Reklama

Niedziela w Warszawie

Zasłużeni dla archidiecezji

Kard. Kazimierz Nycz wręczył medale św. Stanisława 22 osobom zaangażowanym w działania warszawskiego Kościoła.

Większość spośród wyróżnionych od lat wspiera kapłanów w swoich parafiach. Najczęściej pomagają jako wolontariusze w organizowaniu uroczystości religijnych czy też w zbieraniu środków na cele charytatywne dla ubogich.

Reklama

Laureaci medali św. Stanisława niejednokrotnie sami też podejmują się realizacji nowych i ważnych przedsięwzięć. Roma Łojewska z parafii św. Tomasza Apostoła założyła prężnie działające Stowarzyszenie Społeczników „Ariadna”, które niesie pomoc ludziom w sytuacjach kryzysowych. Natomiast z inicjatywy Ignacego Krawczyka z parafii św. Stanisława w Sobikowie powstała dedykowana bł. Janowi Pawłowi II kaplica przydrożna w Cendrowicach.

W gronie wyróżnionych nie brakuje osób, których praca na rzecz Kościoła wykracza poza granice własnych parafii, a czasami nawet przekracza granice kraju. To m.in. dzięki wysiłkom Macieja Bohosiewicza ze wspólnoty ormiańskiej w Polsce udało się doprowadzić do ponownego pochówku na Cmentarzu Orląt we Lwowie abp. Józefa Teodorowicza.

Uroczystość wręczenia wyróżnień odbyła się w archikatedrze św. Jana Chrzciciela. Spotkanie zakończyło wspólne zdjęcie kard. Nycza oraz biskupów Józefa Górzyńskiego i Rafała Markowskiego ze wszystkim laureatami medalu św. Stanisława, którymi zostali: Hanna Migda-Pawlak i Zbigniew Pawlak z parafii św. Katarzyny, Mirosława Klupsz z parafii św. Wojciecha, Leszek Korman z parafii Matki Bożej Królowej Polski, Zdzisław Molak, Roman Rudzki i Ignacy Krawczyk – wszyscy trzej z parafii św. Stanisława w Sobikowie, Zdzisław Wyszyński – Archikonfraternia Literacka, Roma Łojewska, Ewa Podpora i Jerzy Derkacz Jerzy – z parafii św. Tomasza Apostoła, Janusz Berdowski z parafii św. Bonifacego z Tarsu, Grzegorz Trochimczuk z parafii Najświętszej Maryi Panny Matki Miłosierdzia, Janina Grabińska, Kazimiera Moryc, Małgorzata Barucka i Alina Dzięcioł z parafii św. Jana Chrzciciela, Tadeusz Szewczyk, Wojciech Regulski i prof. Maria Ryś – z parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, Klara Gołębiowska z parafii Świętego Krzyża i Maciej Bohosiewicz – członek wspólnoty ormiańskiej w Warszawie.

2014-01-16 15:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nuncjatura: Nie mamy informacji o wysłaniu wizytatora apostolskiego do Archidiecezji Gdańskiej

Do chwili obecnej Nuncjatura nie otrzymała żadnej informacji, że Stolica Apostolska podjęła decyzję o wysłaniu wizytatora apostolskiego w celu zweryfikowania sytuacji w Archidiecezji Gdańskiej – informuje Nuncjatura Apostolska w Polsce w oświadczeniu z 27 lutego 2020 roku.

Nuncjatura Apostolska w Polsce wobec wiadomości medialnych rozpowszechnianych w ostatnich dniach oświadcza, iż: „Do chwili obecnej nie otrzymała żadnej informacji, że Stolica Apostolska podjęła decyzję o wysłaniu wizytatora apostolskiego w celu zweryfikowania sytuacji w Archidiecezji Gdańskiej.

Dlatego zarówno ta wiadomość, jak i sugerowanie osoby abpa Charlesa Scicluny, Metropolity Malty i sekretarza pomocniczego Kongregacji Nauki Wiary, jako wizytatora apostolskiego, są pozbawione podstaw”.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Na pielgrzymkę z Bł. Bronisławem Markiewiczem

2021-09-16 11:55

ks. Maciej Flader

Pątnicy u kresu pielgrzymki

Pątnicy u kresu pielgrzymki

Przemyśl. 11 września odbyła się jubileuszowa pielgrzymka Michalicka z Pruchnika. Pątnicy zwieńczyli swoja drogę Eucharystią w archikatedrze.

To 10 lat temu w 2012 roku zrodziła się idea pielgrzymki dziękczynnej z Pruchnika do Przemyśla śladami Bł. Ks. Bronisława Markiewicza, która miała upamiętnić 100 rocznicę jego śmierci oraz 145 rocznicę święceń kapłańskich, które przyjął 15 września 1867 roku w przemyskiej katedrze. I tak rozpoczęła się historia pielgrzymowania z błogosławionym Bronisławem, która trwa do dzisiaj.

CZYTAJ DALEJ

Bilans podróży do Budapesztu: znak nadziei i odrodzenia po pandemii

2021-09-16 19:55

[ TEMATY ]

Węgrzy

kongres eucharystyczny

Franciszek na Węgrzech

Vatican News

Papieska podróż, a w szczególności wspólna modlitwa na zakończenie Kongresu Eucharystycznego, była dla nas Węgrów znakiem nadziei i odrodzenia. Tak zakończoną wczoraj podróż apostolską na Węgry i Słowację komentuje sekretarz generalny węgierskiego episkopatu. Podkreśla on, że cytując po węgiersku pierwsze słowa hymnu narodowego, Ojciec Święty przywołał tysiącletnie chrześcijańskie korzenie tego kraju i zachęcił do rozwoju tego dziedzictwa jako daru braterstwa dla świata.

Wspominając papieską wizytę, ks. Tamás Tóth zauważa, że dla Węgrów była to okazja, by ukazać światu prawdziwe oblicze ich kraju, „aby wszyscy mogli zobaczyć, jacy jesteśmy naprawdę jako naród i Kościół”. Przyznaje on, że niekiedy czyta się o Węgrach wiadomości, które nie mają pokrycia w rzeczywistości. „Mogliśmy pokazać, że Kościół na Węgrzech jest żywy, dynamiczny i gotowy wyjść na zewnątrz, jak o tym mówi Ojciec Święty, by żyć w świecie jako chrześcijanie i bracia”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję