Reklama

Niedziela Legnicka

O planach na nowy rok

W Legnickiej Kurii Biskupiej 11 grudnia odbyła się konferencja prasowa, zapowiadająca wydarzenia w diecezji w nowym roku duszpasterskim. Konferencję prasową prowadził rzecznik diecezji ks. Waldemar Wesołowski

Niedziela legnicka 1/2014, str. 1

[ TEMATY ]

kuria

Ks. Piotr Nowosielski

Biskup legnicki Stefan Cichy, który przewodniczył konferencji, najpierw podziękował przybyłym dziennikarzom, wyrażając radość z tego pierwszego spotkania po swoich pobytach w szpitalu i sanatorium.
Podczas konferencji zaprezentował swój list pasterski, który został odczytany w diecezji w 3. niedzielę Adwentu. List zawierał przypomnienie, że nowy rok duszpasterski przebiega pod hasłem: „Wierzę w Syna Bożego”, a diecezjalny program duszpasterski wpisuje się w program ogólnopolski. Szczególnie w tym okresie zaplanowano działania duszpasterskie koncentrujące się na: przygotowaniu rodziców do chrztu św. dziecka, wykorzystując możliwość spotkań z rodzicami i chrzestnymi; lekturze Ewangelii św. Marka – w czym ma dopomóc działające w diecezji Dzieło Biblijne; trosce o rodzinę, m.in. poprzez wielorakie, dalsze wspieranie rodzin, a także podjęcie przygotowań do kolejnego kongresu rodzin w 2015 r.; trosce o młodzież – poprzez dalsze i bliższe przygotowanie do Światowego Dnia Młodzieży, który ma odbyć się w Polsce w 2016 r.
Ksiądz Biskup zapowiedział też I Diecezjalny Kongres Eucharystyczny, który został zaplanowany na 8-19 czerwca 2014 r., czyli okres od niedzieli Zesłania Ducha Świętego do uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa.
Ks. prał. Robert Kristman, który stoi na czele grupy animatorów przygotowującej kongres eucharystyczny w diecezji, kontynuując temat kongresu, poinformował o dotychczasowych i przyszłych działaniach związanych z jego organizacją. – Kongres nie jest jeszcze jedną, jakąś pobożną nawet imprezą kościelną w rozumieniu laickim, ale jest zgromadzeniem liturgicznym wiernych pod przewodnictwem biskupa po to, by umacniać wiarę w obecność Chrystusa w Eucharystii i przenosić ją na codzienne życie – mówił do dziennikarzy ks. Kristman. Przypomniał, co należy do celów kongresu, a są nimi rozbudzenie większej pobożności eucharystycznej i kultu Eucharystii poza Mszą św. i rozbudzenie na nowo rozumienia wśród wiernych, zwłaszcza słabiej praktykujących, znaczenia regularnego uczestnictwa w niedzielnej Mszy św. i świętowaniu niedzieli. Poinformował m.in. o istniejących w diecezji miejscach wieczystej adoracji o zatwierdzonym statucie i istnieniu Bractwa Eucharystycznego; o planowanej sesji naukowej; specjalnym dniu dla dzieci podczas kongresu; o haśle kongresowym: „Pan mój i Bóg mój”, hymnie kongresowym skomponowanym przez ks. Andrzeja Białka oraz o planowanej stronie internetowej.
Kanclerz kurii ks. Józef Lisowski zaprezentował i poinformował o uzyskanym przez diecezję szczególnym laurze za działania podejmowane wokół diecezjalnego sanktuarium maryjnego w Krzeszowie. Jest to Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za skuteczne wykorzystanie środków Unii Europejskiej na kulturę w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko za lata 2007-13. Nagrodę Ksiądz Kanclerz odebrał podczas uroczystości na Zamku Królewskim w Warszawie 21 listopada za najsprawniej zrealizowany projekt pt.: „Rewaloryzacja Zespołu Opactwa Cystersów wraz z otoczeniem w Krzeszowie – etap II”, a także za współpracę na etapie wdrażania i rozliczania inwestycji. To właśnie w tym okresie (2009-12) wykonano prace konserwatorskie w bazylice i kościele pw. św. Józefa, obejmujące polichromie ścienne, wyposażenia kościołów, a także wystroju rzeźbiarskiego elewacji. Zrealizowano zaplanowane prace remontowo-budowlane i zabezpieczające świątynie. Przygotowano tzw. dom opata do funkcji przyszłego muzeum, wprowadzono również nowoczesną wielojęzyczną obsługę ruchu pielgrzymkowego i turystycznego (audioguide).
Rzecznik Społecznego Ruchu Świętowania Niedzieli poinformował o przygotowaniach do kolejnego Orszaku Trzech Króli, który odbędzie się 6 stycznia w uroczystość Objawienia Pańskiego. Do orszaku na terenie diecezji legnickiej zostało zgłoszonych 13 miejsc, które pragną w sposób uroczysty i radosny przeżyć to święto wraz z uczestnikami.
W końcowej części spotkania Biskup legnicki przypomniał o nowo powstałym Diecezjalnym Domu Caritas w Szklarskiej Porębie, który został otwarty 20 grudnia 2013 r. Powstał on na bazie istniejącego wcześniej w tym miejscu Domu Rekolekcyjnego Wyższego Seminarium Duchownego. Dom dysponuje kaplicą, 40 pokojami, odpowiednim zapleczem i może pomieścić nawet 70 osób.

2013-12-31 10:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kielce: Kuria apeluje o przestrzeganie zasad wynikających z zagrożenia epidemiologicznego

2020-08-11 10:48

[ TEMATY ]

kuria

Adobe.Stock.com

Kuria Diecezjalna w Kielcach apeluje o zachowanie w kościołach obowiązujących przepisów, a zwłaszcza o zakrywanie ust i nosa podczas nabożeństw religijnych. Przypomina także kapłanom o obowiązkowej dezynfekcji rąk przed udzielaniem Komunii świętej i o dezynfekcji konfesjonałów. Wystosowano specjalny apel do wiernych i duszpasterzy.

- To powoduje u wielu osób lęk przed pójściem do kościoła czy przyjęciem Komunii świętej – napisano w komunikacie skierowanym osobno do kapłanów.

- Prosimy o przypominaniu o obowiązkowym zakrywaniu ust i nosa uczestnikom liturgii. To przypomnienie jest o tyle ważne, że stan zagrożenia epidemicznego wcale się nie zmniejsza, ale przez nieodpowiedzialne zachowania wielu osób nawet rośnie – mówi ks. dr Mirosław Cisowski, wikariusz biskupi ds. duszpasterstwa.

Do przestrzegania tych zasad zachęcał także wielokrotnie biskup kielecki Jan Piotrowski – mówił na ten temat m.in. w Wiślicy podczas Mszy św. rozpoczynającej XXXIX Pieszą Pielgrzymkę Kielecką na Jasną Górę. Bp Piotrowski konsekwentnie przestrzega obowiązku używania maseczki.

Kościół kielecki przyłącza się tym samym do Apelu abp. Stanisława Gądeckiego - przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, dotyczącego przestrzegania zaleceń sanitarnych, wynikającego z informacji o wzroście w ostatnich dniach zakażeń koronawirusem.

„W poczuciu odpowiedzialności za życie i zdrowie Polaków, apeluję ponownie do wszystkich wiernych o ścisłe przestrzeganie zaleceń służb sanitarnych, a zwłaszcza o zakrywanie ust i nosa podczas nabożeństw religijnych. Apeluję do kapłanów, aby przypominali uczestnikom zgromadzeń religijnych o tym obowiązku oraz by stwarzali wiernym możliwość przyjmowania Komunii Świętej na rękę, według szczegółowych przepisów diecezjalnych” – pisze m.in. abp Gądecki.

CZYTAJ DALEJ

Białoruś/ Media: milicja znów użyła granatów hukowych i gumowych kul

2020-08-10 21:04

[ TEMATY ]

Białoruś

PAP/EPA/STRINGER

Zdjęcie z 9 sierpnia 2020r.

Milicja w Mińsku użyła gumowych kul i granatów hukowych - podają w poniedziałek wieczorem niezależne media białoruskie, informując o wydarzeniach w różnych częściach białoruskiej stolicy, gdzie w poniedziałek znów miały się odbyć protesty powyborcze.

Do ostrzału, prawdopodobnie kulami gumowymi, doszło w rejonie ulicy Kalwaryjskiej. Strzelającymi byli ludzie w strojach koloru khaki - podała gazeta "Nasza Niwa", której dziennikarka została ranna w nogę. W rejonie tej samej ulicy milicja użyła granatów hukowych przeciwko protestującym - relacjonuje portal Tut.by.

Na prospekcie Maszerawa milicja drogowa zatrzymuje auta, których kierowcy trąbią klaksonami. Poprzedniego wieczora w ten sposób kierowcy wyrażali poparcie dla demonstrujących.

W innych punktach Mińska trąbiące auta nie są jednak zatrzymywane, a kierowcy niekiedy pokazują z okien aut symboliczne białe przedmioty, np. opaski.

Według Radia Swaboda rozpędzaniem protestujących w rejonie hotelu Biełaruś dowodzi były szef oddziałów specjalnych MSW Dźmitry Pauliczenka, objęty sankcjami zachodnimi. Pauliczenka jest podejrzewany o związek z zaginięciami opozycyjnych polityków na Białorusi w latach 1999-2000.

W centrum Mińska widoczne są liczne siły oddziałów specjalnych milicji - OMON-u. Oddziały te zablokowały w jednym miejscu główną arterię miasta, prospekt Niepodległości. Ludzie chodzą wzdłuż prospektu w małych grupach. Nie jest jasne, dokąd się kierują.

W internecie pojawiły się zdjęcia z Mołodeczna i Borysowa pokazujące ludzi biorących udział w protestach, którzy podeszli do funkcjonariuszy OMON-u i upadli przed nimi na kolana.

Według rosyjskiej agencji TASS zatrzymania uczestników protestu potwierdziło MSW Białorusi, choć nie podało ich liczby. Oceniło ono, że "sytuacja jest pod kontrolą".(PAP)

awl/ kar/

CZYTAJ DALEJ

Białoruś: Abp Kondrusiewicz wezwał do wstrzymania przemocy i podjęcia negocjacji

2020-08-11 17:53

[ TEMATY ]

Białoruś

ANNA CICHOBŁAZIŃSKA

Arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz zaapelował we wtorek do protestujących i struktur siłowych na Białorusi o wstrzymanie przemocy i zaproponował zwołanie "pilnego okrągłego stołu", aby to przy nim, a "nie na barykadach", decydować o dalszym losie kraju.

"W minionych dniach staliśmy się świadkami napięcia, jakiego do tej pory nie było widać w naszej miłującej pokój i tolerancyjnej ojczyźnie" - napisał zwierzchnik Kościoła katolickiego na Białorusi w apelu na portalu Catholic.by.

Zauważył, że doszło do starć między obywatelami i funkcjonariuszami struktur siłowych i że przelała się już pierwsza krew. "Po raz pierwszy na współczesnej Białorusi brat podniósł rękę na brata" - podkreślił hierarcha. W kraju powtarza się "historia Kaina, który zabił swego brata Abla" - dodał.

Wezwał wszystkie strony konfliktu do wstrzymania przemocy i zaapelował o to, by "ręce stworzone do pokojowej pracy i bratniego powitania nie podnosiły ani oręża, ani kamieni".

"Niech argument siły zostanie zastąpiony siłą argumentu, opartą na dialogu w prawdzie i wzajemnej miłości" - zaapelował.

"Proponuję niezwłoczne zwołanie nadzwyczajnego okrągłego stołu, aby to przy nim, a nie na barykadach, decydować o dalszym losie naszej Ojczyzny" - napisał zwierzchnik Kościoła katolickiego na Białorusi.

Anna Wróbel (PAP)

awl/ mal/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję