Reklama

Niedziela w Warszawie

Zasłużeni dla archidiecezji

Kard. Kazimierz Nycz wręczył medale św. Stanisława 22 osobom zaangażowanym w działania warszawskiego Kościoła.

Większość spośród wyróżnionych od lat wspiera kapłanów w swoich parafiach. Najczęściej pomagają jako wolontariusze w organizowaniu uroczystości religijnych czy też w zbieraniu środków na cele charytatywne dla ubogich.

Laureaci medali św. Stanisława niejednokrotnie sami też podejmują się realizacji nowych i ważnych przedsięwzięć. Roma Łojewska z parafii św. Tomasza Apostoła założyła prężnie działające Stowarzyszenie Społeczników „Ariadna”, które niesie pomoc ludziom w sytuacjach kryzysowych. Natomiast z inicjatywy Ignacego Krawczyka z parafii św. Stanisława w Sobikowie powstała dedykowana bł. Janowi Pawłowi II kaplica przydrożna w Cendrowicach.

Reklama

W gronie wyróżnionych nie brakuje osób, których praca na rzecz Kościoła wykracza poza granice własnych parafii, a czasami nawet przekracza granice kraju. To m.in. dzięki wysiłkom Macieja Bohosiewicza ze wspólnoty ormiańskiej w Polsce udało się doprowadzić do ponownego pochówku na Cmentarzu Orląt we Lwowie abp. Józefa Teodorowicza.

Uroczystość wręczenia wyróżnień odbyła się w archikatedrze św. Jana Chrzciciela. Spotkanie zakończyło wspólne zdjęcie kard. Nycza oraz biskupów Józefa Górzyńskiego i Rafała Markowskiego ze wszystkim laureatami medalu św. Stanisława, którymi zostali: Hanna Migda-Pawlak i Zbigniew Pawlak z parafii św. Katarzyny, Mirosława Klupsz z parafii św. Wojciecha, Leszek Korman z parafii Matki Bożej Królowej Polski, Zdzisław Molak, Roman Rudzki i Ignacy Krawczyk – wszyscy trzej z parafii św. Stanisława w Sobikowie, Zdzisław Wyszyński – Archikonfraternia Literacka, Roma Łojewska, Ewa Podpora i Jerzy Derkacz Jerzy – z parafii św. Tomasza Apostoła, Janusz Berdowski z parafii św. Bonifacego z Tarsu, Grzegorz Trochimczuk z parafii Najświętszej Maryi Panny Matki Miłosierdzia, Janina Grabińska, Kazimiera Moryc, Małgorzata Barucka i Alina Dzięcioł z parafii św. Jana Chrzciciela, Tadeusz Szewczyk, Wojciech Regulski i prof. Maria Ryś – z parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, Klara Gołębiowska z parafii Świętego Krzyża i Maciej Bohosiewicz – członek wspólnoty ormiańskiej w Warszawie.

2014-01-16 15:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Z Powstania do Częstochowy

Powstanie Warszawskie, które wybuchło przed 70 laty, jest szczególnie bliskie częstochowianom. Los przywiódł do Częstochowy tysiące ocalałych z Powstania, a wśród nich pisarkę katolicką Zofię Kossak-Szatkowską (bardziej znaną jako Kossak-Szczucką), która przyczyniła się do reaktywowania w 1945 r. tygodnika „Niedziela”

W czasie wojny Zofia Kossak działała w konspiracji w Warszawie. Opublikowała m.in. protest przeciw zbrodniom niemieckim na Żydach w okupowanej Polsce, będący głosem środowiska katolików w sprawie Holocaustu. Była współzałożycielką Rady Pomocy Żydom „Żegota”. Osobiście pomagała ukrywającym się po „aryjskiej stronie” Żydom, dostarczając im pieniądze i fałszywe dokumenty. W 1943 r. została aresztowana i wywieziona do obozu Auschwitz-Birkenau (pół roku wcześniej zmarł tam jej syn z pierwszego małżeństwa Tadeusz Szczucki; pisarka do końca życia nie poznała jego losów, myślała, że jej najstarszy syn ocalał z wojny). W 1944 r. Niemcy zidentyfikowali jej prawdziwe nazwisko. Została skazana na śmierć, jednak władze podziemia doprowadziły do jej uwolnienia. Wkrótce wzięła udział w Powstaniu Warszawskim. Pisała artykuły do prasy powstańczej.

CZYTAJ DALEJ

Afrykańskie orędzie Maryi. Objawienia w Kibeho

2023-01-30 19:58

[ TEMATY ]

Objawienia w Kibeho

Karol Porwich/Niedziela

Objawienia w Kibeho to pierwsze oficjalnie uznane przez Kościół afrykańskie spotkania z Maryją. Orędzie nie ma jednak charakteru lokalnego, nie dotyczy wyłącznie Rwandy, jego treść ma walor uniwersalny. To niezwykłe, że Matka Boża wybrała tak egzotyczne dla nas miejsce, by przypomnieć o swej matczynej miłości.

Alphonsine, Anathalie, Marie-Claire. A także Stephanie, Agnes, Emmanuel oraz Vestine. To imiona siedmiorga młodych ludzi, świadków objawień Matki Najświętszej w Afryce. Maryja posłużyła się wobec nich tymi samymi środkami wyrazu, co w innych objawieniach. Ukazała im swą niebiańską postać i skierowała do nich swoje słowo. Tym samym nadała objawieniom w Kibeho wymiar uniwersalny. Ale Jej orędzie zostało powtórzone przez wizjonerów w sposób niezwykły: za pomocą śpiewu, tańca, gestów, nawet postu. Taki jest „język” mieszkańców Rwandy. Dla nas jednak ich kolorowe media są mało zrozumiałe. Aby zgłębić treść objawień w Kibeho, musimy opowiedzieć je po swojemu. A mamy do tego prawo, nawet obowiązek.

CZYTAJ DALEJ

Wędrówka z Małym Księciem. Jasełka w szkole sióstr zmartwychwstanek

2023-02-01 13:09

[ TEMATY ]

Częstochowa

szkoła

jasełka

siostry zmartwychwstanki

Maciej Orman/Niedziela

Publiczną Szkołę Podstawową im. Matki Zofii Szulc Sióstr Zmartwychwstanek w Częstochowie 1 lutego odwiedził Mały Książę, aby podczas jasełek wraz z uczniami klas drugich wędrować w poszukiwaniu Miłości.

Jak zaznaczyła dyrektor s. Agata Sidoruk, celem przedstawienia była refleksja nad tym, co w życiu jest najważniejsze. Małgorzata Łapeta, wychowawczyni kl. II a, która przygotowała jasełka m.in. we współpracy z Anną Urbaniak, wychowawczynią kl. II b, zwróciła uwagę, że łączą one w sobie tradycję i współczesność.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję