Reklama

KRÓTKO

Ze świata

- Papież Franciszek, z myślą o mającym się odbyć w dniach 5-19 października 2014 r. III Nadzwyczajnym Zgromadzeniu Ogólnym Synodu Biskupów o rodzinie w kontekście ewangelizacji, przygotował specjalną modlitwę, którą odmówi po raz pierwszy 29 grudnia 2013 r., w Niedzielę Świętej Rodziny. Będzie to miało miejsce podczas niedzielnego spotkania z wiernymi na modlitwie „Anioł Pański”.
- Rosja rozmieściła w obwodzie kaliningradzkim przy granicy z Polską rakiety taktyczne średniego zasięgu. Mogą one przenosić głowice atomowe.
- Tetiana Czornowoł, znana dziennikarka i aktywistka EuroMajdanu, została bestialsko pobita w nocy z 24 na 25 grudnia 2013 r., gdy wracała do swojego mieszkania pod Kijowem. Gazeta internetowa „Ukrainska Prawda”, dla której ona pracuje, ogłosiła, że za zleceniodawców napadu uważa wysokich urzędników opisywanych ostatnio w materiałach pobitej dziennikarki.
- W Rzymie na Placu św. Piotra 19 grudnia 2013 r. podpalił się mężczyzna. Został przewieziony do szpitala, gdzie jego stan określono jako ciężki. Na razie motywy tego desperackiego kroku są nieznane.
- Niemcy wreszcie mają koalicję. Szefowie trzech tworzących ją partii: CDU, SPD i CSU podpisali w Berlinie umowę koalicyjną.
- Brytyjski rząd zdecydował, że od 1 stycznia 2014 r. nowo przybyli emigranci UE będą musieli odczekać trzy miesiące, zanim będzie im się wolno starać o zasiłek dla bezrobotnych.
- W Londynie 19 grudnia podczas przedstawienia w zabytkowym teatrze Apollo runęła część sufitu. W sali teatralnej było ponad 700 osób, ok. 90 zostało rannych.
- Japonia zaczyna się zbroić. Rząd Kraju Kwitnącej Wiśni zwiększył wydatki na zbrojenia o 5 proc. Japończycy chcą się w ten sposób przeciwstawić chińskiej potędze militarnej w sporze o wyspy Senkaku, gdzie znajdują się bogate złoża ropy i gazu.
- W Chorwacji rządzący socjaliści, mimo jednoznacznego wyniku referendum, chcą tylnymi drzwiami zrównać status związków homoseksualnych z małżeństwami.

Michaił Chodorkowski

Były prezes koncernu naftowego Jukos – Michaił Chodorkowski został zwolniony z łagru Siegieży w Karelii, w którym odsiadywał karę 10 lat i 10 miesięcy pozbawienia wolności za domniemane przestępstwa gospodarcze – poinformowała agencja Interfax. Chodorkowski został zwolniony na mocy dekretu o ułaskawieniu, podpisanego przez prezydenta Rosji Władimira Putina. Chodorkowski opuścił łagier 20 grudnia 2013 r. Tego samego dnia udał się do Berlina.
Wyrok Chodorkowskiego upływał w sierpniu 2014 r., Płaton Lebiediew jego partner biznesowy, który nie wystąpił o ułaskawienie, ma opuścić kolonię karną w maju 2014 r.

Jan Paweł II w siedzibie UNESCO

W paryskim gmachu UNESCO 16 grudnia 2013 r., w oczekiwaniu na kanonizację Jana Pawła II i uroczyste otwarcie Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach, zainaugurowano wystawę: „Jan Paweł II: człowiek i kultura”. Podczas otwarcia wystawy zastępca dyrektora UNESCO Jacques Rao zwrócił uwagę na wkład Jana Pawła II w rozwój kultury i podkreślił duchowe bogactwo, jakim Papież Polak emanował i wpływał na świat kultury i polityki. Ambasador RP w Paryżu Tomasz Orłowski zwrócił uwagę na wpływ Jana Pawła II na filozofię XX wieku, dialog między kulturami i walkę o prawa człowieka. – Jego pontyfikat oznacza przede wszystkim zbliżenie się ludów, kultur i religii, którego świat nigdy wcześniej nie doświadczył – mówił dyplomata. Aby ukazać skalę działalności Jana Pawła II, ambasador RP przytoczył słowa Michaiła Gorbaczowa: „Nic, co wydarzyło się w Europie Wschodniej, nie byłoby możliwe bez obecności Papieża”.
Zastępca dyrektora Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach – ks. dr Jacek Pietruszka zaprosił do wczytania się w słowa Papieża wygłoszone w 1980 r. w UNESCO, zaprosił też na otwarcie Muzeum w Wadowicach.
Wystawa odzwierciedla różne aspekty życia Papieża Polaka i jego zaangażowania na rzecz kultury i edukacji. Zilustrowana jest fotografiami pochodzącymi z archiwum Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach, oraz z Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie. Można obejrzeć etiudę filmową, której narracją będzie refleksja papieża Jana Pawła II z cyklu „Rozmowy na przełomie tysiącleci”.

Reklama

Za wstawiennictwem bł. ks. Jerzego Popiełuszki?

W podparyskiej diecezji badany jest obecnie cud za wstawiennictwem polskiego męczennika, bł. ks. Jerzego Popiełuszki (1947-84). Poinformował o tym francuski dziennik katolicki „La Croix”, zwracając uwagę, że jeśli zostanie uznany niewytłumaczalny naukowo, nadprzyrodzony i trwały charakter uzdrowienia, to otwarta zostanie droga ks. Jerzego do kanonizacji. Specjalną komisję do zbadania autentyczności cudu powołał biskup Créteil, Michel Santier. Według dziennika, we wrześniu 2012 r. do szpitala w Créteil został wezwany ksiądz, aby udzielić sakramentu chorych 56-letniemu mężczyźnie. Cierpiał on na rzadko występującą postać raka krwi; było to już ostatnie stadium choroby, mężczyzna tracił przytomność.
Ksiądz w modlitwie polecił chorego opiece bł. ks. Popiełuszki, którego urodziny przypadały 14 września. Wkrótce potem mężczyzna wybudził się ze śpiączki i zapytał, co się z nim dzieje. W kilka dni później lekarze stwierdzili całkowite wyzdrowienie pacjenta.

O demoralizacji dzieci w szkołach

Szkoły katolickie nie mogą się poddawać wpływom ideologii gender – powiedział kard. Zenon Grocholewski podczas prezentacji dokumentu Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej o dialogu międzykulturowym w szkołach.
Podkreślił, że w kwestii ideologii gender i wychowania seksualnego, które demoralizuje dzieci, musi być pełna jasność: jest to zło, któremu należy się przeciwstawić. I temu złu przeciwstawia się nie tylko Kościół, ale także wielu specjalistów oraz sami rodzice. Szkoła katolicka musi być od tego wolna – podkreślił szef watykańskiej kongregacji. Jeśli poddaje się takim wpływom, nie rozumie swej katolickiej misji. Kard. Grocholewski przyznał, że, niestety, dochodzi do takich przypadków i w konsekwencji rodzice słusznie krytykują potem takie szkoły, bo są to szkoły zakłamane, które oszukują, obiecują bowiem wychowanie katolickie, ale go nie dają – zaznaczył prefekt Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej.

2013-12-30 14:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ordo Iuris: pacjenci umierają w szpitalach bez sakramentów

2020-08-11 12:03

[ TEMATY ]

koronawirus

Daan Stevens / unsplash.com

Problemem wielu polskich szpitali jest ograniczanie prawa pacjentów do korzystania z opieki duszpasterskiej. Utrudnienie to stanowi naruszenie art. 53 Konstytucji RP gwarantującego każdemu wolność sumienia i religii - alarmuje instytua Ordo Iuris.

Wprowadzony stan epidemii stał się dla dyrekcji wielu placówek medycznych i domów opieki społecznej pretekstem do zaostrzania tych ograniczeń. Dochodziło do sytuacji, że rodzin zmarłych pacjentów nie informowano o tym, że przed śmiercią bliskiej im osoby uniemożliwiono jej przyjęcie sakramentów. Do Instytutu Ordo Iuris spływają zawiadomienia z całej Polski dotyczące utrudniania pacjentom możliwości skorzystania z posługi duchownego.

Pierwsze interwencje w obronie wolności religijnej w placówkach medycznych Instytut Ordo Iuris podjął na przełomie 2019 i 2020 r. Wtedy to pacjentka Szpitala im. Św. Rodziny w Warszawie alarmowała, że w placówce zakazano obchodu kapelana po oddziałach szpitalnych, a posługa duszpasterska może odbywać się tylko po indywidualnym wezwaniu księdza przez pacjenta.

Powodem zmiany zasad pracy duchownego w szpitalu był artykuł, jaki ukazał się w jednej z gazet po donosie pacjentki oburzonej widokiem księdza na oddziale. Instytut wykazał wówczas w analizie przesłanej do dyrekcji szpitala oraz Rzecznika Praw Pacjenta, że tego rodzaju ograniczenie posługi duszpasterskiej jest sprzeczne z art. 53 Konstytucji RP.

Pandemia wirusa SARS-CoV-2 dała dyrekcjom szpitali pretekst do dalej idącego naruszania praw pacjentów. Prawnicy Ordo Iuris udowadniali wówczas, że prawo do kontaktu pacjenta z osobami bliskimi może być ograniczane ze względów sanitarnych, ale nie można tego kontaktu całkowicie zakazać. Tym bardziej, zakaz taki nie może obowiązywać w kontaktach pacjentów z kapelanem, który jest pracownikiem szpitala.

W kolejnych miesiącach napływały do Instytutu Ordo Iuris liczne zgłoszenia z województw pomorskiego, mazowieckiego czy podkarpackiego, w których wskazywano na coraz większe ograniczenia nakładane przez dyrekcje szpitali na kapelanów. W niektórych placówkach kapelani otrzymali nawet kategoryczny zakaz wstępu na teren szpitala czy domu pomocy społecznej.

Dyrekcji tych placówek nie interesowało, że pacjenci umierają bez dostępu do sakramentów. Fakt ten był niekiedy wręcz ukrywany przed rodziną zmarłego. W rozmowach z pacjentami dyrekcja wskazywała, że mogą oni obejrzeć Mszę św. w telewizji albo wysłuchać jej w radiu i to miała być odpowiednia realizacja przez szpital ich wolności religijnej. W niektórych sytuacjach osoby wstawiające się za pacjentami umierającymi bez sakramentów doświadczały szykan ze strony dyrekcji.

Tego rodzaju stanowisko władz placówek jest niezgodne z przepisami, bowiem w sytuacji pogorszenia się stanu zdrowia tak dalece, że powoduje ono odczucie zagrożenia życia, pacjent ma prawo, aby to szpital niezwłocznie zawiadomił duchownego wyznawanej przez pacjenta religii i umożliwił z nim kontakt. Uprawnienie to rodzi obowiązek szpitala do podjęcia aktywnych działań w celu stworzenia możliwości spotkania pacjenta z duchownym jego wyznania.

W związku z coraz powszechniejszą praktyką naruszania przepisów w zakresie posługi duszpasterskiej w szpitalach, Instytut Ordo Iuris podjął regularne działania na rzecz ochrony konstytucyjnych praw pacjentów. Prawnicy interweniują w każdej placówce, w której dochodzi do łamania prawa. O sprzecznych z przepisami praktykach informują Rzecznika Praw Pacjenta, który prowadzi własne dochodzenie we wskazanych szpitalach.

Tam, gdzie sytuacja tego wymaga, Instytut oferuje też pacjentom bezpłatną pomoc prawną, aby nad ochroną interesu prawnego pacjenta czuwał adwokat z Centrum Interwencji Procesowej. Ordo Iuris przygotowuje także raport o naruszeniach prawa do opieki duszpasterskiej w szpitalach oraz instrukcję dla kapelanów, która dostarczy kapłanom argumentów prawnych do walki o realizację praw pacjentów.

„Instytut Ordo Iuris podejmuje liczne interwencje na rzecz ochrony praw pacjentów, w tym przede wszystkim prawa do opieki duszpasterskiej oraz należytej realizacji przez szpital wolności sumienia i religii pacjenta. Okazujemy wsparcie każdej osobie, która zgłosi się do Instytutu. Jednocześnie podjęcie działań na ogólnopolską skalę, w tym przeprowadzenie odpowiednich zmian legislacyjnych, wymaga zebrania ogromnego materiału faktograficznego. Dlatego prosimy o zgłaszanie naruszeń praw pacjentów, abyśmy wspólnie przeciwstawili się łamaniu prawa w placówkach medycznych” – zaznacza Łukasz Bernaciński z Centrum Analiz Legislacyjnych Ordo Iuris.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: kolejny pielgrzymkowy dzień – dotarła m.in. kompania krakowska

2020-08-11 18:34

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Pielgrzymka 2020

Bożena Sztajner/Niedziela

Dziś kolejny pielgrzymkowy dzień na Jasnej Górze. Przybywają przedstawiciele dużych kompani diecezjalnych, do których dołączają ci, którzy duchowo przemierzali szlaki. Towarzyszy im uwielbienie Jezusa eucharystycznego, dziękczynienie za kapłanów, wdzięczność za św. Jana Pawła II i determinacja, by piesze pielgrzymowanie nawet z najodleglejszych zakątków kraju podtrzymywać.

Aż 17 dni, tylko duchowo, musieli pielgrzymować wierni z diecezji ełckiej.

Dla s. Iwony była to nawet trudniejsza forma. - Pielgrzymowałam pieszo 21. razy i przyjęcie tego, że nie mogę w tym roku pójść bardzo bolało, jednak przez to duchowe pielgrzymowanie odkryłam, że nie tylko wysiłek fizyczny jest tak cenny i ważny, ale duchowe zaangażowanie wymaga też wielkiego poświęcenia - powiedziała pallotynka. Grupy diecezji ełckiej reprezentowało w drodze tylko 15 kapłanów.

Pielgrzymka krakowska, choć w znaczenie zmniejszonym składzie, ponad tysięcznej rzeszy, ale szła w tradycyjnej formie. Jak podkreśla jej koordynator ks. Jan Przybocki, wszystko odbyło się w myśl zasady: módl się jakby wszystko zależało od Boga, ale pracuj tak jakby wszystko zależało od ciebie.

- Ze względu na bezpieczeństwo 90 procent pielgrzymów spało w namiotach, zachowywaliśmy odstęp społeczny, mieliśmy do dyspozycji duże ilości płynu dezynfekującego, maseczek, wszystko po to byśmy mogli dojść do Częstochowy w rocznicę urodzin Ojca Świętego Jana Pawła II podziękować za jego nauczanie, życie - powiedział kapłan.

To 40. jubileuszowa krakowska pielgrzymka. Według szacunków, w ciągu tych lat przyszło w niej na Jasną Górę ok. 400 tys. osób Wyruszyła po zamachu na życie Jana Pawła II.

W tym roku z wawelskiego wzgórza, na 6-dniowy pielgrzymi szlak liczący około 150 km wyruszyło 1,2 tys. pątników. Pielgrzymi z okolic Suchej Beskidzkiej i Bochni pokonali w ciągu 8 dni około 220 km. W pielgrzymce opiekę duchową sprawowało 27 kapłanów diecezjalnych i zakonnych.

O zdrowie pielgrzymów troszczyli się członkowie stowarzyszenia Malta - Służba Medyczna, stowarzyszenia im. św. Łazarza - Lazarus oraz Maltańska Służba Medyczna.

Koordynator pielgrzymki podkreślił wielką pracę, w przygotowaniu i prowadzeniu kompani, świeckich. Dziękował też władzom państwowym i samorządowym, parafiom i jednostkom państwowej i ochotniczej straży pożarnej.

Uczestniczyli w akcjach charytatywnych, wędrowali z różańcem w ręku do przydrożnych kapliczek, a konferencji słuchali poprzez media społecznościowe. Tak, w tym roku wyglądało pielgrzymowanie diecezji bielsko-żywieckiej na Jasną Górę.

Dziś, w dniu w którym tradycyjnie do Sanktuarium wchodziła piesza kompania, duchowi pielgrzymi przyjechali, by wspólnie uczestniczyć w drodze krzyżowej i Mszy św. w kaplicy Cudownego Obrazu.

Na trasę, czyli w pieszą wędrówkę na Jasną Górę zdecydowało się w tym roku wyruszyć około 40 osób.

Na Jasną Górę dotrze dziś jeszcze także reprezentacja odległej, bo pielgrzymki elbląskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję