Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Kolędujmy w orszaku

6 stycznia Kościół obchodzi uroczystość Objawienia Pańskiego, w tradycji znaną jako święto Trzech Króli. W liturgii uroczystość ta wiąże się z Bożym Narodzeniem. Ewangelia św. Mateusza mówi o Mędrcach ze Wschodu, którzy idąc za gwiazdą przybyli do Jerozolimy i Betlejem szukając nowo narodzonego króla żydowskiego, a kiedy zobaczyli Dziecię, upadli na twarz i oddali Mu pokłon, ofiarowali też dary: złoto, kadzidło i mirrę

Po raz szósty w Polsce, a po raz drugi w diecezji sosnowieckiej w uroczystość Objawienia Pańskiego, 6 stycznia przemaszerują kolorowe, rozśpiewane, długie „procesje” wiernych, zwane Orszakami Trzech Króli. Po raz drugi Orszaki odbędą się również poza granicami kraju – w Kamieńcu Podolskim, Chmielnickim i Winnicy na Ukrainie, w hiszpańskiej miejscowości Badajoz, a nawet na innym kontynencie – w egzotycznej Republice Środkowoafrykańskiej.

Wezwanie do radości

Ideą Orszaku Trzech Króli jest zachęcanie wszystkich do wyrażania radości z Bożego Narodzenia. Hasło 6. edycji Orszaku Trzech Króli: „Kolędujmy!” – to wezwanie do wspólnego, radosnego śpiewania kolęd, ale również zaproszenie do odkrywania bogatej tradycji związanej z kolędowaniem, na którą składają się m.in. obchodzenie domów z gwiazdą i turoniem, wystawianie jasełek, budowa szopek. Zwyczaje te sprzyjają świętowaniu wyjątkowego, bożonarodzeniowego czasu między 25 grudnia a 6 stycznia, nazywanego po staropolsku „godami”. Zwieńczeniem tego okresu jest święto Epifanii, Objawienia Pańskiego.
Kolędowanie to pojęcie o wiele szersze niż samo śpiewanie kolęd, oznacza także bogaty obrzęd ludowy, głęboko zakorzeniony w chrześcijańskiej tradycji i w polskiej kulturze. Kolędnicy obchodzący domy w okresie Bożego Narodzenia gwarantowali gościnnym gospodarzom pomyślność w nowym, nadchodzącym roku. Hasło Orszaku 2014 zachęca do odkrywania i przywracania wielu zwyczajów powiązanych z kolędowaniem, które w zależności od regionu Polski różniły się między sobą, zawsze niosąc jednak pozytywne i pełne nadziei przesłanie.

Będziński Orszak

Tegoroczny Orszak Trzech Króli przejdzie przez ponad 150 polskich miejscowości. W ubiegłorocznym Orszaku wzięło udział 70 miast.
Wspólnoty parafialne, uczniowie szkół, przedszkolaki, rodzice i wychowawcy, osoby indywidualne tego dnia będą miały niecodzienną okazję wyruszyć za Trzema Królami do Dzieciątka Jezus, Maryi i Józefa śpiewając bożonarodzeniowe pieśni. Orszak – afrykański, azjatycki i europejski około południa wyruszy spod kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa przy alei Kołłątaja 101, następnie przechodząc ulicami miasta dotrze do żłóbka przy kościele Świętej Trójcy w Będzinie. Scenariusz Orszaku, zatytułowany „Wiele jest dróg do Boga – Dobro, Prawda, Piękno”, zawiera siedem scen. Rozpoczyna scena „edykt cezara Augusta”, a po niej Orszak Trzech Króli wyrusza w drogę. Odwiedza: szałas pasterzy, dwór Heroda i gospodę; kolejna scena nosi tytuł „Brama do Nieba”. Następnie Orszak dociera do betlejemskiej szopki. Widowisko kończy Pokłon Trzech Króli Nowonarodzonemu.
Patronat honorowy nad naszym diecezjalnym Orszakiem przyjęli: Pasterz Kościoła sosnowieckiego, biskup Grzegorz Kaszak, prezydent Będzina Łukasz Komoniewski oraz starosta będziński Krzysztof Malczewski.

Reklama

Uliczne jasełka

Pierwszy polski Orszak Trzech Króli powstał jako kontynuacja jasełek w Szkole Żagle Stowarzyszenia „Sternik”. Od 2004 r. organizowano w niej jasełka, w których brali udział wszyscy uczniowie. Zwiększająca się liczba uczniów sprawiła, że w roku 2008 jeden z nauczycieli, Piotr Giertych, wraz z dyrektorem Teatru Buffo Jerzym Stokłosą oraz Piotrem Podgórskim (dyrektorem „Sternika”) wpadli na pomysł, aby z jasełkami wyjść na ulice, odnawiając w ten sposób starą chrześcijańską tradycję. Kolejnym etapem organizacji było zaproszenie grupy rodziców ze szkoły do wspólnej dyskusji. Wówczas padł pomysł Dariusza Karłowicza, jednego z zaproszonych ojców, aby scenariusz oprzeć na historii Trzech Króli.

Zjednoczeni i radośni

W pierwszym Orszaku Trzech Króli zorganizowanym na terenie naszej diecezji w ubiegłym roku, mimo niesprzyjających warunków pogodowych, wzięło udział ponad tysiąc osób, które pokonały odcinek ponad 2 km. – Było to niezapomniane, duchowe przeżycie. Ten Orszak pokazał, jak jesteśmy wspaniali, jak potrafimy się zjednoczyć i być radośni bez względu na panującą aurę. Mam nadzieję, że w tym roku będzie nas jeszcze więcej – powiedziała uczestniczka Orszaku, Martyna Jagiełło z Będzina.

2013-12-31 10:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kwesta na pomoc dla szkoły w Aleppo podczas Orszaków Trzech Króli

[ TEMATY ]

święto

Sandomierz

orszak

Orszak Trzech Króli

uroczystość Objawienia Pańskiego

diecezja

objawienia

źródło: https://diecezjasandomierska.pl/dolacz-do-trzech-kroli/

Podczas Orszaków Trzech Króli prowadzona będzie kwesta na pomoc dla szkoły podstawowej w Aleppo. W Święto Objawienia Pańskiego 6 stycznia ulicami w wielu miejscowościach diecezji sandomierskiej przejdzie ponad 20 orszakowych pochodów.

Organizowane od lat największe uliczne jasełka odbędą pod wspólnym hasłem: „Cuda, cuda ogłaszają”. Wolontariusze z Parafialnych Kół Caritas przeprowadzą kwestę, a zebrane środki będą przekazane dla szkoły podstawowej Bani Taghlib w Aleppo, która jest jedną z pięciu placówek wspartych poprzez program „Szkoła Szkole”.

W Sandomierzu orszaki po Mszach św. wyruszą w południe równolegle z kościołów: Podwyższenia Krzyża Świętego, św. Pawła i Matki Bożej Królowej Polski. Wspólne ich spotkanie i pokłon Dzieciątku odbędzie się na Rynku Starego Miasta. Zwieńczeniem będzie wspólne kolędowanie.

Orszaki Trzech Króli zorganizowane także będą w podobny sposób, w tych samych godzinach m.in. w: Chobrzanach, Gawłuszowicach, Gorzycach, Janowie Lubelskim, Koniemłotach, Nowej Dębie, Obrazowie, Ostrowcu Świętokrzyskim, Rudniku nad Sanem, Stalowej Woli, Staszowie, Tarnobrzegu, Ożarowie, Potoku-Stanach, Radomyślu nad Sanem, Majdanie Królewskim, Gościeradowie, Połańcu i Janiszowie.

CZYTAJ DALEJ

Bp Bronakowski: abstynencja w sierpniu to wyraz naszego patriotyzmu

Abstynencja w sierpniu to wyraz naszego patriotyzmu – powiedział PAP przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości bp Tadeusz Bronakowski. Podkreślił, że trzeba walczyć o wewnętrzną wolność Polaków od wszelkiego rodzaju zniewoleń, zwłaszcza alkoholizmu.

Zgodnie z decyzją polskich biskupów od 1984 roku sierpień jest miesiącem abstynencji. Co roku Kościół w naszej ojczyźnie zachęca do podjęcia wyrzeczenia w intencji trzeźwości rodaków i dania świadectwa powstrzymania się od picia alkoholu.

"Cnota trzeźwości, a więc cnota umiaru polega na tym, że zachowujemy całkowitą abstynencję od napojów alkoholowych albo sięgamy po nie bardzo rzadko i w bardzo małych, wręcz symbolicznych ilościach" – wyjaśnił bp Bronakowski.

Powiedział, że wybranie sierpnia na miesiąc poświęcony trosce o trzeźwość narodu nie jest przypadkiem.

"W naszej Ojczyźnie jest to czas wielu ważnych rocznic historycznych i świąt religijnych, zwłaszcza pielgrzymek na Jasną Górę. W tym roku sierpień nabiera szczególnego znaczenia z uwagi na setną rocznicę Bitwy Warszawskiej 1920 roku, nazywanej także Cudem nad Wisłą, która zdaniem wielu historyków jest nazywana osiemnastą decydującą bitwą w dziejach świata" - powiedział przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości.

"Stajemy w tych dniach nad mogiłami tysięcy młodych ludzi - szesnastoletnich, osiemnastoletnich, którzy oddawali swoje życie, stając do walki z najeźdźcą i okupantem, aby bronić Polski. Warto zadać sobie wówczas pytanie, czy stać również nas żyjących w XXI wieku na szczególny dar dla ojczyzny" – powiedział bp Bronakowski.

Zdaniem hierarchy, forma daru z siebie powinna być na miarę naszych współczesnych czasów. "Dziś wolność ojczyzny nie wymaga od nas walki zbrojnej, ale walki duchowej i moralnej, która da nam ludzi wolnych wewnętrznie, ludzi nieuwikłanych z różnego rodzaju nałogi, w tym zwłaszcza w alkoholizm" – powiedział bp Bronakowski.

Podkreślił, że "wspaniałą formą naszego patriotyzmu jest podjęcie w sierpniu daru całkowitej abstynencji".

W ocenie duchownego "w Polsce największym problemem jest dziś pijaństwo". "Oblicza się, że w kraju ok. miliona osób jest uzależnionych od alkoholu. Z kolei osób pijących ryzykownie i szkodliwie jest nawet 3-4 mln. Przynosi to poważne szkody społeczne, zwłaszcza, jeśli mówimy o dzieciach i młodzieży żyjących w rodzinach, w których jedno z rodziców jest uzależnione od alkoholu" - zauważył biskup.

Stwierdził, że statystyki spożywania napojów wysokoprocentowych w Polsce są nieubłagane. Średnio na jedną osobę przypada obecnie 12,5 litra alkoholu. Obniża się także wiek inicjacji alkoholowej i wynosi już 12-12,5 roku życia, a ok. 90 proc. 15-latków i 97 proc. 17-latków ma już za sobą inicjację alkoholową" – zwrócił uwagę bp Bronakowski.

Oświadczył, że na ilość spożywanego alkoholu największy wpływ mają reklamy, cena oraz dostępność, czyli liczba punktów, w których jest on sprzedawany. "Sprawia to, że nie już tylko dorośli sięgają po alkohol, ale także dzieci i młodzież" – zauważył biskup.

Zaznaczył, że "spożywanie alkoholu przez osoby poniżej 18. roku życia jest już nadużyciem". "W związku z tym, jako biskupi w Polsce zwracamy się w sierpniu z prośbą nie tylko do członków Kościoła, ale całego narodu o dar abstynencji" – oświadczył bp Bronakowski.

Zespół Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości koordynuje działania diecezjalne, wspiera i współpracuje z duszpasterzami i świeckimi apostołami trzeźwości, ruchami i stowarzyszeniami podejmującymi różne inicjatywy abstynenckie. Zespół przygotowuje również i wydaje materiały duszpasterskie, w tym coroczne Vademecum Duszpasterstwa Trzeźwości.(PAP)

autor: Magdalena Gronek

mgw/ ozk/

CZYTAJ DALEJ

Zmarł John Hume, laureat pokojowej Nagrody Nobla, jeden z architektów procesu pokojowego w Irlandii Północnej - RTE

2020-08-03 10:39

[ TEMATY ]

śmierć

pl.wikipedia.org

W wieku 83 lat zmarł w poniedziałek John Hume, północnoirlandzki polityk katolicki, który był jednym z architektów procesu pokojowego w Irlandii Północnej, za co w 1998 roku otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla.

Informację o śmierci potwierdziła jego partia SDLP.

Zawarte w 1998 roku porozumienie wielkopiątkowe kończyło ponad 30-letni konflikt polityczno-religijny w Irlandii Północnej i umożliwiło powstanie wspólnego rządu reprezentującego protestantów i katolików.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję