Reklama

Kościół

Jasna Góra: o Roku Jubileuszowym 2025 podczas Kongresu Ruchu Europa Christi

O Roku Jubileuszowym 2025 jako wyzwaniu dla Kościoła w świetle nauczania św. Jana Pawła II jest mowa podczas IX edycji Kongresu Ruchu Europa Christi pt. „Przyszłość Europy”, która odbyła się na Jasnej Górze. Hasłem sesji były słowa: „Otwórzcie drzwi Chrystusowi”, które papież Polak wypowiedział podczas inauguracji swojego pontyfikatu.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

rok jubileuszowy

Kongresu Ruchu Europa Christi

JasnaGoraNews

Abp Wacław Depo podczas Kongresu Ruchu Europa Christi

Abp Wacław Depo podczas Kongresu Ruchu Europa Christi

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Kongres ma na celu odbudowanie korzeni chrześcijańskiej Europy. A nasza Ojczyzna jest częścią tej Europy. Polska jest jeszcze mocna wiarą i ważne jest, żeby Polacy, także mieszkający poza granicami naszego kraju nie wstydzili się Boga, odpowiedzialności i chrześcijańskich korzeni, bo w naszej naturze jest to abyśmy głosili Chrystusa - powiedział abp Tadeusz Wojda, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Karol Porwich/Niedziela

Zwrócił uwagę, że pontyfikat św. Jana Pawła II był czasem „rekolekcji dla całego świata” i dzięki papieżowi Polakowi, jego autentyczności i zakorzenieniu w Jezusie, ożyło chrześcijaństwo i wielu ludzi wróciło do Boga. Życzył, abyśmy podtrzymywali naszą chrześcijańską tożsamość, byli ufni Bogu i tak, jak prosił papież Franciszek, abyśmy byli „Pielgrzymami Nadziei”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Nawiązujemy do Wielkiego Jubileusz Roku 2000, który 25 lat temu ogłosił św. Jan Paweł II. Jest to także przygotowanie do Nadzwyczajnego Jubileuszu Roku 2033, który będzie rokiem męki, śmierci, zmartwychwstania Chrystusa i zesłania Ducha Świętego, wejścia w nowe tysiąclecie Kościoła - powiedział ks. prof. dr hab. Mirosław Sitarz moderator Ruchu Europa Christi.

Karol Porwich/Niedziela

Abp Józef Michalik

Abp Józef Michalik

Reklama

Zwrócił uwagę, że w tym roku mija także 20. rocznica śmierci papieża Polaka, który był największym doktorem Kościoła. - On promulgował dwa kodeksy, katechizm, encykliki, odbył ponad sto podróży, zostawił przesłanie, które jest aktualne dla całego świata np. w adhortacji „Ecclesia in Europa” ukazał znaki nadziei, jak i zagrożenia dla cywilizacji europejskiej i wiary chrześcijańskiej w Europie - wyjaśnił.

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wacław Depo, metropolita częstochowski podkreślił, że Kongres Ruchu Europa Chrysti ma nie tylko przypominać o chrześcijańskich korzeniach Europy, ale także prowadzić ku przyszłości, dlatego to wezwanie św. Jana Pawła II: „Otwórzcie drzwi Chrystusowi”, które jest zarazem tematem sesji, musi być respektowane w wymiarze społecznym, religijnym i politycznym. Dodał, że każdemu z nas potrzebne są dary Ducha Świętego: odwaga i męstwo, a w tym „dziele wierności Chrystusowi” naszą opiekunką i patronką jest Maryja - Matka Kościoła.

Bp Viliam Judák ordynariusz diecezji Nitra i Wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Słowacji podczas obrad mówił o Roku Jubileuszowym w historii Kościoła. Zwrócił uwagę, że jest on wyjątkowym czasem łaski jaką daje Bóg wierzącym, a jego celem powinno być uporządkowanie naszych relacji ze Stwórcą i drugim człowiekiem. Zauważył, że Rok Jubileuszowy jest także szansą na uświadomienie sobie celu życia, ale to także szansa, by napełnić się nadzieją, tak bardzo potrzebną w dzisiejszych, trudnych czasach.

Reklama

Ks. dr Armando Medina Vargas, Wicedyrektor Domus Galilaeae w Izraelu, nie mógł przyjechać na Jasną Górę osobiście, ale przygotował do zebranych list. Przypomniał w nim wezwanie jakie skierował do młodych św. Jan Paweł II na Górze Błogosławieństw, w 2000 roku z okazji Jubileuszu. Zachęcał ich, aby szli za Jezusem. - Słuchajcie Jego głosu na tym wzgórzu i wierzycie w to, co On mówi. Jednakże tak, jak pierwsi uczniowie nad Morzem Galilejskim, musicie pozostawić swoje łodzie i sieci, a to nigdy nie jest łatwe, zwłaszcza wtedy, gdy stoicie wobec niepewnej przyszłości i jesteście kuszeni, by stracić wiarę w swoje chrześcijańskie dziedzictwo - przypominał prelegent

Ks. dr Armando Medina Vargas zwrócił uwagę, że podczas kazania na Górze Błogosławieństw św. Jan Paweł II, apelował do młodzieży, by głosili Dobrą Nowinę na całej ziemi: „Teraz, na progu Trzeciego Tysiąclecia, jest ono skierowane do was. Każe wam ono iść do świata i głosić orędzie Dziesięciu Przykazań i orędzie Błogosławieństw”. -Słowa, jakie papież Polak wypowiedział na tej Górze w Roku Jubileuszowym 2000, rozbrzmiewają dziś u początku Nowego Jubileuszu 2025 roku i są stale aktualne. W Jezusie dokonuje się w pełni rok łaski Pańskiej. To On jest nadzieją wszystkich ludzi. Tylko On, jak mówi apostoł Piotr, ma słowa życia wiecznego - czytamy w liście.

Sesję na Jasnej Górze w ramach Kongresu Europa Christi wieńczy Msza św. w Kaplicy Matki Bożej pod przewodnictwem abp. Tadeusza Wojdy Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski.

W Roku Jubileuszowym 2025, Ojciec Święty Franciszek zaprasza każdego, abyśmy byli „Pielgrzymami nadziei”. Ćwierć wieku temu, gdy św. Jan Paweł II rozpoczynał Rok Wielkiego Jubileuszu 2000 lat chrześcijaństwa mówił, że „Bramą naszego zbawienia, Bramą życia i Bramą Pokoju jest dla wszystkich Jezus”.

Organizatorem Kongresu jest Fundacja „Myśląc Ojczyzna” im. ks. inf. Ireneusza Skubisia. Jej celem jest wspieranie działań Kościoła podejmowanych w obronie godności i praw człowieka, promowanie i upowszechnianie o nim wiedzy, ale przede wszystkim powrót do chrześcijańskich korzeni Europy i obecności Chrystusa w życiu osobistym i publicznym każdego człowieka.

2025-02-22 16:53

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież: katakumby będą ważnym miejscem jubileuszowym; tam wszystko mówi o nadziei

[ TEMATY ]

papież Franciszek

rok jubileuszowy

Jubileusz 2025

Monika Książek

W katakumbach wszystko opowiada o życiu po śmierci, o uwolnieniu od niebezpieczeństw i samej śmierci przez Chrystusa - mówił Franciszek do członków Papieskiej Komisji Archeologii Sakralnej, troszczącej się o dawne chrześcijańskie cmentarze. Jak przypominał papież, to tam pielgrzymowali pierwsi chrześcijanie, choćby po to, by oddać cześć świętym: Piotrowi i Pawłowi. To wszystko sprawia, że katakumby idealnie wpisują się w temat Jubileuszu 2025 r., który brzmi: „Pielgrzymi nadziei”.

Franciszek wyraził uznanie dla działalności komisji, wspominając m.in. o cieszących się dużym zainteresowaniem Dniach Katakumb, które są organizowane dwa razy do roku. Instytucja dzięki współpracy z różnymi uniwersytetami wciąż koordynuje ponadto badania archeologiczne na terenie całych Włoch.
CZYTAJ DALEJ

Elizeusz

Niedziela Ogólnopolska 30/2021, str. V

[ TEMATY ]

Biblia

pl.wikipedia.org

Benjamin West, Elizeusz wskrzesza syna Szunemitki

Benjamin West, Elizeusz wskrzesza syna Szunemitki
Elizeusz urodził się w Królestwie Północnym w miejscowości Abel-Mechola – nazwa ta oznacza „potok tańca”. Miasto pamiętało ucieczkę Madianitów przed Gedeonem. Może dlatego otrzymał imię Elizeusz – „Bóg wybawia”. W tym imieniu zawierała się też istota powierzonej mu przez Boga misji. Jego ziemskim ojcem był Sazafat, tym duchowym zaś stał się prorok Eliasz. On powołał go na polecenie Boga, które otrzymał pod Synajem. Miał namaścić Elizeusza na proroka, by kontynuował jego misję oczyszczenia Izraela z bałwochwalczego kultu Baala. Wezwany podczas orki Elizeusz poprosił Eliasza, by mógł pożegnać swych rodziców. Następnie złożył Bogu ofiarę i wyruszył za prorokiem. Wzrastał w wierze w jego cieniu. Towarzyszył mu w chwili wniebowstąpienia. Poprosił o dwie części prorockiego ducha Eliasza. Taką część spadku otrzymywał pierworodny syn. To oznaczało jego prymat wśród uczniów prorockich. Przed nim, jak przed Jozuem prowadzącym lud do Ziemi Obiecanej, Pan otworzył przejście po suchym dnie Jordanu. Dokonał wielu znaków wskazujących na moc Boga. Uczynił zdatnymi do picia gorzkie źródła w okolicy Jerycha, wsypując do nich sól. Pomógł wykupić syna wdowy, rozmnażając baryłkę oliwy. Wyprosił narodziny syna dla bezpłodnej kobiety, a gdy ten nagle zmarł, przywrócił go do życia. Ocalił uczniów prorockich przed konsekwencjami spożycia zatrutej strawy. Nakarmił zgromadzony tłum, mając jedynie dwanaście chlebów. Uzdrowił z trądu syryjskiego wodza Naamana. Niektóre z tych znaków obrosły legendą tak jak wydobycie z wody zatopionej siekiery czy wzięcie w niewolę aramejskich żołnierzy. Tymi dziełami zwiastował moc Boga. Przypominał, jak wielką ma On miłość względem swego ludu. Budził nadzieję w chwilach tak trudnych jak głód podczas oblężenia Samarii. Zrozpaczonym ludziom przepowiedział, że nadchodzący dzień stanie się czasem, w którym nie tylko odejdą napastnicy, ale wszyscy zaspokoją swój głód. On zapowiedział aramejskimu wodzowi, że zostanie królem Aramu w miejsce Chazaela, oraz namaścił na króla Izraela Jehu. Zmarł dotknięty chorobą. Przed nią zapowiedział zwycięstwa nad nieprzyjaciółmi Izraela. Chciał wybłagać dla swego kraju pełnię zwycięstwa, ale król Joasz niedbale wykonał dane przez proroka polecenie.
CZYTAJ DALEJ

Polanica-Zdrój Sokołówka. Małe serca, wielka wdzięczność

2025-06-14 18:53

[ TEMATY ]

Matka Boża Fatimska

Polanica Sokołówka

dzieci pierwszokomunijne

ks. Daniel Kołodziejczyk

Dzieci pierwszokomunijne

Dzieci pierwszokomunijne

Już po raz ósmy dzieci pierwszokomunijne z całej diecezji świdnickiej, wraz z rodzicami i duszpasterzami, pielgrzymowały do Diecezjalnego Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Polanicy-Zdroju, by dziękować za dar Eucharystii.

Spotkanie miało miejsce 14 czerwca i rozpoczęło się Mszą św. polową, której przewodniczył sercanin biały o. Zdzisław Świniarski.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję