropanieństwo, na zły los, pytała Boga, jakie ma być jej powołanie. Obserwując rodziny i widząc zło, które się w nich pojawiało, nie rozumiała, jak małżonkowie mogą się wciąż ranić, jak można nie okazywać sobie szacunku, miłości, krzywdzić własne dzieci. Widziała, jak marnuje się prawdziwy skarb, o którym ona tylko marzyła. Wtedy zrodziło się w niej pragnienie modlitwy za konkretne rodziny w kryzysie, ofiarowała również za nie swoje cierpienie związane z samotnością (dziś jest szczęśliwą spełnioną kobietą, żoną i mamą).

Modlitwa za rodzinę

Potrzeba modlitwy o życie chrześcijańskie rodzin jest ogromna, jak ogromny jest kryzys rodziny. Konieczność takiej modlitwy zauważył także Episkopat Polski i polecił, aby w trzecim tygodniu Adwentu odprawiać kwartalne dni modlitw o życie chrześcijańskie rodzin. Zatem dziś jest dobra okazja, aby zacząć modlić się za konkretną rodzinę, może za rodzinę swego brata albo córki, a może tę za ścianą, zza której dochodzą wrzaski... A może, jeśli jeszcze tego nie robisz, rozpocznij wspólną rodzinną modlitwę, niech stanie się ona tradycją w twoim domu. Warto spróbować, nie ryzykujesz nic, oprócz tego, że przyznasz się, że potrzebujesz Boga w swoim życiu, Jego pomocy, błogosławieństwa, siły, miłosierdzia i przebaczenia.

– Może się wydawać, że modlitwa jest sprawą osobistą, intymną, nikt nie odmawia nam prawa do takiego spotkania z Bogiem, ale obok niej warto, aby pojawiła się modlitwa małżeńska i rodzinna z dziećmi – na taką formę modlitwy zwraca uwagę ks. Rafał Grzesiak, który jest opiekunem jednego z kręgu Domowego Kościoła przy parafii św. Maksymiliana w Częstochowie.

Reklama

Jak to robić?

Ojciec Święty Franciszek wskazuje na modlitwę „Ojcze nasz” i Różaniec jako przykład prostej rodzinnej modlitwy. Modlitwa spontaniczna? Czemu nie, zwłaszcza dzieci się w niej odnajdą, a i dorosłym może udzieli się swoboda i czegoś nauczą się od swoich pociech, które – jak nikt – potrafią prosić i dziękować za wszystko. „Panie Jezu, proszę Cię, żeby nie było katastrofy samolotu, jak ciocia będzie lecieć”; „Dziękuję Ci, Panie Jezu, za piękną mamusię, pięknego tatusia, piękną siostrzyczkę i pięknego siebie”; „Proszę Cię, żeby spadł śnieg”; „Dziękuje, że mamy dom i piękną rodzinkę” – prawda, że chwyta za serce prostota modlitw dziecka? Nie zniechęcajmy się, jeśli maluch chodzi nam po piętach podczas modlitwy lub wdrapuje się na plecy, z pewnością widok ojca klęczącego przed Bogiem pozytywnie wpisze się w jego serce.

Co oferuje Kościół częstochowski?

W naszej archidiecezji jest wiele grup modlitewnych, ruchów i wspólnot, które pomagają rodzinom rozwijać się w wierze, duchowości, miłości małżeńskiej i rodzicielskiej. Przyjrzyjmy się niektórym.

Wspólnota Rodzin Emaus (WRE) to grupa rodzin, które pragną żyć bliżej Boga. Wspólnota spotyka się na Eucharystii, dniach skupienia, adoracjach. W wakacje odbywa rekolekcje dla rodzin, w ciągu roku raz w miesiącu spotyka się na dniach formacyjnych; działa przy Duszpasterstwie Akademickim Emaus, ul. Kilińskiego 132, Częstochowa, www.rodzinyemaus.pl.

Wspólnota Bożego Ojcostwa (WBO) skupia osoby bezżenne i rodziny, w ramach Projektu Ojciec organizuje spotkania dla matek i ojców, które mają na celu m.in.: pogłębianie świadomości rodzicielskiej, jak najgłębsze odkrywanie swojego powołania (dla mam systematyczne spotkania „Matkowanie z pasją”, dla ojców warsztaty i in.). Istotnymi punktami w ciągu roku są: Eucharystia w pierwszą niedzielę miesiąca, katecheza i adoracja w trzeci piątek miesiąca, działania w ramach Projektu Ojciec, rekolekcje, święto Boga Ojca w pierwszą niedzielę sierpnia; Dom Ojca, ul. Św. Rocha 212, Częstochowa, www.ojcze. pl.

Wspólnota Domowego Kościoła to gałąź rodzinna Ruchu Światło-Życie; daje doskonałe możliwości do pogłębiania duchowości małżeńskiej i budowania między małżonkami prawdziwej jedności, która stwarza najlepsze warunki do dobrego wychowania dzieci w duchu chrześcijańskim. Domowy Kościół składa się z wielu kręgów rodzinnych i działa na terenie całej archidiecezji w rejonach częstochowskim, wieluńskim, radomszczańskim i zawierciańskim. Kręgi Domowego Kościoła działają przy bardzo wielu parafiach; czestochowa.oaza.pl/dkn.

Spotkania Małżeńskie to warsztatowa forma rekolekcji dla małżonków. Celem spotkań jest pomoc mężowi i żonie lepiej rozumieć się nawzajem, cieszyć się swoim małżeństwem, odkrywać na nowo jego piękno, a także rozwiązywać konflikty; siedziba przy Stowarzyszeniu „Macierz”, ul. Nowowiejskiego 3, Częstochowa.

Ocalić wiarę

Ojciec Święty Franciszek zauważa, że jeśli brakuje miłości do Boga, to rodzina traci harmonię, gaśnie radość i zaczyna dominować indywidualizm. – Sekret rodziny chrześcijańskiej – mówi Papież – leży w obecności Jezusa w rodzinie, zatem nie pozostaje nam nic prostszego, jak zaprosić Go w rodzinne progi. Mocni wiarą będziemy w stanie nieść Boga dalej, do rodzin dotkniętych trudnościami, zmuszonych do emigracji, rozbitych, bez pracy, w kryzysie; to one najpilniej potrzebują dziś modlitwy.

Tagi:
rodzina

Reklama

Rzeszów: 2,5 tys. osób uczestniczyło w Dniu Świętości Małżeństw i Rodzin

2019-06-24 08:35

tn / Rzeszów (KAI)

„Idźcie do Józefa” – pod takim hasłem odbył się zorganizowany po raz drugi w Rzeszowie „Dzień Świętości Małżeństw i Rodzin”. W niedzielę 23 czerwca po Mszy św. w kościele św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie, 2,5 tys. osób przeszło w „Marszu dla Życia i Rodziny” do Parku Papieskiego, gdzie odbył się Piknik Rodzinny.

pixabay.com

Pierwszym punktem rzeszowskich obchodów „Dnia Świętości Małżeństw i Rodzin” była adoracja Najświętszego Sakramentu w kościele św. Jadwigi Królowej. O godz. 14.00 rozpoczęła się Msza św., której przewodniczył bp Jan Wątroba. W koncelebrze uczestniczył m.in. ks. Jan Kobak, dyrektor Wydziału Rodzinnego Kurii Diecezjalnej.

Po Mszy św. odbył się „Marsz dla Życia i Rodziny”, który w tym roku organizowany jest w ponad 150 miejscowościach w Polsce pod wspólnym hasłem „Seksedukacja to deprawacja”. Około dwa i pół tysiąca osób, bardzo często rodzin z dziećmi, przeszło ze śpiewem blisko dwukilometrową trasę przez al. Tadeusza Rejtana do Parku Papieskiego przy katedrze.

W Parku Papieskich, po błogosławieństwie bp. Jana Wątroby, rozpoczął się czas zabaw, konkursów i edukacji. Organizatorzy przygotowali ponad 30 stref, w których można się było bawić i uczyć. Większość z nich obejmowała rozrywkę dla dzieci. Były też strefy edukacyjne i modlitewne przygotowane przez liczne wspólnoty, stowarzyszenia, ruchy oraz poradnie rodzinne i małżeńskie.

Oprócz atrakcji czekających w różnych strefach, cały czas żyła parkowa scena, gdzie, m.in., grały zespoły: „Tylko Jezus” i „Overcome”.

O godz. 20.00 rozpoczęła się adoracja Najświętszego Sakramentu. Całość zakończyła się o godz. 21.00 Apelem Jasnogórskim i zawierzeniem rodzin Najświętszej Maryi Pannie.

Organizatorem „Dnia Świętości Małżeństw i Rodzin” było Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Rzeszowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Bp Pindel: górale to nie tylko strój i gwara, ale też ewangeliczny etos

2019-06-23 20:47

rk / Żywiec (KAI)

O tym, że organizacja górali, ukonstytuowana w latach, kiedy kształtowała się niepodległa Ojczyzna, jest ludziom bardzo potrzebna przypomniał bp Roman Pindel, który przewodniczył 23 czerwca w żywieckiej konkatedrze Mszy św. w ramach obchodów jubileuszu 100-lecia Związku Podhalan. Biskup zwrócił uwagę, że przed tym największym na świecie związkiem zrzeszającym górali stoją nowe wyzwania, a jego rola nie może się ograniczać wyłącznie tylko do noszenia stroju.

Grzegorz Jakubowski/KPRP

Gospodarzami uroczystości jubileuszu, z udziałem biskupów, przedstawicieli rządu, posłów, senatorów, samorządowców i licznych górali z różnych stron Polski, był Żywiecki Oddział Górali. Wszystko rozpoczęła modlitwa w konkatedrze. Wezwał do niej przed liturgią dźwięk góralskiej trombity. Uczestnicy wydarzenia modlili się wspólnie podczas Mszy pod przewodnictwem bp. Romana Pindla. Eucharystię koncelebrował z pasterzem diecezji m.in. bp senior Tadeusz Rakoczy.

W homilii ordynariusz zwrócił uwagę, że obchodzący jubileusz Związek musi pamiętać, by podjąć nowe wyzwania i zwrócić się ku nowym obszarom zainteresowania.

„Członkowie związku nie mogą ograniczać się jedynie do noszenia stroju, pielęgnowania tradycji ludowej czy znajomości gwary” – zauważył i wskazał, że bieżąca polityka wymaga zajęcia „określonego stosunku do problemów, których nie można ignorować”. „Bo związek ten jest zbyt poważną organizacją. I nie tylko w skali skraju” – stwierdził.

Zdaniem biskupa, ponieważ górale deklarują powszechnie swój związek z Kościołem, ich organizacja powinna zabiegać o najlepszych kapelanów, „mających prawdziwy autorytet religijny i moralny, a ich głos będzie się liczył nie tylko w środowisku góralskim”. Jak zaznaczył, w szerokiej panoramie różnych etnicznych grup na terenie Polski i Europy, Związek Podhalan powinien wyróżniać się nie tylko strojem i oryginalną muzyką, ale przede wszystkim etosem. Wspomniał starania, jakie podjęli w tym względzie tacy kapelani górali, jak ks. Józef Tischner czy ks. Władysław Zązel.

„Trzeba więc się modlić o takich kapelanów i przewodników duchowych, których Związek rozpozna jako prawdziwych i mądrze zatroskanych pasterzy” – dodał i zaproponował, by czerpać inspirację z odczytanego podczas liturgii słowa Bożego.

Biskup tłumacząc, na czym polega bycie dzieckiem Bożym, podkreślił, że człowiek może być podobny do Boga tylko w jednym: kiedy okazuje miłosierdzie i przebacza. Zachęcił, by na co dzień podejmować decyzje w zgodzie z duchem Ewangelii, naśladując Mistrza. „Mamy zawsze pytać, co mamy robić. Każde nasze rozstrzygnięcie według Ewangelii sprawia, że stajemy się bardziej uczniami Jezusa. Te właśnie nasze wybory wyrażają ewangelicznego ducha oraz pragnienia i zamiary Pana” – zapewnił, przypominając też o najważniejszych momentach, które kształtowały tożsamość polskich górali – wizytę Jana Pawła II w Nowym Targu 40 lat temu oraz późniejszą wizytę papieską w Zakopanem.

„Czy tego pragniemy? Czy chcemy przyjmować i dumę, honor, ale także krzyż. Czy chcemy postępować za przewodem naszej Ewangelii?” – pytał retorycznie na koniec biskup.

Po liturgii uroczystości przeniosły się na pobliski Rynek, gdzie górale zaprezentowali swe umiejętności gry na trombitach i rogach pasterskich. Góralskie pieśni wykonał Józef Broda z Istebnej.

Powołanie do istnienia Związku Podhalan to efekt działalności powstałego w 1873 r. Galicyjskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, Związku Górali powołanego w 1904 r. w Zakopanem, jak i działającej w Krakowie od 1906 r. podległej mu Akademickiej Sesji Podhalan.

Związek Podhalan skupia w swoich szeregach ponad 5 tys. członków, działających w 86 oddziałach w kraju. Historia Związku sięga przełomu XIX i XX wieku i nawiązuje do tradycji Związku Górali powołanego w 1904 r. w Zakopanem. Pierwsze Ognisko Związku Podhalan na Żywiecczyźnie powstało 26 lipca 1926 r. w Radziechowach. Inicjatorem założenia Ogniska w Radziechowach był inspektor Jan Tyc, urzędnik Ministerstwa Poczty i Telegrafów w Warszawie.

Obecnie Związek Podhalan to największa organizacja zrzeszająca górali i to nie tylko na południu Polski, ale także poza jej granicami, m.in. w Stanach Zjednoczonych czy Kanadzie. Do ZP należeli znani poeci, a także kapłani, m.in. ks. prof. Józef Tischner.

Górale żywieccy zamieszkują rozległy obszar Kotliny Żywieckiej. Mieli znaczny udział w powstaniu młodszych grup góralskich: orawiaków oraz górali czadeckich. Na Żywiecczyźnie działa Oddział Górali Żywieckich z siedzibą w Milówce oraz ogniskami w gminach Jeleśnia, Koszarawa i Radziechowy–Wieprz, działalnością swą obejmując także inne gminy powiatów żywieckiego i bielskiego (np. Lipowa, Porąbka, Rajcza, Ujsoły, Węgierska Górka).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Wręczono medale zasłużonym dla Archidiecezji Warszawskiej

2019-06-24 22:33

Łukasz Krzysztofka

40 osób świeckich i jedna siostra zakonna zostało nagrodzonych medalami "Za zasługi dla Archidiecezji Warszawskiej", które w archikatedrze warszawskiej, w jej święto patronalne św. Jana Chrzciciela, wręczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

Uhonorowanie medalami odbyło się przed uroczystą Mszą św. odpustową, którą z metropolitą warszawskim koncelebrowali proboszczowie parafii nagrodzonych osób.

- Najbardziej cenię sobie to, że wszyscy odznaczeni w sposób szczególny potrafią praktykować swoje powołanie na mocy powołania chrzcielnego, które jest u podstaw wszystkich powołań – powiedział w homilii podczas Mszy św. metropolita warszawski. Kard. Nycz przywołał słowa papieża Franciszka, który uczy, że u podstaw wszystkich szczegółowych powołań stoi miłość. - Jeśli nie ma miłości u podstaw, będzie się tylko krążyć wokół spraw własnych – nawiązywał do słów Ojca św. metropolita warszawski.

Pasterz Kościoła warszawskiego podkreślił również, że przyznane dzisiaj odznaczenia, do których kandydatów zgłaszali proboszczowie ich parafii, są dowodem na mocną współpracę duchownych ze świeckimi i ich odpowiedzialność za Kościół lokalny. – Za tę współpracę bardzo wam dziękuję i proszę Boga, żeby nigdy nie zabrakło takich katolików świeckich, przez których Słowo Chrystusa jest obecne wszędzie tam, gdzie są posłani ludzie – powiedział na zakończenie homilii kard. Nycz.

Wśród uhonorowanych medalem „Za zasługi dla Archidiecezji Warszawskiej” znalazł się m.in. prof. Włodzimierz Kluciński – wieloletni rektor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, należący od lat do Komitetu Promocyjnego Budowy Świątyni Opatrzności Bożej oraz jego małżonka Jadwiga Klucińska, z zawodu ekonomistka, zaangażowana m.in. w budowę kościoła oraz wolontariat Caritas w parafii Wniebowstąpienia Pańskiego na Ursynowie.

Jedyna w gronie odznaczonych siostra zakonna – s. Leonia Maria Kalandyk ze Zgromadzenia Córek Matki Bożej Bolesnej od 20 lat pracuje w parafii Najświętszego Zbawiciela w Warszawie. Była katechetką w szkole podstawowej i gimnazjum. Założyła wspólnotę Kręgu Biblijnego RUAH, ponadto pracuje jako kancelistka, przygotowuje młodzież i dorosłych do przyjęcia sakramentów.

Z sylwetkami wszystkich nagrodzonych osób można zapoznać się na stronie archidiecezji warszawskiej:

http://archidiecezja.warszawa.pl/aktualnosci/zaangazowani-swieccy-z-medalami-za-zaslugi-dla-archidiecezji-warszawskiej/

Medale „Za zasługi dla Archidiecezji Warszawskiej” przyznawane są dwa razy w roku: w uroczystość Objawienia Pańskiego – 6 stycznia i uroczystość patronalną stołecznej archikatedry św. Jana Chrzciciela – 24 czerwca. Otrzymują je przede wszystkim świeccy zaangażowani w prace na rzecz diecezji lub parafii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem